A halak látása
Az ember szeméről sokat tanultam, azonban hobbimból kifolyólag már régóta érdekelt a halak szeme is. Miben lehet más az emberi szemtől? Hogyan és meddig látnak a halak a víz alatt, illetve felett? Sokat olvastam, rajzoltam és beszélgettem más szakmabeli kollégákkal, hogy ezeket megválaszoljam…

8. Nemzetközi Diszkosz Bajnokság, Duisburg
Több év kihagyás után 2010-ben ismét sikerült eljutnom Duisburgba, a világ legnagyobb diszkosz show-jára. A kiállítás 1996. óta kétévente kerül megrendezésre. Az alábbi adatok híven tükrözik miért is ez a kiállítás a világon az egyik legnagyobb és legszínvonalasabb! A négynapos rendezvény során 2010-ben 27 100 látogató váltott jegyet. A kiállított verseny akváriumok száma 336 db volt, egyenként 116 liter űrtartalommal. A rendezvény 6000 m2 területen, több mint 90 szakkiállító részvételével került megrendezésre, olyan kiállítók közreműködésével, mint a ZOO ZAJAC (a kiállítás főszponzora), a JBL, a TETRA és a SERA.

Magyar Akvarisztikáért díjak nyertesei – 2010.
Interjút készítettünk Rónaszéki Péterrel, aki az előző évben tevékenyen részt vett a hazai akvarisztikai életben, és 2010. évi munkájáért megkapta „Az év akvaristája” díjat…

Sao Paulo akvarista szemmel
Munkám során nemrégiben egy hetet Brazíliában töltöttem, Sao Paulo városában. Ez a világ egyik legnépesebb városa, közel 20 millió ember él az óriási metropoliszban. Mai méretét tekintve alig lehet elképzelni, hogy az 1500-as években csak egy jezsuiták által alapított missziós iskola volt a helyen. Manapság a városon belül hatalmas távolságok vannak. Az autók elképesztő mennyisége miatt állandó forgalmi dugók alakulnak ki, és a település mérete miatt a közelinek tűnő helyek elérésére is egy órát kell kalkulálni.

Akváriumok vizének fűtése
Halaink nem képesek szabályozni saját belső hőmérsékletüket, így az gyakorlatilag a környezeti viszonyoktól függ. Ha az akváriumunkban a víz hőmérséklete alacsonyabb, mint amit az adott faj igényel, az jelentősen lassítja az anyagcsere-folyamatokat, rontja az emésztés hatékonyságát, tehát már rövid távon is gyengíti az állat immunrendszerét. Ennek nyilvánvaló következménye, hogy kedvenceink előbb-utóbb elkapnak valami betegséget, és már kész is a baj. Ezért szükséges biztosítanunk halainknak az optimális hőmérsékletet…

Ritka pontylazacok: a kávélazac
Valamikor a kilencvenes évek közepén szereztem be első kávélazacaimat, amelyek valószínűleg Romániából kerültek hazánkba. Akkor még nem sok mindent lehetett tudni erről a szép halfajról, tehát igazi örömet és egyben kihívást jelentett megszerzése. A megvásárolt halak szerencsére nagyon hamar megszokták környezetüket, tartásuk csapvízben sem okozott semmiféle problémát. Naplóm szerint 1995 októberében már sikeresen tenyésztettem őket...

Száz éve született Rosconi Győző
Rosconi Győző a magyar akvarisztika ikonja, 1911. április 15-én született Budapesten. 7 éves korában, az Irányi utcában, a Novotni néni üzletében meglátott egy akváriumot, amiben fátyolfarkú aranyhalak voltak. Sokszor visszajárt ide, és órákon át lenyűgözve csodálta az akváriumot, és a benne úszkáló halakat. Ennek hatására kezdett el akvarizálni egy használaton kívüli cukortartóval, melyben első hala egy sneci volt…

Gébek Magyarországon
A gébalkatúak (Gobioidei) alrendje a maga 7 családjával rendkívül fajgazdag csoport. Többségük tenger- vagy brakkvízben él. A gébfélék (Gobiidae), a tengerben élő halak legnépesebb családja. A fajok száma eléri az 1500-at. Ide tartozik az eddig ismert legkisebb gerinces is a Fülöp-szigeteki Pandaka pygmea. Testhossza nem több mint 10-11 mm. Egyesek képesek kijönni a szárazföldre és ott tartózkodni huzamosabb ideig. Nyúlánk testükön kétrészes hátúszó található…

Százszorszép Gyermekház
Napjaink rohanó társadalmában nagyon kevés idő jut szinte mindenre, így a családunkra és a kikapcsolódást jelentő szabadidőre is. A szülők a gyermekeikkel töltött idejük nagy részét is sokszor tévénézéssel töltik, és amikor hazaérnek szinte egész este csak a tévé előtt ülnek szótlanul. Nekem szerencsére ennél jobb gyermekkorom volt. Megtaláltam a megfelelő elfoglaltságot, aminek köszönhetően nem a panel galeriben töltöttem semmittevéssel az időt, hanem a tanulás mellett végeztem egy felelősségteljes munkát.

Vörös-tengeri búvárkodás
Szeretek leülni a földre vagy székre bármilyen akvárium elé, és csodálni a halakat, korallokat, növényeket, rákocskákat perceken, órákon át… Ahogy suhannak, játszanak, tekeregnek, pörögnek, kötözködnek egymással, lengedeznek, bújócskáznak… Nem gondoltam volna, hogy ezt az élményt lehet fokozni… Két éve bebizonyosodott: de igen. Úgy, ha mindketten az üveg ugyanazon oldalán vagyunk… Fantasztikus élmény, mikor a Vörös-tenger langyos vizében egy nagy sóhajtással elmerülünk, és lebegünk, úszunk, bújócskázunk együtt az ott lakókkal. Az a rengeteg kék…

 

Bejelentkezés a hozzászóláshoz


solyomagi profilkép
solyomagi válaszolt #1 12 éve 8 hónapja
Kedves Atillino, nagyon tetszett a cikked!
Bárcsak írtál volna a halak szembetegségeiről is!

(A teleszkópszemű halam egyik szemén megláttam egy apró bevérzést, és érdekelne, van-e reális esély arra, hogy magától megszűnjön a folt.)

Várjuk a további cikkeidet, így tovább!
Ági
mmccannon profilkép
mmccannon válaszolt #2 12 éve 8 hónapja
Szia Atillino!


Ezer hála és köszönet a cikkért!

Anno Széky könyvét olvastam, de ugye azóta fejlődött a technika, és ezáltal a tudomány is.

Mint láthatod, "ikra" állapotban lévő akvarista vagyok, de még számomra is érthető volt minden egyes sorod.


Ha megkérhetlek, máskor is lepd meg a magazin olvasótáborát cikkeiddel.

Üdv,
Mary
atillino válaszolt #3 12 éve 8 hónapja
Szia Balázs!

Köszönöm, bízom benne, hogy mindenkinek sikerült valami újat tanulni belőle.

Üdv.
Ati
ugrosaska válaszolt #4 12 éve 8 hónapja
Szia Attila!

Egyből amikor megláttam a cikk első pár sorát gyanakodtam, hogy ezt tuti te írtad, erre a végén egy számomra ismeretlen szerző állt. Sebaj, a cikk remek lett, büszke lehetsz rá, az újság biztosan helyesbíteni fog. ;)

Üdv; Balázs
atillino válaszolt #5 12 éve 8 hónapja
Egy korrigálást azért szeretnék leírni!
A halak látása című cikket én írtam (ábrákkal együtt), Böröcz Attila, nem ifj. Kovács Tamás! Az Ő érdeme a remek fényképek zöme, köszönet érte ez úton.

Köszönettel: Attila
aquad válaszolt #6 12 éve 9 hónapja
Én mondjuk szeretem a hosszú és kimerítő cikkeket, de ez is csak egy vélemény. Érdekes, hogy nem a búvárcikket kifogásolod, ami szerintem nem egészen ide illő, de nem vagyunk egyformák. Ha jól láttam sügéres cikk van ( a diszkoszhal ugyanis az) Az akvakertész versenyről meg az illetékes honlapon lehet olvasni. Hát ez meg az én véleményem! Ja! És a változatosság gyönyörködtet!:)
NZoli válaszolt #7 12 éve 9 hónapja
Érdekelne, hogy miért kerültek ki az újságból bizonyos jól megszokott részterületek, például a sügérvilág, aztán az akvakertészet és tengeri aksikról sincs semmi. Kicsit egysíkú lett az utolsó szám, a cikkek némelyike túl hosszúra sikeredett.
Nem is beszélve arról, hogy a 2010.év legszínvonalasabb versenyéről, az akvakertész versenyről sincs említés.

Egy aggódó AM előfizető.
Pasa profilkép
Pasa válaszolt #8 12 éve 9 hónapja
köszönjük a kiegészítést!
törpös válaszolt #9 12 éve 9 hónapja
Gébek Magyarországon- című cikkhez egy rövid szösszenetet fűznék hozzá. A gébfélék családja nem hét, hanem tíz családban egyesül 251 genusban. A Gobioidei alrend egyesíti (egyesítette) az édesvízi és a tengeri gébeket is és így, az ez irányú megközelítése a gébféléknek, (mármint pusztán csak tengeri fajok) ez enyhény szólva is vicces.
A gébalkatúak (Gobioidei) alrendje soha sem volt a legnépesebb halcsoport, ezt nagyságrendekkel megelőzi pl. a harcsák (Suliformes) rendje is, és még meg sem erőltettem magam:-). Na szóval: 2010 májusától a gébféléknek egy új rendjük van Gobiiformes Randall & Anthony Gill, 2010 [tüskésgéb & valódigéb–félék].
Zootaxa 2450: 26-40 (2010)
www.mapress.com/zootaxa/2010/f/zt02450p040.pdf

Naptár

December 2023
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés