A díszhaltenyésztési tevékenység adózása

Több
8 éve 1 hónapja #1 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt A díszhaltenyésztési tevékenység adózása témában
Kusza, mert anno mikor ez felvetődött akkor ki-ki hozzáadta a tudása szerinti legjobbat. De aztán megjelent az Akvárium Magazin 2014/96. száma, benne a következő cikkel: Dr. Juhász István: Díszhalak értékesítésének adózása.
Ezt a számot keresd elő, szerezd be..
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Johnny02

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #2 Írta: Johnny02
Johnny02 válaszolt A díszhaltenyésztési tevékenység adózása témában
Köszönöm szépen halőrxxl!
Ez kicsit kusza.
Örülnék ha valaki hozzáértő illetékes össze foglalná valamennyire tételesen. (Ha lehetséges)
Engem komolyan érdekelne a dolog.
De eddig amerre mentem érdeklődni mindig a díszállat kereskedésnél vagy a haltelepeknél (Nem díszállat) kötünk ki.
Nekem meg nem ez kell. :(
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #3 Írta: halőrxxl
Johnny02 remélem figyelemmel követed a fórumot- nos itt van az a téma ami téged érdekel- a topicban megtalálod szerintem a hivatkozást arra a Magazinra is ahol részletes cikk foglalkozik ezzel.
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Johnny02

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 8 hónapja #4 Írta: halivadek
Visszaírtam Nekik:

Köszönöm szépen gyors válaszát!

Átnéztem a hivatkozott jogszabályokat és az alábbi kérdéseim lennének: a 127/2008. (IX. 29.) FVM rendelet 2. § (3) pontja szerint az alábbi fejezeteket nem kell alkalmazni: "A II. fejezetet, a III. fejezet 11-21. §-át, valamint a VII. fejezetet nem kell alkalmazni azokra a vízi díszállatokra, amelyeket olyan kisállat-kereskedésben, kertészeti központban, kerti tóban, kereskedelmi célú akváriumban vagy nagykereskedésben tartanak, amely a) nem érintkezik közvetlenül az ország természetes vizeivel, vagy b) olyan szennyvízkezelő rendszerrel rendelkezik, amely elfogadható szintre csökkenti a betegségek természetes vizekbe való átvitelének kockázatát."

A kivételként szereplő II. fejezetben található az előző levelében írt 4.§ is ami alapján az országos nyilvántartásba be kell jelentkezni illetve 119/2007. (X.18) FVM rendelet szerinti engedélyt be kell szerezni. Illetve leírja az engedélyezés, nyilvántartás, hatósági ellenőrzés stb. menetét.
Ha jól értelmezem a jogszabályt, mivel nem érintkeznek az akváriumok az ország természetes vizeivel, ezért nem kell alkalmazni a fent leírt (119/2007. (X.18) FVM rendelet szerinti) nyilvántartásba vétel, engedélyeztetés stb. Ebben az esetben melyek az ide vonatkozó egyéb szabályok, szükséges engedélyek, mert azzal hogy ezt kizártam nem vagyok benne biztos, hogy más sem kell?

Mint írta a tevékenységi kódok, valamint a tevékenységi engedély megadásának és benyújtásának módja nem az Önök illetékessége. Kérném szíves segítségét az illetékes hatóságok megnevezésével.

És végül ezt kaptam rá válaszként:

Amennyiben az Ön által tenyésztett egyedek egyike sem érintkezik közvetlenül az ország természetes vizeivel, úgy ezen tevékenység folytatása nem kötött az állategészségügyi hatóság engedélyéhez.

Felhívom azonban figyelmét, hogy a hatáskörömet és illetékességemet nem érintő egyéb hatósági engedély beszerzése szükséges lehet. Mivel Igazgatóságom az állategészségügy és állatvédelem területén jár el, ezért nincs információm egy esetlegesen NAV-os hatáskört érintő engedélyezési eljárás menetéről, lefolytatásáról.

Ha azt szeretné kideríteni, hogy valamely tevékenység milyen tevékenységi kód alá tartozik, akkor a KSH ügyfélszolgálatán nyújtanak Önnek segítséget ( www.ksh.hu ).

Üdvözlettel:
Panker Máté
állatvédelmi referens
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Állat-egészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság
Állatvédelmi Osztály
Cím: 1024 Budapest, Keleti Károly utca 24.
Tel.: 06-1/336-9302
Web: www.nebih.gov.hu
Web2: www.facebook.com/nebih.hu
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco, halőrxxl, szotyika, S.Péter

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 8 hónapja #5 Írta: halivadek
Megjöttt a válasz a NÉBIH-től. Hát egyenlőre még nem lettem sokkal okosabb, még a hivatkozott jogszbályokat nem néztem át csak beleolvasgattam.

Ezt írtam:

Tisztelt Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal!

Érdeklődni szeretnék, hogy a hobbi méretű (0,5-2 ezer liternyi akvárium) díszhal tenyésztésre milyen szabályok vonatkoznak, milyen engedélyeket kell beszerezni az esetleges szaporulat jogkövető értékesítéséhez? Hangsúlyoznám, hogy nem kisállat-kereskedést szeretnék üzemeltetni, csak az esetleges szaporulatot szeretném eladni. Kérném szíves segítségét abban, hogy mi ennek az anyagi, eljárásjogi és technikai mente (az adózási részével tisztában vagyok). Próbáltam utána nézni a dolgoknak, de egy kicsit szűkszavúak a jogszabályok. A „41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról” 1. § szerint a ha a tenyésztés helyéről történik a forgalmazás akkor az nem állatkereskedés, tehát nem vonatkozhatnak rá ugyanazok a szabályok, viszont arra nem tér ki hogy akkor mik az ide vonatkozó szabályok.

A tevékenységi kódok (ÖVJT) közül melyik az amelyik lefedi a tevékenységet a 477607 Díszállat- és díszhal-kiskereskedelem vagy az 032201 - Édesvízi halgazdálkodás, mert az előbbi tevékenységi engedélyhez és/vagy bejelentéshez kötött az utóbbi pedig tevékenységi engedélyhez kötött? Kinél kell bejelenteni és a tevékenységi engedélyt kiváltani, mi ennek a mente?
Mielőbbi szíves válaszát előre köszönve!

Ezt a választ kaptam:

Hivatkozva Igazgatóságomnak megküldött tárgybani elektronikus levelére a következőkről tájékoztatom.

A tenyésztett víziállatokra és az azokból származó termékekre vonatkozó állat-egészségügyi követelményekről és a víziállatokban előforduló egyes betegségek megelőzéséről és az azok elleni védekezésről szóló 127/2008. (IX. 29.) FVM rendelet 4. § (1) a) pontjának értelmében halfajok esetében a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet szerinti hozzájárulással kell rendelkeznie. A tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X.18) FVM rendelet 3. §-ában foglalt rendelkezéseknek kell megfelelni, mely a tartási helyek létesítéséhez, valamint a tenyészetek kialakításához az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóság hozzájárulását követeli meg.

A tevékenységi kódok, valamint a tevékenységi engedély megadásának és benyújtásának módjáról kérem vegye fel a kapcsolatot az illetékes hatósággal.

dr. Nemes Imre igazgató főállatorvos úr nevében és megbízásából eljárva,


Üdvözlettel:
Panker Máté
állatvédelmi referens
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Állat-egészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóság
Állatvédelmi Osztály
Cím: 1024 Budapest, Keleti Károly utca 24.
Tel.: 06-1/336-9302
Web: www.nebih.gov.hu
Web2: www.facebook.com/nebih.hu
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco, halőrxxl, S.Péter

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja #6 Írta: halivadek
Az adózás már rendben van az kisebb-nagyobb tételnél is gatyába lett rázva. Az önálló tevékenységnél mindegy a gyakoriság, egyedül a fizetendő adó mértékében van eltérés, nincs tiltva a rendszeres üzeletszerű tevékenység. Az engedélyezés viszont kicsit kaotikusabb, épp ezért írok egy levelet a NÉBIH-nek hogy nyilatkozzon a menetéről költségeiről stb.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco, halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja - 9 éve 9 hónapja #7 Írta: grof
Mielőtt bárki nagyon eltévedne vegyétek figyelembe, hogy a cikkben feltett kérdésben a felszámolt tenyészet eszközeinek eladását érintő adózási szabályokra is rákérdeztek. Az ingóság értékesítés főképpen erre vonatkozik (nem véletlenül tárgyalja a gyakoriság kérdését). A költségek azért keletkeznek és állnak fönt, mert a jogalkotó egyesítette az élelmezési célú és a díszhaltenyésztést. A követelményszintet pedig az élelmezési célúhoz igazította. (lásd bővebben ezen topik 41 és 17. hozzászólását). Illetve azt sem kellene elfelejteni, hogy e cikk egy adózási szemszögű megközelítés, ezen kívül azonban létezik ennek egy engedélyezési oldala is a maga megkötéseivel és költségvonzatával. Igazából semmivel sem kerültünk közelebb a megoldáshoz, mivel ezeket már korábban is tudtuk (illetve külön külön az egyes hozzászólásokban leírásra került). A jelenleg élő szabályozás nem teszi lehetővé a jogkövető értékesítést abban az esetben, ha a volumen kicsi illetve, ha az évi egynél több alkalommal - de csak alkalmi jelleggel - történik. Pontosítok lehetővé teszi, de ennek költségvonzata éppen a kis volumen miatt felvállalhatatlan.
Last edit: 9 éve 9 hónapja by grof.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, szotyika

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja #8 Írta: halivadek
Persze hogy olvastuk, de az csak az adózásra ad választ. Már föntebb írtam hogy a másodikba, önálló tevékenységes kategóriába. Már csak a weblap meg a hírdtések miatt is.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja #9 Írta: halőrxxl
Olvastátok az AM-ben a cikket ugye? Az alapján Sanyi te melyik kategóriába tartozónak érzed magad?
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja #10 Írta: halivadek
Ha tenyésztesz akkor valószínűleg el is adod. Ha meg saját étkezésre (nem díszhal) csinálod akkor miért kellene bejelenteni?

Hát nem lesz egyszerű megírni ezt a levelet.
Akár erre is lehet hivatkozni:Állatkereskedés a kedvtelésből tartott állat kereskedelmi tevékenység keretében történő forgalmazása, kivéve a kizárólag saját állományból származó kedvtelésből tartott állat állatvásáron, vagy a tenyésztés helyéről közvetlen értékesítés keretében történő forgalmazását.

Ez alapján nem vagyok állatkereskedés, tehát elvileg a halgazdálkodás lenne a nyerő.

Ha nem az édesvízi halgazdálkodást választod hanem a Díszállat és díszhal kereskedelmet akkor képzés is kell hozzá: ( net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc2.cgi?dbnum=1...el=m()1(3)1(18)#xcel )Hobbiállat-tenyésztő és forgalmazó képesítés

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja - 9 éve 9 hónapja #11 Írta: toist
Hát igen, csak az a baj, hogy ebből a kettőből (márhogy a két kiskereskedelmesre gondolok) egyik sem fedi a tenyésztést és saját tenyésztésű díszhal értékesítést.
A 477607-nél minden bizonnyal ez az irányadó (néhány fontos konkrétumot persze ez is nélkülöz, ahogy az megszokott), de a halgazdálkosáról nem találtam bővebbet, itt pedig pont a "kivéve" résznél van az, amiről főképp szó lenne esetedben.
Találtam egy ilyet viszont:
"a tevékenységi körök képesítési követelményeiről a hatályos jogszabályokban, a
kormányablakokban vagy az okmányirodákban. Az egyéni vállalkozó a nyilvántartásba olyan
tevékenységet jelenthet be, melynek gyakorlására vonatkozó jogszabályi előírásokat teljesítette"
Ebből úgy sejtem, hogy a CDjogtárat kell előhúzni, amint fogok tudni abban turkálni és találok valamit, jelzem!
Last edit: 9 éve 9 hónapja by toist.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja #12 Írta: halivadek
477607 Díszállat- és díszhal-kiskereskedelem az tevékenységi engedélyhez és/vagy bejelentéshez kötött. Az 032201 - Édesvízi halgazdálkodás pedig tevékenységi engedélyhez kötött. Na már most az persze sehol sincs leírva hogy melyikhez hol kell engedélyt beszerezni, illetve hogy a bejelentés az csak annyi-e hogy felveszed tevékenységi körnek, mert az ördög a részletekben van, mert lehet nem ugyanolyan engedély kell hozzá, nem ugyanazok a feltételek. Állatorvos valószínűleg kell mind kettőhöz. Az a baj hogy a jogszabályok nem logika szerint működnek. Ha lesz egy kis időm akkor lehet írok a NÉBIH-nek, hogy nyilatkozzanak a dologról. Addig maradok az előző hozzászólásomban említett Egyéb nem bolti kiskereskedelem és Egyéb használtcikk-kiskereskedelem tevékenység megjelölés mellet. (Ingóságértékesítésként ráhúzhatóak a dologra)
Egyébként ha jön ellenőrizni a NAV akkor csak azt nézi a hogy a számlák rendben vannak-e. A tevékenységi kört a jegyző vagy a hatóság (NÉBIH) ellenőrzi.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja #13 Írta: toist
Az akváriumi díszhalak tenyésztése a 032201 - Édesvízi halgazdálkodás alá tartozik. Tudtommal ez is engedélyköteles tevékenység, tehát állatorvosi dolgok ehhez is kellenek. Csak logikával sejtem, de biztos nem vagyok benne, hogy amennyiben számlaképes vagy és ez a teáor kód szerepel a tevékenységlistádon, akkor ebbe a halak értékesítése is beletartozik (tehát nem kell másik tevékenységnek lennie emellett az értékesítéshez - hiszen mi másért halgazdálkodna valaki, mint hogy értékesítse az "előállított" halat... ).

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 9 hónapja - 9 éve 9 hónapja #14 Írta: halivadek
Gondolom most már mindenkiben kellően leülepedett a téma :) Lehet, hogy túlságosan is, ezért szeretném egy kicsit felkavarni az állóvizet. Mint már előtte írtam az adószámos magánszemély megoldást választottam. Voltam az nav/apeh-nál, kiváltottam az adószámot. A kiváltás előtt ebből a szép kis listából kellett kiválasztani a tevékenységi kört (később módosítható, akármennyit hozzá lehet adni): www.kekkh.gov.hu/letoltes/evig_ovtj_kodok.pdf .
Na mármost az önálló tevékenységes tájékoztató füzetecskében szerepel olyan, hogy ingóság értékesítés, ami a AM cikk szerint kellene nekünk. A listában természetesen nincs ilyen (miért is lenne), amiket találtam és valamennyire köthető a dologhoz: 477901 Egyéb használtcikk-kiskereskedelem valamint a 479901 Egyéb nem bolti kiskereskedelem. Ezek nem engedély csak bejelentés kötelesek, de ha kukacoskodik az ellenőr akkor beleköthet. Az igazi a 477607 Díszállat- és díszhal-kiskereskedelem, illetve még talán beleférhet ezekbe is: 014903 Hobbiállat tenyésztése, 014901 Egyéb állat tenyésztése m.n.s. sajnos ezek viszont mind engedély-/bejelentés köteles tevékenységek. Az engedélyt a Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) állítja ki. Az engedélyhez szükség van egy magán állatorvosi szerződésre is. Az állatorvosi kamara ajánlott ( el lehet tőlük térni) díjainál van egy olyan, hogy díszállatkereskedések orvosi ellátása, valószínűleg a tenyészeteket is ideértik. 5000 Ft/alkalom és heti 1 alkalmat javasolnak. Az előírás szerint számolva az havi 20.000 Ft lenne, ami egy néhány ezer literes tenyészet bevételének a jelentős része. Valakinek esetleg van olyan állatorvos ismerőse, akitől tud valós esetleg kedvezményes árat szerezni?
Last edit: 9 éve 9 hónapja by halivadek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 10 hónapja #15 Írta: halőrxxl
Hát még ha azt hozzátesszük hogy nem csak az akvaristákra vonatkozik! Ezt a számot szinte kötelező mindenkinek elolvasnia...én nagyon átolvastam, de értelmeznem kell.Azt viszont megértetem hogy erre szükség van, és igencsak köszönöm hogy sok munka árán de tisztán láthatunk!
Egész biztosan lesz még mit beszélnünk!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 10 hónapja #16 Írta: szotyika
szerintem ennyire akvaristák még nem várták az újság megjelenését :)
nekem is megjött és azonnal elolvastam 2 szer is :)

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 10 hónapja #17 Írta: halőrxxl
Megvan!!!!! Megérkezett! Olvasom négymillióval...
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 10 hónapja #18 Írta: halivadek
Amióta elolvastam (utána még 2x), a nav és különböző adótanácsadó oldalakt bújok. De látom már a fényt az alagút végén! A 3 verzióból a középsőt célzom meg!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 10 hónapja #19 Írta: halőrxxl
Na ennek hatására még jobban várom a magazint...ma jön érzem.:)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 10 hónapja #20 Írta: halivadek
A 96 számban lévő „Díszhalak értékesítésének adózása” cími cikkre reagálnak. Először is köszönjük, végre kitisztult a kép az adózás kusza világában.

A 2. pontban lévő Önálló tevékenységnél nincs kiemelve, de lehet csak Én hiányoltam, hogy számlaadási kötelezettség van, könyvelő nem muszáj elég egy pénztárkönyvet (nyomtatványboltban kapható), vagy 10%-os költséghányad elszámolásnál bevételi jegyzéket vezetni.

Egy kétségem viszont támadt, de lehet csak Én akarom túlkomplikálni. Az adózásos részt tisztába tettük, de ha jól tudom a kedvtelésből tartott állatok kereskedelme engedélyköteles a NAV-os leírás szerint, ( ugyintezes.magyarorszag.hu/ugyek/410009/...allatkereskedes.html ), de a jogszabály már egyértelműen fogalmaz: kivéve „a kizárólag saját állományból származó kedvtelésből tartott állat állatvásáron, vagy a tenyésztés helyéről közvetlen értékesítés keretében történő forgalmazását” ( net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc2.cgi?dbnum=1...OR&cel=P(1)B(2)#xcel ).

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.202 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés