Hétvégén debütál az Akvárium Magazin 100. száma a boltokban és a TerraPlaza-n. A TP-n dedikáltathatod az újságodat a szerzők közül többek közt Chris Lukhauppal, Pasaréti Gyulával, Szentgyörgyi Istvánnal, és még sokan másokkal. A századikat sem érdemes kihagyni!
Elhanyagolt kedvencek – a széleshátú fogasponty avagy platti
A XX. század második felében hatalmas népszerűségnek örvendett ez a kis elevenszülő hal. Ott volt szinte minden társas akváriumban. Nem mondom, hogy mára eltűnt medencéinkből, de lényegesen kevesebbel találkozhatunk, aminek nem tudom az okát. Semmi nem indokolja mellőzésüket, látványos, békés, mindenevő, könnyen tartható faj.
Felfedezőúton Panamában: Darien Gap
Az 1980-as évek elején nyílt lehetőségem első ízben ellátogatni a Panamában található Dariénbe, más néven a „Gap”-be, arra a helyre, ahol addig fehér ember még nem járt, ahol a föld leghosszabb útja – a Pánamerikai főút – megszakadt, és a „Gap” miatt soha nem is fejezhették be. A „Gap” egy hatalmas, mocsaras terület, maláriával fertőzött, áthatolhatatlan dzsungel, legalábbis az volt a múlt évszázadban.
A TerraPlaza története
2009-ben fogalmazódott meg az igény Magyar - országon egy olyan színvonalas terrarisztikai rendezvénysorozatra, ami tőlünk nyugatabbra lévő országokban szinte heti eseménynek számít. Így született meg a TerraPlaza ötlete. Ekkor létrejött egy új online felület, melynek célja, hogy szabad teret biztosítson a profi, illetve alkalmi tenyésztőknek a szaporulatok értékesítésére, emellett a használt és új eszközök kereskedelmére. Ez a fejlesztés 2009 nyarán jelent meg és a terraplaza.hu nevet kapta. A weblapot követte a hozzákapcsolt rendezvény, melynek időpontja 2009. szeptember 13-ára esett, és kezdetekben az ELTE déli tömbje adott számára otthont.
Fogságban tartott homorcsa csigák
Az előző cikkemben ígéretet tettem, hogy beszámolok a Püspökfürdőről származó homorcsa csiga (Melanopsis parreyssii) fajmentési programjáról. Egy fajmentési program nagyon komplex dolog, szakemberek egész csapatának összehangolt munkája. Nekem ebből a munkából talán a legnemesebb faladat jutott, a szaporítás kidolgozása.
Koi hotel
A koi (ami japán nyelven pontyot jelent) tartása évszázados hagyományokra tekint vissza: Kínában (ahonnan az aranyhal származik) évszázadok óta nevelnek pontyokat étkezési célra. Japánba is tőlük kerültek az első, akkor még „vad” színű pontyok. Ezek sokáig a rizstermelő farmerek kiegészítő jövedelmeként – mint piaci hal – játszottak fontos szerepet. Azonban az 1800-as években néhány farmer elkezdte kiválogatni a több (száz)ezer hal közül a különleges színezettel rendelkezőket és házi kedvencként tartotta azokat.
A mexikói magashegyi fogaspontyok fajmegőrzése
Államformája szerint Mexikó szövetségi köztársaság, és a főváros körzetén (Circuad de México) kívül 31 további szövetségi államot foglal magába. Területe több mint kétmillió négyzetkilométer, ezzel az amerikai kettős kontinens ötödik legnagyobb országa, és tizennegyedik a legnagyobb államok között a világon. Lakosságának számát tekintve a 110 milliósra becsült népességével a tizenegyedik helyen áll. Mexikó továbbá azon tucatnyi ország közé tartozik, melyeket „biodiverzitás-hotspot-országoknak” nevezünk, azaz olyan területnek, ahol kiemelkedően nagy a biológiai változatosság. Másfelől ezek a „biodiverzitás-hotspotok” olyan régiók, melyek otthont adnak szépszámú endemikus állat- és növényfajnak, melyek közül sok veszélyeztetett. Ezek a hotspotok a Föld felületének kevesebb, mint 10%-át fedik le, viszont élőhelyet jelentenek az ismert fajok több mint 70%-ának.
A halak színezete
A halak a gerincesek között egy speciális csoportot alkotnak. Ezen csoport tagjai egy különös közeghez, a vízhez alkalmazkodtak az evolúciójuk során, melynek következtében rendkívüli fajgazdagság jött létre az idők során, mind anatómiai, mind pedig fiziológiai változásokat adaptáltak, melyek nélkül nem hódíthatták volna meg az akkori szélsőséges vízi környezetet.
A sokfoltos törpesügér
Ha méreteit nézzük, nem ő a legnagyobbra növő dél-amerikai törpesügérünk. A hím 7 cm, míg a nőstény 5 cm-nél nem nő nagyobbra. Halaink teste ovális alakú, a hím sokkal színesebb, mint a nőstény. De ez szinte minden törpesügérre jellemző. A hím alapszíne szürke, majd testének elülső fele sárgára vált, beleértve a fejét is. Pikkelyei széle sötét tónusú. A hím kopoltyúját apró pöttyök tarkítják, ami a nőstényen általában nem figyelhető meg.
Szén-dioxid adagolása másképpen
A szén-dioxid a legalapvetőbb növényi tápanyag, a növények tömegének jelentős részét adó szén ennek redukciójából származik. A folyamathoz szükséges energiát a klorofil fogja be a napfényből származó fotonok segítségével. Mennyiségét tekintve, sokkal több kell belőle, mint az egyéb test - építő elemből együttvéve (N, S, PO4). A szárazföldi növények korlátlanul hozzájutnak a szén-dioxidhoz a levegőből, de hogyan alakulhat ki az akváriumokban hiánya?
Évszázados díszhalaink
Az elmúlt száz évben az akvarisztika – az élet más területeihez hasonlóan – hatalmas fejlődésen ment keresztül. A vasvázas akváriumokat felváltották a ragasztott változatok, s a szűrés- és világítástechnika is nagyot fejlődött. Az akváriumokban tartott halfajok száma is ugrásszerűen növekedett, s ez a folyamat ma is tart. A díszhal-boltokban minden évben feltűnik néhány újonnan felfedezett faj, hogy aztán pár éves „szárnyalás” után eltűnjön a még újabb halfajok árnyékában. Ebben a cikkemben néhány olyan halfajhoz fűződő személyes élményemet szeretném megosztani, melyeket mintegy száz éve fedeztek fel és írtak le. E halak között vannak olyanok, melyek ma is közkedveltek, s olyanok is, melyek eltűntek a „süllyesztőben”.