Díszhalbetegségek

Több
6 éve 9 hónapja #101 Írta: Cenci
Cenci válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Sziasztok!
Egy nagyon érdekes jelenséget tapasztaltunk az előbb, érdekelne hogy mi a véleményetek róla. Épp a mollyt szetettük volna elkülöníteni a "szülőszobába, amikor az egyik kis neon hírtelen (legalábbis előzőleg nem tűnt fel) elkezdett az olalára dőlve, majd a hátára fordulva úszni, aztán csak úgy "hullott " fejjel lefelé. Egész pontosan úgy tűnt, mint aki a végét járja. Ha már a háló úgyis kezünk ügyében volt, hát ki akartuk szedni, de a hálóban mintha megemberelte volna magát. Ezért visszaengedtük, majd újra ismétlődött az egész még párszor. Végül többedjére mivel egész szépen kirúgta magát. Pár pwrcig még kissé bizonytalan volt, de azóta egész jó bőrben van. Küllemileg a világon semmi nem gyanusat nem látunk rajta.Mi lehetett ez?:unsure:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 10 hónapja #102 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Hetente kapnak spirulina tablettát (sera). Próbálkoztam náluk fagyasztott salátával, le se ... Kereskedő látatlanban mechanikai sérülésre tippelt. Fényképet nem tudtam csinálni, de megnéztem lupéval: nem szőrös, nem véreres, nem fehér. Ajánlotta a kereskedő, tegyek sót a vízbe. Árthat valamelyik halnak? Növényeim: echinodrus, valisneria, cryprocoryne, gömbmoha. Ezeket se bántja a só?

Köszönettel:
Mikes

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 10 hónapja #103 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
jilijoli!
Üdv itt újrakezdőként, sok sikert és örömet kívánok ebben a nagyszerű hobbiban! Úgy gondolom azért nem válaszolt eddig senki a kérdésedre, mert azt írod "(Tudom, hogy még ez is zsúfolt, de velük már szeretném tovább üzemeltetni az akváriumot.)" Sokan találkoztak/találkoztunk már olyan kezdőkkel és újrakezdőkkel, akiknek hasonló mondat hagyta el a billentyűzetét és általában lepattannak a jószándékú tanácsok róluk. Én azért teszek egy próbát: kezdjük mindjárt az elején, ezen nincs mit szépíteni, hiába ez a "nagy" akváriumod, a 35 literes akvárium sajnos nagyon kicsi. Ekkora akváriumban is lehet gyönyörű dolgokat csinálni, ügyesen halazgatni, de ennyi (példány) és különösen ennyi fajta élőlényt nem fogsz tudni tartani benne. A betegségek egészséges, jó körülmények között tartott halakat nagyon nehezen támadnak meg, ami a pusztulásaidhoz és betegségeidhez biztosan nagy mértékben hozzájárult az a stressz. Alap problémák: a halaid mentalitása és hőmérsékletigénye teljesen eltér, emellé még kaptak egy nagy adag különböző vegyszert a nyakukba, átestek egy darakóron (a neonokat a darás kezeléskor vagy utána általában a magas hőmérséklet viszi el, nem bírják jól a meleget) sajnos valószínű volt, hogy még valami előjön. Azt javaslom, bánj óvatosabban a különböző gyógyszerekkel/vegyszerekkel és vízkezelőkkel és gondold át ezt a társítást. Sok tapasztalt akvarista jár erre, a Díszhalak tartása és társítása témában biztosan szívesen segítenek/segítünk a továbbiak kapcsán! Egyébként, mivel régi a kérdés, valószínűleg már átestek a baktopuros kezelésen és sajnos úgy vélem már bele is pusztultak, de ha mégsem és folyamatban a gyógyulás vagy megtörtént (remélem), akkor normál esetben nincs más teendőd, mint a gyógyult halakat visszahelyezni, a karanténakváriumot kitisztítani.

mikes!
Nagyon jól leírtál mindent, de nekem nincs túlzottan erős tippem... Ha azt nézem, hogy csak a plattikkal van gondod, úgy néz ki, mintha valamilyen körülmény nem kedvezne nekik, ami a többieknek igen. Két dolog jut eszembe, mint lehetőség:
- etetés: a plattiknak rendszeresen kell némi zöld tartalmú eleséget is adni (mint a molliknak), ha ezt kihagyod, hosszabb távon előjöhet mindenféle
- víz: a platti nem éppen egy lágy vizes hal, a keményebb vizet jobban kedvelik, bár az értékeid még nem "extra lágyak" nekik szerintem
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Több
6 éve 10 hónapja #104 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Szia!Azt jó lenne tudnunk,hogy az említett halak milyen ivarúak,és sokat segítene,ha tudnál róluk képet csatolni.

Több
6 éve 10 hónapja #105 Írta: Makkasszony
Makkasszony válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Sziasztok

Teljesen új vagyok a fórumon és az akvarisztikában is :blush: Szeretnék egy kis segítséget kérni.
Kb három hónapja indítottuk első akváriumunkat, egy 54 literest. Csak mollyk vannak benne, szám szerint öten, hattal indultunk, egy már sajnos elpusztult :( Vizet hetente cseréljük 20 százalékban, növényzet van, hőmérséklet 25 fok, szűrő, világítás egész nap megy. Látszólag minden ok, halacskáim fickándoznak, kíváncsiskodnak. Egy black molly, két sárga és két dalmata molly a társaság összetétele. Pár napja észrevettem hogy az egyik sárgám elkezdett kifakulni. Még nem teljesen fakó, de láthatóan vesztett a színéből. Plusz egy kicsit mintha nehézkesen úszna, sokszor lesüllyed az aljzatra és mintha erőlködnie kéne amikor úszik :( Amúgy eszik és elég aktív is. Ezzel egy időben észrevettem hogy az egyik dalmatám meg mintha agresszívebb lenne a szokottnál, kergeti a többit és leginkább ezt az említett sárgát. Most azon gondolkodom, hogy ez a két dolog összefügg-e, és a dalmata molly azért macerálja, mert beteg, vagy azért beteg, mert macerálva van? Esetleg valami más van a háttérben? Búvóhely van, de a sárga nem kifejezetten akar elbújni amúgy inkább csak nyugiban elvan, amíg a dalmata meg nem találja a hülyeségével :cheer:

Tudtok valami tanácsot adni, szedjem külön a sárgát amíg helyre jön vagy gyanakodjak valami fertőző betegségre esetleg ami miatt mindegyikőjüket kezelni kell?

Köszönöm előre is és bocsi hogy hosszú voltam :blush:

BUÉK
Szilvi

Több
6 éve 10 hónapja #106 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Sziasztok!

Kb egy hete láttam, hogy 84 literes társas akváriumban az egyik nőstény plattimat "rugdossa" a meggyhasú sügérem, az meg hagyja magát. Eddig mindig kitértek a sügér elől. Külsérelmi nyom, egyéb külső elváltozás nem volt a halon, gondoltam ütközött a nála 3x nagyobb hallal. Kivettem, elméltattam a plattit. Ma nézem a másik plattit, a szája egyik oldalt mintha meg lenne vastagodva. Szájpenészre tippelek, bár a vastagodott rész színe a hal színével azonos. Holnap megnézem nagyítóval. Próbálok fényképet is csinálni. Differenciál diagnózis :)? Kezelési javaslat? Nitrit 0, nitrát 25 mg/l, ph 7.5, gh:9 nk, 26 C-fok. Többi lakó: 7 citromlazac, 2 anci, 1 hím platti, 1 meggyhasú sügér, 1 sziámi ormányos márna. Szűrés kb 5x-ös, a motor teljesítményéhez méretezett sarokmattennel. Kb 3 hónapja 2 citrom elhunyt, valószínűleg etetési gondok miatt. (sok csirkemáj, de csak tipp!) Lassan egy éves lesz az aksi, ezelőtt nem volt elhullás. A fenti értékek 3/4 éve nem változtak. Mit mérjek, vizsgáljak, tisztítsak csináljak máshogy?

Mikes

Több
6 éve 11 hónapja #107 Írta: jilijoli
jilijoli válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Sziasztok!
(Elnézést, ha kicsit hosszú lesz, amit írok, kissé tanácstalan vagyok)
Most regisztráltam az oldalon, de hetek óta olvasom a hozzászólásaitokat minden fórumtémában (díszhalak tartása, betegségek, tippek, tapasztalatok, stb.)
Újrakezdő, lelkes akváriumtulajdonos vagyok, az első akváriumom jó 10 évvel ezelőtt volt, emlékeim szerint problémamentesen üzemelt és sok örömet okozott.

A mostani akváriumom egy hónapja és egy hete üzemel, elkövettem vele néhány hibát (túláradó lelkesedésből kifolyólag), és mostanra meg is bűnhődtem. Sajnos a lakás méretproblémái miatt kicsi, 35 literes akváriumot tudtam beüzemelni (nagyon szeretnék nagyobbat, de sajnos nincs rá helyem jelenleg).
2 héttel a halak elhelyezése után jöttek a gondjaim: darakór ütötte fel a fejét. Ezt - az első észlelés után - a fórumban olvasott utasítások alapján el is kezdtem kikezelni. A kereskedőm sera omnipurt javasolt, amivel haladéktalanul elkezdtem a halak kúráját (és a hőmérsékletet is megemeltem). A kór szépen elmúlt és halveszteség nélkül "megúszta" a közösség. Azóta tudom, hogy az alapvető hibát ott követtem el, hogy számszerűen sok halat telepítettem az akváriumba és zsúfolt volt. Minden előjel nélkül viszont elkezdtek pusztulni a neonhalaim, azokból is inkább a vörös neonok (közvetlenül a darakór kezelése után, noha nem, vagy alig jelent meg rajtuk a darakór). Betegség és gyógyszerezés után 50% vízcsere pihentetett, előkészített vízzel.
Ezt követően 3 nap alatt elpusztult 5 neonhal, azóta a pusztulás megszűnt. Arra gondoltam, hogy a gyógyszeres kezelés nem tett jót nekik?) pH és vízkeménység balance vízkezelővel középértékre állítva, gondoltam, hogy esetleg nitrit/nitrát gondok, vettem tesztet, de a teszt azt mutatta, hogy nincs gond a nitrit szinttel)

És most jutottam el a jelenlegi helyzethez: 3 neonomnak tépázott, enyhén fehéres az úszója (minden más hal jól van, aktív, mozgékony, játékos, élénk), a kereskedő megerősítette a tüneteket, hogy ez úszórothadás. Ma elrohantam kereskedésbe, karantén akváriumot, szűrőt, gyógyszert venni (sera baktopurt kaptam).

Az a kérdésem, hogy van-e valami teendőm a továbbiakban a nagy akváriummal (és a karantén akváriummal is), vagy szedjem-e ki a maradék neonhalat is, és akkor megelőző kezelésnek vessem alá őket is, és amikor tünetmentesek (inkább gyógyultak), akkor eresszem vissza őket a nagy akváriumba?

És egy kis adatsor:
- 35 literes akvárium
- Aquael fan-1 belső szűrő (természetesen éjjel-nappal üzemben, nagy fokozaton)
- termosztátos vízmelegítő, 25-25,5 Celsius állandó hőmérséklet
- 6 wattos világítócső
- Fehérfejű gázlóvirág (víz tetején és talajba ágyazva is)
- fa bújkáló (nem színezi el a vizet - kereskedésből van)

Halak:
- 3 szumátrai díszmárna
- 3 guppi (1 hím, 2 nőstény)
- 6 neonhal, (ebből mostanra 1 vörös neon)
- 2 törpe gurámi
- 2 pakisztáni díszcsík
- 1 gömbmolly
- 1 narancs törpe garnéla
(Tudom, hogy még ez is zsúfolt, de velük már szeretném tovább üzemeltetni az akváriumot.)

Ha tudtok tanácsot adni, azt megköszönöm, addig is bújom a szakkönyveket, hogy még időben visszafordíthassam az akváriumot a rendes kerékvágásba. Köszönöm, hogy elolvastátok!

Üdv., JJ.

Több
7 éve 3 hete #108 Írta: saluosi
Sajnos a vitorlásokról elképzelhető,hogy odacsípnek a betta hosszú úszóira.:( Olyan megtépázottnak tűnik a betta.Bár a képek alapján elképzelhető,hogy egyszerűen öregecske szegény és már túl van a csúcson.

Több
7 éve 3 hete #109 Írta: 0Bogika0
0Bogika0 válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Van két pici házmesterünk, két algaevőnk, és két vitorlásunk egy 48 literes akváriumban. Nem láttam, hogy harcoltak volna egymással, viszont egyre rosszabb állapotban van a beta. :(

Több
7 éve 3 hete #110 Írta: saluosi
Szia!
Milyen halakkal tartod a bettát együtt?Elképzelhető,hogy egyszerűen valamelyiknek nem szimpatikus és megtépázta.Esetleg segíthet,ha megemeled a hőfokot,a betták hőigényesek,bár amit írtál az neki kb az alsó határ.A többi halon nincs elváltozás?Mekkora medencében vannak?

Több
7 éve 3 hete #111 Írta: 0Bogika0
0Bogika0 válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Sziasztok!

Nem régóta van akváriumunk, és most úgy tünik, hogy a betánk megbetegedett. Szép kék szine volt, és most fakó szürke lett. Elég sokat van az akvárium alján, lassan mozog, illetve az uszonyai olyanok, mintha letöredeznének. Eléggé járatlanok vagyunk a párommal még az akváriumi dolgokban..

A víz 24-25 fokos. Van benne szűrő (csak 2 napja vettük, és 3 hete vannak meg a halak), porlasztó, növények. Kb egy hete valami baktériumok jelentek meg, olyan volt a víz, mintha bezsírosodott volna a teteje, de vettünk egy szaküzletben valami "jó baktériumokat" és azóta ez a probléma megszűnt.

Olvasgattam különböző internetes oldalakon, hogy nem igen szeretik a vizibolhákat, de eddig ha élőt kaptak, akkor csak azt, illetve szárazból kaptak vörösszúnyog-lárvákat, és fagyasztva is azt.

Készítettem képeket is, hogy hátha arról valaki rájön, hogy mi lehet a gond. Remélem semmi komoly.

kep.psharing.com/768618.jpg
kep.psharing.com/768617.jpg
kep.psharing.com/768619.jpg

Előre is köszönjük, ha tudtok segíteni!

Több
7 éve 1 hónapja #112 Írta: Chris0604
Chris0604 válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Veszek hétfőn 2 db nőstényt még.Kíváncsi leszek a változásra.Mondjuk így 34-en lesznek + a kicsik,de van egy kis akváriumom,lehet,hogy azt befogom nevelőnek és elkezdődik a komolyabb akvaristáskodás! :D :D
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
7 éve 1 hónapja #113 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Chris, ez olyan, mintha úgy akarnál megoldani egy családi konfliktust, hogy megvárod amíg a kiscsoportos gyerkőc felnő. :-(
Kérlek, ne tedd. Hidd el, 2-3 nőstény nem egy akkora beruházás, hogy ne érné meg a félénk hímet ismét boldogan, magabiztosan fel-alá úszni látni. :-)

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Omen, Chris0604

Több
7 éve 1 hónapja #114 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
:)Minek várnál addig-tolj be még pár halat a fajtársakból!;)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Omen

Több
7 éve 1 hónapja #115 Írta: Chris0604
mmccannon:van most 4-5 db kis molly-m,majd azok felnőnek és elszórakoztatják a bánatos mollymat. :D

Már olyan 6-7 mm-esek.

Több
7 éve 1 hónapja #116 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Azt gyanítom, hogy a másik hím kerekedett felül dominanciában, és az elől bújik el. Ha betennél még 2-3 nőstényt, megszeppent daliánk is bátrabb lenne.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Omen

Több
7 éve 1 hónapja #117 Írta: Chris0604
Van egy black mollym ami szerintem beteg.Külsőleg nem igazán látszik rajta semmi,csak a viselkedésében.Bújkál (beúszik növények levelei közé és ott fekszik egyhelyben.)Viszont néha gondol egyet és úszik egy-egy hosszt.Az úszásán nem látszik semmi rendellenes,eszik is.Már 1 hete ezt csinálja.

Szerintetek mi lehet?Hím az egyed amúgy.3-an vannak még 2 nőstény és még 1 hím.

Több
7 éve 1 hónapja #118 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Ezzel egyet értek, elvégre egy jól tenyésztett és tartott hal egészségügyileg is a toppon kell, hogy legyen. Azaz ellenállónak kell lennie a különböző betegségekkel szemben. Ezt az állandó UV kezelés nem teszi lehetővé.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, szotyika

Több
7 éve 1 hónapja #119 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Az UV baktérium,és egyéb kórokozó ölési képessége bizonyított-van olyan tenyészet ahol folyamatosan használják is!Eseti megoldásra jó,de szerintem a folyamatos használat kerülendő!Egész egyszerűen mindent leöl a vízben-hasznos baktériumokat éppúgy mint az algákat,ázalékállatkákat,parameciumokat stb...Segítségével totálisan tiszta,minden élőlénytől mentes szinte steril vizet kapunk-és halottat is.Véleményem szerint tehát a folyamatos működtetés mindenképpen kerülendő.
T.:Gábor

Több
7 éve 1 hónapja #120 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Díszhalbetegségek témában
Szotyika! Ha érte a napfény akkor feltehetőleg annak UV sugrai nyírták ki a bacikat a halban. Ráadásul ezek a baktériumok mivel olyan közegben fertőznek amelyek nem természetesek lásd a napfény hiánya, így talán már nem annyira ellenálló ezzel szemben. Bár kitudja, lehet az utóbbi feltevésem téves, de az elsőt bizonyítani lehetne egy egyszerű germicid lámpával is akár. Csak kell egy kis akvárium vagy befőttesüveg amelyet teljesen át tudsz világítani Uv lámpával ez lenne a germicid lámpa. Így a kórokozók nagy része kipusztulhat a halakból szerintem.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.854 másodperc