Planktonozás, planktonozó háló készítése

Több
8 éve 2 hónapja #1 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Planktonozás, planktonozó háló készítése témában
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 2 hónapja #2 Írta: Pap Endre
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 2 hónapja #3 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Planktonozás, planktonozó háló készítése témában
Reflektálva egy korábbi hozzászólásra, melyben akkumulátoros légpumpát mutattak:

Egy Coca kólás 0,5l-es pet palack, és csak ez a jó, ez bírja ki sokszor hogy megnyomják, másfajta forma nem alkalmas. A kupak két helyen kifúrva egy svájci bicska bőrvarró tűjével, melyen egy hosszanti él is van, így forgatva körbe-körbe anyagot farag le a lyuk faláról. Egyik lyukban egy rövid levegőzőcső darab, belső vége ferdén levágva, másik lyukba hosszú levegőcső porlasztóval.
A rövid cső belső, ferdén levágott részére rá kell gumizni egy uzsonnás zacskóból kivágott darabkát, majd a ferde levágás hátoldala felől felhasítani.
Így beszíváskor ez a kis nejlonhólyag felfújódik és a hasítékon besüvít a levegő, kifújáskor pedig nekitapasztja a nyomás a ferdén levágott felületnek, így a levegő csak a porlasztón távozhat. Ez elhagyható egy visszacsapó szelep használatával, mely elegánsabb megoldás. Én ezt akkor készítettem, mikor vettem egy halat Budapesten, és utána haza kellett mennem. Keveselltem a levegőt a hal zacskójában, így vettem egy csövet és egy porlasztót is mellé, a többit összekukáztam.
A nagyobbik kupak pedig egy Cappi-s palacké, melyben a hal volt a kabátom belső zsebében. Már van visszacsapó szelepem, de nem cseréltem ki, mert ez a tákolmány rendületlenül működik. Már planktonozáshoz is használtam a nyáron, előtte pedig nagy szerepet kapott a nagy akváriumom és lakóinak hazaköltözésekor. A vödör tetejét ugyanígy kilyukasztottam és befűztem a porlasztót. Ki fogom próbálni mini cseh emelővel is B) .
Előnye, hogy szükség esetén ad-hoc jelleggel összeüthető, nem fogyaszt áramot, hátránya, hogy szorgalmasan nyomogatni kell a kis palackot. Azért szoktam vinni magammal egy kis hálózati légpumpát, van amelyik vonaton van áram.
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #4 Írta: halivadek
Épp most akartam felrakni néhány képet csak a feltöltésnél kifagyott ez a vacak, de akkor kiszedem azokat amiket már feltöltöttél:




Persze hogy a a kettőnk vödreit Nekem kell tele töltenem, hogy megduplázzam az esélyem a vízbe borulásra. De még így is kevesebb az esélyem mint Toistnak :D




Munka közben
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #5 Írta: toist
Bár Sanyi tiltakozott kissé a fotózásnál, azért készült pár kép! Gondolom ide a blogba nem fogod beszerkeszteni, úgyhogy fel is rakok párat (telefonnal készült minőség, elnézést) :) Annyira nem látszik a képen, de Daphnia és Diaptomus volt a "fogás".

Valamelyik éjszaka szétkapom az elemes pumpám kis kedvcsinálónak! Egyébként évekkel ezelőtt szereztem be és eddig egyszer használtam, úgyhogy nem mondom, hogy gyorsan térülő befektetés (legalábbis nálam)...
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #6 Írta: halivadek
Szerencsére közel vannak a planktonozó helyek, a legtávolabbi is max félórára van (Háros). De már én is elgondolkoztam rajta hogy jól jönne egy lyen : www.ebay.com/itm/Car-battery-Dry-Battery...&hash=item43c78ec5e4

Ha nem feltétlenül muszáj az élő, akkor a fagyi ára még mindig lehet olcsóbb mint a benzinköltség ha messzire kell menni. Persze a messzi út is megéri ha annyit szedsz hogy fagysztani is tudj belőle.

Zöld alga itt is van, mint az a bejegyzés legelső képén látszik. Valamennyi kijön a planktonnal azt általában kiszárítom és megy a garniknak nasinak.

azt a húzóhálós képet már Én is láttam csak nem tudom hol :( Na az már eleséggyűjtő szerkezet a javából!


Elvileg a nagyobb halgazdaságokban is úgy csinálják, hogy először trágyázzák a vizet, hogy felszaporodjon benn a plankton és utána engedik tele ivadékhallal.

Vannak képeid a kois látogatásról? Ha igen akkor tudod a mail címemet ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #7 Írta: halőrxxl
Mindkét dolog igaz...egy "utazó légpumpa amúgy is nagyszerű dolog,ideje lenne már beszereznem!
Egyébként mivel ugye harcsás vagyok nekem tökéletesen jó a fagyi plankton is-ne félj ha lenne itt valami lehetőség már "telezúztam volna" képekkel a blogodhoz szóló postjaimat! ;)
Azonban még nem adom fel a dolgot-amint a büdzsé engedi kissé távolabbra is teszek utakat,bár a gazdaságosság így...szóval mai benzinárak mellett komoly a dolog.
Anno mikor elkezdtem ancizni bizony szűrtem a zöld algát bőven-eutrofizálódott víz volt a közelben,na akkor használtam nagyon sűrű hálót!Aztán raktam szorgosan a köveket "algásítani",de még később már áttértem a párolt levelekre inkább..aztán jött pl. az ancibrikett.
Remekül mutatna a blogodban egy számomra rendkívüli mód évek óta tetsző kép-egyeztess a mesterrel,őt ábrázolja népes táborban amint valami ipari nagy hálót húz éppen...;)
T.:Gábor
Ui.:fagyasztott eleségeket fogyasztanak halaim számottevő mennyiségben.A pénztárcám rettentő érzékeny is,ezért ha a közelben valami alkalmas hely lenne én még trágyáznám is hidd csak el! Februárban egy rendkívül komoly tavi és koi centrumban jártam,a tulaj ott is kiemelte a planktonok fontosságát!Najo kollégánk pedig szerintem egyenesen ódákat tudna zengeni a planktonozásról,a planktonnal való nevelésről,tenyésztésről.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #8 Írta: halivadek
Azért egy elemes vagy szivargyújtóról hajtott légpumpa életben tudná tartani őket :)

Sajnálom hogy ennyire nincs felétek semmilyen planktonozóhely :( pedig Én is elnézegetném a Te képeidet :)

Azért a Nagyon sűrű hálónak is megvolt ám az előnye, olyan apró jószágokat is kifogott amit imádnak az ivadékhalak is.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #9 Írta: halőrxxl
Nagyon szépen köszönöm-de mire hazaérnék velük "kapa" lenne!Azért mégiscsak szörnyű ez hogy itt a hegyekben ilyen alacsony a talajvízszint-a patakokban is alig csordogál már víz,bezzeg 2010-ben a pincénkben(a domboldalban lakunk)is 102 centi jött össze egy esőzéskor!: :(
Nagyon jól esik az invitálásod Sándor...felül kell bírálnom az örökké rohanós tempómat,és legkésőbb az őszi börze előtt igenis szakítanom kell két napot hogy fenn lehessek a barátaim körében!Erre időben visszatérünk..
A planktonháló dolgához egy meglátásom:emlegettétek hogy a nagyon sűrű sem jó-ez pontosan igaz!Anno nekem is több szembőségű hálóm volt,még a hőskorban-mikor itt is volt víz bőven!-én egy nyitható keretet,de több megvarrott hálót hordtam magamnál.A hálók pontosan úgy néztek ki hellyel-közzel mint amit a szakirodalomban néhol látni:mindegyik fém gyűrűkkel volt ellátva a szélén,így könnyedén cserélhettem!Emlékszem volt egy anyagja édesanyámnak valahonnan Csehszlovákiából(akkor még az volt),amit egy az egyben rekviráltam tőle...rendkívül szépen dolgozott a vízeben,de sajnos nem műszálas volt így a planktonozás végér már érezhetően nehezebb volt húzni.Gyorsan(pár hónap alatt)szét is ment,de akkora már jött a nyár,és vele a nagyobb szemű hálók idénye:szedtem a fekete szúnyoglárvát mint a gép!Mára már tényleg borzasztó a szitu:komolyan mondom még víz sincs szinte sosem azokon a helyeken ahol rég szinte az életemet a sárban tapickolva éltem le..vagy éppen olyan zárógátat építettek a mederbe ami teljesen megváltoztatta a kis patakocska életét.
Hmm...tudom hogy sokszor borongtam már ezen-ígérem ez volt az utolsó!Ami azonban még így is nagy örömet okoz az az hogy megosztjátok velem képeken is a planktonozásotok történéseit,és meséltek az élményekről!Így legyen a jövőben is...nagyon köszönöm nektek!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #10 Írta: halivadek
A háló sűrűséggel csak annyira van összefüggésben a törés esélyével hogy, a Gyula féle módszerrel készítettből egy kicsit le van vágva a száknyél végéből, ezért bár kicsit rövidebb, de erősebb is a vége mint a gyári perselyesnél amiből nincs levágva.

Jaja, hányszor törtük a jeget, de ugyanaz volt minduntalan az eredménye :(

Toist majd küld át a szombati képeket és feldobom azokat is a bloghoz :)

Takker ha hétvégén jössz akkor megmutatom milyen sűrűségű haló kell Neked, illetve azt a túl sűrűt is megtudom mutatni amit Toist emlegetett. Egyébként sima méteráru boltban tudsz venni, a Ferenc körúton 200m-en belül van 3 is.

Gábor ha felénk jársz akkor tudtunk mutatni egy pár tuti helyet, ahol akár az összes vödrödet színültig tudod tölteni :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #11 Írta: halőrxxl
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #12 Írta: lucius
Szia!

Méterárú boltban sima függöny anyag.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #13 Írta: Takker
Nos,csak találtam egy ígéretes helyet,már csak a hálót kéne beszereznem,telós nyelem az van kettő is fölös úgyhogy úgy fest,menni fog a dolog.Legalábbis néha csak le tudok menni kicsit hálózni.:)
Már csak arra lennék kíváncsi,magát a háló anyagát hol szereztétek be?
Konkrét hely megjelölést is szívesen vennék,mert tippem sincs,merre keressem.Akár privátban is.
Kösz előre is!
Üdv:Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 9 perce #14 Írta: halőrxxl
",Nyomó rúdat félkezével kapta vala,
Buda felé azzal utát mutatja vala.‘"
.
.
.
"Hej! ha én is, én is köztetek mehetnék,
Szép magyar vitézek, aranyos leventék!” "
/Az idézetek Arany János:Toldi c. művéből kerültek ide.Nagyon-nagyon idevágnak.)

Hhh..de mennék planktonozni a fenébe is!Errefelé egy kicsinyke vízállás sincs,sőt a "titkos planktonozómban" két éve víz sem volt!:( Sőt-a télen errefelé egyetlen egyszer esett valamirevaló hó,eső meg éppen annyi hogy elverte a port...de hátha ez is változna!
Toist:istenuccse szívesen eltördelném én is diribdarabra az összes nyelemet csak lenne rá alkalmam...
T.:Gábor
Ui.:ha lehet készítsetek pár képet mikor planktonoztok! :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 47 perce #15 Írta: toist
Azért a jégtörési próbálkozásunk sem volt egyszerű! :D Látott ezt-azt az az öböl már.

Ha túl sűrű hálót varrsz, mindegyik nyél eltörik, ez nem tudom hogyan van összefüggésben a fej rögzítési megoldásával :)

Nyilván ragaszkodom a gyári perselyhez, ha már van egy 5 m-es nyelem, nem veszek még egyet horgászathoz (bolognai botnál egy-egy komolyabb halat nem húzhatsz be magad alá), ha eggyel is teljesíthetem a horgászati és planktonozási igényeket is... Azért "csak úgy" nem esett le egyszer sem, a túlterhelésnek voltak előjelei, először mély zavarosban lazult le, de nem kellett halászni. Meg persze, ha tudtam volna, hogy nem érdemes FBS-sel ragasztani, egy kört úgy is megspórolhattam volna. A második perselylazulás után sajnos a bot is megrepedt, így aztán belülről is rögzítettem, nade rakok be pár képet is, így néz ki a persely kétkomponensűvel rögzítve:



a cső belsejébe egy méretre csiszolt parafadugót is beragasztottam, mert a persely felfekvése elég csekély, így kevésbé tudja a nagy erőkar a cső felületét deformálni (további megrepedés megelőzése).

Meg persze itt vannak a hálók is:



Van egy sűrűbb szövésűm is, ami ráadásul hosszú is, az volt az első háló, de alkalmi használatú lett (nincs is a kocsiban), mert nagyon sűrű szövésű, csak a keretnél fogva, türelmesen lehet kiemelni a vízből. Az, hogy első alkalmakkal ezt használtam valószínűleg gyorsított azon, hogy a gyári nyél gyengeségei előjöjjenek :)
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 4 napja #16 Írta: halivadek
A hozzászólásoknál még egész használható a képbeszúrás, de a blogoknál katasztrofális. Várom a változást :D

Pont Rékával olvastuk amit írtál, egyből az ugrott be mindkettőnknek amikor a Francia öbölnél dobtál egy seggest a parton :D Mozgalmas hely ez a Francia én is ott törtem el a kupakot. :)

Tényleg olcsóbb megoldás, de több odafigyelést igényel mert ha túl sűrű hálót varr valaki a végére és túl erősen húzza, akkor el is törheti a nyelet.

És még mindig makacsul ragaszkodsz a gyári perselyeshez :) Az volt a szerencséd hogy nem valamelyik Duna öbölben este le a végéről, mert ott gyorsan eltűnt volna a mély, zavaros vízben.

Takker, merre felé laksz? Nincs a környéketeken semmilyen öböl, vagy állóvíz?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 napja #17 Írta: Takker
Én is nosztalgiával olvastam,amikor még volt időm,meg lehetőségem planktonozni,ráadásul még messzire sem kellett mennem.
Volt egy kis 5x6-os gödör,na abban 2 nyolcas húzás után volt kb 2dl vizibolha,cyclops,meg minden mi halszájnak ingere.Sajnos aztán betemették,pedig ha még meglenne azért időnként csak kiugranék...;)
Üdv:Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 napja #18 Írta: halőrxxl
Gratulálok!Köszönet a blogért,és a nagyon hangulatos szövegért is!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 napja #19 Írta: toist
Sajnos a blogmotor része az oldalnak ilyen szempontból kb használhatatlan, az internetre máshova feltöltött képeket tudod csak itt beszúrni, de azt is eléggé szétdobálja... Van rá ötlet, hogy hogyan fog ez a remélhetőleg nem túl távoli jövőben egészen máshogy működni, de erről majd a maga idejében!

Köszi a blogot, nagyon jó lett, kár, hogy arról az alkalomról, amikor a kupakot eltörted nem készült videó, most is elkap a röhögés, ha visszaemlékezem arra a lendületes mozdulatodra! :laugh:

"Meg lehet próbálkozni a nyél végén lévő finomendes persely használatával is. Viszont akkor a háló keretéhez be kell szerezni egy drágán és ritkán beszerezhető finommenetes csavart is." itt azért érdemes az egyszerűbb megoldást is említeni: ha vesz az ember egy olcsó szákfejet (keszegre használt damilos fejek vannak már 2000 Ft alatt), arról levágja a halkiemelésre szánt hálót és felvarrja a planktonozót, kevesebbet kell vele pepecselni. Ettől függetlenül az olcsóbb (?) nyelek gyári perselye kevésbé bírja a kiképzést, mint a blogban bemutatott megoldás, ha nem együtt mentünk volna, hogy ki tudd halászni a másik nyéllel, 1-2 alkalommal elhagytam volna már a hálót... :D
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, szotyika

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 1 hete #20 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Planktonozás, planktonozó háló készítése témában
Már megint szétdobta a szöveget, a képeket macerás feltölteni, használhatatlan az egész. :( Itt hiánytalanul, az eredeti elrendezésben megtekinthető: halivadek.wordpress.com/2014/03/21/plank...nozo-halo-keszitese/
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika, Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.412 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés