A halak látása
Az ember szeméről sokat tanultam, azonban hobbimból kifolyólag már régóta érdekelt a halak szeme is. Miben lehet más az emberi szemtől? Hogyan és meddig látnak a halak a víz alatt, illetve felett? Sokat olvastam, rajzoltam és beszélgettem más szakmabeli kollégákkal, hogy ezeket megválaszoljam…
8. Nemzetközi Diszkosz Bajnokság, Duisburg
Több év kihagyás után 2010-ben ismét sikerült eljutnom Duisburgba, a világ legnagyobb diszkosz show-jára. A kiállítás 1996. óta kétévente kerül megrendezésre. Az alábbi adatok híven tükrözik miért is ez a kiállítás a világon az egyik legnagyobb és legszínvonalasabb! A négynapos rendezvény során 2010-ben 27 100 látogató váltott jegyet. A kiállított verseny akváriumok száma 336 db volt, egyenként 116 liter űrtartalommal. A rendezvény 6000 m2 területen, több mint 90 szakkiállító részvételével került megrendezésre, olyan kiállítók közreműködésével, mint a ZOO ZAJAC (a kiállítás főszponzora), a JBL, a TETRA és a SERA.
Magyar Akvarisztikáért díjak nyertesei – 2010.
Interjút készítettünk Rónaszéki Péterrel, aki az előző évben tevékenyen részt vett a hazai akvarisztikai életben, és 2010. évi munkájáért megkapta „Az év akvaristája” díjat…
Sao Paulo akvarista szemmel
Munkám során nemrégiben egy hetet Brazíliában töltöttem, Sao Paulo városában. Ez a világ egyik legnépesebb városa, közel 20 millió ember él az óriási metropoliszban. Mai méretét tekintve alig lehet elképzelni, hogy az 1500-as években csak egy jezsuiták által alapított missziós iskola volt a helyen. Manapság a városon belül hatalmas távolságok vannak. Az autók elképesztő mennyisége miatt állandó forgalmi dugók alakulnak ki, és a település mérete miatt a közelinek tűnő helyek elérésére is egy órát kell kalkulálni.
Akváriumok vizének fűtése
Halaink nem képesek szabályozni saját belső hőmérsékletüket, így az gyakorlatilag a környezeti viszonyoktól függ. Ha az akváriumunkban a víz hőmérséklete alacsonyabb, mint amit az adott faj igényel, az jelentősen lassítja az anyagcsere-folyamatokat, rontja az emésztés hatékonyságát, tehát már rövid távon is gyengíti az állat immunrendszerét. Ennek nyilvánvaló következménye, hogy kedvenceink előbb-utóbb elkapnak valami betegséget, és már kész is a baj. Ezért szükséges biztosítanunk halainknak az optimális hőmérsékletet…
Ritka pontylazacok: a kávélazac
Valamikor a kilencvenes évek közepén szereztem be első kávélazacaimat, amelyek valószínűleg Romániából kerültek hazánkba. Akkor még nem sok mindent lehetett tudni erről a szép halfajról, tehát igazi örömet és egyben kihívást jelentett megszerzése. A megvásárolt halak szerencsére nagyon hamar megszokták környezetüket, tartásuk csapvízben sem okozott semmiféle problémát. Naplóm szerint 1995 októberében már sikeresen tenyésztettem őket...
Száz éve született Rosconi Győző
Rosconi Győző a magyar akvarisztika ikonja, 1911. április 15-én született Budapesten. 7 éves korában, az Irányi utcában, a Novotni néni üzletében meglátott egy akváriumot, amiben fátyolfarkú aranyhalak voltak. Sokszor visszajárt ide, és órákon át lenyűgözve csodálta az akváriumot, és a benne úszkáló halakat. Ennek hatására kezdett el akvarizálni egy használaton kívüli cukortartóval, melyben első hala egy sneci volt…
Gébek Magyarországon
A gébalkatúak (Gobioidei) alrendje a maga 7 családjával rendkívül fajgazdag csoport. Többségük tenger- vagy brakkvízben él. A gébfélék (Gobiidae), a tengerben élő halak legnépesebb családja. A fajok száma eléri az 1500-at. Ide tartozik az eddig ismert legkisebb gerinces is a Fülöp-szigeteki Pandaka pygmea. Testhossza nem több mint 10-11 mm. Egyesek képesek kijönni a szárazföldre és ott tartózkodni huzamosabb ideig. Nyúlánk testükön kétrészes hátúszó található…
Százszorszép Gyermekház
Napjaink rohanó társadalmában nagyon kevés idő jut szinte mindenre, így a családunkra és a kikapcsolódást jelentő szabadidőre is. A szülők a gyermekeikkel töltött idejük nagy részét is sokszor tévénézéssel töltik, és amikor hazaérnek szinte egész este csak a tévé előtt ülnek szótlanul. Nekem szerencsére ennél jobb gyermekkorom volt. Megtaláltam a megfelelő elfoglaltságot, aminek köszönhetően nem a panel galeriben töltöttem semmittevéssel az időt, hanem a tanulás mellett végeztem egy felelősségteljes munkát.
Vörös-tengeri búvárkodás
Szeretek leülni a földre vagy székre bármilyen akvárium elé, és csodálni a halakat, korallokat, növényeket, rákocskákat perceken, órákon át… Ahogy suhannak, játszanak, tekeregnek, pörögnek, kötözködnek egymással, lengedeznek, bújócskáznak… Nem gondoltam volna, hogy ezt az élményt lehet fokozni… Két éve bebizonyosodott: de igen. Úgy, ha mindketten az üveg ugyanazon oldalán vagyunk… Fantasztikus élmény, mikor a Vörös-tenger langyos vizében egy nagy sóhajtással elmerülünk, és lebegünk, úszunk, bújócskázunk együtt az ott lakókkal. Az a rengeteg kék…