Vízkezelés

Több
8 éve 5 hónapja #181 Írta: trek
trek válaszolt Válasz: Vízkezelés témában

katona.t beküldte: A nitrátból csinálnak a baktériumok nitretet, amit a növények beépítenek. Ez nem így működik?

Hát nem.
Számos cikk van itt az AM-en amit el kellene olvasnod. A kapható magyar szakirodalom is foglalkozik a nitrogén körforgással. A víz paraméterek megváltoztatása nem egyszerű feladat. Amíg nem vagy tisztában az alapfogalmakkal ne kezdj bele vized "átalakításába".
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 5 hónapja #182 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Egyetértek Szotyikával..a kútvíz valóban elérhet olyan értéket is,melyben halazni nem egyszerű.Ráadásul a völgyben lakó akvaristák sokszor el kell hogy szenvedjék annak néha magas nitrát tatalmát is-de mint írod nálad fenn a hegyen ez nem valószínű.
A keménysége miatt mégse használd a karsztvizet,inkább valóban a vezetékes lenne ajánlatos.Felvetődik bennem a kérdés:csak nem Aggtelek mellett laksz,esetleg a Bükkben?:)
A nitrogénkörforgás valóban így kellene hogy történjen..azonban ez csak ideális esetben van így.Hidd el hiába az egészséges növényzet,hiába a szuper szűrés-a vízcserékkel csak használni tudsz!Ráadásul ugye nálad most a növények sem igazán vannak topon;)...De ha már beépítik:mit gondolsz a lerohadó növényzeted mit ad vissza a vízbe?Rendkívüli tudás,odafigyelés és emellett szerencse is kellene egy önellátó akváriumhoz-én azt gondolom maradjunk egyenlőre a hobi szinten..így talán én is bele tudok szólni!:D
Tipp:mérd meg a csapvizedet is..és mielőtt azzal cserélsz,jól folyasd ki a csőből,hiszen nem igazán használod.Egy pangó csőben olyan folyamatok is kialakulhatnak melyek nem kedvezőek-ezért ajánlom.
Mint írod ez a helyzet azóta van,mióta világítást cseréltél,elkezdted adagolni a növényes "lötyit",és desztillált vizet adagoltál.Mi lenne ha képletesen szólva visszatérnél a kályhához-azaz mindent úgy csinálnál mint ezelőtt,kivéve a vízcseréket?A világítás is könnyen lehet hogy változásokat okoz a növények növekedésében,ráadásul táp+turbó világítás mellé elkélne a CO2adagolás is...ha gondolod próbálkozz csak,azonban e dologban én már nem érzek kompetenciát a magam részéről.
Nitrifikáló baktériumok:a kezdeti nagyobb mennyiségű adagolás után már csak ún."emlékeztető"adagolásra van szükséged,amennyiben ez indokolt.A kezdeti több kisebb adagolás nem ok,hiszen a nagyobb adagnak éppen az a célja,hogy egy masszív baktérium kultúrát hozz létre pár hét alatt.A későbbi vízcserékkel is vigyáznod kell majd,hiszen maga az aljzat,sőt a víztest is hordoz ilyen baktériumokat.Egy hatalmas cserével,aljzatmosással pontosan azt érnéd el,mintha újraindítanád a medencédet-de ez későbbi téma.
Kérlek jelezz majd vissza,hogy hogyan folytatod...sok sikert neked,halaidnak-növényeidnek jó egészséget!
Ide illesztem be Nigro igen jó kis cikkét...olvasgasd értőn,és hasznosítsd a benne foglaltakat szerencsével!
www.nigro.hu/2010/09/12/a-biologiai-szures-alapja-nitrifikacio/
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 5 hónapja #183 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
a legtöbb esetben úgy 99%-ban a kút víz olyan kemény hogy szinte lehetetlen bemérni.
Úgy hogy ha van normál vezetékes víz is akkor inkább azt használd legalább az aksihoz.
A növényeknek meg rengeteg más ásványi , mikró és makró nyomelemekre is szükségük van.

Tommy

Több
8 éve 5 hónapja - 8 éve 5 hónapja #184 Írta: katona.t
katona.t válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Először is köszönöm, hogy foglalkoztok a problémámmal! ;)

Mikor takarítottam az akváriumot, akkor vettem ilyen baktériumos lötyit amit írtál. A tegnapi desztvíz adagolás után is tettem bele egy picit. Tehát szerintem ez rendben lesz. A növényes lötyit még el sem kezdtem szinte, csak egyszer alkalmaztam (tegnapelőtt).
A csapvizes dologhoz: Én hegyen (mészkő) lakom és házi vízművel látom el a házat vízzel a saját kutunkból. Addig kapcsoljak át vezetékesre, vagy jobb ez a karsztvíz? (eddig a kutit használtam)
A nitrátból csinálnak a baktériumok nitretet, amit a növények beépítenek. Ez nem így működik? Eddig ez egyensúlyban volt egy évig. Legalábbis így gondolom, ezért nem kellett hozzányúlni. Vagy tévedek?

A levegőztetőm megy éjjel-nappal, csak a világítás kapcsol ki éjszakára.

Örülök, hogy csapvíz ügyben egyetértetek, így kényelmesebb lesz mint cserpálni a keménységgel meg a pH-val állandóan. Már csak az a kérdésem akkor hogy kúti, vagy vezetékes? ( mi a kútit isszuk, főzünk vele stb... , tehát rendes normális víz)
Last edit: 8 éve 5 hónapja by katona.t.

Több
8 éve 5 hónapja #185 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
és levegőztetőt nem is használsz? Ugyanis hiába vannak növények azok éjszaka áttérnek az oxigén felvételre és széndioxidot engednek ki magukból.És ez akkor is igaz ha kevés fényt kapnak a növényeid. Az meg hogy vízcserét nem iktatod be rendszeresen heti legalább 10-20% ot . akkor ne várj csodákat. Nem csodálkozok ha a halaid nincsenek jól, az hogy erősebb szűrést használsz az nem azt jelenti hogy nem kell vízcsere. minden életforma alapja a friss víz( Eső a természetben ) belegondoltál abba mi lenne ha nem esne az eső és poshadt csapvizet kellene innod ami már egy éve áll egy pohárba :( .
Próbálj meg tenni az ellen hogy a halaid örömmel úszkáljanak , és ne a túlélésért küzdjenek pipálva a vízfelszínen. És nem kell semmi extra víz a halaidnak csak sima csapvíz, nem kell desztillált víz meg savanyítás stb, csak ha elakarod pusztítani őket. A víz kezelése rendszeres mérés mellett is fölég a savanyítás is igen nagy odafigyelést igényel és azt is úgy kell hogy élőlények ne legyenek a vízben. Ha tenyészteni szeretnéd őket akkor előtte mindig tájékozódj internet, de inkább szakirodalomból Pl. Horn-Zsili könyvekből.
remélem sikerül rend berakni az aksidat.

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
8 éve 5 hónapja #186 Írta: halőrxxl
Egyáltalán nincs arról szó hogy egyfolytában locsold a desztillált vizet..sőt!De mi az hogy vizet sem cseréltél ennyi idő alatt,és csak etettél?Ez nem ok..
Hiába a a hatalmas külső szűrő,ha benne vagy nem megfelelő média van-de gyakoribb az,hogy nincs aktív szűrőbaktérium kultúrád kifejlődve.Javaslatom:nem lágyvizes,hanem normál csapvizes vízcsere-30%- már holnap,ennek megtörténtekor azonnali starterkultúra alkalmazása.Halaid viselkedése is azt mutatja,hogy vizedben valami megváltozott..és ez így van!Gondold el mennyi lehet most a nitrát szinted...miután halaid rég a saját vizükben léteznek.Nagyon kevés a legjobb szűrő is,ha nincs megfelelően biológiailag is aktiválva,és nincs meg a rendszeres heti/kétheti vízcsere...
Savlocsolgatás..hát igen:(Azt javasolnám neked jó szível,hogy hagyd abba a növényes lötyik öntözgetését,és egyenlőre ne akarj semmiféle komolyabb változtatást vizedben.Sima csapvizet használj egyenlőre kérlek-de azt természetesen készítsd elő mielőtt cserélsz!
Meglátjuk mit szólnak ehhez halaid-növényeid,és ennek ismeretében fogunk a későbbiekben haladni,ok?:)
T.:Gábor

Több
8 éve 5 hónapja - 8 éve 5 hónapja #187 Írta: katona.t
Igen, eddig is ebben a vízben éltek, de úgy látom, hogy nem érzik jól magukat teljesen. A xifó folyamatosan a víz tetején pipázik, a vitorlások is nagyon tátognak, a növények nem nőnek...
Szeretném a lehető legjobb körülményeket biztosítani nekik, nem esne rosszul ha szaporodnának esetleg.
Én savakat biztosan nem fogok a vízbe önteni ezért egy kicsit eltanácstalanodtam. Egyfolytában locsoljam bele a desztvizet? Elképzelésem és célom, hogy amennyire csak lehet, gondozásmentes legyen.
Mikor 2 éve összeraktam, a növények nagyon nőttek, a halak nyugisan úszkáltak és egy éven keresztül hozzá sem kellett nyúlni, csak a szűrőket tisztogattam 2 hetente (vizet sem cseréltem soha csak etettem és kész). Most valami elromlott és azóta látszik hogy felbomlott a nagy egyensúly. Vettem nagy külső szűrőt (a kicsi belső helyett), két akváriumos csövet (a halogén spotok helyett), tablettás növénytápot, vízbelocsolós növénytápot, eladtam a fél halállományt (hogy csökkentsem a terhelést). Nem tudom mit tegyek még!

Halaimat innen onnan kaptam, vettem. Sajnos semmit nem tudok róluk.
Last edit: 8 éve 5 hónapja by katona.t.

Több
8 éve 5 hónapja #188 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Azért ne kizárólag desztvízzel cserélj vizet.

Jó lenne megtudakolnod, hogy a halaid - ahonnan vetted őket - milyen vízben voltak tartva. Ha ahhoz igazítod a saját vízparamétereidet, nem lesz gond.

Mary

Több
8 éve 5 hónapja #189 Írta: halőrxxl
Relax...mivel halaid már ebben a vizedben élnek egy ideje,nem hiszem hogy olyannyira nagy vész lenne!:)
Amit a neten olvasol,az általában ajánlott érték..de mi páran tudunk 50 nk körüli vízben élő halacsokról is;).Lényeg hogy ne hirtelen változtass,és ne drasztikusan avatkozz be a vízkémiába,Ismerős nekem a te teszted..a Neptun tesztje ilyen,valóban kész nevetség hogy 7.5 felett nincs is skála a kis papíroson:( Elmondom neked,hogy én sem tudok azzal csapvizet mérni-az elektronikus ph mérőre pedig még gyűjtenem kell igen sokáig..
Fel is merült egy érdekes kifejezés..csapvíz.Jelentését magyarázni nem kell,viszont tudnod kel hogy minden tenyésztő,haltartó arra törekedik hogy a rendelkezésére álló csapvízben tudjon ügyködni.Így hallhatsz csapvizes halakról..ezt jelenti.Teljesen más dolog a tartás,és a tenyésztés-nyilván tartásra a halaink nagy többségénél elfogadható a sima hazai csapvíz,de nem árt tájékozódni azért;)A tenyésztés-de főleg annak sikere-viszont más tészta.
Kérdésedre a választ megtalálod már magadtól is...jó úton haladsz!Miután kevert vízzel előállítod a megfelelő keménységet,még a kémhatással lesz egy köröd-ez azonban nem is oly egyszerű.Kérlek tájékozódj a korábbi írásokban,az akvarisztikai könyvekben,és természetesen az Akvárium Magazin korábbi számaiban:)

Több
8 éve 5 hónapja #190 Írta: katona.t
Sziasztok,
tegnap vettem vízkeménység és pH teszteket és rádöbbentem, hogy hatalmas problémák vannak a vízzel.
Este 26-os NK-t mértem és a pH gyakorlatilag mérhetetlen azzal a tesztel amit vettem. 7,5-ig van a skála ami azt jelenti, hogy kicsit kékesnek kell lennie a víznek. Na nekem szép királykék lett. Még éjszaka vettem 5 liter ioncserélt vizet a Tesco-ban, azt beleöntöttem, ma 20NK-t és egy kicsit jobb, de még mindig nem mérhető pH-t mértem. És talán egy picit jobban is tátognak a halak.
Ezt a desztvizes dolgot a neten olvastam... Ha ezzel csinálom a vízcseréket, nem fog elfogyni a halak számára fontos ásványi anyag a vízből?

Utánanéztem a neten a halaim igényeinek. A cél 12NK és pH6,5 lenne. Ezt hogy érjem el?

Több
8 éve 8 hónapja #191 Írta: bimre
bimre válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy Győrben, vagy Veszprémben (illetve ezek környékén) melyik akvarisztikai boltban tudnék kevertágyas műgyantához jutni?

Korábban a Zsili-boltban vettem Pesten, de mostanában nem járok arrafelé...

Köszi,
Imi

Több
8 éve 11 hónapja - 8 éve 11 hónapja #192 Írta: mmccannon
Semmi gond, mert nálam 24 darab 5 literes ásványvizes palack sorakozik a szobában. :woohoo:

Mivel részleges vízcserédhez nem kell 15 liternél több, három flakon szépen, diszkréten meg tud bújni az asztal alatt. Próbáld ki.

Mary
Last edit: 8 éve 11 hónapja by mmccannon.

Több
8 éve 11 hónapja #193 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Konkrétan nem vagyunk rácsatlakozva mert saját kútról megy a víz. és így nincs meleg városi víz.
és sajnos nincs akkora tartály amiben az egészet egyszerre meg tudnám melegíteni (30l) és 3 vödör elég viccesen nézne ki a konyhában.

Több
8 éve 11 hónapja #194 Írta: mmccannon
Konkrétan milyen gondok vannak a vezetékes vízzel?

Mary

Több
8 éve 11 hónapja #195 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
De igen, lehet gond. Felhasználás előtt mérni kellene a víz jellemzőit (nk, kh, pH, No2, No3... stb).

Több
8 éve 11 hónapja #196 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Eddig a városi vizet használtam a vízcserére de most már ezzel gondok vannak és azt szeretném kérdezni hogy az otthoni kút vizet nem alkalmazhatnám e vízcserére? Nem lesz e gond hogy nincs fertőtlenítve?

Több
9 éve 1 napja #197 Írta: gosta
gosta válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Szia, nem sok válasz érkezett idáig a kérdésedre, úgyhogy legjobb tudásom (illetve inkább régebbi tapasztalatom) szerint gondoltam, válaszolok: én tőzeget használtam. Eleinte drága kivonatot vagy akváriumi célra árusított bogyókat, aztán olcsó virágboltit. Az utóbbi is teljesen jó. Úgy használtam, hogy egy műanyag palack talpát levágtam, így olyan lett, mint egy hosszú tölcsér. Teletöltöttem a (tiszta) tőzeggel, és fejjel lefele felakasztottam (a kupakot lecsavartam). Ezen a tölcséren folyattam át lassan az akváriumba később (vízcserekor) bekerülő vizet. Nekem jól működött, a serpalazacaimnak megfelelő vizet tudtam így csinálni. Korábban a szűrőbe töltött tőzeggel is próbálkoztam, nekem az nem vált be - nem savanyított eléggé, ellenben macerás volt tisztítani és pótolni.

Égertobozt általában víz mentén érdemes keresni, az égerfák mocsári-vízparti növények. Az előző évi teljesen elszáradtat kell szedni. Sétálj patakpartokon, tavak mentén, és figyeld a földet - észreveszed, látod a földön a lehullott tobozkákat. Én mondjuk nem szedném forgalmas budapesti helyen, akár el is utaznék érte, hogy tiszta erdei helyről származzon - ha szedsz egy nagy zsákkal, meg is éri. Többekkel összefogva jó kis program lehet: hasznos és kellemes, és még a család is elkísérhet.

Több
9 éve 3 hónapja #198 Írta: witamin
witamin válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Sziasztok!

Pontylazacok tenyésztéséhez szeretném beállítani a víz kémhatását. Most 3nk körüli esővizem van, de a kémhatás a 8-hoz közelít. Halottam az égertobozról, amivel csökkenteni lehet a pH-t. Hol lehet gyűjteni Budapesten? A másik dolog: Szita tanár úr cikkében olvastam, hogy ő elemi ként tenne a vízbe és a képződő kénsavval lehet a pH-t változtatni. Ti milyen megoldásokat használtok a kémhatás változtatásra? Elsősorban savas irányba gondolom.

Üdv: József

Több
10 éve 4 hónapja - 10 éve 4 hónapja #199 Írta: tbenj
tbenj válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
Köszönöm.
Ma megcsináltam,a halszag teljesen elmúlt.
Last edit: 10 éve 4 hónapja by tbenj.

Több
10 éve 4 hónapja #200 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Vízkezelés témában
a SÓ a fontos

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.491 másodperc