Majdnem

Több
11 éve 5 hónapja - 11 éve 5 hónapja #1 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Majdnem témában
Köszönöm, hogy Szita doktor számos értékes "szösszeneteiből" felhívtad a figyelmet egyre.
Remélem, lesz egy mappa, ahol minden írása hozzáférhetővé válik. (Ugye Pasa?)
Nekem könnyű, de szeretném, ha Ti is éppoly könnyedén hozzáférnétek, mint én. ;)

Mary
Last edit: 11 éve 5 hónapja by mmccannon.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #2 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Majdnem témában
A halak érzékeléséről se feledkezzünk meg!

Az A. napuliusza kisebb rezgéseket kelt a vízben, mint az eszeveszetten fickándozó Walterek. Hamarabb rá is találnak a halak, és akkor a férgecskéknek vége, míg a napuliusz vígan tovább evickél ... egy ideig.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #3 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Majdnem témában
Ott a pont!Mikor legelőször olvastam erről a kis férgecskéről magam is pontosan ezt éreztem...köszönet az "Ősblog"írójának!
www.akvariummagazin.hu/index.php?option=...94&catid=24&Itemid=1
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #4 Írta: kapi
kapi válaszolt Válasz: Majdnem témában
szia Gábor
Mint tudjuk a sórák nauplius alakja majdnem kerek így az ivadék nehezebben tudja bekapni mint a kis férgeket ami hosszu vékony ,ezért is eszi szívesebben az ivadék a banánférget.
A mérete megfelelő a legtöbb újszülött kishalnak a zebradániokat én is banánnal indítottam,a törpe gurámiknak viszont nagy volt.
A sorák ettől még nagyon jó kaja de nem az egyetlen rendelkezésre álló most már.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #5 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Majdnem témában
Szia Kapi mesterem!:)
Köszi hogy megtisztelted blogom hozzászólásoddal!Emlékszel még tavaly volt egy "körkérdésem"a banánférges bloghoz köthetően..ebben érdeklődtem a hozzánk hasonló alkalmi tenyésztő társainktól,hogy ők milyen ivadékokat indítottak sikeresen a banánféreg segítségével?Rengeteg válaszom érkezett-főleg privátban-és elmondhatom hogy számos halfaj került a látómezőmbe ezáltal.Volt aki sügéreit kényeztette velük az első időkben,volt aki elevenszülői frissen született kicsinyeinek kedveskedett velük...Aztán meglepetésemre olyan fajok is említésre kerültek,amiket általában papuccsal-Paramecium-szokás indítani!Számos lazac,gurámi,paradicsomhalak-és dánió fajok kezdték életüket e kis férgecskéknek köszönhetően...azért ez nem semmi!Nyilván az éppen csak hogy növendék banánférgeket kapták el,bár lehet hogy a "nagyokat" is megették? Mint tudjuk a banánféreg-Helicotylenchus multicinctus -átlagmérete a 0.5 mm körüli tartományba tartozik,elképzelhető hát a dolog....
Nem kívánom "lehúzni" egyébként a sóférget sem....szívesen etetek vele!Ez pontosan mostanáig volt ez idő tájt,mert kellett pár nap a féregtenyészeteknek.Már sajnálom hogy nem készítettem pár fotót a sórák,és szintén párat a microworm etetésről...mintha a férgeket könnyebben felismernék!:D
Ki érti ezt?;)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #6 Írta: kapi
kapi válaszolt Válasz: Majdnem témában
sziasztok
A banán és a Walter féreg etetése bizony még a kis vitorlások felnevelését is lehetővé teszi sórák nélkül.
Volt 1 gyenge kelésem még nem volt elég lágy a víz így csak néhány kis viti kelt ki gondoltam teszek 1 próbát,a banánt simán ették már első nap a Walter jobban ficánkol a vízben attól kicsit tartottak de 3 napos korukban már mohon ették mindkettőt.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #7 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Majdnem témában
Említettem az etetési tapasztalataimat....nos:kétségtelen hogy a sórák egy univerzálisan használható indító-nevelő eleség,viszont nem mindig elérhető-ja,meg az ára:(Ráadásul nálam az el nem fogyasztott kis rákok mind a szűrő szivacsán állnak meg-innen vagy leszedegetik a coryk,vagy inkább nem.
E kétféle férgecske igen sokáig életben marad a vízben,állandó izgő-mozgó tekergésükkel felhívva magukra a figyelmet...még az a hal is eszik belőlük,amely nem is éhes már!:)Sőt:ha ne adj isten erőteljesen túletetem őket,akkor sincs gáz..a férgek a legcsöndesebb áramlásszegény helyen összerendeződnek,és mint élő szőnyeg várnak a sorsukra.Kis coryjaim nappal eleinte még félősek,de amint csöndesebb napszak jön,ők is előmerészkednek.Egy érdekesség:mint tudjuk az ivadékokat napi min.két alkalommal etetni kötelező....ám mit tegyen az a hobbista,aki szeretné ha halai akkor ehetnének amikor szeretnének?Kövesse azt a gyakorlatot mint én...napközben dolgozom,és a kora hajnali-04:00-,illetve kora esti-19h-időszakban van több időm halaimra.Hajnalban viszont nem kapcsolhatom rájuk a világítást..szegények éppen nyugodtan keresnek,vagy éppen pihennek a derengő fényben.Ezért az esti etetésükre a kezdeti időben bizony erősen túletetek.Semmi probléma nincs ha élővel teszi az ember...ami akár sok napig is élő marad a vízben.:)Hajnalban csak azt ellenőrzöm hogy van-e még eleségük..ehhez bőven elegendő az a fény amiben én is tájékozódni tudok.Nos...én ezért is kedveltem meg e két fajta férget-kényelmesebbé teszik a hobbimat. Igaz viszont hogy a sóráktól akkora pocakot raknak hogy öröm nézni-de a kezdeti időben én nem vettem észre markáns növekedésbeli különbséget a sórákkal,illetve egy másik csapatnál a microworm-ok etetésekor.Talán ami egy kicsit necces,de el kell mondanom:én sokkal szívesebben indítok már banánnal,hogy aztán pár nap múlva a Walter is sorra kerülhessen...aztán méretüktől függően bevezetésre kerül a vágott tubi,grindál stb.
Tulajdonképpen egyszerű,és olcsó hozzáférésük teszi számomra előtérbe helyezendőnek e két férgecskét...igaz van vele kis munka,dehát ki foglalkozik a munkával ha a hobbijáról van szó nem igaz?:) Talán alternatívája is lehetne a sóráknak-főleg a hobbistáknál!:)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #8 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Majdnem témában
Köszi Szotyi! Mikoris jösz legközelebb az én utcámba? ;)

Mary

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #9 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Majdnem témában
Mátéfi kolléga:képben vagyok,emlékszem hogy Walterekre alkalmazod:)!Egyáltalán nem gáz ha nem annyira hatékony a kenyeres módszer...helyem van,amit pedig abból a közegből magukba szednek nyilván egy másféle összetevőt jelent mint eleség.Én szoktam játszani mindenféle férgecském táplálásával-hogy aztán néha meglepően érdekes tanulságokat szűrjek le,és mondhassak el nektek!A kenyéren való tenyésztést azóta máshol is olvastam netszerte,és igenis meg fogom csinálni-viszont nekem ez mindig a "Te kenyeres módszered" marad.Szeretem hobbitársakhoz kötni még eleségállatkáimat is....mondom én hogy néha begőzölök,és még enni sincs időm ha hobbizom!;)
Karancsalja66,Szotyika:köszönöm szépen...számít hogy én is tegyek valamit a közösségér,ez ma hajnalban e blogban jött elő.Mert mire én a két "gépelő ujjammal",írok egy blogot..szóval idő na!:)
Mac:akár járdánházi férgeid is lehetnek-egyenesági leszármazottai a mester banánjainak,és Kapi Walterjeinek.Egy kicsit azért már edződnek mint látod-ilyen gazdi mellett szerintem nekik is kell egy túlélő csomag.Most viszont hogy a kísérlet véget ért,boldogan élhetnek..míg nem találkoznak valamely corymmal!;)
E két féreg nálam a halazást sokkal könnyebbé,és olcsóbbá tette...a szabadidőmet viszont még jobban leapasztotta,mert azon túl hogy etetgetem őket is,még mindig vannak futó "projektek".A hőmérsékleti toleranciájukra vagyok kíváncsi,ugyanis elhatároztam hogy a pincénkben nekik is csinálok egy kis helyet.Mint anno igen rég a banánról már jeleztem hogy jól bírja a hűvösebb-nálam 16 fok a pincében-körülményeket,a Walterel még nem tettem próbát.Ha kívánjátok,idővel beszámolok majd a tapasztalatairól!:)
Van összehasonlítási alapom viszont az etetési hatékonyságukra nézve!Estefelé "elregélem" ezt is...
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #10 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Majdnem témában
A blog érdekes és hasznos szerintem mert ha valaki ilyennel akar pepecselni csak beleolvas és már csinálhatja is.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #11 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Majdnem témában
Gábor fantasztikus ez a blog, ittam a szavaiadat.
Mary kapsz waltert. ;)

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #12 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Majdnem témában
Nagyon örülök a blogodnak Gábor!
Sajnos "későn" írtad meg. :(

Közel 2 hónapig voltam a rehabon, és bizony lepukkant mndhárom Walter telepem. Olyan kanális szagot árasztottak, hogy még! Ha sejtettem volna, hogy van remény, akkor bizony kipróbáltam volna a módszeredet.

Erről jut eszembe: ha valaki egy picike oltással meg tud lepni, nagyon boldog lennék. :kiss:

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #13 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Majdnem témában
A kenyeres azért nem termel több férget, eleinte ugyanannyit kb. mint a zabpelyhes, de aztán lassan elkezd csökkenni a hozam. Kb. 2 hónap múlva már elég gyengécske volt, pedig ráetettem kenyér morzsával. Meg kellett újítani. Az azonban hatalmas előny, hogy szinte nincs is szaga. A férgek pedig majdnem fehérek és nem szürkések.

Most van egy kontroll csoport, melyet ismét sima zabpelyhes közegre oltottam, de kenyeres tenyészetből. Kíváncsi vagyok, hogy visszatér-e a szaguk is. Egyébként ebben a posztomban Walter férgekről beszéltem.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #14 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Majdnem témában
Azért jó olvasni ilyeneket is..jobbára mindenki a sikereiről regél,aztán ha beüt a krach a kezdőbbek tanácstalanok.E gondolat volt az ami anno még a grindáljaim "tönkretételekor" vezérelt,melyekről később már valóban kel egy bejegyzést tennem.
E két féreg valódi túlélőbajnok...olyan jó hogy többféleképpen eredményesek lehetünk!Az elején a Kapitól kapott Waltereket sima akváriumvizes zabpelyhen indítottam sikerrel-jó a módszer!Mára már mindkét faj banános zabpehely közegen van-viszont a te kenyeres módszered még várat a nálam való bevezetésre.Köszi a post-ot,és az ötleteidet!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #15 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Majdnem témában
Jó gyereknek lenni, egy ilyen jól felszerelt laborban! Remek srác.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #16 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Majdnem témában
Épp a héten számolt be egyik ismerősöm arról, hogy a banánférgeiről - szükség hiányában - megfeledkezve, kb. 2 hónap után jutott eszébe, hogy rájuk nézzen. A tárolódobozban lévő tartóközeg teteje már kérgesre száradt, de az alatt még nedves volt. Már jönni akart újabb oltásért, de előtte megpróbálta még életre kelteni őket. Kissé feláztatta, összekavarta, majd összekeverte frissen kevert banán-zabpehely lekvárral. Másnap már volt nyüzsi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #17 Írta: halőrxxl
halőrxxl létrehozta Majdnem témát
....azaz rövid története annak,hogy hogyan ne kísérletezzünk az otthoni eleség állatkáinkkal.
Történt ugyanis,hogy megelégelvén az egyhangú és sikeres Walter,és banánféreg tenyésztést,egy érdekes kísérletbe kezdtem.Bár ennek során teendőim szinte a nullára csökkentek velük kapcsolatosan,én megvallom hogy alig bírtam magammal....zsigerileg szeretem ha a tőlem függő állatvilág el van látva mindennel.Értem ez alatt azt is,hogy mint vidéki-hogy ne mondjam falusi-emberek között szokás,előbb az álatok,aztán majd én-az étkezésben is.
Mutatok egy képet előbb....aztán jön a magyarázat,amit nem mentegetőzésből,sokkal inkább valódi megmagyarázás gyanánt eszközlök.Íme tekintsétek meg azt,hogy mi történik akkor,ha a fent említett féreg tenyészetet két hétre magára hagyjuk...nem etetünk,nem nedvesítünk utána,és nem is "szüreteljük le" a férgecskéket:

Huhhh.....ez kétségbeejtő,gondolhatnák azok a kollégák akiket a tavalyi év során magam is megajándékoztam e két féreg oltásával-illetve akiktől én kaptam a kis csomagocskát.Nem mehetek el itt sem köszönetnyilvánítás nélkül:Pasa,Kapi köszönöm a "hírnök anyagot"..máig rabjuk vagyok!:)
Mint látjátok a tenyészetben megjelent az oly annyira rettegett penész is,melynek kifejlődéséért én az etetésre használt élesztőt teszem felelőssé....viszont ki az az akvarista aki hetekig felé sem néz az eleség kultúráinak, és ki az aki bírná nézni azok tönkremenetelét?Hát én....de kíváncsiságom hajtott.Érdekelt hogy hogyan lehet viszahozni az enyészetből e két kultúrát-és sosem lehet tudni,talán kevésbé elhivatott kollégáink hasonlót tapasztalva talán megmenthetik e két féle mikro féreg kultúrájukat!
A tenyészet haldoklik....a felszíne már részben kiszáradt,rajta egyfajta kéreg alakult ki...a kis férgecskéknek eszükben nincs a doboz oldalára kimászni-mondhatni vegetálnak.Vagy éppen egy olyan ember eljövetelére várnak aki rendbeszedi-gatyába rázza végre-az ő életterüket?Bizonyára...én magam naponta ellenőriztem állapotukat,hogy még a végső és visszafordíthatatlan stádium előtt közbeavatkozhassak-bár jóleső érzés töltött el arra a tudatra,hogy tisztában voltam vele:ha mégis totálisan elbaltáznám a dolgot,akvarista barátaim kisegítenek újabb oltásokkal!:) Nagyszerű ebben a tudatban halazni....és nagyszerű viszonozni is!
Pár napig csak félgőzzel tudtam ezen hobbimnak hódolni....hiába na,a falusi életmód kemény munkahellyel kombinálva erősen lecsökkenti a rá szánható időt,főleg így ősz beköszöntével.
Mégis....mit tegyek akkor,ha már a nálam vendégségben járó kedves hobbitársam barátnőjének is alig tudok épkézláb tenyészetet adni..nem beszélve arról,hogy saját kis ivadékaim is repesve várnák a kis férgecskék etetését?
Szotyika írta a fórumon,érdekes etetési gyakorlatát:a leszedett férgecskéket vízben tárolja etetésig,ezzel egyúttal lemosva is őket az élesztős közegtől....Rendkívülien jó módszernek gondoltam,és az is!Én viszont most ennek segítségével újítottam meg mindkét kultúrámat....A tönkrementnek tekinthető kultúrákról eltávolítottam a penészt,és kevés vízzel mintegy lemostam a kis férgekekt a közegről.Ismételtem megbizonyosodtam arról,hogy ők csak a közeg felső 1mm-es rétegét használják élőhelyül,tehát továbbra is maradhatok a nálam szokásos pár milliméteres közegvastagságnál. A lemosott férgecskéket aztán beleőntöttem egy kis vizsgáló üvegcsébe..nézzétek csak:
Mint látható ekkor még csak egy tejszerű folyadék a jutalom-nem csoda,az élesztő/zabpehely mix lemosása valamennyiőtöknél hasonlót eredményezhet.
Többszöri váltott -akvárium-vizes öblítés,ülepítés után íme a jutalom:
Az a pár milliliternyi féreg vajon hány darab lehet.....és egyáltalán élnek még?Ennek kiderítése sarkalatos pontja lehet további munkámnak-gondoltam-,hiszen mi haszna lenne holt tetemekkel  új tenyészeteket indítani?Előbb tehát előkerült a rég beszerzett és fapados mikroszkóp is-bár már a tágylemezkére cseppentett vízben is sokamondó nyüzsgés volt.
Ki ez a konyhaasztalt bitorló fáradt arcú emberke...és hogy lehet az,hogy hullafáradtan is mennyei élményekre várva mégis szinte tapintható élvezettel bújik a félmosoly szája szegletében?A kérdések megválaszolása nem okoz nehézséget azon kollégáimnak akik valamiféleképpen már megismertek engem;).
De nézzétek már ezt a "csúfságot"...családom legkisebb tagja legalább olyan elhivatottsággal hajol a műszer fölé mint apukája,és bár a nagyobb gyermekek nem engedélyezték a blogban való szerepeltetésüket,a kis srác nem ellenezte.Íme hát legkisebb gyermekem,amint elrévülten tanulmányozza a tárgylemezkén nyüzsgő Walter férgeket:
Gergő legnagyobb örömemre mindig a sarkamban jár....van hogy csak csöndesen figyeli ténykedésem,ám van hogy egy váratlan kérdéssel fordul hozzám.Érdekli a dolog...mint mindenkit családomban!:)Nem véletlen hogy  párom egyetlen mozdulattal söpri félre a konyhai munkát ha kell nekem az asztal....hát,ilyen család vagyunk mi!
Miután a vizsgálat a hőn várt eredménnyel járt-vagyis a férgek élnek,betelepíthetőek-elkészítettem a nálam szokásos közeget...és az ülepített férgecskéket némi vízzel elegyítve be is oltottam azokat:

Elegendő egyetlen kis nyomás a használatban lévő fecskendőn,és máris létrehoztunk egy heteken keresztül jól funkcionáló féregtenyészetet.....hihetetelen!Ilyenkor érzi azt az ember fia hogy maga is teremt-de inkább azt gondolom hogy csak további lehetőséget adunk a férgeinknek annak bizonyítására,hogy ők igenis élni akarnak...és sokasodni!
Nézzétek meg végezetül azt a képet,ahol látható a fénytörésben nyüzsgő férgecskék tömege..mindössze egyetlen milliliter lett oltva!


Azt hiszem bizakodva tekinthetek a jövőre...sőt,mára már tudom is hogy eredményes voltam!:) Bár a kultúra még fiatal,viszont már  a teljes felületet ellepték a férgecskék...alig várom hogy etethessek velük!
Sok sikert mindenkinek aki megpróbálja ezt a módszert!
Tisztelettel:Gábor

Ui.:időm rövidésége miatt ha nem lennének megfelelőek a képek elnézésteteket kérem..a blogomnál megtekinthetőek,illetve később megszerkesztve ide is megpróbálom őket beilleszteni!

Ui 2.:hurrá!!!ez egy csúcs módszer....egyszerűen csak bemásoltam a blogomról,és csodásan működik-ez nekem nagy öröm!:)

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.781 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés