Vízkezelés

Több
8 éve 1 hete #141 Írta: pometko_n
pometko_n válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Csináltam egy spontán kísérletet (holnap ha sikerül elvégzem kevésbé spontán módon is).

Körülmények:
-egy kis vödörbe pár cm langyos csapvizet engedtem
-miután megmértem a paramétereit (ph, tds [ezeket tudom mérni..]) hozzákevertem egy kevés aszkorbinsavat por formában (ennek a mennyiségét nem tudom megmondani az ujjam végével szedtem egy kicsit a zacskóból és hozzákevertem. ezt egyébként vízcserekor is így csinálom
-10 perces időközönként megmértem a vízparamétereket ismént

Az ereményt a következő grafikonokon foglalnám össze.
10percnél adagoltam az aszkorbinsavat, az első érték a tiszta csapvíz értékei.

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, szotyika

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hete #142 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Sajnos Mátéfi blogjához folyamatos Internal Server Error miatt nem férek hozzá, no egyik bloghoz sem... ezért ide írom kérdésemet:

Kipróbáltam a C-vitamint, mint vízkezelőszert, és az alábbi tapasztalatokra tettem szert:
- valóban a Cl-érték szinte "azonnal" lezuttyant;
- a pH (csapvíz pH 7,6) időlegesen lement 7,3 - 7,4 körüli értékre, de 1-2 óra elteltével visszaállt 7,6-ra;

DE

- a vezetőképesség, és ebből adódóan a keménység is stabilan lecsökkent (csapvíz: ~ 540-630 nS/>> 15 nk) ~ 340-370 nS/10 nk értékekre. 3-7 nap után a pH értéke hegyet mászik, és ált. 8,0 körül szokott megállapodni, de a keménység továbbra is 10. Soha, semmilyen módon nem sikerült ilyen stabil értéket produkálni.

Mivel a vízcseréhez egy 60 liteeres hordóban szoktam pihentetni a vizet, ami azt jelenti, hogy a durván 700 literes halodácskámban egy napon hajthattam végre a vízcserét, a korábbi többnapos programsorozat helyett.
Egyetlen Guppy törzsnél tapasztaltam, hogy "nem tetszik" nekik a víz (Yellow Cobra Snakeskin Roundtail), és 2N + 1H is elpusztult. Minden más faj, sőt, a két másik Guppy él és virul.

Érdeklődni szeretnék, hogy a keménységet illető tapasztalatom helytálló-e? Más is tapasztalt-e effélét?

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #143 Írta: karancsalja66
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
8 éve 1 hónapja #144 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Gábor a hely Karancsalja és a víz a Komravölgyi tározóból kapjuk egyenesen éa anno,vagy talán most is volt egy nagy akvárium amiben pisztrángok voltak és a tározóból jövő víz minőségét figyelték. Ha jól tudom a tározóba a vizet két patak és az ipolyból nyerik.
Attila
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
8 éve 1 hónapja #145 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Attila nem adta meg lakhelyét,de segíthetek neked:a Mátra vonulatában lakik...Egy más honlapon fórumozó barátom tőle talán 50 km-re halazik,és hasonlóan isteni vize van..nyilván vulkanikus bázisról kapják a vizet!Megvallom mikor barátom először mondta a paramétereit,én elszíneződtem..no nem az irigységtől,hanem elpirultam a lehetőségektől,és azonnali P.altum bázis kialakítására sarkaltam volna!Emlékszel még ugye..meséltem!,)
Itt érkezett el az ideje annak is,hogy Szotyika egy régebbi postjára másképpen is feleljek:látod Tamás...a guppi/lágy víz nem mindig ok!:)Tudom hogy ilyenben tenyésztik ott ahol nincs másféle..de ha van keményebb vized azt preferáld-legalábbis a hazai tenyésztésű guppiknál!Ugye nem haragszol..én már a bibliánkban is ezt olvastam anno!
Attilát megkérném:ugyan már gurítsunk ki egy slagot hozzám....isteni a vized arra amire nekem kellene,sok sikert élőlényeidhez!/Garnélák uraim..de nem holmi RC-k,hanem ha jól sejtem CRS,és még valami extra is!/
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: karancsalja66, mmccannon, szotyika

Több
8 éve 1 hónapja #146 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Na tessék, ott ozmovíz folyik a csapból....Hol is?

Több
8 éve 1 hónapja #147 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Nem szorosan ide tartozik de ha már a vízről van szó nemrég újra belefogtam a garnéla tartásba, az tudtam hogy felénk elég tűrhető a víz. A TP vett garnélák nagyon jól érzik magukat, de a Pasától hozott guppik nem igazán érezték magukat prímán, megmértem a vizet az akváriumban és a PH 7,5 a KH 4 a GH pedig 0. Erre megmértem a csapvizet is és az is úgyan olyan paramétereket mutatott. Attila

Több
8 éve 1 hónapja #148 Írta: halőrxxl
Szia!:)
Igaz-igaz....de érthető hogy óvatoskodik,hiszen olyan dologról lehet szó amely nekünk rettentően jól jönne-és ahogy mondja:újkeletű dolog még!
Várjuk meg a kísérletet Viktor...aztán már nem lesz mit hozzászólnunk,csak megköszönni a fáradozást!:)Viszont ennek végeztével minden részletesen el lesz mondva-erre határozott ígéretet kaptam-és biztosan tanulhatunk!:)

Több
8 éve 1 hónapja #149 Írta: halőrxxl
Segítője kezét előre csókolom...sok sikert!
Bárcsak beszállhattam volna...

Több
8 éve 1 hónapja #150 Írta: mmccannon
Ej fiúk, hát nem halljátok a dobpergést?
Most tessék szépen várni a cintányér hangját, majd Mátéfi kolléga a porondra lép, és felfedi a nagy titkot. :laugh:

Mary

Több
8 éve 1 hónapja #151 Írta: imperatore
imperatore válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Szia!

Olvastam a postot, de én arra vagyok kíváncsi, hogy mi a mechanizmus, de ezt sajnos nem volt hajlandó elárulni. Amíg nincsenek tisztázva a részletek, addig nem lehet érdemben a dologhoz hozzászólni, függetlenül attól, hogy valós, vagy sem az állítás.

Viktor

Több
8 éve 1 hónapja #152 Írta: halőrxxl
Csak olvass vissza kollégám,és rájössz:Mátéfi nem árul zsákbamacskát,hiszen pár post-al korábban már említette:a C vitaminnal történő klórtalanításról szeretne bővebben informálni minket.Én azonnal le is "városi legendáztam"-reménykedve abban hogy kiugrasztom a nyulat..de nem jött be-ergo a kolléga megint valami olyan aranyat talált mint anno a fagyasztva lágyítás....
A magam részéről lelkendezve részt vennék,de mivel csepegtetős ph mérőn kívül semmim nincs ami kellene,így nem jeleztem szándékomat.Valószínű hogy a klór tartalom méréséhez kevesen vannak felkészülve azok közül,akik itt a napokban olvasnak...talán ezért nincs még partnere M.Gyulánknak.
Én csak csöndben figyelek-de nagyon,mert itt valami szuper érdekes dolog fog kiderülni!:)
Sok sikert..továbbra is legendának gondolom! :D /Bárcsak mielőbb kiderülne már hogy tévedek ismét!/

Több
8 éve 1 hónapja #153 Írta: imperatore
Miért nem akarod felvállalni, ha esetlegesen nem jók az információid? Véleményem szerint senki nem fog e miatt szemrehányást tenni, viszont ha elmondanád, hogy miről is van szó pontosan, akkor talán többen tudnának abban segíteni, hogy érdemes-e ilyen jellegű kísérletet folytatni, vagy eleve bukta az egész. Vagy írd le, hogy mire gondolsz, vagy ha ezt nem vállalod, akkor keresd meg valamelyik egyetem kémiai tanszékén dolgozó professzort és kérj tőle tanácsot.

Egyébként víz klórtalanítására az aktívszenet használják, mivel ez az egyik leghatékonyabb és legolcsóbb módszer.

cheminst.emk.nyme.hu/vizkemia/140-170oldal.pdf

Viktor

Több
8 éve 1 hónapja - 8 éve 1 hónapja #154 Írta: Mátéfi
Addig nem, ameddig a kísérlet során nem nyer bizonyítást a módszer helyessége. Nem szeretnék senkit olyan információkkal ellátni, melyek még nem kipróbáltak a gyakorlatban.
Last edit: 8 éve 1 hónapja by Mátéfi.

Több
8 éve 1 hónapja #155 Írta: imperatore
Leírnád pontosan, hogy hogyan történik az általad említett klórtalanítás? Mitől veszélytelen az eljárás?

Viktor

Több
8 éve 1 hónapja #156 Írta: Mátéfi
Lenne egy nagyon olcsó, gyors, hatékony és veszélytelen módszer a csapvíz klórtalanítására, mellyel ki lehet váltani a kereskedelmi antiklór használatát vagy a kiszellőztetéssel járó várakozási időt.
A kísérletre való felhívásomban erre kértem a segítségeteket, mivel nekem nincs mivel mérnem a víz klórtartalmát, hogy az elmélet gyakorlati igazolást is nyerjen. Ne legyetek már ennyire passzívak, mozduljon már rá valaki a dologra. (Sült galambra várni nem ér.) Nem kell más, csak klórteszt és ph mérő, nekem sajnos csupán ph. mérőm van, ezért kérek segítséget.

Több
8 éve 1 hónapja #157 Írta: Mátéfi
Ok. Akkor úgy kérdezem, hogy van valaki, akinek van mivel klórtartalmat mérni (nekem nincs) és részt venne egy egyszerű kísérletben? Megcsinálnám egyedül, de sajnos nem tudok klórt mérni. Ha sikerül, lehet, hogy nagy durranás lesz....no nem a kísérlet során.

Több
8 éve 1 hónapja #158 Írta: halőrxxl
:silly: :woohoo: :woohoo: ..ezt a városi legendát..;)

Több
8 éve 1 hónapja #159 Írta: Mátéfi
Várjuk meg a Pasát, aztán majd akkor kifejtem.

Több
8 éve 1 hónapja #160 Írta: mmccannon
Pontosan mire gondolsz, Gyula (Mátéfi)?

Mary

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.471 másodperc