A díszhaltenyésztési tevékenység adózása

Több
8 éve 4 hónapja #61 Írta: Mátéfi
Szotyika,

Ez jó hír és azt hiszem nagy segítséget jelentene számunkra. Ha az ismerősöd megteheti, jó volna ha tényleg felvilágosítást adna a helyes eljárási formákról, mert az tény, hogy a rendkívül gyors ütemben változó jogszabályi környezet, illetve a nehezen átlátható jogszabályi összefüggések szinte lehetetlen helyzetet teremtenek az egyszerű ember számára. Örömmel olvasnánk őt itt a fórumon is.

CsakVagyok,

Ami a kutyatenyésztés tekintetében szabály az úgy gondolom, hogy a díszhaltenyésztés vonatkozásában is az, tehát ha vannak tapasztalataid és szívesen megosztanád, akkor örömmel olvasunk.

Xtravers,

Nem néhány, hanem maximum két alkalom számít nem üzletszerű eladásnak a NAV tájékoztatása szerint.
Mi elsősorban azon hobbi akvaristák jogi lehetőségeit keressük, akiknek a hobbijukból adódóan van szaporulatuk és azt szeretnék értékesíteni. Nem céljuk bolt nyitása, nem kereskedők akik halak adás-vételével üzletelnek. Kizárólag a saját szaporulatukat értékesítenék. A két tevékenységet, a jogszabály is elkülöníti és más TEAOR szám alatt tartja nyilván.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hónapja #62 Írta: szotyika
ma reggel beszéltem egy ismerősőmmel az APEH-nál
a következöt mondta hogy ami még idén müködött törvény azt teljesen megfogják változtatni . Mármint ami a díszállatokra illetve a haszon állatokra vonatkozik. azt is megjegyezte hogy semmi értelme az idei törvénnyel foglalkoznunk. Ha kész lessz az új adózási törvény akár itt akár máshol de emberi szavakkal leirja hogy miként müködik a dolog és nem olyan nyelven amit egy normál ember ha akar se ért meg.

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: saluosi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hónapja #63 Írta: CsakVagyok
Szia. Nem akarok nagyon belefolyni, de az évi 2 alkalom sem biztos. Én kutyát is tenyésztek, évi egyszer van kiadó kutyám, és mégis adóznom kell utána. Igaz jóval a 200ezres határ felett van a bevételem belőle, de van más ismerősöm aki pici kutyát tenyészt, pici pénzért. NEM éri el a 200ezret nem ad el csak évi egyszer, és mégis be kell vallania.

Több
8 éve 4 hónapja #64 Írta: xtravers
Alkalomszerű, éves néhány értékesítéshez nem kell semmiféle engedély , magánszemélyként is eladhatja a boltosnak, a boltos (pl. én is ) ún. vételi jegyen megveszi a halakat, ezzel neki legalizálva van az árú, az eladónak pedig tudtommal 200 e Ft-ig nincs adózási kötelezettsége. Természetesen, ha az eladott darabszám több pl százas nagyságrendű rendszeresen , akkor már felmerül ugyebár az üzletszerűség,nyereségvágyból elkövetett haltenyésztés és adó és stb köteles és adószámmal végezhető.
Valamint tudtommal a a hobbiállat tenyésztés kiváltásának is feltétele már a végzettség, ugyanis léteznek hobbiállat tenyésztő és forgalmazó képzések, valamint pl. díszállatkereskedést pl. ilyen végzettség birtokában lehet nyitni, míg régebben nem kellett hozzá ilyen végzettség - ezek friss egy-két éves tapasztalatok, ugyanis 2010-ben jelent meg róluk a rendelet.
Ha valamit rosszul írnék, javítsatok ki, de mint friss boltos (2 év) van bőven rálátásom a dolgokra, pl már nem elég bejelenteni az üzletnyitást mint régen, hanem tevékenységi engedélyhez kötött, aminek hadd ne soroljam, mennyi feltétele van ( de ha érdekel vkit, leírom).
Üdv. xtravers

Több
8 éve 4 hónapja #65 Írta: Degec
nem kell foglalkozni a tobbiekkel...

Több
8 éve 4 hónapja #66 Írta: szotyika
én ugy vélem hogy akármit is tesz pár ember annak érdekében hogy jó legyen valami ha a többi meg magasról .... rá. ugysem lessz rá megoldás. Sőt mindenki a sült galambot várja. ami soha nem fog megsülni. Ez a valoság.

Tommy

Több
8 éve 4 hónapja #67 Írta: grof
Lehet róla szó.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Degec, halőrxxl

Több
8 éve 4 hónapja - 8 éve 4 hónapja #68 Írta: Mátéfi
Lehetnek benne már elavult részek, aprólékosan nem ellenőriztem, de a célom csupán az volt az idézéssel, hogy többlet információt nyújtsak. A változások pedig nem feltétlenül jelentik azt, hogy az egész úgy ahogy van használhatatlan, csupán az esetleges változásokat kell figyelembe venni.

Jó lett volna, ha konkrétan idézed az elavult részeket, ha már úgyis felfedezted.

Gróf, egyébként te benne lennél egy általad szükségesnek tartott jogszabály módosítást célzó munka/kérelem előkészítésében?
Last edit: 8 éve 4 hónapja by Mátéfi.

Több
8 éve 4 hónapja #69 Írta: grof
Óvatosan Mátéfi legutóbb beidézett írásával az abban foglaltak egyes részei már kicsit elavultak!

Több
8 éve 4 hónapja #70 Írta: grof
Véleményem szerint hiába próbáljuk értelmezni a NAV levelét a saját szánk íze szerint nem fogunk előrébb jutni. Visszautalnék a korábban a beszéljünk róla blogban leírtakra. Itt egy merőben új szabályozásra lenne szükség. A jelenlegi jogszabályi háttér nem képes kezelni a kialakult helyzetet. Illetve felhívnám mindenki figyelmét a levél záró bekezdésére. A benne leírtak az Alkotmány Bíróság határozata alapján csak tájékoztatási célt szolgálnak és nem lehet hivatkozási lap.
Nem szeretném folyton ismételgetni magam, de ha tudomásul veszzük, ha nem akkor is így működik:
1) A magánszemélyes adószám (nem vállalkozóként, magánszemélyként váltok adószámot) díszhal TENYÉSZTÉSRE nem használható, mivel csak jogi személyként (egyéni vállalkozó, kft., bt. stb.) végezhető a tevékenység mivel külön engedély (a TENYÉSZETRE vonatkozó) is kell a tevékenység végzéséhez. Díszmadár esetén mivel nem kell külön engedély, ezért mindez gond nélkül működhet. Tud szükség esetén számlát adni a bevétel leköltségelhető.
2) Ha jogi személyként (egyéni vállalkozó, kft., bt. stb.) végzi a tevékenységet és megszerezte a külön engedélyét. Jelen esetben a területi (2013. január 1. után valószínűleg Járási Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság Kerületi Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatala (a név még változhat) korábbi állategészségügyi hatóság) engedélye szükséges a díszhal tenyésztéshez, mert jelenleg a jogszabály az ÉLELMISZERNEK szánt halak tenyésztésével azonos módon kezeli a díszállat tenyésztést. (Tájékoztatásul a díszmadarak tenyésztését nem sorolják azonos kategóriába a húsbaromfival!!!!!!). Az külön hab a tortán, hogy esetlegesen x ével ezelőtt azok részére, akik már korábban egyéni vállalkozók lettek nem kellett és most sem kell ilyen engedélyt kiváltani (jelenleg ún. szerzett joguk van a tevékenység folytatására). AZONBAN AKI ÚJONNAN SZERETNE ILYET ANNAK SZÜKSÉGES. (Attól csak még szebb lett a dolog, hogy ahol lakom ott kb. fél éve nem tudják megmondani milyen feltételek kellenek az engedély megszerzéséhez (pl.: mekkora víztér, milyen tartási feltételek?????)).
3) Az őstermelői státusz jó lenne, de sajnos nem fognak senkit őstermelőként jelenleg nyilvántartásba venni díszhal tenyésztőként!!!!
4) A gondot csak tetézi, hogy sokunknak nem erre lenne szüksége. Nem rendszeresen végezzük az értékesítést. (Itt tévedés az esetszámba kapaszkodni, mert csak tájékoztatásként írták le.) Itt igenis új szabályozásra van szükség. Van egy szabályozatlan terület a maga sajátos kategóriáival (pl. börzén értékesítés). Véleményem szerint létre kellene hozni egy kategóriát a magánszemélyes adószámhoz kötve, amely alkalmas lenne (esetlegesen éves értékesítési határt meghúzva) a hobbisták és kisvolumenű szaporítók vagy tenyésztők részére. Mindezzel párhuzamosan a díszhal tenyésztést ki kellene venni az élelmiszer célú haltenyésztés mellől és külön kategóriaként kezelni. Ezen változtatások alkalmasak lennének a kérdéskör teljes és megnyugtató rendezésére.

Az AME (mondom ezt úgy, hogy nem is vagyok tag) tudná leginkább felvállalni mindennek a közvetítését a jogalkotók (NEM HATÓSÁGOK (pl.: NAV), de erről már korában írtam) felé. Megfelelően állatvédelmi, gazdasági és egyéb okokra hivatkozva. Sokat el lehetne érni és ezzel vissza lehetne azt az értelmetlen importot szorítani ami már az állatkínzás határmezsgyéjét súrolja!
De ezek csak eretnek gondolatok, mert ehhez sokkal többre van szükség mint, „beszéljünk róla”.
Elnézést amiért ismét sokkal hosszabbra nyúlt a mondanivalóm és amiért ismételgettem a korábbi hozzászólásaimat!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
8 éve 4 hónapja #71 Írta: Mátéfi
Találtam még egy érdekes okfejtést.

Idézet:

"Tetszik- nem tetszik, kishazánkban az a törvény, hogy minden jövedelem után adózni kell. A jövedelem nem azonos a bevétellel, hanem a bevételből a ténylegesen felmerült és törvényesen levonható költségek levonása utáni rész.

Magánszemélyként bárkivel előfordulhat, hogy alkalmilag elad valamit, de egyébként nem foglalkozik annak a dolognak az értékesítésével. Pld. ház, kocsi, telek, bútor, stb. Az így szerzett jövedelmet az éves adóbevallás megfelelő sorába kell beírni, és ki kell fizetni utána az adót. Más kérdés, hogy az emberek nagy része nem szokta bevallani az ilyen jövedelmeit. Addig nincs is baj, amíg valamiért nem kerül az adóhivatal látókörébe, és nincs nyoma az adásvételnek, mert pld. a szomszédnak készpénzben adott el valamilyen nagyobb értékű ingóságot. Ez nemigen tud kiderülni. De ingatlan esetén ezt már nem lehet megtenni, mert biztos a bukta. Vagy ha valakit egyéb tevékenysége miatt éppen ellenőriz a NAV (lánykori nevén APEH), és a bankszámláján nyoma van a bevételnek, akkor is meg fogják kérdezni, hogy mi volt ez.

Ha viszont valaki rendszeresen, bevételszerzés céljából végez valamilyen tevékenységet, akkor azt már nem teheti magánszemélyként, hanem csak valamilyen vállalkozási formában.

A macskatenyésztés ilyen tevékenység, még akkor is, ha netán évente csak egy alom születik, és egyébként tök veszteséges az egész. Az erre vonatkozó előírásokat nem az állatvédelmi törvényben kell keresni, mert az nem erről szól, hanem az állatokkal való bánásmód feltételeit szabályozza, mint például a tartásmód, állatkínzás tilalma, stb.

A macskatenyésztés adózási kérdéseiről azok a törvények szólnak, amelyek általában szabályozzák az adózást, vállalkozási formákat, számviteli előírásokat. Ezek egyike sem tér ki konkrétan külön a macskatenyésztésre, ahogyan a porcelán kereskedésre vagy a bicikli szerelő vállalkozásra sem, hanem mindegyikre vonatkozik. Tehát nem kell kimondani, hogy akkor mától legyen adóköteles a macskatenyésztés, mert eddig is az volt, csak legfeljebb sokan úgy vágtak bele, hogy erről nem tájékozódtak. Sajnos nemegyszer tapasztaltam, hogy hiába mondtam el sok tenyésztőnek, hogy erre figyelni kell, félvállról veszik. Mikor pár évvel ezelőtt egy tenyésztőt felnyomott egy elégedetlen gazdi az akkori APEH-nál és 300.000 Ft-ra büntették, és ennek híre ment, akkor néhányan gyorsan kiváltották a vállalkozóit. De szerintem a többségnek azóta sincs fogalma sem, hogy mekkora veszélynek teszi ki magát, vagy azt hiszi, hogy rá nem vonatkoznak a törvények. Pedig ahhoz, hogy eladja a kölykeit, hirdetnie kell magát, honlapot kell készítenie. Innentől kezdve nyilvánosan dokumentálta, hogy tenyészt és értékesíti a cicákat, ezért úgy is kiszúrhatja magának az adóhivatal, hogy senki nem jelenti fel. Ők is neteznek és onnan is szereznek tippeket, hogy kit ellenőrizzenek. Az is bárkivel megtörténhet, hogy kifog egy elmebeteg gazdit, aki feljelenti valamiért. És ha akkor kap egy ellenőrzést, és kiderül, hogy engedély nélkül csinálta és nem adott számlát a kölykökről, akkor pontosan az történik, mint most szili43 topiktársunkkal, több százezer Ft-ra megbüntetik.

Adózási szempontból nincs olyan, hogy hobby tenyésztés meg nem hobby tenyésztés. A tenyésztés, az tenyésztés, nem érdekli őket, hogy hol vagy tag, vagy tag vagy-e egyáltalán, a fajtajegyeket akarod-e fenntartani, meg egyebek. Ha eladási céllal születnek kölykeid, akkor tenyésztő vagy. Ha van bármilyen macskád, akinek kölykei születnek és azokat elajándékozgatod, az nyilván nem tenyésztés. Az a hobbiállat tartás, ami magánügy, nincs semmilyen gazdasági vonatkozása, nem kell hozzá engedély, és értelemszerűen nem is kell utána adózni sem. De a tenyésztés nem keverendő a hobbiállat tartással.

Az egyesületek sem érdeklik őket, legfeljebb annyiban, amennyiben őket is ellenőrzik a saját gazdálkodási tevékenységük miatt. De az egyesület semmilyen mértékben nem felelős azért, hogy te betartod-e az adótörvényeket vagy sem. Te felelsz saját magadért. Az előfordulhat, hogy ha téged ellenőriznek, akkor bekérnek adatokat rólad az egyesületedtől. Engem most tavasszal ellenőriztek, és például az állatorvosomtól és még néhány olyan helyről kértek be adatszolgáltatást, akiktől nagyobb értékű számláim voltak. Azt keresték, hogy valósak-e ezek a számlák, nem fiktívek, vagy hamisak-e. Tehát ilyen vonatkozásban szóba jöhetnek az egyesületek, de egyébként nem. Már csak azért sem, mert nem mindenki tag, nem mindenki törzskönyveztet, aki macskákat ad el. Az Expressen hirdetők között többségben éppen ilyenek hirdetnek. Az meg ugye nem lenne igazságos, hogy a normális, bejelentett tenyésztők adózzanak, a szaporítók meg nem. Ez a megkülönböztetés csak bennünket érdekel, mi dühönghetünk miattuk, de szerencsére az adóhivatal ebben a tekintetben nem tesz különbséget. Aki eladja a kölyköket, annak adóznia kell. Ennyi.

Amikor most ellenőriztek, külön rákérdeztem, hogy kötelező-e egyéni vállalkozói engedélyt kiváltani, vagy lehet-e más módon adózni, például magánszemélyként az egyéb bevételek rovatban feltüntetve a jövedelmet. Egyértelműen azt a választ kaptam, hogy nincs semmi más mód, csak valamilyen vállalkozási formán belül. Őstermelőként sem, mert az a mezőgazdasági jellegű állattenyésztésre vonatkozik csak (pld. tyúk, disznó, vágó –és haszonállatok.)

Tehát ott tartunk, hogy aki tenyészteni akar, annak valamilyen vállalkozói formát kell találnia és kiváltania az engedélyt, legkésőbb az előtt, hogy kölyköket adna el. Akinek már egyébként is van valamilyen vállalkozása, annak egyszerűbb a dolga, mert csak a tevékenységi kört kell kibővítenie. Én az alábbi TEÁOR számokat találtam:

014901 Egyéb állat tenyésztése m.n.s.

014903 Hobbiállat tenyésztése

016201 Állattenyésztési szolgáltatás

Nekem már 1991 óta van főállás melletti egyéni vállalkozói engedélyem, sokféle tevékenységi körrel, ezt bővítettem ki. Nem szükséges hozzá semmilyen szakképzettséget igazolni, bárki beírathatja magának.

Az egyéni vállalkozói engedélyről a következőket fontos tudni:

Az okmányirodában lehet kiváltani, a jelenlegi díját nem tudom, de a legutolsó, amiről még tudtam, 5000 Ft volt. A NAV-nál kell adószámot kérni és egy vállalkozói bankszámlát is nyitni kell. Bár ha nem vagy áfás, akkor a lakosságit is elnézik.

Alapvetően 3 csoport van: főállású vállalkozó, főállás melletti vállalkozó, kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó (pld. nyugdíjas, nappalis hallgató)

A nagy különbség, hogy a főállású vállalkozó ebből a vállalkozásból él, tehát elvileg nem lehet tartósan veszteséges, és minden járulékot fizetnie kell a nyereségadón kívül is. Ha veszteséges, vagy nincs egy kanyi bevétele sem, a járulékokat akkor is fizetnie kell az első pillanattól kezdve. Tehát ezt senkinek sem ajánlom, mert a gatyája is rámegy, garantáltan. Aki netán munkanélküli, nehogy kiváltsa a vállalkozóit, mert ő akkor főállású lesz!

Akinek van másik főállása, ahol fizetik már a nyugdíj és TB meg egyéb járulékait, annak csak a nyereséges működés után kell adót fizetni. Ha veszteséges, vagy van ugyan vállalkozóija, de nem csinál semmit, akkor sincs gond, mert legfeljebb 0 adót kell bevallania és nem kell fizetni. Illetve veszteség esetén van egy un. „elvárt adó”, de az nem jelentős összeg. Ilyen vállalkozóit bárki kiválthat, a főállású munkáltatójának nincs köze hozzá, nem is kell tudnia róla. Vannak bizonyos speciális hivatások (pld. bírók), akik nem lehetnek vállalkozók, de bárki más igen. A munkáltatónak csak ahhoz van köze, hogy amikor neki dolgozol, akkor tisztességesen elvégzed-e a munkádat, munkaképes állapotban vagy-e. Ha igen, akkor semmi köze hozzá, hogy munka után mit csinálsz, van-e másik állásod alkalmazottként, vagy saját vállalkozásod. Úgyhogy cleo86, attól ne félj, hogy nem vennének vissza, ha kiváltod a vállalkozóit, mert ez nem tartozik rájuk. Az viszont meggondolandó, hogy ha határozott a munkaviszonyod, és előfordulhat, hogy nem hosszabbítják meg, ha lejár, akkor nagyon kockázatos lenne kiváltani a vállalkozóit. Mert akkor ugyan most munka mellettiként váltanád ki, de abban a pillanatban, ahogy megszűnik a főállásod átminősülsz főállású vállalkozóvá, nem kapsz munkanélküli segélyt, és fizetned kell legalább a minimálbér után járó nyugdíj és TB járulékokat. Úgyhogy azt javaslom, hogy olyan családtag nevén legyen a vállalkozás, akinek biztos a főállása.

Amikor kiváltod az engedélyt, választani kell, hogy EVA-s leszel-e, vagy SZJA-s. Az EVA-t nem javaslom, mert ez azoknak előnyös, akiknek nincs sok költségük, nekünk pedig van. Tehát válaszd az SZJA-t. Ez azt jelenti, hogy az egyébként is benyújtandó éves adóbevallásod mellett innentől fogva a vállalkozói adóbevallást is be kell küldened minden februárban, és a nyereséged után személyi jövedelmadót kell fizetned. Ha veszteséges vagy, akkor nem csökkentheted le a főállásod után fizetendő SZJA-t ezzel az összeggel, hanem a veszteséget átviheted a következő évre. Ha akkor nyereséges a vállalkozásod, akkor onnan levonhatod az áthozott veszteséget.

Arról is döntened kell, hogy bejelentkezel-e az ÁFA-körbe. Ez bizonyos bevétel felett kötelező, alatta lehetsz „alanyi mentes”. Azt javaslom, ne jelentkezz be, ha nem akarod feleslegesen megbonyolítani az életedet újabb bevallásokkal. Ha nyereséges vagy, akkor az ÁFA miatt több adót kell fizetned. Ha veszteséges vagy, akkor elvileg jól jársz, mert visszaigényled az ÁFA különbözetet, de akkor szinte biztos, hogy behívnak ellenőrzésre. Engem is azért ellenőriztek az idén, mert visszakértem ÁFÁ-t, és meg is mondták, hogy mindig piszkálni fognak, ha ezután is visszakérek. 1991-től, 20 éven keresztül nem érdekeltem őket, pedig eddig is mindig veszteséges voltam. Úgyhogy jövőre ki is fogok iratkozni az ÁFA körből.

Vállalkozóként könyvelést kell vezetned a költségeidről és a bevételeidről. Ezt teheted pénztárkönyvben vagy egyszeres naplófőkönyvben, papíron, vagy számítógépes szoftverrel. A pénztárkönyvet javaslom, az a legegyszerűbb. Magad is el tudod végezni, de előtte egy könyvelővel pontosan magyaráztasd el, hogy azt a néhány számlatípust, ami nálad felmerülhet, melyik rubrikába kell írni. Le van írva a törvényben is, de azt úgysem fogod megérteni. Az olyan kiadványokkal, amik a törvényt magyarázzák, már többre mész, de ha meg akarsz spórolni pár sírógörcsöt és könyvfalhozcsapkodást, akkor inkább egy könyvelő ismerőssel okosíttasd ki magad. Bár sajnos azt is tapasztalom, hogy a pénztárkönyvhöz kevesen értenek, annyira a kettős könyvelésben van benne a legtöbb könyvelő.

A költségeidet néhány évre visszamenőleg is elszámolhatod (2-3 év?, már nem emlékszem pontosan). Tehát ha te egy éve vettél egy tenyészmacskát, eddig etetted, tartottad, de csak most váltod ki a vállalkozóit, akkor utólag elszámolhatod az eddig felmerült költségeket, persze csak ha számlád van róluk. A macska vételárát viszont csak abban az évben, amikor ténylegesen tenyésztésbe vetted. Korábban ezt is csak több részletben lehetett leírni „amortizációként”, később változott a jogszabály.

Minden költségedről a nevedre szóló számlát kell kérned, a nyugta, blokk, sajtfecni nem elég.

Az eladott macskákról –vagy bármi más eladott termékről pedig számlát, de minimum nyugtát kell kiállítanod. A számla és nyugtatömböket szigorú számadású nyomtatványként kell kezelned, illetve ha számítógépen számlázol, akkor a programnak meg kell felelnie a hatályos törvényeknek, és erről a fejlesztő cégnek nyilatkoznia kell.

Nagyon fontos még, hogy csak olyan költségeket számolhatsz el, amik a vállalkozás érdekében merülnek fel. Tehát a macskák beszerzési, etetési, orvosi költségeit, felszerelést, játékokat, kiállítási nevezési díjat, hirdetési díjakat, honlap költségeit, szakkönyveket, telefon arányos részét, rezsi arányos részét, utazási és szállásköltségeket, stb. Egy időben össznépi divat volt minden magánköltésről a cégre kérni számlát. Ez mára nem annyira jellemző, gondolom jó sok büntetést kiszabott az APEH ilyenekért, már jobban meggondolják a vállalkozók. Valamennyi költség elszámolható így sutyiban, de nem érdemes az ellenőrt hülyének nézni, mert akkor begorombul. Ha valamiről úgy döntenek, hogy nem a vállalkozás érdekében merült fel, akkor egyszer le kell vonnod a költségek közül azt a számlát, meg kell fizetned az így keletkezett SZJA és ÁFA hiányt, plusz büntetésként ennek az összegnek a dupláját. Nem érdemes kockáztatni, mert az végül nagyon drága lehet. A döntés pedig náluk van, nem nálad.

Nálunk kritikus kérdés, hogy a kasztrált macskák költségeit el lehet-e számolni. Nekem erről volt némi vitám az ellenőrökkel. Szerencsére jóindulatúan álltak hozzá, így ezt most nem firtatták, csak jelezték, hogy akár firtathatnák is. De ha egy rosszindulatú ellenőrt fogok ki, aki úgy dönt, hogy a kasztrált macska már nem a tenyésztést szolgálja, ha megtartom, az attól kezdve a magánügyem, és nem számolhatom el a kajáját vagy egyéb költségeit, akkor nem tudok ellene mit tenni. Viszont olyan iszonyatos összeg lenne a büntetés, hogy belegebedek. Így én ettől az évtől a békesség kedvéért csak az ivarképes macskáim költségeit számolom el, a kasztráltakét nem, nehogy jövőre megbüntessenek emiatt.

Tervezem egy ideje, hogy kérek egy hivatalos, írásos állásfoglalást a NAV-tól ezekben a kérdésekben, hogy nyilvánossá lehessen tenni a tenyésztők számára a Cats of Europe-on, de egyelőre nem tudtam eldönteni, hogy ez jó ötlet-e. Mert eddig nem foglalkoztak a macskásokkal, és tudva, hogy ha foglalkoznának, nagyon sokakat megbüntetnének, inkább nem akartam ránk irányítani a figyelmüket. De ezek szerint ebből a szempontból már mindegy, akár kérhetek is.:-)

Egy biztos, komolyan kell venni ezeket a dolgokat, mert hatalmas büntetéseket szabhatnak ki, és akkor már késő a sírás."

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9135138&go=119418121&p=1

Több
8 éve 4 hónapja #72 Írta: Mátéfi
Igen jó lehet, de ahhoz kell a másik feltétel is, hogy ne legyen rendszeres a tevékenység. Azaz max 2 alkalom egy évben és ha igazak ez idézett szövegben foglaltak.

Több
8 éve 4 hónapja #73 Írta: saluosi
Szerintem jó ez a 200 ezres határ,a hobbisták 90%-a ezalatt marad szerintem.Így elegendő adásvételi szerződést írni,persze annak aki kéri.
Aki efölött "teljesít" az szerintem valóban "komoly" tenyésztő,és indokolt a szabályrendszer rájuk vonatkozó része...hangsúlyozom,hogy szerintem így első nekifutásra.

Több
8 éve 4 hónapja #74 Írta: Mátéfi
Karancsalja.

az én véleményem szerint - ami nem biztos, hogy jó - a díszhalszaporulat semmiképpen nem tartozhat a használt tárgyak közé, ugyanis azt tenyésztették, ha úgy tetszik előállították. Nem olyan mint egy autó amit megveszel a boltban, majd pár év múlva eladod használt autóként. Amit magad állítasz elő és eladsz az nem lehet használt holmi kategória, sokkal inkább gyártás, termelés, termesztés, tenyésztés

Több
8 éve 4 hónapja #75 Írta: Mátéfi
Egy dolgot nem árt tisztázni mielőtt a NAV tevékenységének vagy munkatársainak elkezdene bárki is nekimenni. A NAV nem jogalkotó! A NAV az országgyűlés, a jogalkotók által által hozott jogszabályokat hajtja végre, hiszen ez a kötelessége. Amennyiben a jogszabály hiányos, rossz, életszerűtlen, nem érthető arról a NAV nem tehet. Ők a mindenkor hatályban lévő jogszabályok szerint kell eljárjanak, ennek keretében biztosítják az állam bevételeit, és a jogszabályok betartásának kikényszerítésével igyekeznek visszaszorítani a fekete gazdaságot. Ez egyébként mindannyiunk közös érdeke.

Én azt szűrtem le, hogy amennyiben a hobbi díszhaltenyésztő szaporulatának értékesítése több mint két alkalommal valósul meg egy adott évbe évben, akkor az, rendszeres gazdasági tevékenységnek minősül, ezért azt az adóhatóságnál be kell jelenteni.

Az adóhatóság nagy valószínűséggel az üzletszerűséget és rendszerességet vizsgálja egy esetleges ellenőrzés alkalmával. Két gazdasági eseménynél (eladásnál) több pedig már üzletszerűnek számít értéktől függetlenül.

Arról nincsenek illúzióim, hogy adott esetben az ellenőr mennyire lesz elnéző az üzletszerűség megítélése során.

Az üzletszerű tevékenység megalapozott bizonyítása azonban számos esetben csak nagyszámú tanú meghallgatásával, az állattartás tárgyi feltételeinek részletes áttekintésével lehetséges. Ezen túlmenően a revizorok próbavásárlásokkal is ellenőrzik a tevékenység üzletszerű vagy egyedi jellegét, valamint a számla-, illetve nyugtaadási kötelezettség teljesítését.

Ha megállapítást nyer az üzletszerűség mire lehet számítani?

- mulasztási bírság a bejelentési kötelezettség elmulasztása és az adminisztrációs kötelezettség hiánya miatt mulasztási bírság
- a tenyésztésből származó jövedelem alapján akár becsléssel is megállapított SZJA és ÁFA befizetésének elmulasztásával keletkezett adóhiány mely miatt bírság ( akár 1 millió Forint is lehet) és esetleges késedelmi pótlék is kiszabásra kerül. A becslés az egy érdekes része az eljárásnak. Az adóhatóság akkor állapítja meg becsléssel a jövedelmet, amennyiben az ellenőrzött nyilvántartásából nem állapítható meg egyértelműen a megszerzett jövedelem. A becsléssel történő megállapítás feltétele többek között az adminisztráció hiánya, vagy hiányos adminisztráció továbbá a bevétel eltitkolásának bizonyossága. Van itt még egy fontos dolog: ebben az esetben megfordul a bizonyítási teher, azaz a megállapítások ellenkezőjét az ellenőrzés alá vont személynek kell bizonyítania.

Mivel ezek így együtt igen komoly anyagi és joghátránnyal járnak, ezért mindenki legyen körültekintő mielőtt meggondolatlanságból, vagy szóbeszéd alapján elkezdené szaporulatát értékesíteni. A fenti dolgok lehetnek elrettentőek, de tulajdonképpen a cél is az, hogy senki ne halásszon a zavarosban.

Mivel az akvaristák hobbijukból adódóan nem szeretik a zavaros vizeket, ezért kínlódunk itt ezen a topicon is, hogy nyugodt körülmények között tiszta vízben pecázhassunk, ezért mindenki erre koncentráljon, és ne abból induljon ki, hogy itt már semmit nem lehet csinálni, mert a jogszabályok minden kreativitást minden kezdeményező készséget meggátolnak. Ez nem így van, de kétségtelenül, hogy vannak nehézségek, melyeken túl kell jutni.

De menjünk tovább...

Én azt javaslom, hogy inkább próbáljuk kihámozni azt a jogszabályokból, ami előre viszi az ügyet!

Első dolog az, hogy meg kell határoznunk a tevékenységi kódot, mert az köré kell majd a jogszabályok rendelkezéseit csoportosítani.

A 36/2011. (XII. 23.) KIM rendelet szerint a Hobbiállat tenyésztése tevékenység a 014903 szakmakód alá sorolt önálló vállalkozói tevékenység. Tehát az adószám megigénylésekor ezt a szakmakódot kell megadni.

A NAV válaszlevele alapján úgy gondolom, hogy a tenyésztő tevékenység jellege alapján lehet meghatározni illetve kiválasztani a legkedvezőbb adózási és a vállalkozási formát.

Itt nagyon sok olyan körülmény van, amely egyes vállalkozói formák mellett vagy ellen szólnak.

Ezen a linken

http://mdposz.hu/?a=szekciok&cat_id=4&cid=22&id=31

található egy igen informatív összefoglaló, idézem:

"Az adott díszmadár-tenyésztő tevékenységének jellege alapján lehet meghatározni, hogy milyen adózási, vállalkozási forma választható.
1. Amennyiben a szaporulat értékesítése nem rendszeres tevékenység és/vagy nem megélhetést jelent, akkor két lehetőség adódik
a. Amennyiben az éves eladások összértéke nem haladja meg a 200 000,- Ft-os értéket, akkor elégséges adásvételi szerződést írni a eladott jószágokról, és a SzJA bevallásban ezt a jövedelmet nem kell szerepeltetni. Nincs szükség költségszámlák gyűjtésére sem.
b. Amennyiben az éves összértékesítés meghaladja a 200 000,- Ft-ot, akkor magánszemélyként van lehetőség adószámot igényelni a fent leírt tevékenységre. Évi 5 millió forintot nem meghaladó összeladás esetében lehet alanyi ÁFA mentességet kérni. Ebben az esetben már szükséges nyugtát vagy számlát adni, és érdemes a költségszámlákat gyűjteni. A bevételek és kiadások vezetésére egy Excel tábla is használható. A tevékenység nettó szuperbruttósított jövedelme (Számlák (nyugták) összértéke – költségszámlák összértéke) után 16 %-os SzJA-t kell fizetni és a főtevékenységből származó jövedelemmel összevontan, egy SzJA bevallást kell készíteni. A tevékenységgel esetlegesen okozott kárért a magánszemély a teljes vagyona erejéig felel.

2. Amennyiben a tenyésztői tevékenység folyamatos, megélhetést biztosít csak az alábbi vállalkozási formában valamelyikében lehet végezni!
a. A tenyésztői tevékenységet egyéni vállalkozói formában lehet főállásban, egyéb főállású jogviszony mellett másodállásban, illetve nyugdíj mellet kiegészítő tevékenységként végezni. Mindhárom esetben kötelező a számlaadás (nyugtaadás) valamint a költségszámlák gyűjtése és azok megfelelő vezetése a pénztárkönyvben. A tevékenység eredménye után 10 % nyereségadót és az adózott nyereség után 16 % vállalkozói osztalékadót kell fizetni. A felvett osztalékot még 14,5 % de maximum évi 450 000,- Ft egészségügyi hozzájárulás is terheli. A tevékenységgel esetlegesen okozott kárért az egyéni vállalkozó a teljes személyi vagyona erejéig felel. A három egyéni vállalkozói forma között a különbség a minimálisan fizetendő közterhek között van.
i. A főállású egyéni vállalkozónak attól függetlenül, hogy vesz-e fel a tevékenysége után jövedelmet vagy sem, a mindenkori minimálbér (jelenleg 78 000,- Ft) alapján kalkulált közterheket (jelenleg ez kb. 29 000,- Ft) minden hónapban meg kell fizetni. A főállású egyéni vállalkozó rendszeres jövedelmet is felvehet. Ebben az esetben a bruttó jövedelemből levonásra kerül 10% nyugdíjjárulék + 6 % TB járulék + 1,5 % munkaerő-piaci hozzájárulás + a szuperbruttó bérből számolt 16 % SzJa. Továbbá a bruttó jövedelem után 24 % nyugdíjjárulékot + 2 % TB járulékot + 1 % munkaerő-piaci hozzájárulást + 1,5 % szakmunkásképzési hozzájárulást is meg kell fizetnie. A jövedelem a közterhekkel együtt költségként elszámolható, azaz csökkenti a nyereségadó alapját.
ii. A nyugdíj mellett kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak havi 5 100,- Ft TB járulékot kell megfizetnie.
iii. Az egyéb főállás mellett, mellékállású egyéni vállalkozóként tevékenykedőnek pedig nem kell közterheket fizetnie.
b. Gazdasági társaság (Kft.) formájában végzett tenyésztői tevékenység esetében szintén van számlaadási (nyugtaadási) illetve költségszámla gyűjtési kötelezettség, amelyeket a kettős könyvvitel szabályai szerint kell lekönyvelni. A tevékenységet végző tag kétféleképpen vehet fel a vállalkozásából jövedelmet.
i. Rendszeresen jövedelmet vesz fel és megfizeti az azt terhelő közterheket. A bruttó jövedelemből levonásra kerül 10% nyugdíjjárulék + 6 % TB járulék + 1,5 % munkaerő-piaci hozzájárulás + a szuperbruttó bérből számolt 16 % SzJA. Továbbá a vállalkozásnak a bruttó jövedelem után 24 % nyugdíjjárulékot + 2 % TB járulékot + 1 % munkaerő-piaci hozzájárulást + 1,5 % szakmunkásképzési hozzájárulást kell megfizetnie.
ii. Osztalékot vesz fel havi 5 100,- Ft TB járulék megfizetése mellett. A nettó eredményből (összes bevétel – összes költség) levonásra kerül 10 % nyereségadó, majd az adózott eredmény osztalékként kiosztható 16 %-os osztalékadó megfizetése mellett. A felvett osztalékot még 14,5 % de maximum évi 450 000,- Ft egészségügyi hozzájárulás is terheli.
A gazdasági társaság tagja a tevékenységgel okozott kárért a társaságban jegyzett üzletrésze erejéig felel.
A Kft. alapítás költsége 45 000,- Ft + ÁFA, a minimális alapítói vagyon 500 000,- Ft, a cég egy nap alatt megalapítható és a tevékenység már folytatható is.
Évi 5 millió forintot nem meghaladó bevétel esetén mind az egyéni vállalkozó, mind a gazdasági társaság kérheti az alanyi ÁFA adómentességet. Amennyiben a tevékenység folytatása közben mégis átlépi az 5 millió forintos határt, az ÁFA-körbe való bejelentkezési kötelezettség ezt követően indul.
Mind az egyéni vállalkozónak, mind a gazdasági társaságnak iparűzési adót kell fizetnie. Az adó alapja az összes árbevétel – összes anyagköltség – összes alvállalkozói kiadások, az adó mértéke önkormányzatonként változhat, de maximum 2 % lehet.
A szükséges engedélyek beszerzése, a vállalkozás megalapítása és a könyvelési feladatok ellátása tekintetében felvilágosítás – Gászpor Jenő 20/9284285; ."

Több
8 éve 4 hónapja #76 Írta: halivadek
Akkor ez levél most mit jelent? Ki kell váltani az önálló tevékenységhez az adószámot vagy azt hogy csak vállalkozóként lehet értékesíteni.

Az előadást nem halottam, de jól tudom adásvételivel, csak ingóságokat lehet értékesíteni, na mármost az élőlények nem számítanak ingóságnak.

Több
8 éve 4 hónapja #77 Írta: karancsalja66
A teljes cikk
Év vége felé felpörög a használt és új termékeket is közvetítő aukciós portálok forgalma. Bár megfigyelhető, hogy évről évre több áru cserél gazdát ezeken az oldalakon, az eladásból befolyó jövedelmek után sokan elfeledkeznek az adózni. A hatóság ilyenkor büntet.

Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) adószakmai szóvivője a 180 percben elmondta, adómentesen lehet kereskedni a használt holmikkal, ha az ebből származó bevétel egy évben nem haladja meg a 600 ezer forintot. Az efölötti rész adóköteles, de a határ alatti részt az adóbevallásban sem kell feltüntetni.

Az adóhatóság szóvivője arra is figyelmeztetett, új áru esetén érdemes ellenőrizni a számla meglétét, mert a vevő csak így érvényesítheti garanciális jogait.

Az idei évtől az adóhatóság a ellenőrzéshez gyűjtheti az internetes oldalak adatait. A NAV így látja például, ha ugyanaz a személy nagyban kereskedik.

- Előfordult például, hogy egy eladó a Kínából behozott huszonhetedik babakocsit értékesítette két hónap alatt – mondta el a szóvivő.

A NAV próbavásárlásokkal is tud ellenőrizni, amely esetekben a nyugta-, illetve számlaadást is vizsgálja. Megtörtént már, hogy munkatársuk vevőként negatív értékelést kapott az eladótól, aki bejegyzésében közölte, hogy ügyfele az adóhatóság dolgozója volt.

- Ez érthető, a NAV nem kifogásolta az értékelést – tette hozzá a 180 percben Linczmayer Szilvia, az adóhatóság szóvivője.

Több
8 éve 4 hónapja - 8 éve 4 hónapja #78 Írta: nebula
@karancsalja66: komolyan nem azért, hogy mindig veled vitázzak:), de nem olyan régen nagy visszhangja volt annak, hogy a vaterázó és más netes aukciós oldalazó kismamákra rámászik a nav. nem tudom, időbelileg melyik állásfoglalás hogyan alakult, ráadásul simán meg szokott történni a kedves hivatal berkeiben az, hogy egymással homlokegyenest ellenkező dolgok hangzanak el egyik-másik vezető szájából, mint szentírás. a fent említett témában a nav gyakorlata az volt, hogy azt próbálták megállapítani, üzletszerű-e az adott tevékenység - és ekkor bizony tranzakció darabszámot számoltak, nem értékhatárral nagylelkűsködtek.

sajnos, úgy látom, hogy mivel jelenleg a cél az, hogy minden létező forintot be kell vasalni, nem életszerű az, hogy majd pont évi 600e forintokról fognak lemondani, mint adóalap.

de adja allah, hogy ne legyen igazam. a lenti hivatalos választ elmeséltem nejemnek, aztán együtt hápogtunk tegnap este, mennyire életszerű is az, hogy a guppik évente kétszer ívnak.
tehát a hivatal szerint a megoldás: a felesleges szaporulat menjen a wcbe. vagy akárhova, ha megfelelően megfizetjük a sarcot.

(nincs jelzés, hogy mire válaszoltam...?)

Nedőzz!
Last edit: 8 éve 4 hónapja by nebula.

Több
8 éve 4 hónapja #79 Írta: halőrxxl
Igen,én is olvastam a dolgot.Látok esélyt a jobbulásra-de csak ha a hobbi egységesen kér segítséget.
Nem tudom az ismerőseink papírjai így mennyit érnek-szeretnék róluk részletesebbet tudni,ha megtennék!
T.:Gábor

Több
8 éve 4 hónapja #80 Írta: karancsalja66
Adásvételi szerződést kell írni, szerintem. No de tapasztaltam hogy a leadott fém után is levonják az szját.
Attila

Oldalmegjelenítési idő: 0.376 másodperc