LED világítás 65 literre

Több
10 éve 2 hónapja #1 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
hogy ez a feljebb húzás nem jutott eszembe... ez most nem lánc, hanem 2.5ös sodrony, de akkor is. ennyi eszem van... :D

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #2 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában

nebula beküldte: Gábor77, ha egyszer fehérvár felé jársz, nem hoznád el azt a műszert, ha szépen megkérlek? :D


Ok, bár sajnos jó 5 éve nem jártam arra, de ha véletlenül arrafelé járok egyszer, akkor elviszem.

Telefonnal egyébként úgy tudnál mérni, hogy a fényérzékelőt eltakarod valami sötét, de fényáteresztő anyaggal, annyi rétegben, hogy ne a maximumot mutassa. Bár a 10 cm kicsit közelinek tűnik, érdemes minimum 20 cm-re mérni (ha még mindig láncon lógnak, simán meg tudod emelni), és szintén érdemes kizárni a többi fényforrást, egy nem fényáteresztő csővel, spot LED-nél már egy 5 cm átmérő elég.

Persze pontos adatot nem fogsz tudni így sem mérni, de a LED-ek közötti különbséget, és a későbbi mérések közötti különbséget igen, persze, csak ha megőrzöd a csövet, és a sötétítő anyagot is...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #3 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
egyébként ha lesz egy kis idő, megpróbálom a vízoszlop alján is megmérni a telóval a fényt [vízálló]. sajnos a két lámpa alatt nem egyforma magas az aljzat, ez okoz némi nehézséget, meg az, hogy ne túrjam szét az egész scape-t... :)

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #4 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Gábor77, ha egyszer fehérvár felé jársz, nem hoznád el azt a műszert, ha szépen megkérlek? :D
most bennhagytam az egy évvel kevesebbet futott lámpát az armatúrában, elvileg ennek párhuzamosan fut a csökkenési görbéje a többivel, szóval a különbségnek végig meg kell lennie, amíg ki nem ég. szóval jó lenne egyet mérni :D

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #5 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában

halőrxxl beküldte: Olvaslak benneteket,és olyan gondolatom van amit megkérdezek:elképzelhető hogy más márkákat használtok Gábor?Nebulánál szuper a világítás nálad csökkenés tapasztalható...talán a te ledjeid olcsóbbik verziós kivitelűek,vagy mire gondolsz?


Elképzelhető, hogy ezek gyengébb minőségűek, hiszen 1 USD 1 ilyen LED, tehát biztosan nem az örökkévalóságnak gyártják. Én abban a tudatban is vettem, hogy ennyiért 4-6 havonta cserélni kell a LED részét, de egyelőre bírják még. A másik amire gondolok, hogy szemel ezt az eltérést nem igazán lehet észrevenni, főleg úgy, hogy egyszerre több LED is világít. Én szemre semmi különbséget nem látok a 6800,és az 5500 LUX-szal világító LED-ek között, pedig a mérés szerint ott 20% a különbség a 2 LED fényereje között.

A fényerő egyébként nagyon változó, már sok fajta 3W-os LED-et rendeltem, még nem nagyon sikerült 2 egyformát találni, és a különbség általában 1-2%-nál nagyobb, szemmel mégsem látható a dolog. Egyébként igaz ugyanez a MO-on vásárolt hagyományos izzókra, és kompakt csövekre is, új korukban is van 10-15% különbség az egyszerre vásárolt ugyanazon teljesítményű, és márkájú izzó között, tehát nagy tapasztalatokat ebből nem lehet leszűrni...

Fénycsövekhez nem nagyon tudok hozzászólni, de a fényerőben szerintem ugyanaz a szórás megvan, mint izzók, és LED-ek esetében, ott még a mérés is nehézkesebb, hiszen azok nem 1 pontra, hanem 1 csíkra világítanak, ha jó a fényterelő...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #6 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Olvaslak benneteket,és olyan gondolatom van amit megkérdezek:elképzelhető hogy más márkákat használtok Gábor?Nebulánál szuper a világítás nálad csökkenés tapasztalható...talán a te ledjeid olcsóbbik verziós kivitelűek,vagy mire gondolsz?
Fantasztikus hogy tudsz mérni,hála a jó égnek hogy ilyen műszaki berendezésed is van-én igen kíváncsi lennék hogy a fénycsöveknél vajon mit lehetne mérni?Hogy ezt szóba hozom annak az az oka,hogy egy FB társamat "elirányítottam" egyenlőre a T5 világába.A világítást már meg is vásárolta,gyári darab 4x54W fénnyel egy 450-est világít-igaz főleg anubiasok és moha van nála-viszont később talán jobban belemerül....Elégedett,de engem nem hagy nyugodni a kérdés:az olcsósága ellenére vajon jó tanácsot adtam neki és egy ideig még inkább valóban a fénycsövek jobbak hasonló medence fölé?Szeretném ha elmondanátok a véleményeteket...
A lámpatest pont ilyen,és pont innen:
www.greenaqua.hu/hu/quad-t5-4-54-watt.html
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #7 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában

nebula beküldte: @Gábor: az a 25% az borzasztó sok. 30% vesztés már a számított élettartam végét jeleni.


Sajnos az elején nem mértem (azaz mértem, de rosszul), így csak tipp, lehet nem volt ekkora változás. A tippembe az is belejátszhat, hogy az első ~2 héten 12V-on mentek a LED-ek, hogy tudjam figyelni az esetleges melegedést/egyéb hibát, és csak aztán vettem lejjebb a feszültséget, lehet ahhoz képest tűnik csak nagynak a változás.
Az elmúlt négy havi viszont tuti, mert ott nem volt feszültség változás sem, és ott már nem a szememre hagyatkoztam...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #8 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában

halivadek beküldte: Köszi!

Nálam csak 6 órát mennek 12V-os stabilizált tápegységről. Ahogy néztem az enyémeket szétszedhetőek, cserélhető bennük a modul, szóval még mindig olcsóbbak mint egy led szalag. Üzemben az alu borda forró, kézzel alig lehet megfogni, viszont 1-2 perc elteltével teljesen kihűl, szóval elég jó a bordák hőleadása.

Mivel mérted telefonnal vagy spec mérővel? Milyen mérési távolságról, szöggel?


Igen, az enyém is szétszedhető, így ha az elektronika jó, akkor elég a led részét cserélni, ha már nem úgy világít ahogy kellene, az meg szinte filléres tétel...

Nem telefonnal, rendes fény mérővel (eredeti szakmám miatt pont porosodott egy ilyen itthon :) ), 20 CM-es csőben mértem, 90°-os szögben.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #9 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
kicseréltem.

első megfigyelés: szemre az égvilágon semmi különbség.
második: bohóckodtam egy pár fénymérő app telepítésével a telefonra, de úgy néz ki, a fénymérő szenzor maximuma 1000 lux, ezt pedig mindegyik izzó megüti erről a 10 centiről, úgyhogy nem tudok egzakt értéket mondani :)

mérés: plexi a tank tetejére, telefon a plexi tetejére, szenzor pontosan a fényforrás középpontja alatt. :)

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #10 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
hát nekem nincs mivel mérni, de mivel naponta látom őket - 8 órát mennek, fix 12 volton - nem veszek észre semmilyen különbséget.
most itt a kocka felett ugyanazokat használom, amik a 65 literes felett voltak, ha jól számolom, mostmár pontosan két és fél éve mennek, ez 30 nappal számolva 7200 óra működés. mivel a 65ös felett 5 darab volt, ide meg csak 4 kell, van egy tartalékom, ami "csak" egy évet ment a 65ös felett. elő fogom keríteni és kicserélem az egyiket vele, ha tényleg van különbség, annak látszania kell így már.
majd referálok.

@Gábor: az a 25% az borzasztó sok. 30% vesztés már a számított élettartam végét jeleni.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #11 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Köszi!

Nálam csak 6 órát mennek 12V-os stabilizált tápegységről. Ahogy néztem az enyémeket szétszedhetőek, cserélhető bennük a modul, szóval még mindig olcsóbbak mint egy led szalag. Üzemben az alu borda forró, kézzel alig lehet megfogni, viszont 1-2 perc elteltével teljesen kihűl, szóval elég jó a bordák hőleadása.

Mivel mérted telefonnal vagy spec mérővel? Milyen mérési távolságról, szöggel?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #12 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában

halivadek beküldte: Nebula, tudom hogy már kérdeztem, de kíváncsi vagyok hogy csökkent e láthatóan a cob ledes spotok fényereje?

Teszt képen én is beszereztem 6 db-ot belőlük, karácsony óta szépen üzemelnek, de még mielőtt az állványokra is megrendelném őket kellene egy kis megerősítés :)


Bár nem vagyok Nebula, de én is COB-ot használok, 8 hónapja vannak az akvárium felett, sajnos csak 4 hónapja kezdtem el mérni a fényerejét, így csak arról tudok pontos adatot írni, a 8 hónappal ezelőttihez csak tippelni tudok, szerintem olyan 25%-ot veszített a fényerőből a rendszer, mert már szemre is gyengébbnek érzem a világítást, de ez csak tipp.
A mérés szerint pedig 4 hónapja a 3 LED fényereje 5900, 7000, 6300 LUX volt, mai mérés alapján pedig 5500, 6800, 6300 LUX, tehát nem egyformán változnak, a gyárilag gyengébb gyorsabban veszít a fényerőből, azt a LED-et hamarosan cserélem is...
Egyébként a 12V-ra tervezett LED-ek nálam 11,1V-al vannak meghajtva, és napi csak 5 órát világítanak egyhuzamban, tehát napi 8-10 óra világítással, max fényerőnél valószínűleg nagyobb fényerő romlás következett volna be...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #13 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Nebula, tudom hogy már kérdeztem, de kíváncsi vagyok hogy csökkent e láthatóan a cob ledes spotok fényereje?

Teszt képen én is beszereztem 6 db-ot belőlük, karácsony óta szépen üzemelnek, de még mielőtt az állványokra is megrendelném őket kellene egy kis megerősítés :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #14 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Ez így is van...én azonban nem kívánom követni mindenáron a legújabb trendeket.Anno kiadtam a pénzt ezekre-elhasználom.:)
Figyelem: Spoiler!

T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #15 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Akkor majd lehet, hogy újra kell kezdeni az infógyűjtést, ugyanis a technológia fejlődési és változási üteme olyan gyors, hagy ami ma még érvényes az holnap már múzeum.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #16 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Ok,ez a segítség is elegendő első körben.Egyenlőre még persze nem "aktív a kérdésem",majd annak idején lesz érdekes ha futja ilyesmire-akkor viszont lesz bőven szerelni valóm.
Köszi Gábor!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #17 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában

halőrxxl beküldte: Már csak elméleti érdeklődés a többi:az hogy dimmelhető egy elektronika azt értem-szabályozható a fényerő.Ehhez bármilyen fénycsövet használhatok-illetve a fogyasztás is csökken ha csökkentem a fényerőt?
T.:Gábor


Igen, ha dimmelhető az elektronika, az azt jelenti, hogy szabályozható a fényerő.
Miután sem dimmerem, sem neoncsövem, így csak tippelek, szerintem a normál fénycsövek nem dimmelhetőek, hanem van erre külön cső, de majd kijavítanak akik biztosak a dologban.
A fogyasztásra szintén csak tippem van, elvileg csökken, LED-eknél legalábbis csökken...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #18 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Rendben van...és nem ezekre semmi ilyen adat nincs ráírva!
Alternatív megoldásként arra gondoltam hogy a négypolcos állvány alulról 3. polca alá rögzítem az elektronikát-pontosabban a hátlapra-így a legtávolabbi pontok sem esnek oly messzire.
Már csak elméleti érdeklődés a többi:az hogy dimmelhető egy elektronika azt értem-szabályozható a fényerő.Ehhez bármilyen fénycsövet használhatok-illetve a fogyasztás is csökken ha csökkentem a fényerőt?
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #19 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában

halőrxxl beküldte: ...nekem meg a swordtail endleredtől kiesett a szemem megint!:)
Ha már ilyen szépen összegyűltetek ti villamos szakemberek,lenne egy kérdésem nekem is:én egyenlőre a rendelkezésemre álló elektronikus előtéteket használom fel majd a T8-hoz.Szeretném az elektronikát az állvány oldalán elkülönítetten felszerelni,és csak a csövekhez menő vékonyabb vezetéket vinném a polcok alá.
Kérdésem:milyen hosszú vezetékekkel tehetem ezt meg?/Van sejtésem arról hogy nem lehet hosszú...de mégis mennyi-1 méter,kettő?/
T.:Gábor


Ha nincs ráírva, akkor sajnos ez csak próbálgatással fog kiderülni. De 1-2 méternél sokkal hosszabbra szerintem se számíts, mert nem távoli működtetésre gyártják őket. Szerintem próbáld meg egy 2 méteres vezetékkel, aztán ha nem úgy működik ahogy kell, akkor marad a rövidebb...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #20 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre témában
Tényelgeg nem lehet túl hosszú, de gyártonként és típusunként eltérő. Általában az eletronikus előtéten feltüntetik, de ha jól sejtem a Tiéden nincs rajta.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.198 másodperc

Naptár

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Bejelentkezés