Vízkémia

Több
7 éve 9 hónapja #221 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában

halőrxxl beküldte: :)
Utánaolvasni szükséges;).

Az a baj, minél többet olvasok róla, annál kevesebb az érdemi infó, és annál több a kérdés.
Most ott tartok, hogy a PPM-nek lényegében semmi köze az általános keménységhez, ha a Kalcium, és Magnézium sókon kívül van más is a vízben, márpedig van. :)

imperatore beküldte: vizlabor.shp.hu/hpc/web.php?azonosito=vi...__tds___fogalma_ddv4

Igen, végigolvastam ezt az oldalt is (többször), pont itt olvastam a PPM/GH közötti 10-es váltószámról (utolsó mondat az oldalon), máshol pedig 17-18 közötti értékek vannak...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 9 hónapja #222 Írta: imperatore
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 9 hónapja #223 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia témában
:)
Utánaolvasni szükséges;).
A PPM koncentrációt "mér"-lehet hogy ha ebben számolsz a cukorra is jelez a műszered.Viszont a NaCl nem keményíti a vizet,hiába nő meg az oldott sók-mert ez is az ugye?-mennyisége.Mint vágod te is a víz állandó keménységét nem ez okozza-hanem mint le is írtad.
Miért ne jelezne magasabb oldott anyag koncentrációt a műszer ha valóban magasabb..és miért ne mutatna kevesebb keménységet,ha az nem változott?:)Javaslom hogy olvassunk utána valamennyien,és osszuk meg az információs linkeket.
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
7 éve 9 hónapja #224 Írta: Gabor77

imperatore beküldte: www.inaqua.hu/Content/Vizkemia/hardness_units.htm

Köszi!
Akkor a 17,8-as szorzó nyert :).

Viszont a definícióknál itt nem látom, hogy befolyásolná-e a PPM-et a NaCl, csak a Kalcium, és Magnézium sókról ír. Sok helyen pedig azt írták, hogy a konyhasóval simán növekszik a PPM, az összkeménység pedig nem, akkor ez nem igaz?

Több
7 éve 9 hónapja - 7 éve 9 hónapja #225 Írta: imperatore
imperatore válaszolt Válasz: Vízkémia témában
oktatas.ch.bme.hu/oktatas/konyvek/kemiai...nol%F3gia/v%EDz1.pdf

Az alábbi linken is érdemes olvasgatni, rengeteg hasznos információ van benne.

Viktor
Last edit: 7 éve 9 hónapja by imperatore.

Több
7 éve 9 hónapja #226 Írta: imperatore

Több
7 éve 9 hónapja #227 Írta: Gabor77
Mondjuk engem érdekelne, hogy egy TDS mérővel mennyire lehet kiiktatni a csepegtetős (összkeménység) teszteket az életemből, ez a következő "hatalmas :) " beruházás amire készülök, csak mindenhol mást írnak róla.

Azt már sok helyen olvastam, hogy a só emeli a TDS szintet, de a keménységet nem, tehát sós vízben nem igazán lehet keménység mérésre alkalmazni, de ez engem nem zavar, elvileg nem sós a vizem.
Viszont a PPM/NK átváltásra is több (megbízhatónak tűnő) helyen olvastam más-más váltószámot, többek között 10, 17, 17,9 amikkel találkoztam, és azért a 10-17 között elég nagy a szórás ahhoz, hogy még saccolni se lehessen, nemhogy pontosan mérni...

Tehát ha tudtok valami 100%-os infót, az jól jönne...

Több
7 éve 9 hónapja #228 Írta: halőrxxl
Egyetértek...a csökkenő-növekvő tendencia,vagy éppen a megállapodott vízparaméterek megfigyelése a célunk.Persze ívató vizet beállítani is tökéletes,és még ezernyi más dolgot tudunk vele megmérni amire nem alkalmasak a csepptesztek.
Coryjaimnál igen sűrűn használom,hiszen ívatási kísérleteim során rendszeresen használok tebang leveleket,égertobozokat,mindenféle falevelet...nagyon jól megfigyelhető egyes természetes anyagok ph-ra gyakorolt hatását megfigyelni!
Amiről viszont még nem beszéltünk-de ha szeretnétek abba is belemehetünk:EC/TDS mérő-na érdeklődtök a téma iránt?:)

Több
7 éve 9 hónapja #229 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkémia témában
A tejtermékek gyártásához nem sok közöm van, azon kívül, hogy házi tejfölt, joghurtot, kefirt, túrót, és egy primitív sajtfélét csinálok rendszeresen házi tejből, ezért azt hiszem, hogy a Viktor a különféle minőségi sajtok készítésénél fontos Ph értékekre gondol. Ott sokat számíthat az, hogy az oltóanyag savasságának és a tej savasságának aránya a lehető legjobb koagulációt eredményezze, az ízvilág és a konzisztencia miatt is. De nyilván erről sokat tudna beszélni élelmiszer-ipari mérnökként. Én csupán a házilagos eljárásokat örököltem elődeimtől és azokat alkalmazom hagyomány és népi tapasztalatok alapján. Az akvarisztikában egy-két endémikus fajtól eltekintve lehetünk rugalmasabbak a tizedes pontosságokat illetően. A lényeg úgyis legtöbb esetben a fokozatosságon van, hogy hagyjunk időt az alkalmazkodáshoz.

Több
7 éve 9 hónapja #230 Írta: Gabor77

imperatore beküldte: Ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor minden egyes mérés előtt kalibrálnunk kellene a készüléket és mindezt egymás után kétszer is el kell végezni, hogy minél pontosabb eredményt kapjunk. A tejgyári laborgyakorlatom során például négy óránként végeztünk kalibrálást a készülékeken.

Hát, erre itt nem sok szükség van, de valószínűleg Te nem is egy ilyen kínai, 2e Ft-os műszert használtál :) ...

halőrxxl beküldte: Gábor:ez nem lesz ok....kevés a hely a kupakban.Mikor behelyezed a kalibrálandó műszert ugye kicsikét meg kell mozgatnod.Javaslom egy kissé nagyobb tégelyke használatát-nálam pl a Sera csepptesztek üvegecskéje van "hadrendben".Ha tizedes pontosság is elegendő-márpedig miért ne lenne?-akkor is tudnod kell hogy menyit csal használt folyadéknál-jól gondolkodsz!

Ok, akkor keresek valami edényt, mire ideér.
A cseppteszt üveg nálam nem jó, nem fér bele:
gabor77.uw.hu/001/hp_meter.jpg
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
7 éve 9 hónapja - 7 éve 9 hónapja #231 Írta: halőrxxl
Mátéfi jól mondod..nem véletlenül vettem és is pontosan olyat mint te anno-reméltem hogy együtt majd kiokoskodjuk ha valamit nem tudunk!;)És lőn....
Gábor:ez nem lesz ok....kevés a hely a kupakban.Mikor behelyezed a kalibrálandó műszert ugye kicsikét meg kell mozgatnod.Javaslom egy kissé nagyobb tégelyke használatát-nálam pl a Sera csepptesztek üvegecskéje van "hadrendben".Ha tizedes pontosság is elegendő-márpedig miért ne lenne?-akkor is tudnod kell hogy menyit csal használt folyadéknál-jól gondolkodsz!
Imperatore:hát jah..na ezt felejtsük is el!:D Halaink is tolerálnak azért valamennyi eltérést még az ívató vizükben is,ráadásul a ph is változik ahogy te is tudod.Véleményem szerint én meghagynám a mérésenkénti kalibrációt a hozzád hasonló profiknak-az akvarisztikában erre nincs szükség.De aztán nehogy olyan fajba botoljunk amit nagyon szeretnénk szaporítani,tudunk is mindent róla-de folyton százados pontosságú víz kellene hozzá-na én azt a halat csak tartanám.;)
Egyébként meg higgadjunk le gyorsan....vessünk pár pillantást a mi saját műszerünk adatlapjára ha kérhetem:mit látunk a pontosságnál?Na ugye..a műszer is csalhat kicsikét,még ha alig értékelhetőt is.Ezek a kis kütyük-amikről most szó van-nem a professzionális felhasználóknak készültek-de nekünk bőséggel megfelelőek-persze csak szerintem.
Sokat számít a mérések gyakorisága,a tárolás is...
Last edit: 7 éve 9 hónapja by halőrxxl.

Több
7 éve 9 hónapja #232 Írta: imperatore
imperatore válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor minden egyes mérés előtt kalibrálnunk kellene a készüléket és mindezt egymás után kétszer is el kell végezni, hogy minél pontosabb eredményt kapjunk. A tejgyári laborgyakorlatom során például négy óránként végeztünk kalibrálást a készülékeken.

Viktor

Több
7 éve 9 hónapja #233 Írta: Gabor77
Köszi!
Akkor nekem külön edény sem kell, hiszen a műszer kupakja éppen olyan edény, amibe pont belefér, viszont folyadékból meg nem sok fér el már mellé, kipróbálom majd, hogy tudom-e így használni, vagy ilyenkor amikor beledugom a műszert, akkor kijön a folyadék :) ...

Több
7 éve 9 hónapja #234 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Én hasonló módon spórolok a kalibrálóval mint Halőr. Kerestem egy olyan kis műanyag edényt, amit laborokban - talán vérvizsgálatnál használnak - melybe éppen belefér a mérő szenzoros fejrésze. Így nagyon minimális folyadékkal el tudom a kalibrálást végezni, és az egyszer már használt folyadékot csupán a tároláshoz használom, kalibráláshoz többé már nem. Mielőtt a kalibrálást elkezdeném meg szoktam tisztítani a szenzorokat, de az egész fejrészt is és jól leöblítem lehetőleg semleges Ph-s vízzel. Ha igazán pontos értékeket szeretnél, akkor használattól függően, de legalább havonta egyszer kalibrálni kell.

Több
7 éve 9 hónapja #235 Írta: Gabor77

nebula beküldte: milyen fajta ez a kalibrálófolyadék?

Nem tudom, úgy kaptam egy kis üvegben egy ismerőstől, a munkahelyéről tudott hozni egy kis adagot. Azt mondta hoz majd savast is, de mondtam Neki, hogy már rendeltem, így mindegy, ezen az 1-2 héten nem múlik.

Mondjuk azt nem tudom, hogy használt-e, fel sem merült bennem ez a kérdés, remélem nem.

Az azért nem jó, mert ha tényleg változik a folyadék PH-ja kalibráláskor, akkor visszaöntés után legközelebb már más értékre fogja kalibrálni. Tehát én asszem megfogadom a tanácsot, és nem fogom visszaönteni amivel már kalibráltam, de szerintem félreteszem, részben a mérő tárolására, részben pedig kíváncsi vagyok, hogy mennyivel is módosul a PH-ja a kalibráló folyadéknak. Mert ha csak százados eltérés van, az nekem mindegy, hiszen ki sem tudja mutatni a műszer, csak tizedesjegyig mér...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
7 éve 9 hónapja #236 Írta: halőrxxl
Igen,már mutatta nekünk a műszerét-a ph mérőjét;).
Próbáljátok ki az ajánlott tesztet..ha ok,akkor ok!:)

Több
7 éve 9 hónapja #237 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia témában
ha minden igaz, gábornak ugyanolyan kínai toll-alakú tesztere van, mint amilyen nekem lesz. ezeket egy pontra kell csak kalibrálni, és hát nem mondhatóak precíziós műszernek. egyébként csak egy tized pontosságúak.

Nedőzz!

Több
7 éve 9 hónapja #238 Írta: halőrxxl
:)Gondoltam is hogy jó magyar virtus szerint visszatöltésre kerül....
Ám ha végiggondoljátok,akkor bizony ki kellene önteni.Amikor ugye két pontra kalibrálunk még közben is öblíteni kell..na ennyire fontos az,hogy a folyadék-a kalibráló "lötyi";)-tiszta eredeti legyen.
Viszont én is takarékos magyar vagyok,és azt mondanám a spórolós kollégáknak:nem muszáj kiönteni.Nem kötelező,mert ha alaposan lerázogatod az öblítő folyadékot,akkor annyira kevéske juthat be ami kevésbé "hangolja el" a kalibrált oldatot.Ez viszont csak akkor érvényes,ha a műszeredet nem kívánod az elérhető legpontosabban belőni..mert már csalni fog!
De kérdem én:érdemes spórolni?Komolyan..ha a műszered tudja a tizedes-sőt a százados-pontosságot is,miért ne használnánk ki?Mennyivel másabb egy finomhangolt műszerrel mérni,mint egy "saccolóval"...ezt persze csak a magam ipari szemlélete miatt mondom,mert valójában nem hiszem hogy sokan halaznak századra lőtt vízzel!
Ám tegyetek próbát..javaslok egy kontratesztet:használd a műszeredet tetszés szerint,kalibráld,és a maradék folyadékot öntsd bele egy új kis tégelybe.Ne az eredeti kalibráló oldatba..az hiteles!
A legközelebbi kalibrálásnál használd a már egyszer használt folyadékot,és abban kalibrálj!Ha megvagy öblítsd le,és alaposan rázd le az elektródáról a vizet.Aztán már az eredeti-originál folyadékból kivett kalibráló folyadékra mérj rá...mennyi az eltérés?Ennyire egyszerű;).
Ha megítélésed szerint elegendő a pontosság neked,akkor lehet így is párszor..de az eredeti folyadékra vigyázz,abba sose önts vissza.
Párszáz forintos tétel....nem nagy durranás,mégis mi magyarok szeretjük az olcsóbbnál olcsóbb dolgokat-megoldásokat.Egy szint alá viszont hosszabb távon menni nem érdemes szvsz..

Több
7 éve 9 hónapja #239 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia témában
milyen fajta ez a kalibrálófolyadék? most vettem én is, azt hittem ilyen kis zacsi lesz, erre egy 100ml-s vödör, ráadásul azt az infot kaptam, hogy ugyan elvileg egyszerhasználatos minden adag, de általában mindenki visszaöntögeti.

Nedőzz!

Több
7 éve 9 hónapja #240 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: Amiben kalibráltál azt már el kell "dobnod",hiszen felhígult az elektródán bevitt öblítő folyadékkal.

Köszi, ezek szerint az egészet kiboríthatom :) . Bár kis adagot (kb fél deci) kaptam, de nem gondoltam ilyesmire, nem öntöttem szét több adagra, simán beledugtam a műszert, és beállítottam 7-re. Na mindegy, ez úgyis csak ideiglenes, amit rendeltem az elvileg 3*2,5 dl-re való (4-es, 7-es, 10-es), akkor ott majd figyelek, hogy ne az egészbe nyomjam bele egyből, csak egy kis kiöntött adagba, már érdemes volt kérdezzek, így önthettem volna ki azokat is 1 teszt után.

Nem írja a használati, hogy bármibe is kellene tárolni, de akkor utánanézek, mert ezek szerint ha a Tiéd is ilyen kis üvegbúra, benne valami folyadékkal, akkor valószínűleg ezt is folyadékban kellene tárolni, még ha nem is írták...

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.430 másodperc