Újra Viza a Dunában

Több
10 éve 7 hónapja #1 Írta: Kasi_Mátyás
Kasi_Mátyás válaszolt Válasz: Újra Viza a Dunában témában
Persze. Hülyeség a szennyezett vízzel takarózni (bár az is számottevő ok sok hal esetében), de a vizáknál a valóban a fizikai akadályok jelentenek problémát. Az angolnáknál fordítva működik a dolog, ők a tengerbe járnak ívni, így a vízlépcsőket lefelé leküzdeni egy cseppet egyszerűbb :cheer: . A gond az ivadékok visszatérésével van.
Az őshonos fajok visszatelepítéséről annyit, hogy az mindig okos és ésszerű dolog! Ha a vizek biológiája és ökológiája megváltozik, pont az a probléma, és az ellen kell küzdeni. A vizák eltűnésével kapcsolatban lehet más, konkurens, tájidegen fajok elszaporodása, most mérettől függetlenül. Ha netán sikerülne a vizát visszatelepíteni (ez megint hülyeség, mert magától visszatérne, ha tudna), esetleg elsőrendű táplálékának tekintene kisebb, tájidegen fajokat, és megoldaná a problémát.
Csak gondolkodni kellene, és utána cselekedni! Semmi mást, csak ezt!
Mondok egy nem idevágó, de hasonló példát.
Az általam különösen kedvelt, ún. városi állatvédőkből álló GRÍNPÍSZ elérte, hogy Svájcban elkezdődjön a barnamedvék visszatelepítése a hegyekbe. Minden engedélyt megszereztek, az egészet megszervezték, és végrehajtották. Csak egy volt a bökkenő, senkinek sem volt annyi agya, hogy utánanézzen a medvék természetes migrációjának, vagyis hogy a csökkentett élőhelyre került medvék jelentős része elkóborol a területről, új helyet keresve magának. Így lett, hogy a fiatal hímek több száz kilométert tettek meg, elkóborolva a védett területről, városokba, falvakba betörve, háziállatokat zsákmányolva, olykor emberi életet is veszélyeztetve. Így az lett a vége, hogy ezeket a szerencsétleneket gyorsan kilőtték, mielőtt még komoly gondot okozhattak volna, az a néhány, aki pedig a hegyekben maradt, egy egészséges populáció eléréséhez kevésnek bizonyult, így az egész egy hatalmas pénzkidobás volt, és állatok életének felesleges kioltása. Mert gondolkodni, azt manapság nem kell, szakértőket bevonni nem kell, csak a TV-előtt sirdogálni, hogy jajj, szegény róka és a gonosz vadász....

Ne kövesd a kitaposott utat, hisz' ott már jártak!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 7 hónapja #2 Írta: P51D
P51D válaszolt Újra Viza a Dunában témában
Csak még annyit. Annak idején Al-Dunán voltak még vizák. Azt hiszem valahol a Delta környékén, vagy a sulinai-, vagy a kiliai ágban láttam halászoknál. Jó nagy volt, jó darab kilógott a csónakjukból. Sajnos akkor még nem volt digitális fényképezőgépem... Bár akkor még senkinek sem volt...
Szóval gondolom nem a Dunából tüntek el, csak tőlünk.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 7 hónapja #3 Írta: P51D
Valószínüleg ebből a 100-ból sem fog egysem visszajönni hozzánk. Képtelenség, hogy a két vízlépcsőn feljöjjenek. Ráadásul a Vaskapu I.-nél 32(!) méteres szintkülönbséget kell lekűzdeniük. Jártam arra elég sokat, sem a román, sem az ex-jugoszláv építők nem gondoltak a vándorló halakra. Nincs külön zsilip a halaknak! Az angolnák is ugye csak azért tudják a vándorlásukat megoldani, mert szükség esetén a nyirkos mezőn keresztül is folytatják ívó helyükre az útjukat. A másik az, hogy én nem tudom, hogy okos dolog-e ez a visszatelepítés? 30-40 év alatt gondolom változott annyit a folyó ökológiája, hogy nem biztos, hogy okos dolog akár egy őshonos fajt is visszatelepíteni...
Biztos vagyok benne, hogy az illetőt a jó szándék vezérelte, de szerintem szakembereknek is segíteniük kellett volna. Igazi szakemberekre gondoltam, nem politikai érdekből üres, populista frázisokat puffogtató senkiháziakra... Én azért szurkolok a vizáknak!
Hátha...

Több
10 éve 7 hónapja #4 Írta: Kasi_Mátyás
Kasi_Mátyás válaszolt Válasz: Újra Viza a Dunában témában
Ez mind igaz, de azért van itt számomra még egy két dolog, ami nem stimmel. A cikkben az szerepel, hogy a viza a tengerben él, és felúszik az édesvízbe szaporodni. A kikelt ivadékok kilenc nap múlva elindulnak a tenger felé. Na most, akkor minden bizonnyal ezek a négy hónapos halak is elindulnak, így megint csak adtunk annak a bizonyosnak egy pofont, ha visszajönni úgysem tudnak a vízlépcsők miatt. Valaki úgy gondolta, hogy majd itt megnőnek, és szaporodni fognak? Elfelejtik a több százezer éves szaporodásbiológiájuk folyamatát, a természet majd utat tör? Ez nem a Jurassic Park tudtommal.... Legalább annyi értelme volt, mint a Balatonba angolnát telepíteni, csak fordítva, maximum kevesebb lesz a felszínen úszó tetem.

Ne kövesd a kitaposott utat, hisz' ott már jártak!

Több
10 éve 7 hónapja #5 Írta: P51D
Igen, bennem is a vízlépcső kérdés mocorog. :dry:
Főleg, hogy a 70-es évek elején megépült Vaskapu I. után, 1984-ben átadták a prahovo-i Vaskapu II. vízlépcsőt is. Emlékszem erre az eseményre. Az első Magyar hajó amelyik át ment rajta a "Szob" m/s volt. Rajta voltam én is. :cheer: Szóval fogalmam sincs, hogyan fognak majd 2(!) vízlépcsőn "átzsilipelni". Ráadásul egyszer a tenger felé, egyszer pedig visszafelé. Egyébként még emlékszem, hogy ezen a "Szob" motoroson, a vízszűrők tisztításánál találtam egy kecsege szerű halat. Az egyik kormányos, aki egyébként nagy horgász volt és elég idős, hogy emlékezzen a pesti vizákra, na szóval ő állította, hogy ez nem kecsege, hanem viza volt. A fene tudja miből állapította meg. :) Én Dunaújvárosig pátyolgattam a halat és ott elengedtem. Kb. 10-12 cm-es lehetett, ahogy emlékszem. Ezek szerint, nekem nem sikerült meghonosítani a fajt. :cheer: Talán a fecske mintájára, egy viza sem csinál nyarat, főleg nem szaporulatot...
Én szurkolok ennek a 100 vizának. Hátha-hátha a 13. kerületi Vizafogó megint a vizákról lesz ismert, nem pedig a Marina-part elit lakónegyed (vagy luxus panel-gulág) extrém ingatlan árairól...

Több
10 éve 7 hónapja #6 Írta: Moderátor
Moderátor létrehozta Újra Viza a Dunában témát
** A következő cikkhez:: Újra Viza a Dunában **

Oldalmegjelenítési idő: 0.347 másodperc