Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!

Több
8 éve 3 hónapja #81 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
translate.google.com/translate?hl=hu&ie=...r/luftheber-faq.html
Link a "légi hidak" blogból. Egy táblázat van benne.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #82 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Akkor áljanak itt halőrxxl privátban küldött válaszai a kérdéseimre, hátha még jó szolgálatot tesz az elkövetkezendő időkben csatlakozó fórumtársaknak is. Ezúton megköszönném Gábornak a privátban küldött megtisztelő válaszait!
Kérdéseim:
Annyi kérdésem lenne ezen emelőkkel kapcsolatban, hogy
1., 16os cső esetén ideális esetben mennyi az óránkénti vízszállítás?
2., mekkora pumpateljesítmény az ideális?
3., fekete TM szivacs 50x50x5 beszerezhető e valahol mert én mindenhol csak kéket találok, pedig képeken meg látok feketét. A kék meg nekem igen akvárium idegen.

Gábor válaszai:
1., Magasságfüggő, de méréseim szerint 450 liter körül maximum...ha kevés akkor az emelők számát szoktuk növelni- több emelő egyenletesebb áramláskép.
2., emelőnként kéri a 150 litert óránként, de ez később visszavehető...
3., Idehaza sajnos a kék járatos jobbára- nekem mind olyan. De: E-bay-en minden szín elérhető-sárga, vörös, zöld is! Persze fekete is...

U.i.: Fekete matten van Ausztriában és Németországban is.

"Ami nem öl meg az megerősít"
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Spongyafilter

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #83 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Kezét csókolom.... :silly:
Endre, Spongyafilter, és Robotpilóta: tessenek szétnézni a blogomon is /halorxxl blogspot.com/, főleg a témára keresőzve...nem ez az egyetlen írás a cseh emelőkről, hanem a- na hanyadik is? :) A legelső blogban /Légi hidak/ nagyon bőséges linkgyűjteményt is találtok ha igaz, sőt konyhanyelven én magam is kivesézem. Egy kis csavar is van benne a szokásos halőrxxl rafkóval..
A cseh emelőket már mértem, csinálom, eszem, iszom- szeretem, keresztem! Nagyon meredek lesz amit ide leírok most nektek, de vehetitek készpénznek: ez egy csoda! Elhozza- sőt, már el is hozta!- a levegős szűrések újbóli reneszánszát, mondhatni "forradalom van"! Nem vicc- nagyon komoly hobbival rendelkező kollégák állnak vissza levegőre, tenyészetek indultak úgy hogy csak és kizárólag ezt a technikát üzemeltetik. Én pedig asszisztálok ehhez, mindenkinek segítek a kérdésekben, a megoldásokban. Soha nem tudom kifejezni azt a hálát amit két olyan kollégám munkája iránt érzek akik engem képbe helyeztek...ez az igazság!
Az emelőket gyerekeimként szeretem- nagyon szépen kérném hogy ha készítitek őket a lehető legjobb minőségben, nem sajnálva időt és fáradságot tegyétek ezt. Higgyétek el mikor legelőször adtok neki levegőt magatok is azt fogjátok érezni amit én...
Egyébiránt Robotpilóta kollégát megkérem hogy a privát kérdéseire küldött válaszaimat egész nyugodtan másolja be ide...mi az hogy cseh emelővel kapcsolatban van olyan kérdés amire nincs válasz?! Bármi jöhet ami előreviszi a dolgot- egy bizonyos szint alatt azonban úgy érzem már nem érdemes írogatnunk, mert időközben annyira kiforrott és megválaszolt lett szinte minden. Inkább keressétek meg a blogokat, és az itteni fórumon a rá érkezett kommenteket- lehet meglepő lesz mennyi mindenről beszélgettünk már! ;)
Sok sikert mindenkinek aki maga barkácsolja őket, az tuti hogy csodálatos kis szerkezet valamennyi!
T. :Gábor
Ui: szivacsvágás- meghaltam hogy "elméletileg" jó a pengés módszer, mi meg lehet hogy több ezer szivacsot így csináltunk már meg. Csinálni kell, nem hezitálni...beszédből nem lesz tapasztalat.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #84 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Mindegy, hogy ki kérte.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja - 8 éve 3 hónapja #85 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában

Pap Endre beküldte: Igen az egyszerűbb, de számítást kértél.

Hát konkrétan számítást nem én kértem. Én csak konkrét adatot 16-os csőre. :) Olvass vissza picit. ;) #42 hozzászólás
Bíztam benne ,hogy mérte valaki...

"Ami nem öl meg az megerősít"
Last edit: 8 éve 3 hónapja by Robotpilóta.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #86 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Igen az egyszerűbb, de számítást kértél.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #87 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában

Pap Endre beküldte: A vízhozamos számításra van ötletem. Mintha kémény lenne, a benne lévő víz levegő elegy sűrűsége kisebb. A levegőhozamot tudjuk, ebből kell valahogy kiókulálni az elegy sűrűségét, ezen még egy kicsit nyugodtabb időben törnöm kell az agyam.

Szerintem egyszerűbb ha valaki akinek működik ilyen leméri... :)

"Ami nem öl meg az megerősít"
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja - 8 éve 3 hónapja #88 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Igen ez a pengés megoldás működőképesnek tűnik első hallásra. Én valami cekászhurokra gondoltam elsőre, olyan mint a hungarocellvágó, de azzal problémák vannak, mert csak a hurok lehet forró a szára nem, és a huroknak merőlegesnek kell lennie a szárra. Megoldható, de még agyalni kell rajta hogy a réz szár nem melegedjen át, mert akkor beleragad a lyuk oldalába.

A vízhozamos számításra van ötletem. Mintha kémény lenne, a benne lévő víz levegő elegy sűrűsége kisebb. A levegőhozamot tudjuk, ebből kell valahogy kiókulálni az elegy sűrűségét, ezen még egy kicsit nyugodtabb időben törnöm kell az agyam.
Last edit: 8 éve 3 hónapja by toist. Indoklás: összevonás

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #89 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában

Robotpilóta beküldte: Nekem nagyon megtetszettek ezek az emelők és külön köszönet @halőrxxl fórumtársnak a részletes publikációkért. Nagyon örulök ,hogy rátaláltam erre a fórumra és így már feltehetem rövid kérdéseim amikre még konkrét választ sehol sem találtam.
1., 16os cső esetében ideális esetben mennyi a várható vízhozam?
2., 16os cső esetén mekkora légpumpa teljesítményre van szükség az ideális vízhozam eléréséhez?
3., Fekete színű TM30 szivacsot hol tudok beszerezni?

Üdvözlettel: Karcsi


Engem is érdekelne, hogy vannak-e a cseh emelőkkel kapcsolatban ilyen számítások. Nekem nem nagyon rémlik, hogy találtam volna ilyeneket a neten. Ami adatok vannak, azok méréseken alapulnak? A Horn-Zsilinszky féle könyvben az szerepel, hogy szűrőink akkor működnek jól, ha 1 liter levegő legalább 3 liter vizet hajt át a szűrőn.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #90 Írta: brutuska
brutuska válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Zsilettpengét kettétöröd hosszában és rögzíted egy 16-os csőre amivel fúrod a lyukat. Vagy egy16-os rézcső kireszelve élesre a vége.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #91 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Nekem is van kérdésem:
Hogyan lehet olyan szép lyukat vágni a szivacsba, amibe belemegy a kilyuggalt cső? Éles szélű cső forgatva?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #92 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Nekem nagyon megtetszettek ezek az emelők és külön köszönet @halőrxxl fórumtársnak a részletes publikációkért. Nagyon örulök ,hogy rátaláltam erre a fórumra és így már feltehetem rövid kérdéseim amikre még konkrét választ sehol sem találtam.
1., 16os cső esetében ideális esetben mennyi a várható vízhozam?
2., 16os cső esetén mekkora légpumpa teljesítményre van szükség az ideális vízhozam eléréséhez?
3., Fekete színű TM30 szivacsot hol tudok beszerezni?

Üdvözlettel: Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #93 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Íme a csőcsonk nélküli megoldás:




Megjegyzem, hogy a fotó kedvéért kihúztam a légcsövet a lyukból, hogy meglássuk a ferde levágást, de marha nehezen akart kijönni. Tehát nem félek attól, hogy működés közben kijön. Már használom is ezt a megoldás az egyik ívató akváriumomban. Talán annyi gond lehet vele, hogy most még jól tömít a cső anyaga beleszorulva a lyukba, de hosszas működés után, ha megkeményedik, elképzelhető, hogy gond lesz vele, de ez majd úgyis kiderül. Valószínűsítem, hogy csak megbolygatás esetén fog emiatt ereszteni.
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja - 8 éve 3 hónapja #94 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Azért építkeztem PVC nyomócsövekből és a hozzájuk kapható idomokból, mert a furulyakészítésből felgyűlt egy csomó hulladékdarabom. Ha sokat kellene csinálnom , maradnék a jól bevált MÜII csőveknél és az O-gyűrűknél, mert ezek sokkal olcsóbbak.
Talán a légcső csatlakozásom megoldását érdemes megmutatni, mert alkalmazható az eredeti megoldású cseh emelőhöz is:





Megmelegítettem a légkamrát, beledugtam a légcső furatába egy körvasat és elfordítottam felfelé. A csőcsonk lufinyélből van, ez a műa. cső, aminek a végén szokott lenni egy kis tányér alakú műanyag micsoda, erre rögzítik a felfújt lufit a vásárokban és rendezvényeken. Ott lehet őket tömegesen összeszedni, illetve készítenek belőle kicsi virágkarókat is. Hátránya, hogy 6mm a külső átmérője, így csak melegen húzható fel rá a légcső.
Ha a légcső furata kisebb, 4,5-5mm, akkor ugyanígy kifordítva az anyagot, elhagyható a csőcsonk, mert a légcső beleszorul, ha beledugjuk. A könnyebb bedugás érdekében ekkor ferdére kell vágni a légcső végét.
Mellékletek:
Last edit: 8 éve 3 hónapja by Pap Endre.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #95 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
No, elkészült a nagy akváriumom cseh emelője. Immáron elégedett vagyok az eredménnyel. Nem bírtam ki, hogy ne próbáljam meg egy enyhe diffúzor alkalmazását a pipa végén. Jelentem egy 1,5-szeres átmérő bővítés még nem rontja a csendességet, de javítja a teljesítményt ugyanannyi levegő felhasználásával. Egyszer majd mérést is végzek, hogy kiderítsem mégis mennyit javít? Elvileg ki lehetne számolni is, majd egyszer annak is nekiveselkedek.




Vannak fotóim a részletekről is, de csak akkor töltöm itt velük a tárhelyet, ha valaki kíváncsi rá. Annyit ezért elmondok róla, hogy 20X1,5 szürke PVC csőből van a test és a pipa, 30X1,6 PVC csőből van a légkamra. Az ilyen csövekhez kapható idomokat használtam fel. A légkamránál O gyűrű helyett csőbővítő idomot használtam. A szűrőanyag perlonvatta, de akár szivacs is lehetne. A képen látható megoldás alulról szívja be a vizet, de a szívócső vége mégis lent van, nem veszít magasságot. Azért kell alulról szívnia, hogy használni tudjam a későbbiekben az ajzat alá kerülő talajszűrőt. Ez egy centi magas műanyag rács, rajta szúnyoghálóval. Így az ajzat alatt áramlani tud a víz. Ha a petpalackom alját betemetem az ajzatba fenékig, akkor ebből a talajszűrőből fogja szívni a vizet. Hogy a test alsó vége ne szívja fel a kavicsokat, illetve, hogy a fentebb lévő szűrőanyagon keresztülmenjen a víz, a légkamra köré egy levágott tetejű fél literes petpalackot húztam.
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja - 8 éve 3 hónapja #96 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Egy érdekes dolgot olvastam a Vinilfix tubusán: Ha vízvezetékhez használjuk, akkor használat előtt 12 óráig öblíteni kell a csőrendszert, és az öblítővizet tilos a csatornába engedni.
Ti hogy oldottátok ezt meg? Ha nem engedhetem a csatornába az öblítővizet, akkor mit csináljak vele?
Megragasztottam vele a cseh emelőm légcsőcsonkját, most tegyem bele egy pohár vízbe holnapig, és a vizet zuttyantsam ki a földre?
Last edit: 8 éve 3 hónapja by Pap Endre.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja #97 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Elhangzott itt hogy az elevenszülők nem szeretik a sodrást, meg stb...nézzünk egy videót:

T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hónapja #98 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Közben elkészítettem a kis porlasztógyilkosomhoz egy pipát áramlásrendező lappal. Most is bugyog, és a buborékok sem lettek kisebbek, viszont van egy spec helyzet, amikor majdnem hangtalan, de nem akar úgy maradni, majd vennem kell tapadókorongokat, és akkor jó lesz. Ebből kiderült, hogy a pipa nem elhagyható, tehát ha a doffúzoros megoldással akarok kísérletezni ,akkor mindenképpen íves diffúzorra lesz szükség, amit a már említett kúp alakú szilikonbetéttel tehet reményeim szerint meghajlítani. A fotózgatásra most nem volt időm, épp nagy bőszen bolgár kavalokat készítek a már látott szürke pvc nyomócsőből.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hónapja #99 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Igen, én is úgy tudom, hogy az erős áramlás már korlátozza a baktériumokat. Ugyanakkor például motoros szűrők kamrájában is meg lehet figyelni, hogy sokszor a lapátok és a kamra fala nyálkás, kocsonyás, vagyis még ott is dolgoznak a baktériumok, noha az áramlás ott a legerősebb. Ezeknek az áramlásos számolgatásoknak ilyen értelemben nincs túl nagy gyakorlati jelentősége. Nekem volt olyan talpas szűrőm, amit fél évig nem takarítottam ki. Mindenki azt gondolná, hogy olyankor a szivacs már csak ballaszt és nem szűr semmit, holott nem, mert az akváriumnak láthatóan volt biológiai szűrése és nem is akármilyen. Aztán végülis azért kellett kitakarítanom, mert eltömődött a légbefúvó. A szivacsban hemzsegtek az őzbarna baktériumtelepek és nem volt berohadva.
Persze az ember szeret mindent precízen kiszámolni és meghatározni, de az élő anyag sokszor felülírja a számításokat.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hónapja #100 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Ilyen problémába én is beleütköztem. Ikráztattam rózsás díszmárnákat egy 20l medencébe, benne volt egy szokásos porlasztós szivacsszűrő. Egyszerűen rátettem egy csövet hosszabbításképpen, hogy megtuningoljam. Ekkor láthatóan gyorsabb lett az áramlás, viszont a víz továbbra sem volt kielégítő. Megdupláztam a szivacs átmérőjét, ami meghozta a kedvező eredményt. Ebből azt vontam le, hogy a túl nagy vízáram nem elegendő, hanem az áramlás növelésével a szivacs méretét is növelni kell, hogy több helyet adjunk a lebontó baciknak. Valahol olvastam, hogy van egy határa az áramlásnak, ami már nem kedvez a lebontó baktériumoknak.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.276 másodperc

Naptár

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Bejelentkezés