18 december 2017

Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?

Több
4 éve 5 hónapja #81 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Jó lesz ez.

Egy megjegyzés: az ilyen típusú állványokat (kis mélység és nagy magasság) illik a felső részen minden lábnál a falhoz rögzíteni, hogy az előre borulást megelőzd. A borulást sok minden előidézheti, ezért jobb ez esetben 3 csavarral a falhoz rögzíteni legfelül. Ha ezt a falhoz rögzítést megcsinálod, akkor felesleges lehet az andrás merevítés, az akkor kell ha szabadon-álló és csavarozott rögzítésű a polc. Az a három fenti csavar többet segít mint gondolnád, persze tehetsz többet is, mondjuk a harmadik polc szintjére.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 5 hónapja #82 Írta: Atis84
Atis84 válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Rendben Gáborom!:)

Közben édesapám szorgalmas volt és a létra, lábrészeket össze is hegesztette, majd egymásra pakolta, a vasakat, szóval így fog kinézni élőben, de még lesz munka vele. (fúrás, alapozás, festés, stb.)

Igen, célom a szétszedhetőséggel a könnyebb pakolás, szállítás és az, hogy a folyosón és a bejárati ajtón gond nélkül beférjen a tervezett helyére!

Az „andrást”, amit írtál, azt nem tudom, hogy jól értettem-e, de remélem így gondoltad, ahogy alul a képeken látszik!? Remélem jól értettem a leírásodat.

Az az igazság a kilengést, oldalirányú elmozdulást teljesen kizártam, hogy ilyen előfordulhatna, mivel a szintenkénti 6, azaz összesen 24 csavar kellően megoldja ezt a problémát, valamint az, hogy az állványnak nem csak a két végén van lába, hanem középen is, bár lehet, ha összesen 4 létrarész lenne biztosabban néznek ki, de így is bombabiztosnak tartom. Az állvány talprészére nagy teherbírású szintezőlábak kerülnek, így szintben lesz az egész. A gravitáció meg nem oldalra húzza az akváriumok, állvány súlyát, hanem lefelé, így elképzelhetetlennek tartom, hogy az oldalirányba kimozdulna, akár egy kicsit is!

Az biztos, hogy az általad elmondott módszerrel az oldalirányú kilengés 1000 %-osan meg lenne gátolva, de szerintem a nélkül is 100 % biztos, de ezen még agyalok egy kicsit…

Csavarozás: Mátéfi kolléga megoldása számomra célszerű (vízszintes furatok, csavarozás), mert az akváriumok alá csak polifoam csíkok mennek, ami ugye nem vastag és így el fog férni a kilógó csavarvég is. A terhelést a létra fokainak merevítői (kék) tartják, de így némi terhet a lábak (szürke) is átvehet, átvesz.

Alátéteket vonatkozásában viszont ugyanazt gondoltunk, azokat terveztem is mindenféleképpen!

Köszönöm a segítő válaszokat, tanácsokat!

Üdv.: Atilla

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 5 hónapja #83 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Sokkal jobb az ötleted a színekkel mint az én betűs variációm-így élvezetesebb is a szép rajzod.Lássuk hát akkor azt a dolgot amit én a helyedben mindenképpen beépítenék.Csavarozós lesz tehát az állvány,ez jó megoldás akkor ha szűkösebb helyen kell vele manőverezni,netán a szétszedhetőség is cél.Szállításkor,a lakásban való mozgáskor mindenesetre nagyon megkönnyíti a dolgokat.Én azonban ha szemből nézzük az állványt ajánlom hogy építs be egy "andrást",mégpedig úgy,hogy a két szélső lábnál alulról induljanak,és a középső létraváz lehető legmagasabb pontjánál találkozzanak.A szürke színnel jelölt lábak síkjába besüllyeszthető,szintén csavaros megoldással megvalósítandó dolog ez.Célja az állvány oldalirányú "elnyaklásának" kiküszöbölése...
Jól tudom hogy a választott csavarméret irtózatos erőket tud megfogni,de a zártszelvényed falvastagsága ad némi esélyt a megingásnak.Hidd el nem nagy meló,és nagyon megnyugtató a végeredmény!A kivitelezést úgy csináld,hogy a zártszelvények végét ugye szögbe vágod..de van egyszerűbb is!;) Ha egyenes vágással készül az "andrás" mindössze be kell fenekelned,és egy megfelelően erős laposvassal kiegészítened amit rá is hegesztesz a zártszelvényre.A laposvasnál megfelelő dimenziónak gondolom a 40X5 mm-es kivitelt-a hosszára viszont ügyelj!Célszerűségi okokból úgy szoktuk ezt csinálni,hogy leszabjuk a megfelelő hosszúságú szelvényt,befenekeljük,majd odafogjuk egy -egy patentfogóval/asztalos szorító stb is megfelel!/a helyére,majd a laposvasat a megfelelő szögben meghajlítjuk...elegendő ha 40mm-t rálóg a zártszelvényre,két oldalsó varrattal szépen és atombiztosan rögzíthető is majdan.A szabadon álló-és immár szögben meghajlított rész hosszára azért kell ügyelni,hogy a szűkösebb helyen is majd szerelhető legyen a csavar.Elmondani bonyolultabb mint megcsinálni!Itt is megfelelnek azok a csavarok melyekről beszéltetek..
Nos,nézzük akkor az ominózus csavarok helyeit.Ahogy Mátéfi kollégánk mondja célszerű az elhelyezés-ha jól értem vízszintesen,ugye?Ha ezt választod akkor a polcokon nem lesz kilógó csavarfej,viszont a frontoldalon látható lesz a csavarok feje.Nem nagy gáz,ha nem lesz semmi a piros színű szelvényen a medencék alatt akkor így kell csinálnod.Ha viszont lesz az akváriumok alatt valamiféle falemez,vagy akár csak 20mm vastag nikecell akkor én a függőleges furatokat pártolnám.Minek kíméljük a kék színű tartókat,ha már ott vannak,nem igaz?Ez esetben csupán az akváriumok alatti betéteknél kell kimunkálnod a csavarfejek helyét,és kész...semmi nem látható,és valahogy így érzem jobbnak.Persze nem szakmai szemmel,hanem józan paraszti ésszel is...Az egész lelke amúgy is az andrás-azt ajánlom!
A csavarkötéseknél ilyen vékony falvastagságnál szoktuk azt csinálni,hogy /ennél a dimenziónál maradva/40X40x4-es kis lemezkéket pöttyintünk rá a szelvényre.Így mikor meghúzod a csavarokat nem a 3mm-es falvastagság ellenében dolgozik a csavar,hanem a kis lemezkével megtoldott vastagabb lemez az ellenfél.Ráadásul a kis lemez jobban kivezeti az erőhatást a szelvény széleire-magyarán nem fog berogyni a furatnál.Ez azonban egy kicsit időrabló dolog,ha gondolod van ennél egyszerűbb is.A barkácsboltban vásárolj a csavarodnak megfelelő ún.fakötésű alátéteket mind az anya,mind a csavar saját feje alá...olcsó,megéri ezzel is megerősíteni.Ez az alátét sokkal nagyobb átmérővel készül mint a gépészeti "sima" alátét..jó lesz!;)
Egyenlőre ennyi-egyébként emlékeztem a szép rajzaidra!
Ha valamit félreértettem szóljatok bátran-a munkához sok sikert!
T.:Gábor

Több
4 éve 5 hónapja #84 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Nekem is van pont ugyanilyen állványom és ugyan így szétszedhető
Attila

Több
4 éve 5 hónapja #85 Írta: Atis84
Még mielőtt mindenki marhának néz, hogy még a saját nevemet sem tudom leírni, a nevemet 1 T-vel és 2 L-lel írom. :)

Gábor: Igen, az összes polctartó (piros) csavarozva és a létrafokok (kék) hegesztve lesznek.
A számozás helyett én a színeket választottam.
Tehát a kék a szürkéhez hegesztve, míg a piros a szürkéhez csavarozva lesz.

Esetleg ha van valami ötlet, gondolat hozzá, azt szívesen fogadom!!!

Üdv.: Atilla

Több
4 éve 5 hónapja #86 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Értem mire gondolsz. Ezen el se gondolkoztam, mivel az enyém amúgy is egy keskeny változat, spóroltam a helyel. Nem hittem volna, hogy számít.

De az ötletadón is van merevítés :) egy jó merevítés sose árt :D

Több
4 éve 5 hónapja #87 Írta: Mátéfi
Robertó, a kiengedés oldalirányba valószínűleg annak volt köszönhető, hogy a vízszintes elemek egy síkba kerültek a lábakkal és nem a lábon belül a létrafokra. Nézd meg figyelmesen az ötletadó fotót és a tied. De végül is jó, hogy sikerült megoldanod.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
4 éve 5 hónapja - 4 éve 5 hónapja #88 Írta: roberto8802
Sziasztok.

Én a közelmúltban fából készítettem állványt 4 db 50 literes akváriumnak.

Azt mindenképpen szeretném hozzáfűzni, hogy összecsavarozás után is még eléggé kilengett minden oldalra, így muszáj volt merevítést berakni. Én mind a három oldalára tettem egy keresztmerevítést, így már szinte elpusztíthatatlan lett :) A merevítést csak javasolni tudom!

lh5.googleusercontent.com/-jpEEnkUo0To/U...649-h865-no/IMAG0358

Nem mellesleg az ötletet tőletek merítettem:

lh6.googleusercontent.com/-A44ORC-f1zM/U...153-h865-no/akva.JPG

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 5 hónapja Írta: roberto8802.

Több
4 éve 5 hónapja - 4 éve 5 hónapja #89 Írta: roberto8802
Sziasztok.

Én a közelmúltban fából készítettem állványt 4 db 50 literes akváriumnak.

Azt mindenképpen szeretném hozzáfűzni, hogy összecsavarozás után is még eléggé kilengett minden oldalra, így muszáj volt merevítést berakni. Én mind a három oldalára tettem egy keresztmerevítést, így már szinte elpusztíthatatlan lett :) A merevítést csak javasolni tudom!

Nem mellesleg az ötletet tőletek merítettem:

Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 4 éve 5 hónapja Írta: roberto8802.

Több
4 éve 5 hónapja #90 Írta: halőrxxl
Tehát a vízszintes elhelyezésű furatra esik a választás?Erről is beszéljünk még ha belefér az idődbe Attila!
De egy nagyon fontos-szintén egyenlőre csak kérdés:az összes "polctartó" csavarozva lesz?Úgy értem a létra lábak kivételével az összes vízszintes elem amin majd az akváriumok lesznek..Kérlek ne kapkodj most-amúgy is beszélni kell még erről,talán ráér holnap estig.
M.Gyula:bocs hogy belevakogtam,de igen fontos elemet is kihagy a kolléga ha ebben a formában építi meg.Ha egyetértesz beszéljünk még vele erről,nehogy egy instabil állványon halazzon aztán!
Attila:kérlek készíts egy olyan rajzot amin minden egyforma elemnek betűjelet adsz,hogy egyértelmű legyen miről beszélünk,rendi?Nem időhúzás,vagy beleagyalás részemről...segíteni szeretnék ha kell!Több szem többet lát,több ember sokkal jobb eredményre jut közösen szvsz.
Alig várom a holnap estét...érdekel a téma!

Több
4 éve 5 hónapja #91 Írta: Atis84
Köszönöm a tanácsokat, megfogadom!!!

Több
4 éve 5 hónapja #92 Írta: Mátéfi
Én a lábhoz csavaroznám és nem a létrafokhoz, az ugyanis teherviselő és nem gyengíteném a furattal ha nem feltétlenül szükséges. De a 8-as bőven elegendő lesz amennyiben a súlyt a létrafok tartja. Viszont vigyázz a köszörüléssel, nehogy túlságosan elgyengítsd a hegesztési varratot.

Több
4 éve 5 hónapja #93 Írta: Atis84
A lábrészek hegesztve lesznek és a hosszanti merevítőket csavarozni szeretném mindenféleképpen. Akkor ezek szerint az utolsó képen a 2. verziót mondod jobbnak és ahhoz elég lenne Ø8 mm-es csavar.

Köszönöm a gyors választ!!!

Több
4 éve 5 hónapja #94 Írta: Mátéfi
Amennyiben a lábrészeket hegeszted és a hosszanti konzolokat csavarozni szeretnéd a láblétrához, úgy nem nagy terhelésnek lenne kitéve a csavar, mivel a létra összefogó viselné a súly legnagyobb részét. Oldalirányú erő pedig nem jelentős, ahhoz pedig bőven elegendő lehet a Ø6mm esetleg Ø8mm. De ha a hosszirányú konzolra hegesztenél minden létrafokhoz egy méretes u profilt, akkor akár csavar nélkül is stabil lehet. Csak rápattintod a létrafokokra.

Több
4 éve 5 hónapja #95 Írta: Atis84
Lemaradt egy kép!!:)

Több
4 éve 5 hónapja #96 Írta: Atis84
Sziasztok!

Korábban már írtam itt a fórumon, hogy szeretnék készíteni egy állványt rajta összesen 12 db akváriummal (2 db 200 literes, 4 db 75 literes és 6 db 49,5 literes).
Akkor megrajzoltam és fel is töltöttem a képet, de az eltűnt a fórumról, a hozzá kapcsolódó írással együtt…, na mindegy.
Szóval azóta letisztáztam és ez lesz a végleges verzió, így fog kinézni, ha egyszer elkészül!

Mivel csavarozhatóra szeretném bizonyos részeit, ezért ezzel kapcsolatban lenne az a kérdésem, hogy milyen fajta, mekkora méretű csavart ajánlanátok!?

Az állvány 40x40x3-as zártszelvényből készül, a vasanyag már megvan és méretre is van vágva csak a lábrészeket kell hegeszteni és fúrni.

Itt lenne még egy kérdésem, hogy a polcrészt melyik irányból lenne célszerűbb csavarozni a lábrészhez, vízszintesen vagy függőlegese legyenek megfúrva. (utolsó kép: bal vagy jobb oldali fúrás legyen)

Üdv. mindenkinek: Atilla

Több
4 éve 9 hónapja #97 Írta: metzgerbalazs
metzgerbalazs válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Jó ötlet, akkor a 300 literest így csinálom!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 9 hónapja #98 Írta: halőrxxl
Ennek semmi akadálya szerintem..írj olyan blogot melyben jelzed hogy folyamatosan bővíted,építed a dolgot.Az időnkénti frissítéseket pedig jelezheted a hozzászólásainál szvsz..
Egyébként is ha valaki olyan blogot ír melynek később még "fejleménye van" illik is jelezni..így lesz csak igazán értékes,és nyomon követhető a dolog.
Mit szólsz?Ne a fórumban süllyeszd el-írj önálló blogot!:) Amint felrakod azonnal kapott is egy saját rovatot...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: metzgerbalazs

Több
4 éve 9 hónapja #99 Írta: metzgerbalazs
metzgerbalazs válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Gábor! Arra gondoltam, mi lenne, ha egy-egy akváriumot úgy csinálnánk meg, hogy lássa mindenki. Az én 54 literesemben a háttér érdekel sokakat, tudod, a cserép. Az akvapónia is érdekes, és Nebula a tisztító akváriumával nagy muníciót is adott, aztán meg az állványa is...

Akár nyithatnánk egy új témát, vagy a kezdő akváriumom címűbe lehetne alfától omegáig ahogy egy jó aksi elkészül!

Itt van az én 300 literesem, legalább fél év, míg készen lesz. De a fagyűjtéstől a hátterezésig, és a legvégén "beállás" , ill a növények növekedéséig érdekes lehet az egész...

Mit szólsz??

Arról jutott ez eszembe, hogy küldjek képeket a bútorról, küldök, de akkor az egész folyamat egybe...

Több
4 éve 9 hónapja #100 Írta: halőrxxl
Ezt át kell gondolnod kolléga....lehet hogy még évtizedekig jó lesz,de lehet hogy holnap elreped az akvárium.Ha szeretnél róla beszélgetni kérlek mellékelj pár fotót,vagy rajzot-kitaláljuk,megcsináljuk,ok?:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.423 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések