18 december 2017

Az akvárium szûrése

Több
2 éve 10 hónapja #121 Írta: invertáz
invertáz válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!Furcsa kérdésem volna. Nem annyira szűrés, de félig talán mégis. Van egy mechanikai szűrőm. Power head amire diffúzort tettem. 1000l/h és nem a kis csutorán van a levegő csatlakozás, hanem a szívó ágon (lehet mindegy, de azért megemlítem). Az áramlást a víz felszínére irányítom, hogy jobban mozgassa a felszínt. Ne ezt most jól meg aszontam.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 3 hónapja - 3 éve 3 hónapja #122 Írta: vito
vito válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok én még kezdő de vállalkozó kedvü és barkácsolni szerető akvarista vagyok, viszont most hozzájutottam egy 300 literes akihoz és szeretnék szürőt késziteni hozzá . Első sorban tanácsra (esetleg tervekre, tapasztalatokra ) lenne szükségem, milyet válasszak hogy készitsem el stb. Sok cikket olvastam már de mostmár teljesen össze vagyok zavarodva :blush: . Meg köszönném ha valami tapasztalt akvarista segitene egy jó kis szürő rendszer elkészitésében
esetleg tudna egy jó tervrajzot.......... B)
Utolsó szerkesztés: 3 éve 3 hónapja Írta: vito.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 3 hónapja - 3 éve 3 hónapja #123 Írta: silentfrog
silentfrog válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Köszönöm a választ,akkor nem bajlódok vele kidobom, vagy majd jó lesz a következő grillezéshez. :P
A szőllőtőkét természetesen előkészítettem,homok fújással lett megszabadítva a kérgétől és pár hetes áztatás után sós vízzel lett kifőzve.
Nem nagy mértékben színezi a vizet, a 120 centis hosszúságot könnyedén átlátom,csak zavar a víz színe, olyan érett 2 hetes vízcsere előtti árnyalata van.
Volt köves medencém is,de a fa nekem jobban tetszik,nem foglal el sok helyet a medencéből és nagyos szeretik a halak a bujkálást, az agresszió így nagyon lecsökkent.

Ilyesmi az elrendezés,a kép minősége nem a legjobb...

Utolsó szerkesztés: 3 éve 3 hónapja Írta: silentfrog.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Több
3 éve 3 hónapja #124 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Használhatod, de nincs sok értelme, mert ez nem aktív szén csak faszén. Az aktív szénhez sokkal magasabb hőmérséklet kell, légmentes speciális megoldásokkal spékelve (vagy a megfelelő kémiai - vízelvonó és egyéb reakcióképes - anyagok ismerete és használata). Azért tud annyi mindent megkötni, mert az előállítási eljárásával szuperporózus, víz- és szennyezőanyagmentes lesz. Ezt házi körülmények között nem nagyon tudod elérni, vagy ha mégis, pár kilónyi mennyiségben drágább lesz a hús, mint a leves.

Nem kötözködésből, de egyébként, ha sügeres akvárium és csak kicsit színeznek a tőkék, akkor nem is értem a problémát:
- ha afrikai sügeres, azokhoz inkább a kő illik
- ha amerikai sügeres, számukra jobb, ha kicsit színes a vizük, természetes életkörülményeikhez jobban illik
- ha ázsiai sügeres, az már nehezebb kérdés, de ezt nem hiszem :)

Ha ezek ellenére is nagyon zavar, lehet egyszerűbb kivenned és kifőznöd a tőkéket, úgy is jelentős mennyiségű színük kijön, aktív szén házi előállításával felesleges bajlódnod.

Több
3 éve 3 hónapja - 3 éve 3 hónapja #125 Írta: silentfrog
silentfrog válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

Egy pár helyen feltettem már a kérdésem ,de még érdemi választ nem kaptam így megkérdezem itt is hátha....

Valakinek az aktív szenes blogjában olvastam egy hozzászólást, ,miszerint valaki aktív szenet készít.
Az eljárás az, hogy a keményfát meggyújtja tűzön majd mielőtt elégne a parazsat egy légmentesen lezárt edénybe teszi és így állítólag aktív szén keletkezik,mire kihűl.
Én ezzel a módszerrel csináltam egy pár kilóval, de nem tudom, hogy bele merjem e tenni a külső szűrőmbe.
Teljesen tiszta, csak fából készült.
Bár meglehet, hogy nem teljesen aktív szén,még az is lehet, hogy csak fa szén lett belőle.
A kérdés az lenne, hogy ha tényleg csak fa szén amit készítettem, lehet e bármi probléma a használatával.
Kimostam,fél napot áztattam. Nem koszol,nem jön ki belőle már semmi.

Rengeteg szőlőtőke van az akváriumba / kb 15 kiló/ és még a második hónap után is színezi a vizet kis mértékbe /
Kiló számra használom az aktív szenet és szeretnék más ezzel az anyaggal kicsit spórolni!

Szerintetek használhatom?
/sügeres,növénytelen medence/
Utolsó szerkesztés: 3 éve 3 hónapja Írta: silentfrog.

Több
3 éve 3 hónapja #126 Írta: Tompi
Tompi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Barkácskedvvel nincs gond.;) Igen, az első gondolat után ki is zártam, hogy alá tegyem. Vagy oldalpocos lenne aminél nem kéne akkorát emelni, vagy ha tudnék aplikálni szivacsot rá, nem is lenne bajom. Nincs csonkja mint mondjuk az aquaelnél. De majd tisztításkor megnézem, hogy valami csövet tudok e ragasztani bele amit megfurkálok és akkor lehet rácuppantani valami nagy szivacsot. Kérdés megfogja e vinilfix vagy FBS. Viszont akkor kiveszem az Eheim szűrőt ha így lesz, mert bazi nagy helyet foglalnak ketten.

Több
3 éve 3 hónapja #127 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Azt tartsd szem előtt, hogy minden emelés csökkent a teljesítményen, a fél centi is! Én a helyedben nem bonyolítanám túl, főleg ha szűkös a kassza meg nem végtelen a barkácskedv: beraknék egy mattenszivacsot és mögé a P400L szivattyúját vagy vennék egy komolyabb méretű tömbszivacsot és arra húznám rá a P400L motorját (ha van olyan csonkja, amire rá tudod húzni, vagy egyszerűen meg tudod barkácsolni). A Fan-1 azért gyengébb, az Eheim szintén, plusz azzal dobozos volta miatt elég korlátozottak a lehetőségek.

Én kicsivel nagyobb akváriumot szűrök évek óta (kb 4 éve) egy FAN 2 fej + 20x7,5x5-ös szivacstömb kombóval, növények-halak nagy örömére (kifejlett szumikat hoztam bele, azóta is gyönyörűek), pedig munkahelyi akvárium lévén túl sokat nincs vele foglalkozva...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, metzgerbalazs, Tompi

Több
3 éve 3 hónapja #128 Írta: Tompi
Tompi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok
Míg az akvárium újraindítása folyamatban, kattog az agyam a hogyan továbbot illetően.
Jeleztétek a zavaros víz témában, hogy gyenge a bruttó 63L-eshez az Eheim2008. Jelenleg csatasorban mellette egy Resun P400L Is. Mindamellett, hogy ormótlan a 2 együtt és sok helyet foglal, a Resun szűrőfején lévő 2 karom közül az egyiket sikeresen le is törtem múlt héten. Ez a 2 karom fogja a szűrőházat a fejhez. Jelenleg /pecás lévén/ damillal oldottam meg hirtelen, hogy egybetartsam a 2 egységet. Bár ott tartja 1 karom is, de idővel a mostmár karomnélküli rész eltávolodik a fejtől, feszül a rotor. Mivel a hobbisták közül is a csóróbbak közé tartozom, esélytelen vennem jelenleg másik szűrőt. Viszont az Eheim gyenge egyedül, a damilos megoldás macera és randa a 2 szűrő az akváriumban.
Arra gondoltam, valahogyan használom továbbra is a fejet, valamiféle külső szűrőt kreálnék. Átolvastam ezt a 40 oldalnyi szösszenetet, meg jópár házi barkács jellegű blogot....A szűrő gyári adatai szerint 70cm-t tud emelni. Ha arra gondolok, hogy nem mai gyerek, nem neki tervezett töltet mennyiséggel használnám, akkor szerintem jó ha "oldalpolcos" szűrőt tudnék kreálni belőle. Elképzelésem az, hogy marad az Eheim mechanikainak /részleges cserénél úgy is porszívózók/, ez meg amolyan biológiai lenne. Mivel szűkös a hely az akvárium mellett, max 110es PVC cső vagy egy kisebb szűrőakvárium /több rekesszel/jöhet szóba.
Kérdésem az lenne, hogy van e értelme laikusként nekiállni egyáltalán? Olvastam itt átfolyási sebességről, ezer féle szűrőközegről, meg növények segítette szűrésről...szóval elég nagy a káosz a fejemben.:D Ha nem is kimondottan biológiaira sikerülne, de gondolom ártani nem árthat...Esetleg egy Aquael Fan1 van még szintén használt, de ennek nincs meg a doboza, hogy mekkorát tud emelni. Szerintem gyengébb a Resunnál. Ha arra teszek egy szivacstömböt, jobban járok?

Több
3 éve 8 hónapja #129 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok.
Valaki tud arról információt, hogy a zeolit mikor veszti el a kémiai anyagmegkötő képességét? Elsősorban a növénytápok szempontjából érdekelne.
Köszi előre is.
Az előttem szólónak pedig. A belső szűrő és a külső szűrő nyomóága szerintem egymással szembeni oldalon legyenek. Meg próbálkozhatsz azzal, hogy a külsőnek csak a pipáját alkalmazod, az akvárium jobb első sarkában, a belsőszűrő pipája meg a bal hátsó sarokból nyomja a vizet a háttér mentén, figyelj arra, hogy a háttérbe az áramlás ne ütközzön meg, mert akkor nagyobb eséllyel fog ecsetesedni a nagy áramlásban.
A külső szűrő szívóágát, én szintén a jobb oldalra tenném, csak épp a hátsó sarokba, így jobban szűrné a vízből a koszt is.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: hate77

Több
3 éve 8 hónapja #130 Írta: hate77
hate77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Üdv Mindenkinek!

Lehetséges, hogy már volt ilyen kérdés, amire megkapnám a választ, ha végigböngészném a topikot, kérlek nézzétek el nekem, de a lustaságom miatt inkább felteszem újra:

Egy kb. 500 literes társas akváriumot szeretnék üzembe helyezni. Az akvárium hossza 170 cm. Épített 3D háttere lesz az akváriumnak, a bal oldalán kialakítva hely egy belső szűrőnek. Ugyanebbe a lyukba vezetném bele a külső szűrő szívó ágát is. Gondolom az lenne az ideális, hogy a külső szűrő nyomó ágát az esőztetővel szintén a bal oldalon helyezném el, de erre sajnos a háttér miatt nincs lehetőség. Kérdésem az lenne, hogy mi lenne a legoptimálisabb megoldás egy ilyen 170 cm-es akvárium esetén arra, hogy a víz körbeforogjon rendesen?
Én speciel arra gondoltam, hogy a belső szűrő és a külső szűrő szívó ága ugyanott van, a belső szűrő nyomó ága egy terelőlappal a víz felszíne felé nyomja az akvárium jobb oldala felé a vizet, az akvárium jobb oldalán pedig a felszínhez közel lefele irányítva működne a külső szűrő nyomó ága. Azt nem tudom, hogy esőztetővel, vagy egyszerűen csak a cső vége lefele nézzen, erről is érdekelne a véleményetek...
Valamint érdekelne, hogy levegőpumpa nélkül meg lehet-e oldani a levegőztetést?
Külső szűrő: EHEIM Prof. 3e 2078 valami jó minőségű biológiai anyaggal és kevés szivaccsal.
Belső szűrő: Még nem tudom milyen, kb. 1200 l/h szivaccsal. Milyet vegyek? 65 cm a teljes magasság...
Nagyon szívesen veszem tanácsaitokat!

Üdv!

Több
3 éve 9 hónapja #131 Írta: atis23
atis23 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Értem köszönöm! :)

Több
3 éve 9 hónapja #132 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
De ezek a halak elvannak sima csapvízben is, csak a szaporításukhoz indokolt a 3-4 NK-s víz. a trisó az lúgos vizet csinál. A kevert ágyas pedig semlegeset.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: atis23

Több
3 éve 9 hónapja #133 Írta: atis23
Igen én is olvastam a kevertágyas m.gyantáról az is időbe telik a regenerálása a trisóról nem tudom hogy mennyire lágyítja a vizet a gyantáról tudom,hogy 1 literrel 1000-150l közötti 12-14nk-s vízből csinál 0nk-st és azt kell keverni pihentetett csapvízzel megmérni a keménységet utána meg beállítani a ph-t. mert nekem egy 250 literes akváriumom van arra gondoltam hogy csinálok 140l 0nk-s vizet utánna csapvízzel keverem és utoljára meg beállítom a ph-t de mondják nem kell szenvedni a regenerálással mert 500-600 ft-ért regenerálják újra a gyantátt 2 óra alatt és én mivel 2 hetente cserélek 80litert akkor nekem mindig 80 liter vizet kell 0nk-ra csinálni és csinálni a vizcserét? mert vitorlások,törpe sügerek,páncélosharcsák,gurámik vannak benne meg pár neon

Több
3 éve 9 hónapja #134 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Hát ha nem vagy időmilliomos akkor ne használd a trisót. Inkább kevert ágyas gyanta, vagy ozmo használatát javaslom. Mint Gábor mondta csinálj 0-ás vizet és keverd csapvízzel amíg meg nem kapod a 3-4nk-s vizet.

Több
3 éve 9 hónapja #135 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szia!
Azzal kezdeném hogy Halivadék barátomnak van egy blogja is erről-én az életben nem használtam trisós lágyításon átesett vizet ha jól emlékszem.De van ötletem!;)
Én a helyedben nem így csinálnám,hanem csinálnék "nullás vizet" és aztán keverném be a megfelelő keménységűre!Egy dologra viszont nagyon nyomatékosan felhívom a figyelmedet:mindenképpen el kell végezned a "zavarosodási próbát",mert ha ezt nem teszed a halállományodat is lenullázhatod!
A központi fűtésünkben használok trisóval lágyított vizet-de az más téma! ;)
Egy érdeklődésem:az ára miatt szeretnéd használni ezt a módszert,és indokolt hogy lágyvizet használj?
A továbbiakban kérném a társaim segítségét is-valóban nem rendelkezem erről tapasztalattal,és nem szeretnék butaságot javasolni!
T.:Gábor

Több
3 éve 9 hónapja #136 Írta: atis23
Hello halőrxxl! Azt szeretném kérdezni,hogy olvastam a trisóról,hogy állítólag lágyítja a vizet azt szeretném kérdezni,hogy 250l 13-14 nk keménységű vizhez mennyi trisót tegyek,hogy 4-5nk vizet kapjak? azt tudom hogy ülepítenni kell és utánna ovatosan leszívni hogy az alját fel ne keverjük köszi

Több
3 éve 9 hónapja #137 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Fontos, hogy a l/h-hoz párosuljon megfelelő szűrőfelület is, különben szűrés helyett csupán vizet forgatsz. Célszerű tanulmányozni mi a különbség a fizikai és a biológiai szűrés között annak hatékonyságának eléréséhez mit hogyan kell csinálni és tervezni. A szűrést végző mikroorganizmusok életmódját és szükségleteit. Előbb ezeket az összefüggéseket kell megérteni és csak azt követően beszélni l/h teljesítményekről. Ha valaki nem akarja beleásni magát ezekbe a dolgokba valamilyen okból kifolyólag, de hatékony szűrést szeretne, akkor kell vásárolni egy külső szűrőt, amely adott méretű akváriumhoz lett kalibrálva.

Több
3 éve 9 hónapja #138 Írta: atis23
250 liter és csak egy 700l/h belső van benne :)

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #139 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Én inkább hetente cserélnék 40-50 litert, de természetesen nagyban függ a leterheltségtől (mennyit és mivel etetsz, élőlények tömege, stb) illetve a szűrőd típusától és hatékonyságától, mivel ennek függvényében elegendő lehet kevesebb is, de szükség lehet többre is. Mérésekkel tudnád nagy vonalakban megállapítani, hogy mennyire van szükség.
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: Mátéfi.

Több
3 éve 9 hónapja #140 Írta: atis23
Hellosztok azt szeretném kérdezni,hogy 250 liter aksiban cseréllek 2 hetente kb-70-75 liter vizet az úgy jó? lehet többet? mert azt tudom,hogy 50százalék nem ajánlott mert felborul az egyensúly :D

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.344 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések