A cső végén

Több
10 éve 11 hónapja #1 Írta: halőrxxl
halőrxxl létrehozta A cső végén témát

 Hmm....most elgondolkodtam azon hogy a mindennapokban szükség lehet-e hasonló blogra.Nyilván nem nagy-viszont akik élvezettel olvasnak azok csalódni nem fognak most sem.Mivel blogjaim java része az akvarisztikát érinti ez is közéjük sorolható-néhol retro jellegű kis tárgyacskákkal,és néhány képen szemlélhető földmunkától meggyötört kezemmel.:) A lényegre koncentráljatok-mutatok pár érdekes dolgot-mondok olyanokat melyek nem biztos hogy tetszenek mindenkinek....Nem az a lényeg hogy ki mióta akvarizál-hanem hogy közben milyen gondolatai vannak.Ezekből osztok meg párat most....

******

Beszélgetünk mi a honlapon sok mindenről-néha az ember azt gondolja felesleges papolni,hiszen bárki megszerezheti a tudást ha utánaolvas.Ez csak részben igaz....a tapasztalatokat élőben kell megszerezni,ha pedig vannak akkor némi unszolásra jó ha meg is osztjuk-ezért van a hálózat.Szóba kerültek a porlasztók,beszélünk a központi levegőrendszerről mint nem okvetlenül szükséges,de több medencével rendelkező akvaristáknak már áldásos kiegészítőről.Írásomban szeretném nektek megmutatni hogy a használat során mi az ami a cső végére kerülhet nálam...és mi az amiről nem a legjobb véleményem alakult ki a használata során eltelt években.Szerettem volna belesűríteni a fórumba modandómat-többen igen élénken érdeklődnek a téma iránt....e blog szerves része Halivadék "Új állvány,levegőrendszer"c. blogjának-csupán mondandóm nagyobb terjedelme-és a képek-indokolják eben a formában való prezentálását. Essünk hát neki,öntsük ki a kis "kacatkákat" rejtő régi elelségesdobozkát.... Van itt minden..mi szem-szájnak ingere-pontosabban amiket az évek alatt ebbe a dobozkába tettem....nézzük hát sorban mi az ami minket most érdekelhet? Porlasztókövek-én nem hiszek abban,hogy csupán áramlással megfelelő oxigénszintet tudok teremteni medencéimben.Ha jobban megfigyeled,láthatod:nem csak a szín változik,hanem a kövek sűrűsége is.Próbáltam én már mindent....el is mondom rögvest hogy milyen tapasztalataim vannak! A zöld kövek viszonylag nem régen beszerezhetőek errefelé-talán a Tatrapet forgalmazza.Szépen átfújható,közepesen finom buborékokat ad-idővel vagy a kis levegőbevezető csonknál válik el,vagy maga a "kő" morzsálódik.Eldugulásra nem hajlamos...felújítani értelmetlen az ára miatt. A szürke kő már durvább buborékokat ereget,tartalék állományban van nálam. A kék köveket szeretem...finom-közepes porlasztást tudnak,viszonylag tartósak-de ezek is hajlamosak a morzsolódásra. A fehér,és a sárga kő régebbi darab-finomra porlasztják a befúvott levegőt.Viszont cserébe el is tömődnek elég hamar-kiszárítva azért még használhatóak újból.Savas tisztítással ne próbálkozzunk ezeknél-atomra eldugulnak. A fenti képen a levegő szabályozásához valaha gyártott,és mai korszerűbb kis szelepkéink láthatóak-ezt később bővebben kifejtem;). Itt már azokat a kiegészítőket szemlélhetitek melyek a csöveinkhez csatlakoztatva elosztják-irányítják a levegőnket.A kereszt,az "Y",a "T" ismerősek ugye?A toldó,a kis csapocskákkal ellátott elosztó szintén ismerős-neked is van,jól gondolom? Hmm....nekem is sajnos. Sajnos?Miért sajnálom hogy vásároltam ilyeneket?Azért mert megfigyeléseim szerint nagyon olcsó tömegtermékekről van szó,melyek minősége nem kis kívánnivalót hagy maga után-a későbbi képeken látni fogod.Felmerült hogy ezeket hogyan csatlakoztassuk a levegő rendszerünkhöz,és hogy egyenesen a kis csapocskát beragaszthatjuk-e?Semmi esetre sem-Halivadék is megmondta:anyaguk miatt nem ragaszthatóak be egyszerűen,én meg egyenesen azt állítom hogy nem is érdemesek arra hogy egy kicsit is komolyabb rendszer levegőhozamát erre bízzuk!:( Aztán még azt is gondolom hogy magát a csapot beragasztani nem lenne jó..mi van ha eltörik,mi van ha sérül? De folytassuk csak ezzel a kis ismerőssel: Kérem ez egy vadonatúj "T" elágazós levegőosztó csapos egység egyenesen a fiókomból-kidobhatom! Ezeket is...minek nekem ilyen?:( Tiszta szívemből elnézést kérek a gyártótól-forgalmazótól,de ezek a sorjás ,szétrepedező valamik mire valók?Talán arra hogy a levegőrendszerem mindenhol sziszegve adja tudtomra:inkább adj több pénzt,de ilyet ne vegyél! Hmm.....azért ez komoly volt a részemről.Igenis használhatják hobbisták,igenis sok ideig én is használtam őket.Alkalmasak-de fenntartásokkal.Nagyobb nyomást előállítani képes légpumpákhoz-főleg ha még nincsenek is kihajtva hozam tekintetében-én nem használnám.Viszont kis "levegőlökőkhöz" megfelelhetnek-és az igazi hobbisták használnak ilyet garmadával.:) Ne szontyolodjatok hát el ha ilyenekkel dolgoztok-csak figyeljétek meg:nem ereszt,nem szeretne még szétszakadni?Ha igen akkor csere,és ok.... Itt fönn mutatom magát a kis csapocskát-mint látható már használatban van,ezért igen ajánlott a tisztítása.Figyelem:a csapocska mindösszesen 2mm-es furattal rendelkezik-maga a ház is-,így a legcsekélyebb felrakódás is akadályozza a levegő továbbjutását!Ahogy látjátok a tömítési feladatot csak a súrlódás látja el-a csapocska többi része ami a furatba kerül nehogy megsérüljön!Ha azt tapasztalnátok hogy mégis ereszt zárt állapotban akkor cserélni szükséges-fillérek,tényleg nem drága. Beszélnünk kell még magáról a működés közben szerzett tapasztalataimról-nem valami fényesek. Mivel jelzem hogy a csapocska,és maga a test is 2mm-es furattal rendelkezik,a finom állítást kissé nehezítettnek gondolom.Mindössze a kar 40-45 fokos elfordításával már a teljes nyitottság állapotából el is juthatunk a zárt állapotig.Tehát kicsi a lehetőség,és egy kézzel nem is igazán kezelhető.Mindezek dacára persze nálam is járatos,de egyre inkább kikopnak a következő szelep miatt: Ez egy olcsón beszerezhető tűszelep,hálát adok annak a webshopnak mely forgalmazza.... Bár szétszedett állapotban ez is mutat egy kicsike belógó műanyagfelesleget-de csak véletlenül....mint észleltem csak egy valahogy belekeveredett darabka volt,egyszerűen kifújtam belőle.A fönti képen már előreszaladtam kicsit az ismertetésével,de ha már itt tartunk akkor szemléljük meg a belsejét!A képen szemben lévő furaton jön föl a levegő,és a furatszélén tömít a tulajdonképpeni szelepszár.A furatok 3mm átmérővel készülnek,jóval nagyobb átfolyást biztosítva levegőnek/víznek egyaránt.Igen a víznek is,hiszen hasonlókat láthatunk a csepegtetős öntözési rendszereknél is...itt azonban levegőről van szó.:) A következő képnek lett volna talán legelöl a helye: Nézzük hát miből is áll ez a rém egyszerű kis műanyag szelepecske.Bal oldalon ugye a szeleptest,középen maga a tömítettségért felelős O gyűrű szerű megoldás-de nem az,mert ennek inkább egy hengerszerű gumi alkatrész-,jobb oldalon pedig maga a szelepszár mely egybe van öntve a szabályozó kupakszerű "kezelőkarjával".A tömítő gyűrű felfekszik a szelepszár egyenes részén,azon csúszva oldja meg a gáztömör zárást.A kupakban is menet van-hiszen összecsavarva a szeleptesttel ezzel állíthatjuk a kúpos vég befeszülését/nyitását a szelepházban.Tehát ha nagyon egyszerű is,mégis csak tűszelep-és gyönyörűen zár! Az alul látható képen már összeszerelésre kész állapotban van,mindössze csak pár tekerés és kész is!Tisztítása egyszerű-bár a levegő sodrása úgy veszi körül a kúpos záróvéget,hogy igen kevés lerakódásra ad alkalmat. Cseh emelőimnél szükséges a pontos levegőmennyiség beállítása,és a gyors korrigálás sincs ellenemre..vagy amikor kis keltető medencécskébe rakok porlasztót,ott is pillanatok alatt állíthatok a levegő mennyiségén-és mindezt egy kézzel is!:) Megszámoltam:3.5 fordulat a zárt/teljesen nyitott állapot között a lehetőség.Persze nem pontosan ennyi-de 1.5-2 fordulat szemmel is látható levegő különbözetet jelent..ezt nevezem én pontos állítási lehetőségnek! Akkor sincs baj ha túlzottan kinyitnánk....több levegő ugyan nem jön,de a tömítő gumigyűrű megtartja a szelepszárat,és szivárgás továbbra sincs.Mivel nem tudtuk kitekerni,nem fogjuk lelejteni a kis "tekerentyűt" sem-ez pedig nagyon jóleső tud lenni akkor ha nincs kedvünk keresgélni. Összességében ezt a fajta szelepet tartom az elfogadhatónak mind árban,mind pedig kivitelben egy levegőrendszerhez. Vannak persze csili-vili fém társaik is....azokat azonban vegyék a profik,vagy a nagyobb büdzséből gazdálkodó hobbi társaink;) Még van egy kép amin össze szeretném hasonlítani a kétféle levegőcsapocskát: Esküszöm nem akarattal választottam ilyen kart a pirosból....ezt máris sorjázni kell hogy megláthassuk a tulajdonképpeni 2mm-es furatát.A fehér színű tűszelep már markánsan jobbnak ígérkezik itt is-nemhiába:3mm az a furat amin jöhet/mehet a levegő. Folytassuk most azzal aminek a helye a csövünk elején kell hogy legyen-ezek az irodalomban ajánlott visszacsapó szelepek. Ismerősek ugye-ilyeneket adnak a "nagy Sera"-k mellé.De legnagyobb sajnálatomra nem mind az aminek látszik-ki tudja melyik a kakukktojás? A kérdés persze nem nehéz-persze hogy az alsó lett fordítva címkézve.....Bosszantó tud lenni ha előtte nem próbáltuk ki a szabadon átfújás lehetőségét-lehet hogy egyik pumpakivezetésünk nem fogja tudni az általa megtermelt levegőt bejuttatni a rendszerbe. Jogosan vetődik fel a kérdés:ha már olyan sok helyen ajánlják a rendszerbe illesztését,vajon hogy néz ki belül?A visszacsapó szelepeket ugyanis az esetleges víz visszaszívódás ellen tervezték bevetni....nézzük mi van belül! Mielőtt azonban ti szétszednétek megjegyzem:össze van ragasztva-keményen,csak egy éles késsel tudtam ezt az egyet nem is roncsolás mentesen "beáldozni".Eddig ok is..de mi van tényleg belül?:) Egy kis gumikupak-ekkor már sejthető hogy milyen megoldással: A kis kupakocska végén van egy rés....alap esetben zárt,a bejövő levegő nyitja ki.A teljesen tisztán látáshoz még azt tenném hozzá hogy a levegő áramlása ebben a nézetben alulról jön-tehát a merevítő bordácskák nem állnak ellen,és a kis rés kinyílhat: Ha viszont visszaáramlás lenne-áramszünet,technikai malőr stb. miatt-a levegő vagy víz már ellenállásba ütközik!Ilyenkor a rés zárt állapotában a merevítő bordák még jobban összeszorítják azt-kipróbáltam,nem lehet átfújni még nagyobb erővel sem-tehát a konstrukció jó,és nem is drága....ha tehát több kisebb pumpát kötnétek egy rendszerre,akkor azok nyomását/levegőjét be tudjátok "injektálni" a közös gyűjtőcsőbe..a többiről már ejtettünk pár szót a fórumon. Azt viszont elmondom,hogy magasan elhelyezett egy darab pumpa,légtömör csövezés esetén nem szükséges ez az alkatrész-nekem is kimaradtak.Kissé visszafogja az áramlást,hajlamos idővel a kifáradásra,elkoszolódásra-akkor pedig már nem tud zárni.Ezért akinek ilyen biztonsági elem is be van építve az kísérje figyelemmel a működését,időnként tisztítás,vagy tesztüzem nem árthat! Végezetül nézzünk még pár érdekesebb megoldású porlasztót.... Faporlasztók...az egyik mondhatni relikvia,egy nagyon kedves társamtól kaptam pár éve.Az hogy miért került mégis kibontásra csakis a következő kép magyarázhatja: Figyeled olvasóm:két különböző eljárással készített porlasztó,és két eltérő buboréknagyság is!A bal oldalin szemlélhető az az eset,ha a porlasztót a fa keresztben elvágásával készítik-ilyenkor a rég kiszáradt fában láthatóak a szállítóedény nyalábokat alkotó vékonyka kis csövecskék.Valaha míg a fa élt ebben áramlott a tápanyagokat szállító nedv a lombkoronáig,és vissza-most levegőt porlasztunk e kis csövek segítségével. A másik porlasztó a fa növésével párhuzamosan darabolt hasából készült-jóval apróbb porlasztott buborék méret,és nagyobb ellenállás jellemzi.A két porlasztó két különböző fajból is készült. Akit behatóbban érdekel,az nagyszerű porlasztókat készíthet kiszárított hársból...tudom,éppen ezért szárad nálam egy kisebb tőke!:) Hopp..az Eheim speciális porlasztója,az örök életű!Persze hogy használom...a víz előkészítéskor vele "bugyborékoltatok",állítható sapkája révén a benne lévő filcet tetszőlegesen összeszorítva. Szedjük már szét...pár pillanat hogy lássuk mit rejt,hogyan készült?Ennyi mindössze az egész:egy menetes állítható zárósapka,egy filckorong-mely évekig jó,de kimosható,új készíthető bármikor!-és egy hordozó test a szervesen hozzávaló tapadókoronggal.A tapadókorong nélkül nem ok....az zárja le a levegő útját "hátrafelé"-de persze be is dughatjuk .Ezt a példányt 2007 óta használom-elmosom,és azt hinnéd vadiúj,a filc meg szintén szuper még. Ez a fajta porlasztó önállóan alkalmazható....szépen szabályozható a buborékok nagysága,felújítható-örök darab ha rá nem lépsz! Bejegyzésem végéhez érkeztünk....de valami még van a tarsolyomban nektek:)! Felvetődhet bennetek:vajon honnan ez a nagy levegő imádat nálam?Kérlek....mikor én kezdtem még nyoma sem volt a motoros szűrőknek,a csodaszép külső szűrőket pedig csak külföldi katalógusokban nézhettük nyálcsorgatva....Volt ugyan "baráti országból származó" megfelelője,de mi mindannyian az a meseszép Eheimet szerettük volna!Csodás kis szivattyúja ámulatba ejtett,a fogyasztás meg mit számított még a 70'-es években mond?Én akkor még csak gyermek voltam-édesanyámék pedig a hobbimat levegő hajtású szűrőcskékkel támogatták-erre futotta. Aztán egész életemben nem lett gigantikus külsőm....mikor már a magam ura voltam másra kellett-maradtak hát a sokak által csak fenntartással elfogadott belső motoros szűrők,és a levegősök.Nálam mindig duruzsolt a légpumpa... Régebben-lehet hogy ma is,csak itt nem az tuti!:(-lehetett kapni olyan porlasztókat melyek az Eheimhez hasonlóan filcbetétesek voltak.A méretük nekem nem felelt meg,ezért terveztem egyet mely belefér a mindenki által csak szivacsszűrőnek aposztrofált,máig nagy számban használt szűrőcskébe.Nekem is jópár darab van..a keltetőkben,előnevelőkben használom.Tapasztalatból mondom:nagyszerű dolog-manapság pedig virágkorát éli a garnélások,és a nano akvaristák körében. A tervrajzot elküldtem örökbecsű barátaim egyikének-legyártatta,visszaküldte a kész darabot.Beleszabtam a filcet-és megkezdte a működést a legnagyobb megelégedettségemre:)! Egy nagy baja volt csak:a roppant érdekes kis kütyü felkeltette kisebb fiam érdeklődését,és olyan helyre tette ahol csak ő találhatja meg....apa nekiadta.Már ő sem tudja hol van ez a fantasztikusan titkos rejtek-én pedig emlékeimben őrzöm azt az időszakot amikor megbizonyosodhattam róla:vannak igaz barátok,és vannak segítő szándékú kollégák közöttünk!Pecajocó előtt tisztelgem amikor beillesztem valamikori tervrajzomat,és köszönöm Jocókám..azóta már személyesen is volt módom. Nem tudok érzelemmentesen írni....és képtelen vagyok mellőzni a kis "vadhajtásokat" írásaimban.Elnézést ezért-szívesen állok rendelkezésetekre ha kérdés volna. E blogra való hivatkozást beillesztem a fórumra-egyenesen halivadék inspiráló blogjának hozzászólásaiba,hiszen oda való.. . Külön köszönetet mondok az Akvárium Magazin cikkírójának,Füredi Ferencnehttp://www.akvariummagazin.hu/index.php?option=com_banners&task=click&bid=7k "Az oldott oxigén..."c. cikke okán. Tisztelettel:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.122 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés