Szanki-Cseh típusú légátemelő

Több
11 éve 10 hónapja #41 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Szépen illusztrált és szemléltetett cikk.
Ami az eszköz hatékonyságát illeti szerintem jóval alatta teljesít a cseh típusú emelőhöz képest. Ezt ott Szankon is elsőre megállapítottam. Ami a kettő közötti kivitelezési nehézséget illeti, úgy hiszem, hogy nincs különbség. Minkét változatot egyszerű megépíteni.

Ennek a hatékonyságát lehet, hogy növelné amennyiben a kétsoros légréseket spirálisan azaz elikoidálisan fúrnád ki. Hasonlóan mint a fúrószár. Ez csupán egy elmélet részemről, sohasem próbáltam, de tervezem a cseh típusnál kipróbálni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #42 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Végae a jó kis álcámnak Hát az elismerés nem engem illet, mert sajnos nem én vagyok a ktalálója. Egy picit azért én is módosítottam rajta de lényegesen nem tértem el a szanki mintapéldánytól. A tesztüzem után, van még néhány apróság amin változtatnom kell, illetve tesztelnem.
Neked is bőséges szaporulatot!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #43 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Vége a jó kis álcámnak

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #44 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Halványlila gőzöm nem volt hogy ki is vagy...még a fórumon is "beszéltünk" pedig!:D Nicked alapján egy kezdő társra asszociáltam,aztán egyszer csak volt valami ütős bejegyzésed...na akkor meglepődtem;)
Semmi gond nincs azzal ha nem azonnal írunk meg egy "megrendelt" blogot..a szabadidőnk sokszor mikroszekundumokban mérhető-meg aztán bárki bármit mondjon is:bizony kell az ihlet is:)
Ez az emelő nagyon szuper kis szerkezet,tényleg látszik rajta hogy az egyszerűség,és a gyors kivitelezhetőség volt megalkotójának célja.Emellett funkcionalitásában is helytáll,és kedvező levegőhasznosításának köszönhetően még sokkal jobban is üzemel mint a hagyományos szivacsos szűrők!Valójában tényleg a cseh típus egy módosított változata-minden elismerést megérdemel a kitaláló!
Télen majd újra készítek én is még pár cseh/saját tuning légemelőt,és egy blogban foglalom össze a tapasztalataimat-mert semmi nem olyan egyszerű,hogy ne lehetne egy pár "csavart"belevinni.Emellett igen jól esik hogy mindig is jól fogadtad építő jellegű segítségemet....együtt hasznosan tudunk majd jobbítani mindannyiunk hobbijában:)!
Köszi még egyszer Sanyikám...legyen bőséges szaporulatod!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #45 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Szívesen! Tudom kicsit sokat kellet várni rá míg megszületett, de végül sikerült megírni :)
Tényleg elég olcsó, de ha valaki csak pár darabot akar legyártani akkor egyszerűbb mert csak a csövet kell megvenni hozzá. Nagy tételnél már lehet jobban megéri az O gyűrűs változat, mert egyszerűbb megépíteni. A kiscsöveket én a homoktöltős módszerrel hajlítottam, az első néhány nem is lett valami szép. A nagy csöveket én nem hajlítottam mert nem volt rá szükségem hogy íves legyen.
Ekkora titok volt hogy ki vagyok? Azon a bizonyos másik oldalon is ez lenne a nevem ha meg lehetne változtatni utólag.
Egyenlőre 6 darabot gyártottam le, még kellene néhány, de nem égetően sürgős. Az biztos hogy könnyebb lenne a barkásgépeiddel, köszönöm a nagylelkű felajánlást. :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #46 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Nagyon szépen köszönöm hogy elkészültél a bloggal,és közkinccsé tetted...Szóval ez a szanki emelő!:)
Nem rossz-de a magam részéről maradok inkább az eredeti-vagy kissé módosított cseh emelőnél,hiszen valójában az O gyűrűk nevetséges árakon beszerezhetőek:)Íme egy link a helyről ahonnan a sajátjaim származnak:http://www.ktt.hu/?l=termekek&id=9&start=300
Még pár ötlet:a kis légbevezető csövecskét úgy tudod legegyszerűbben szépen meghajlítani,ha valamiféle betétet használsz hozzá;)Ez a betét lehet olyan anyag mely viszonylag jól bírja a hőt-bár pár pillanatig tartó melegnek kel csak ellenállnia.Nem húzom tovább a szót:szerezz egy átmérőben passzoló gumi"rudat"...én azt mondanám hogy az egyedi O gyűrűk készítéséhez használatos gumizsinórokból válogathatsz-nézd csak a linket:http://www.ktt.hu/?l=termekek&id=13
Magának a vízvető csőnek a hajlításához azonban már valami szintén gumírozott,vagy szépen alaktartó vastagfalú műa.cső is megfelelő lehet;)...
A homokkal való feltöltés/prakkolás/ ez esetben azért nem ad szép minőséget,mert a műa.csöved amint megmelegedik,azonnal elveszíti alaktartó tulajdonságát..a homok-só pedig engedi berogyni a hajlítás ívét.
Nade....mivel most már tudom ki rejtőzik nicked mögött,igazán megdicsérlek Sanyikám!Nem kell mindenkinek barkácszseninek lenni-én sem vagyok-de a továbbiakban is bárminemű segítségben számíthatsz rám!Köszönöm hogy megírtad-elmagyaráztad a szanki emelőt!Ha a szomszédban laknál az összes barkácsgépemet a rendelkezésedre bocsájtanám a továbbiak legyártásához!:)
Köszönettel,barátsággal:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #47 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Köszönöm! Nem tüntem el csak időhiánnyal küzdök.

A csövet fel kell tölteni homokkal le kell dugózni és tűzhely fölött melegíteni, utánna kézzel hajlítható, de ezt nagyjából a blogban is leírtam :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #48 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Szanki-Cseh típusú légátemelő témában
Nagyszerű blog, te eltűntnek vélt lélek!
A hajlítást mivel végezted, milyen kütyü kell hozzá?

Mary

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #49 Írta: halivadek
halivadek létrehozta Szanki-Cseh típusú légátemelő témát

Az alábbi blogban egy cseh típusú légátemelőről szeretnék írni.  A legegyszerűbb légátemelő egy csőből áll amibe egy levegőcsövön keresztül levegőt vezetünk be, ami a vizet a cső egyik végéről a másikra továbbítja. A módszer a buborékok nagy mérete miatt nem hatékony és még hangos is. A hatásfoka javítható, ha a levegőbeömlő részhez egy porlasztókövet teszünk. Így már halkabb, de a hatásfoka még mindig nem az igazi, valamint a vízkő miatt rendszeresen tisztítani kell a porlasztókövet. A harmadik megoldás a cseh típusú légátemelő. Ennél a módszernél a csőbe egy perforált, kisebb átmérőjű csövet teszünk és két „O” gyűrű közbeiktatásával légkamrát képezünk. A levegő a perforált cső és a nagyobbik cső közötti légkamrából jut át a nagyobba ahonnan magával viszi a vizet. Ezzel a légátemelővel, sokkal nagyobb áramlást lehet elérni, mint a hagyományos illetve a porlasztókővel működő légátemelővel. Az alábbi típust egy AME szervezésű kiránduláson láttam Szankon, Magyarország egyik legnagyobb díszhal tenyésztőjénél. Ennek a megvalósításnak a lényege, hogy nem kell hozzá a drágán és nehezen beszerezhető „O” gyűrű, hanem helyette 2 különböző átmérőjű PVC villamossági védőcsövet használunk.


Az ábrán robbantott nézetben illetve összeszerelve látszik az átemelő. A piros színnel (1.) ábrázolt cső belső átmérője 23mm, a külső 24 mm. A kékkel ábrázolt (2.) belső átmérője 19 mm, a külső 20 mm. A kettő közti (1-2.) átmérőkülönbséget úgy hidaltam át, hogy a Ø24-as csőből vágtam kettő egyforma szélességű gyűrűt (3.). Az egyik gyűrűből egy kisebb cikket kell kivágni, úgy hogy a 1. csőbe éppen beleilleszkedjen. Ez után a másik gyűrűből is ki kell vágni egy akkora darabkát, hogy az előző gyűrűbe pont belepasszoljon. Ha ügyesen szabdaltunk, akkor a második gyűrűbe passzosan belefér a 2. cső. A két gyűrűt össze kell ragasztani és beléjükragasztani a Ø20-as csövet. A ragasztáshoz én aqua szilikont használtam, ez nem a legjobb erre a célra, de nem volt otthon vinilfixem. A ragasztás nélküli összerakást nem javaslom, mert az illesztéseknél szökhet a levegő, ami rontja az átemelő hatásfokát.


 

 


Ezek után a 2. csövet körben ki kell lyuggatni két sorban. Én forrósított szöggel csináltam erősebb tű illetve ár híján. Ha ezzel meg vagyunk, következhet 1. cső méretre szabása, illetve egy megfelelő melegített vascső segítségével 2. cső első néhány centijének átmérőjének megnövelése, méghozzá úgy hogy rálehessen húzni a másik Ø24-as csőre. Ezen a csövön még ki kell alakítani egy lyukat ahhoz, hogy a levegőcsövet hozzá tudjuk csatlakoztatni. A csatlakoztatás történhet egy levegőcső-toldó segítségével is, de így nagy ívben lehet csak meghajlítani a levegőcsövet, ami problémás, ha az átemelőt egy szivacsra akarjuk ráhúzni. A másik megoldáshoz kell egy HOBBY Ø5 mmes műanyag cső (5.), amit derékszögre hajlítunk. A hajlátás során történő belső átmérő torzulást úgy küszöbölhetjük ki, hogy az egyik végét ledugózzuk, homokot töltünk bele majd a másik végét is lezárjuk, utána melegítve meghajlítjuk a kívánt szögre. Ezt a kis csövet a másikra (4.) fúrt lyukba kell beleragasztani, de úgy hogy minél kevésbé lógjon ki a másik cső belső falának a síkjából, hogy az összeszerelés után a levegő ki tudjon jönni.

 


Az átemelő (1.) kimeneti végét az alkalmazás módjától függően hagyhatjuk egyenesen, de homokkal töltve, melegítve meg is hajlíthatjuk, illetve egy gyári könyök-idomot is ráragaszthatunk. A legalsó képen működés közben látható. A kiáramló víz mennyisége a levegő mennyiségével állítható, de nem lehet korlátlanul növelni a légáramot, mert egy bizonyos mennyiség fölött már nem szállít több vizet, sőt kevesebbet.

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.146 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés