Vízkémia

Több
8 éve 3 napja #281 Írta: S.Péter
S.Péter válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Szia Gyula!
Töltöttem a "vízparára" jó fajta tatabányai csapvíz adatokat. Sajnos a nitrit és nitrát eredményét csak a megjegyzés rovatban tudtam közölni, mert a táblázatban feltüntetve nem engedte feltölteni. Ha lesz időm a jövő héten akkor megmérem az Által-ér vizét is.

Üdv S. Péter
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 napja #282 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Nekem jó az átlátszó víz is, sőt előtte is azt hittem, hogy átlátszó a vizem, a gyanta használata után láttam, hogy mégsem volt teljesen az.
Én is gondolkodom az elektronikus PH mérő beszerzésén, de januárig biztos nem lesz rá keret, és addig bőven kitart a csepegtetőm is. A keménység mérő cseppel inkább van bajom, mert az alkalmankénti ~40 csepp, azért elég jól fogyasztja a készletet, lehet olcsóbb lenne, ha olyan helyre költöznék, ahol lágyabb a víz... :)

Mondjuk a PH csökkenés olyan nagyon nem zavarna, mert a 8-as nem éppen díszhalaknak való (legalábbis nem neonoknak, és pandáknak), bár tudom, kibírják, de biztos jobban éreznék magukat egy 6-6,5-es körüli értéknél. Majd pár hónap után ha az akvárium biztos jól beállt, akkor szerintem ezzel is elkezdek foglalkozni, akkor viszont már jó, ha nem csepegtetéssel szórakozok...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 napja #283 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia témában
:)Azért jól sejted,és nyilván már utánanéztél!Örülök hogy nem csak használod,hanem tudni is szeretnéd mi történik az alkalmazáskor...
Amellett hogy a nitrátot "kiveszi",természetesen a színt is visszaállítja-na én pont ezért nem mindenhol alkalmaznám!Képzeld el ha valakinek a black water a célja,ez meg sorozatosan olyanná teszi-amíg ki nem merül-mint a friss víz.El kell gondolkodni azon,hogy a víz színe is megmaradjon-e,vagy csak a nitrát eltávolítása a fő cél?Érdekes kombináció ez...
Egyébként ha nyitott szemmel olvasol akkor láthatod:sorozatos mérésekkel a ph csökkenéséből is -talán-következtethetsz a nitrát dúsulásra,bár megvallom e dolgot nem erőltetném.Nézd,könnyen nyilatkozom sorozatos mérésekről amióta elektronikus műszerekkel mérek-én is voltam olyan helyzetben hogy a csepptesztek elfogytak még a boltban is:(Ezért "rágtam be"-és bár csepegtetős teszteket mindig is fogok itthon tartani-de a gyors mérésekre már könnyebb-gyorsabb módszer is rendelkezésre áll.
Nem fogsz csalódni a nitrátszelektív gyantában..pár hónap,és pár regenerálás után barátodként fogod alkalmazni ott,és ahol kell.Sok sikert neked!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
8 éve 3 napja #284 Írta: Gabor77
Köszönöm a tanácsokat!
Persze, nem a nitrát szintre értettem, hogy látom, csak gondoltam, ha kimerül a gyanta, akkor nem csak a nitrát szint jön vissza, hanem a víz színe is visszaáll, de ezek szerint nem. Mérni max PH-t tudok, nitrátot nem, így marad a halak figyelése.

A linkeket is köszi, megnézem őket.

Több
8 éve 3 napja #285 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Halőrnek igaza van, a nitrát jelenlétét optikailag nem lehet érzékelni. Annak túlzott jelenlétét vagy a halak viselkedéséből (?) szűröd le, vagy pedig méred. A mérés az ami a tuti.

Szűrőszöveteket a gyantához itt megnézheted:

http://ponyvatextilbt.hu/Szuroszovetek.html

http://bolthely.hu/mehesz/id/00143_Szuroszovet

Több
8 éve 4 napja #286 Írta: halőrxxl
Te Gábor....nem tuti hogy látod a vízen a változást-én továbbra is a mérésekre sarkalnálak.Nyilván a gyanta egyik hatásaként a humint szedte ki a vizedből,vagy egyéb színező anyagot-de igazándiból ez csak egy mellékhatása.A fő "tevékenysége" a sok kedvezőtlen dolgot okozó nitrát megkötése-ha gondolod még olvass utána!;)!

Több
8 éve 4 napja #287 Írta: Gabor77
Nem találtam meg, hogy tudom szerkeszteni az előző hozzászólásomat, így újat írok (sorry), nem tudom rögzíteni az adatbázisba a keménységet, mert 30-ig fogadja el a rendszer, itt meg keményebb a víz. :(

Több
8 éve 4 napja #288 Írta: Gabor77

Mátéfi beküldte: Gh = general hardness azaz állandó keménység
Kh = carbonate hardness azaz változó keménység

egyébként itt http://aquaristik.5mp.eu/web.php?a=aquaristik&o=2UG_0G7Dx0 nagyon szépen le van vezetve, olvasd el.

Köszönöm!
Átolvastam, nagyon jó leírás, minden benne van, amit a vízről tudni szerettem volna, sőt, még jóval több dolog is. Még 2-3 alkalommal át kell olvassam, hogy tényleg fel is fogjak mindent, és rögzüljön is, de már első olvasásra is sok új infó jött.

Több
8 éve 4 napja #289 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: jónak gondolom a megfelelő szemsűrűségű planktonháló anyagát is;)Lényeg hogy a víz valóban könnyedén átjárhassa

A gyanta barátian regenerálható-talán olvastál már tőlem ilyen blogot;)-,és inkább sűrűbben tegyük semmint elhanyagoljuk!
Sok sikert neked hozzá!

Köszönöm!
A planktonhálót nem ismerem, de majd utánanézek, google barátom valószínűleg jól ismeri, én egy fehér póló szétszabdalására gondoltam, a póló anyaga elég kis lyukúnak tűnik, de a víz lazán átmegy rajta, de előtte megnézem a hálót, hogy mi az, és be tudom-e szerezni, mert mifelénk semmi nincs, a gyanta beszerzése sem volt egyszerű...

Igen, olvastam a blogot, és ott láttam, hogy harisnyát használsz, ezért is próbáltam ki, de nem sokkal jobb, mint a gyári háló, amit adtak hozzá, és miután kis adagot vettem, muszáj találjak valami olyat, amiből nem esik ki a sok apró golyó.
Én úgy terveztem, hogy havonta kap sós vizet, ha kell neki, ha nem, de valószínűleg látni is fogom a vízen, ha elhasználódik előbb, mert sokkal tisztább lett a víz, pedig nem volt koszos előtte sem, és még csak 5-6 órája van benne a gyanta.

Több
8 éve 4 napja #290 Írta: Mátéfi
[quote/].............. A kitöltendő résznél jól sejtem, hogy a GH a német keménység, a KH pedig a karbon keménység, vagy azok egész mások?[/quote]

Gh = general hardness azaz állandó keménység
Kh = carbonate hardness azaz változó keménység

egyébként itt http://aquaristik.5mp.eu/web.php?a=aquaristik&o=2UG_0G7Dx0 nagyon szépen le van vezetve, olvasd el.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77, metzgerbalazs

Több
8 éve 4 napja #291 Írta: halőrxxl
Szia Gábor!
A nitrát szelektív gyantával kapcsolatosan:valóban megfigyelhető hogy a ritkább szövésű harisnyából képesek a kisebb szemcsék "kivándorolni"-a halakra én semmiféle károsat azonban nem tapasztaltam.Azonban valóban sajnálná az ember ha a sok regenerálási lehetőséget amiatt nem tudná kihasználni,mert időközben elfogy a gyanta....Javaslatom:a víz által még éppen átjárható,de a szemcséket megfelelően tartó "neccet" válassz-jónak gondolom a megfelelő szemsűrűségű planktonháló anyagát is;)Lényeg hogy a víz valóban könnyedén átjárhassa-ellenkező esetben 3-4 naponta ajánlatos kézzel átforgatni a gyantát tartó tasakocskát.Még egy dolog a gyantával kapcsolatosan:mérni kell a vízparamétereket,mert ha a halaink gyanúsan pilledtek-étvágytalanok,akkor valószínűleg már kimerült a töltet!Ez esetben nálam a kémhatás erősen savas irányba is képes volt eltolódni-a nitrát pedig igen rövid időn belül az egekbe szökött.Szerencsére vízcsere után már minden ok volt-de a gyanta nekünk akvaristáknak egy dologra nagyon jó:a vízcserék közbeni nitrát mérséklése,szinten tartása.A világért ki nem hagynám a vízcseréket!A gyanta barátian regenerálható-talán olvastál már tőlem ilyen blogot;)-,és inkább sűrűbben tegyük semmint elhanyagoljuk!
Sok sikert neked hozzá!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, Gabor77

Több
8 éve 4 napja #292 Írta: Gabor77

Mátéfi beküldte: http://vizipara.akvariummagazin.hu/welcome/twaterdb

Kitölteném a táblázatot, mert a megyénkben nincs még mérés.
Lemértem (csepegtetős módszerrel), nálunk a karbonát keménység 26-os, a német keménység 40-es :( , a ph pedig 8-sa. A kitöltendő résznél jól sejtem, hogy a GH a német keménység, a KH pedig a karbon keménység, vagy azok egész mások?

Több
8 éve 4 napja #293 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: Bár nálam harisnyában vannak a kis adagocskák,véleményem szerint sokkal jobb volna valami lapos "fazont" adni neki..

Sziasztok!

Miután egy csomó jót írtatok a SZAT gyantáról, beruháztam én is egy kisebb adagra.
Azt vettem észre, hogy a gyári "zacskóból" is esett ki jónéhány kicsi golyó, áttettem harisnyába, de abból is esnek ki a golyócskák. Ez normális dolog? Nem árt a halaknak, és nem fogy el egy idő után az összes?

Több
8 éve 6 napja - 8 éve 6 napja #294 Írta: Mátéfi
Véleményem szerint célszerű lenne az adatbázishoz
http://vizipara.akvariummagazin.hu/welcome/twaterdb
vezető hivatkozást egy viszonylag jól látható helyen elhelyezni, mert itt a fórumon úgy hiszem, hogy el van kallódva. Így nem sokan fognak adatot szolgáltatni, ha nem is tudják azt, hogy ilyen lehetőség is van.
Last edit: 8 éve 6 napja by Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Degec, mmccannon

Több
8 éve 3 hete #295 Írta: halőrxxl
Ez viszont igaz..túlspiláztam!:blush:

Több
8 éve 3 hete #296 Írta: imperatore
imperatore válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Ha van rá lehetőséged, akkor a pontos GPS koordináták megadásával könnyen megkülönböztetheted az egyes mérési pontokat.

Viktor

Több
8 éve 3 hete #297 Írta: halőrxxl
Frissítem a táblázat adatait,és vannak gondolataim is.
Rendkívül jó,hogy a régebbi eredményeket menti a program,és valóban baráti a felhasználás módja.A GPS koordináták viszont megérdemelnének egy mezőt szerintem....a magam részéről holnap körbeszaglászok hogy tudok-e kölcsönözni?
Van azért egy gondolatom még....szeretnék egyes vízfolyásokat több helyen is tesztelni...hogyan lehetne jelezni hogy ez most a forrásnál volt,emez egy település alatt,egy harmadik pedig a torkolatnál?
Aztán még egy,bár gondolom erre azért gondoltál az elején....a táblázatba esetlegesen belenyúlhatnak jóakarók-hát legyen egy "gondozója"..mi majd küldözgetjük az adatokat!:)

Több
8 éve 3 hete #298 Írta: Mátéfi
Imperatore: Elsődleges cél a víz tulajdonságainak mérése és rögzítése. A GPS koordinátás bejelölés jó ötlet, bár technikai okok miatt ez nem kell feltétel legyen. Viszont akinek erre van technikája, nincs semmi akadálya, hogy a "mérőeszköz" mezőbe megjegyzésként ezt is beírja.

Halőr: sajnos az arab típusú számkaraktereken kívül más jeleket nem tud értelmezni a program, az általad jelezett nagyobb vagy kisebb értékre utaló karakterek egyébként sem pontos értékre utalnak, ezért véleményem szerint célszerű a mérőeszközök rovatban utalni erre. A paraméter rovatba pedig a mért értéket beírni csak számokkal.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
8 éve 3 hete #299 Írta: imperatore
imperatore válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Véleményem szerint érdemes lenne az adott mérések GPS koordinátáinak a megadása is, hogy még pontosabban be lehessen határolni a mérés helyét.

Viktor

Több
8 éve 3 hete #300 Írta: halőrxxl
Oooppss...még valami!
Igen sok időt töltesz a hálón..találtál már olyan nagy felbontású térképet,amin a legkisebb patakocskák is névvel megtalálhatóak lennének?Talán ez is beilleszthető lenne egy almenü szerű dologgal...hogy az érdeklődő lássa azonnal hogy ez a vízfolyás hol található,mi a valós neve.
Itt a falunkon keresztülfolyó kis pataknak is rengeteg neve volt-van....én tudom hogy ez a Hódos patak,de van aki Sárga pataknak,van aki Pácosnak,és van aki egyszerűen csak Nádasdi pataknak hívja....Nos,ezért is lenne fontos a dolog-meg hogy egyáltalán megtaláljunk egy ismeretlen vidéken csörgedező eret-patakot.
Ismét munkát "adtam" mi?;) Roppant hasznos dolog...netre fel,előre is megköszönöm!

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.418 másodperc