18 december 2017

Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?

Több
5 éve 3 hónapja #181 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Megkérdezted...de hol,kitől te szűkszavú tuningmester?:)
Megjegyezném hogy igen szép állvány-sőt egyenesen esztétikus,funkcióbarát is!Valóban..a 10X10-es gerenda bőséggel elbírja a súlyt,és megfelelően pácolva-beeresztve tartós is....és nem is olyan roppant drága!A fával bánni egyszerűbb szerintem mint a vassal..ez még plusz jó pont!
De szép rendszer istenem...add át elismerésemet a tulajnak,eredményes,élménygazdag halazást neki!:)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 3 hónapja #182 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Na ezt fogom én is kivitelezni, és sima alap fenyőgerendábol van.Hogy honnan tudom?
megkérdeztem ;)

Tommy
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 3 hónapja #183 Írta: halőrxxl
Ügyesen dolgozol!
Tudod néha azt érzem hogy ezt az életet kellene élnünk...hobbizni,családot nevelgetni-és nem a napi taposómalomban őrlődni.
Minden nálad történő akvarisztikai dolgot örömmel szemlélünk Tomikám szerintem...most te vagy az a kolléga aki úgy tud élni ahogy szeretnénk :)Persze a munkához is sok sikert majd egy komoly cégnél..addig halazz csak,én minden idegszálammal segíteni szeretnélek!
Barátsággal:Gábor

Több
5 éve 3 hónapja #184 Írta: szotyika
Gáborom elkészitettem egy teszt ikráztatót amit betudok helyezni nagyobb akiba ;)
má megint unatkoztam :lol:

Tommy
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 3 hónapja #185 Írta: halőrxxl
Szia!:)
Nem..sokkal egyszerűbbre!Mivel az alsó magasságod a polcnál adott,így olyan "fűtőmedencét" kell betenned oda,amely fölött még a keltető akváriumot be tudod tenni!
Roppant egyszerű:ha megfelelő méretű medencéd van amibe több keltető is belefér,akkor egyszerűen azt alkalmazd.A kis medencéket egyszerűen behelyezed a nagyobb-a fűtött- medencébe,és a kicsiknek megfelelő vízmagasságot állítasz be..pontosabban azok magasságától két centivel kevesebbet:)
Másik változat amit te is rajzoltál...de egyszerűbb verziója!Nálam egyszerűen egy kis berakható "pódiumra" vannak téve-hiszen a nagy medence 38 magas,míg a kicsik csak 18 centisek!Így a kis tartóállványon keltethetek,míg a nagyban vígan serdülhetnek a kisebb coryk:)Pár hetet kell csak kibírniuk a kis medence vízkiszorításával kevesebb vízben,és a kisebb helyen-aztán a keltetők kikerülnek.:)
Egy kényszer szülte megoldásról van szó tudom...dehát hobbisták vagyunk,néha szűkös keretekkel.
Szivesen nyomnék fotót is...jelenleg viszont nincs semmiféle ikrám-de gondolom már érted milyen egyszerű dologról gépelek körmondatokat!;)

Több
5 éve 3 hónapja #186 Írta: szotyika
ja ez lemaradt :)

Tommy
Mellékletek:

Több
5 éve 3 hónapja #187 Írta: szotyika
Gáborom valami ilyesmire gondoltál alulra az álványomra ?

Tommy
Mellékletek:

Több
5 éve 3 hónapja #188 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Hát igen, a németek itt sem bízták a véletlenre! :D Nagyon jó képek!
A hollandokkal kapcsolatban csatlakoznék Gábor véleményéhez: az állvány anyaga nekem is valami brutáltömör példánynak tűnik - volt "szerencsém" már hasonlóakkal találkozni, (a színe miatt jatoba, massarnduba és merbau ugrik be elsőre, de lehet a vöröses színt csak az olaj miatt kapja) nagy részük mindenféle időjárásnak ellenáll, évente egyszer le kell kenni speciális olajjal, hogy megtartsák állagukat, így viszont örök életűek, betonkemények (vagy inkább még annál is keményebbek) és a víz meg sem kottyan nekik, de az áruk kifejezetten a luxus kategória.

Sanyi a borovi fenyőnél a bükk, tölgy, akác még jóval masszívabbak - és remélhetőleg könnyebben hozzáférhetőek is itthon (sajnos ezekről kevesebbet tudok, mint az egzotikus faanyagokról :( )!

Szotyika állványa nekem tetszik, de az alsó sorra nem tennék ikráztatókat, egyszerűen praktikussági okokból - ha alatta bármit kell csinálni, kényelmetlen lesz kezelni őket szerintem, de persze kinek-mi a kényelmetlen :). Amúgy amiatt nem tartanék a dologtól, hogy üveg van az üvegen, sokkal meredekebb akváriumelrendezéseket is láttam már, amit az akváriumok gond nélkül kibírtak....

Halőrxxl: még egy régebbi hozzám intézett hozzászólásodra reagálnék: a "masszív pozdorjalap"-nál felületes voltam, ha a képeket jobban megnézed ezek fedett pozdorjalapok - aka bútorlapok. Tehát tényleg elég masszívak, bár valóban nem feltétlenül szükségesek az állvány megfelelő működéséhez, viszont valamivel jobban tűrik a vizet, könnyebb letörölgetni őket stb. A hegesztéshez messze nem értek ilyen szinten mint Te, én csak azt tanultam meg, ami a használathoz szükséges, a legfontosabbak: 45° (mármint a páka tartási szöge a felületekhez), földelés, trafó, pákakészlet, védőpajzs, hosszú vászonnadrág és kesztyű. Ha hegesztéskor a páka "kifújja" az anyagot, akkor lejjebb kell venni az áramot, ha nagyon "ragad" és nem olvaszt rendesen, akkor feljebb... Ja és persze kalapács és flex :D (a salak leverésekor vigyázni, hogy szembe ne menjen). CO-val tudom, hogy könnyebb lenne a dolog, de ilyet azért viszonylag kevés helyen tartanak háznál sajnos (nem tudom mennyivel költségesebb, de gondolom jelentősen), szerencsére trafóval is lehet némi gyakorlás - és különösen szakmai segítő közbenjárása - után olyan varratot készíteni, ami gyakorlatilag egyenértékű az egybeöntött vassal.

Egy dolgot hiányolok még a témából, a kevésbé barkácsolósaknak is kedveznék kicsit: mik a vélemények a dexion salgó polcokról? Teherbírásuk megfelelően darabolva elég tud lenni, mobilisak, könnyen alakíthatók, szóval rengeteg előnyük van. Áruk persze viszonylag magasabb... Egyéb hátrány?

Több
5 éve 3 hónapja #189 Írta: halőrxxl
Ha mindenképpen számít a magasság megtartása a két akváriumnál,akkor "linóleum" darabot javaslok....de arra figyelj hogy olyat válassz,aminek az alja nem habosított.Ebbe ugyanis beleszivároghat minden nem kívánatos..
Jobb lenne ha mégis vékony fa lececskékkel-esetleg vastagabb műa.csíkokkal szeparálnád őket.Már az egy centi vastag keményfa léc is megteszi,ezzel elejét veheted az oldal irányú elmozdulásból származó billegésnek is.Ajánlom természetesen minden akvárium lefedését!
De köztünk legyen szólva én nem ezt tenném...ha liquid az elképzelésed kérlek ezt is fontold meg,nálam ez működik:nagyobb akváriumokat készítenék a polcokra,ezek természetesen fűthetőek.Jön a tél...igen gazdaságtalan lenne minden kis medencébe egy-egy automata fűtő-ráadásul csak egy-két hétig kellenek a kis keltetők.Én ezért mint mondtam is egy nagyobb-és lapos medencében keltetek olyanformán,hogy ebbe rakosgatom bele a keltetőket...Minden kis medencének önálló szűrése van,de a nagy medencét fűtöm.Természetesen a nagy medencében is van egy porlasztó a fűtőtest alatt,ez segíti elő az egyenletes hőelosztást.Tapasztalataim szerint így egyetlen fűtőtesttel akár 3-5 keltetőt is "hőn tarthatok",és a nagy medence hőtehetetlensége folytán a vill.energia fogyasztás is kedvezőbben alakul.
Persze ennek is vannak gyengéi:mikor kiveszek-beteszek keltetőket a nagy medence vízszintjét mindig korrigálnom kell..és mivel a keltetőknek fedő üvege nincs erősen ajánlott a csigamentesség!!Már nem egy ikrázásom nullázódott le sajnos a rejtélyesen előbukkanó falánk csigáim miatt..ezért manapság már szigorúan csak üres-élőlények nélküli-direkt keltetőknek szánt nagy medencét alkalmazok.
Még egy dolog amit említenék,ha ezt az ötletet követnéd:a kis medencéket úgy helyezem el a nagyban,hogy a frontüvegnél is legyen egy centiméternyi hely-oldalirányban esetleg összetolhatod őket.Ez a rés szintén az egyenletes hőelosztást hivatott megoldani,hiszen itt is kissé áramlik a víz.Ajánlott eleinte több hőmérővel is kontrollálnod a keltetők hőmérsékletét,később ez elhagyható..azonban a központi "fűtő" akváriumban mindig legyen egy hőmérő,és ellenőrizgesd is!:)
Tudom hogy esetlennek számít a megoldás,de a hobbikassza ezt engedi...pár cory fajjal mindig próbálkozom a hidegebb évszakokban,és bizony néha csak pár ikra kerül a keltetőkbe-azokat pedig ajánlott egymástól külön keltetnem.Nos,ezért az efféle próbálkozás!:)
Már alig várom hogy ismét ikrákat leshessek..kelnek már,esetleg penészednek?A dátumokat mindig feljegyzem...
Sok sikert neked bármilyen megoldást választanál!

Több
5 éve 3 hónapja - 5 éve 3 hónapja #190 Írta: szotyika
természetesen ezen én is agyaltam, hogy mit rakjak a 2 üveg közé, valami szivacsra gondoltam, de ez majd teszteléskor derül ki, hogy jó lesz e vagy sem.
De várom az ötleteket is. ;)

Tommy
Utolsó szerkesztés: 5 éve 3 hónapja Írta: Pasa.

Több
5 éve 3 hónapja #191 Írta: halőrxxl
Megint egy csúcs axonometrikus rajz!:)
Tudom hogy elbírják az akváriumok a súlyt-ahol egymásra rakod-de csak tennék közé valami műanyaglapocskát...borsódzik a hátam mikor két üveg éle találkozik!:D
Adja az ég hogy mielőbb elkészülj!Akkor viszont fotót rendelek majd ;)

Több
5 éve 3 hónapja #192 Írta: szotyika
Na gábor valahogy ilyenre szeretném ha 100% kész lenne.

Tommy
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
5 éve 3 hónapja #193 Írta: halőrxxl
Olyan rajzot rittyentettél,hogy csak gyönyörködni tudok benne-és nagyon köszönöm!:)

Több
5 éve 3 hónapja #194 Írta: szotyika
Gábor már régóta tartoztam ezzel a pár képpel.:
Ez az én álványom anyi hogy egy 5x5 ös oszlopot elöröl eltávolitom és középre berakom a 7,5 x7,5 centis tartó oszlopot középre, A lényeg ha teljesen készlessz akkor ilyen formát fog ölteni.
A felső akik maradnak viszont alul és középen ilyen elrendezés lessz. Még annyi hogy az alsó kis akikra még rálessz ültetve egy egy 30x20x20 as ikra keltető aki. majd arrol is rakok képet hogy hogyan képzelem.

Tommy
Mellékletek:

Több
5 éve 3 hónapja #195 Írta: halőrxxl
Igazad van..de én sejtem hogy talán egy következő AM-ben lesznek még képek a témáról!:)Ami viszont nem kerül bele az újságba,azt követelem....:D!
Nem gondolom hogy ilyen keresztmetszetnél fenyőből megoldható lenne az állvány.Viszont ha nagyobb dimenzióban gondolkodunk-keresztmetszetre utalok-akkor valóban lehet készíteni első osztályú fenyő fűrészárúból is megfelelő állványzatot.A fűrészelt anyagok minőségi jelöléseit gondolom ismeritek, de azárt egy a bánatom:minél jobb a minőség annál drágább,pedig örülnék a fordított arány/talanság/nak! :D
Nos..a Hollandiában fotózott állvány egészen biztos hogy valamilyen egzóta felhasználásával készült.Nem kívánnálak kiábrándítani benneteket,de ezek ára legalább olyan sokkoló,mint a rengeteg akvárium a képeken-én eltévedtem volna az tuti!És hogy esetleg mely fából gondolom hogy készülhetett?Csak erős tippek..de azt hiszem mahagóni,és cédrus szóba jöhetne.Meg ezer más is..hiszen ezek bírják a párás környezetet még kezeletlenül is-és itt aztán van ilyen!
Azért ne anyátlanodjon el az a hobbitárs sem aki nem kíván kisebb vagyont áldozni csak azért hogy fából készült állványa legyen.Vannak hazai fajok melyek megfelelnek-sőt pácolás után esetleg még a fenyő is jó nekünk!:)Maximum nem lesznek olyan vékonyka állványaink..na és?:)A minőségre-csomómentességre azonban erőteljesen felhívom a figyelmet!A faanyagok sajátossága,hogy már kis nedvesség hatására is veszítenek hajlító szilárdságukból...ezért jobb az alapos kezelés!
Egy példát is felhoznák hazai fára:az akác csúcs lenne nekünk...csodás a színe,irtózatosan erős-kemény!Viszont nedvesség hatására keményed dolgozik...ide-oda csavarodik.Tehát kezeletlenül ezt sem ajánlanám jó szível..akkor már inkább legyen egy csoda meleg színekkel pompázó tölgy állványunk!:)Viszont félek ezek elérhetősége is nehezített..így hát marad a fenyő-gondolatok az előzőekben.
Rengeteget lehetne erről még beszélni,és én szeretném is hallani hogy mi a véleményetek,esetleg akinek van fa állványa az mit tapasztal,milyen anyagból hogyan készítette?Gyerünk...elő a tudással kollégák!:)

Több
5 éve 3 hónapja #196 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Jó kis képek, elnézegetném a többit is ha lenne ;) de szeríntem ezzel Halőr is így van :D

Lehet fenyőből is, mert azokból is vannak masszívabb fajták mint pl. a borovi fenyő, amiből elvileg a távközlési vagy erősáramú oszlopoknak "kellene" lenniük.

Több
5 éve 3 hónapja #197 Írta: halőrxxl
Irtózatos gratula,és köszönet a képekért..egyúttal öröm is hogy ismét hazai levegőn vagy mesterünk!:)
Rendkívül tanulságosak a képek,rengeteg kiegészítést adhatnak a Halivadékkal tárgyalt témában!Éppen a fa állványoknál figyelhető meg legjobban az alátámasztás komoly kivitele..gyakorlatilag a levegőben lebegnek a medencék!:)Persze mint anno említettem az "old school" szerint a teljes alsó felületen való felfektetést javasoltam...de jeleztem hogy rengeteg helyen ez nem így van-és nagyon jó!:)Utolsó képeden felfedezhető az szemközti állványok felül való összekötése is...
Az összes képed igen tanulságos részleteket is tartalmaz-én biztosan vesézem őket egy darabig!
Szotyika kérdését nyitottan hagyom...ezzel mielőbbi újabb hozzászólásodat inspirálva!;)
Csoda helyeken jártál...isten hozott idehaza!

Több
5 éve 3 hónapja - 5 éve 3 hónapja #198 Írta: szotyika
tetszik az a fa szerkezetű állvány, csak a kérdés milyen fából lehet. Mert nem hiszem, hogy fenyő lenne. De nagyon durva, hogy oldalanként összesen 4 csavar tartja, és még pedig azzal is megvan gyöngítve hogy keresztül fúrták a csövezésnek. Az biztos, hogy itt látszik, hogy mit is bír egy fa állványzat.(természetesen ha szakértők rakják össze :))
Pasa szerinted milyen fából volt?

Tommy

Több
5 éve 3 hónapja - 5 éve 3 hónapja #199 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
akik nagyban gondolkodnak, azoknak egy kis ízelítő néhány európai nagykereskedés állvány-rendszeréből:

Faállványok a holland Ruinemans-nál.

Hegesztett fémállványok ugyanitt:

Saválló fémállványok a Glaser nagykerben, Rodgauban

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: sandorfipeter, branco, halőrxxl, mmccannon, szotyika, Robotpilóta

Több
5 éve 3 hónapja #200 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Toist, nagyon lehengoló az állvány így üresen :( Pedig én találnék nekik helyet nálatok :)
A végleges tervben már számoltam az anyag vastagságával is, de a vázlatot nem akartam túlbonyolítani.
Szerencsére nem Nekem kell hegeszteni, hanem majd az ismerősöm Édesapaja fogja megcsinálni az állványt.

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 1.329 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések