Vízkémia

Több
7 éve 10 hónapja #261 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában

mmccannon beküldte: Gábor, ahogy elnézem, a Tiéd Milwakee, mint az enyém.

Na megnéztem, és ahogy sejtettem, mint a kínai cuccok nagy részének, ennek sincs márkaneve, a papírján egyszerűen ennyi a neve: "PHmeter PH-009", a készüléken még ennyi sincs, csak az van ráírva, hogy "PH". Még a gyártás helye sincs feltüntetve, bár ez sejthető a kínai rendelés miatt. :)
Tehát valami sima utánzat, de bevallom nem is ez fogott meg benne, hanem az, hogy olcsóbb volt, mint egy adag jó fajta csepegtetős, vagy lakmuszos PH teszt.

halőrxxl beküldte: Jujj..majd elfeledtem Gábor77:nem ok a módszered sajna...a ph mérőnek nem azért van szüksége az áramlásra hogy pontosan mérjen,hanem hogy az elektródára,a burkolatába ragadt esetleges szennyeződésektől-levegőtől megszabadítsd...Ebből látszik hogy a helyes mérés első mozdulatsora mindig egy kissé intenzívebb mozgatásból áll,aztán később szépen egy helyben megvárod míg beáll egy értékre.Amit nem ajánlok:a levegőbefúvó nyílásoknál mérni-de hát ez egyértelmű!:)Tudod magam is elcsodálkoztam azon hogy mennyit vacillál a műszerem amíg beáll egy pontos értékre..aztán rádöbbentem hogy nekem egyszerű coryfannak elegendő a tizedes pontosság is.Ezt pedig általában sokkal rövidebb idő alatt eléri minthogy beleejthetnénk a vízbe-na ettől óvjon még az ég!Ismételten mondom:a tárolásra figyeljetek....
Kalibrálás..ez nem ilyen egyszerű.Referenciapontként érzékeli a két klf.kémhatású folyadékot,és ezekhez viszonyítva tudja majd nekünk a pontos,és megbízható értékeket mutatni.Legalábbis egy ideig..aztán megint kalibráljuk;)

Ezt is jó tudni, köszi! Levegő nem jön általában a szűrőből, csak víz, az nem zavarhat be, de akkor keresek más mérési pontot, és előtte megmozgatom a műszerrel én a vizet. Bele egyébként nem esik, 50 gramm az egész, bőven elbírja az etetőkosár.

Kalibrálás: értettem én az előző hozzászólásotokból is, de ez nem olyan műszer mint a Tiétek, ezt így nem lehet kalibrálni (vagyis lehet, de nem lesz tőle jobb). Ez úgy működik, mint a régi analóg műszerek, van rajta 1 darab kis csavar, és azzal lehet fel/le állítani az adott PH értéket, és ahol beállítom, ott ugyan pontos lesz, de ha a műszer már önmagában rosszul van skálázva, akkor máshol nem fog pontosan mérni. Tehát ha beállítom mondjuk egy 7-es folyadékkal 7-re a műszert, és beleteszem egy 4-esbe, de arra mondjuk 4,5-öt mutat, akkor hiába állítom át 4-re ahhoz a folyadékhoz, mert ilyenkor a 7-es folyadékra fog 6,5-öt mutatni. Remélem így érthető a működése.
Persze 1 dologra jó, ha mondjuk 3 különböző tesztfolyadékkal tudnám kipróbálni, tudnám mennyit csal a műszer felfelé, és lefelé, ezért be fogok szerezni tesztfolyadékot, de kalibrálásra csak 1 fajtát tudok használni, és abból nekem a 7-est érdemes, hiszen 7-es körüli vizem van, nem szeretnék sem 4-es, sem 10-es vizet az akváriumba. :)

halőrxxl beküldte: de vajon ki az akinek előnyös,és kinek szükségtelen ezek tudása,gyorsasága-pontossága?Ezzel folytathatnánk amellett,hogy ti is elmondjátok gondolataitokat...
T.:Gábor

Akkor folytassuk ezzel, nekem kifejezetten nincs rá szükségem, az egyedüli ok amiért mégis vettem, mert hosszú távon ez az olcsóbb, nem a cseppes teszt. Kevesebb mint 2500 Ft volt, házhoz szállítva, ennél több lett volna egy nevesebb cég PH tesztje, ha megveszem itt a környéken, vagy ha házhoz szállíttatom pestről. Viszont a PH-t meg érdemes mérni, szeretném ha a halaim jól éreznék magukat a pikkelyeikben, mellesleg ahogy írtad, a Nitrátszelektív gyanta merülésére is figyelmeztethet a PH esése.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, nebula

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 10 hónapja #262 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Igen...nem kötelező a műszerek beszerzése-fontosabb hogy tudjuk,értsük mit mutat!:)
Csak röviden:szóba került az Adwa márkanév...nem ez a legjobb,nem ez a legmegbízhatóbb-sőt nem is a legolcsóbb.A típusszám alapján láthatjátok hogy vannak ettől jóval komolyabbak is márkán belül,sőt más márkák még ettől is mélyebben "zsebbenyúlósabbak".
Amikor erről beszélgettünk Mátéfival-talán2011-ben?-egymást láttuk el a talált infókkal/a tisztesség megkívánja:inkább ő engem!/,és együtt örültünk amikor egy olyan kis kütyüre bukkantunk ami kielégíteni látszott igényeinket...és tetszett is!Ez persze nem szempont,de máig élvezem a kialakítását,meg ahogy az ujjaim közé simulva teszik a dolgukat....
De volt egy másik vonulat is....telefonon a mester plántálta belénk ezt a márkanevet.Mikor később már a Milwaukee,vagy a Hanna került szóba már érintettek voltunk M.Gyulával..ő már beszerezte,én meg beleszerettem a műszerbe!:D:D Ez bizony így esett.....nyugodtan kuncogjatok.
Viszont nem szeretném ha leragadnátok e márka mellett..bátran nézelődjetek,informálódjatok.Ha valakinek szüksége van az elektronikusokra idővel beszerzi....de vajon ki az akinek előnyös,és kinek szükségtelen ezek tudása,gyorsasága-pontossága?Ezzel folytathatnánk amellett,hogy ti is elmondjátok gondolataitokat...
Jujj..majd elfeledtem Gábor77:nem ok a módszered sajna...a ph mérőnek nem azért van szüksége az áramlásra hogy pontosan mérjen,hanem hogy az elektródára,a burkolatába ragadt esetleges szennyeződésektől-levegőtől megszabadítsd...Ebből látszik hogy a helyes mérés első mozdulatsora mindig egy kissé intenzívebb mozgatásból áll,aztán később szépen egy helyben megvárod míg beáll egy értékre.Amit nem ajánlok:a levegőbefúvó nyílásoknál mérni-de hát ez egyértelmű!:)Tudod magam is elcsodálkoztam azon hogy mennyit vacillál a műszerem amíg beáll egy pontos értékre..aztán rádöbbentem hogy nekem egyszerű coryfannak elegendő a tizedes pontosság is.Ezt pedig általában sokkal rövidebb idő alatt eléri minthogy beleejthetnénk a vízbe-na ettől óvjon még az ég!Ismételten mondom:a tárolásra figyeljetek....
Kalibrálás..ez nem ilyen egyszerű.Referenciapontként érzékeli a két klf.kémhatású folyadékot,és ezekhez viszonyítva tudja majd nekünk a pontos,és megbízható értékeket mutatni.Legalábbis egy ideig..aztán megint kalibráljuk;)

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 10 hónapja #263 Írta: Gabor77
Nem tudom, lehet még márkaneve sincs, Kínában ez nem annyira divat, csak a típusszám. Este otthon megnézem, ha nem felejtem el, hogy van-e neve.
Igazából ez volt a legolcsóbb, és a legegyszerűbb PH teszt amivel találkoztam, sokat nem is várok el tőle, nálam inkább a PH változás a lényeg, nem a hajszál pontos PH érték, tenyésztéssel nem szeretnék foglalkozni, hely hiányában...

Több
7 éve 10 hónapja #264 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Gábor, ahogy elnézem, a Tiéd Milwakee, mint az enyém.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
7 éve 10 hónapja #265 Írta: Gabor77
Úgy látom sikerült a linkelés, legalábbis én látom, remélem Ti is.

Mátéfi beküldte: Én az ADWA-val úgy mérek, hogy áramlásba helyezem vagy mozgatom a vízben a szenzort valamilyen kismértékű vízáramlás miatt. A mérési folyamatot jelző homokóra ha eltűnik, elvileg kész a mérés, de én még tovább mérek kissé megmozgatva a mérőt a vízben. Ilyenkor tovább mér és változik a kijelzőn kimutatott érték. Mindezt addig csinálom, míg a mért Ph már tényleg nem változik.

Én is kb így használom, beleteszem a tubifex etető kosárba a mérőt, elmegyek megkávézok, és 3-5 perc múlva leolvasom az értéket, addigra stabilan beáll. Ott pont van vízáramlás is, bár az nem direkt emiatt, csak arrafelé kellett fordítsam a szűrő kifújó csonkját, hogy az úszó mohám nem ússzon körbe-körbe, de ezek szerint a méréshez sem árt, köszi!

Több
7 éve 10 hónapja #266 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: :)Majdnem azt mondtam hogy dobj egy linket..de mint tudjuk néha "behal tőle" a post megjelenítése:(

Megpróbálhatjuk:
viewitem.eim.ebay.hu/LCD-Digital-PH009-0...transId=739361175003

Ez nem olyan, mint a Tiétek, hogy saját magát kalibrálja, itt nekem kell kis csavarhúzóval beállítani azt az értéket, amilyen a folyadék amibe tettem. Ezért gondoltam, hogy megúszom a kalibráló folyadékot, ugyanis nincs szükségem pont 4.01-es, vagy 7-es PH-ra, jó nekem pl az 5,5-ös is. :) Főleg azért, mert a cseppekkel összehasonlítva kb jól mér, csak a csepegtető színeinek leolvasása ugye nem egy 100%-os módszer...

Több
7 éve 10 hónapja #267 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Én az ADWA-val úgy mérek, hogy áramlásba helyezem vagy mozgatom a vízben a szenzort valamilyen kismértékű vízáramlás miatt. A mérési folyamatot jelző homokóra ha eltűnik, elvileg kész a mérés, de én még tovább mérek kissé megmozgatva a mérőt a vízben. Ilyenkor tovább mér és változik a kijelzőn kimutatott érték. Mindezt addig csinálom, míg a mért Ph már tényleg nem változik.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Több
7 éve 10 hónapja #268 Írta: mmccannon
Milwakee pH mérőm van, és egyáltalán nem vagyok megelégedve.
Mesterünk újra bekalibrálta, nála über tutin mutatta az értéket, de nálam mindig valami vad pH-kat jelez.
Csak példaként: kütyü által mért pH 8,6, Brómtimolkékkel 7,5, Sera csepegtetőssel 7,4 (sajnos múlt héten elhasználtam az utolsó cseppeket), JBL tesztcsíkkal 7,4.
De a különbség nem állandő, tehát nem tehetek úgy, hogy a kijelzőn megjelenő értékből levonok 10-et, mert van, hogy 7,2 és 8,0 as a vizem.

Szóval, a jövőben és in ADWA-t szerertnék, csak a költségvetésem bevételi oldala álljon helyre.

Mary

Több
7 éve 10 hónapja #269 Írta: halőrxxl
:)Majdnem azt mondtam hogy dobj egy linket..de mint tudjuk néha "behal tőle" a post megjelenítése:(
Mátéfi kollégával azt hiszem egyforma műszereink vannak...Adwa AD12 ph mérő,és Adwa AD32 EC/TDS mérő.Megvallom mikor legelőször megláttam őket vagy két éve egy weblapon,igen megtetszettek..aztán kutakodtam némi technikai infó után-és még jobban tetszett!:)Az ára is..de alig három hónapja futotta rá a hobbikasszából.Mátéfinak korábban sikerült a dolog....rendesen rajongtam is érte mikor erről beszélgettünk!
Nos ez a nevetséges kijelentés-mely szerint teszik- talán komolytalanságot feltételezhet-de érzelmileg is vonzódtam hozzájuk.Örökké hálás leszek a leszállítójának;)
De:ez csak amolyan szép,és viszonylag olcsó kütyű..szivesen olvasnék más,sokkal komolyabb műszerekről is tőletek!
Elő hát a műszereitekkel-tessenek megosztani a tapasztalatokat róluk ha kérhetem...hasznos lehet a közös tudás annak aki éppen venni,vagy tájékozódni szeretne!Én hálás lennék....

Több
7 éve 10 hónapja #270 Írta: Gabor77
Ok, meggyőztetek, rendelek egy folyadékot valahonnan...

halőrxxl beküldte: Előző kollégánál a pont...ráadásul "két pontra"kell kalibrálnod.

Ez nem olyan, nem magát kalibrálja, nekem kell kis csavarhúzóval beállítani a pontos értékre, bár itt sem árt a 2-3 féle folyadék, mert akkor legalább tudom, hogy csal-e valamennyit.

Csepegtetős teszttel már ellenőriztem, azzal kb azonos értéket mutat, már amennyire pontos a csepegtetős teszt...

Több
7 éve 10 hónapja - 7 éve 10 hónapja #271 Írta: halőrxxl
Előző kollégánál a pont...ráadásul "két pontra"kell kalibrálnod.Vegyél kalibráló folyadékokat-az egyiknek még tároláskor is jó hasznát veszed majd!
Igazság szerint időnként úgyis szükséges újrakalibrálni,mert semmi nem örök-viszont van egy nevetséges ötletem ehhez kapcsolódóan:cseppteszt is kell!Ha nagyon gyanús a víz kémhatása amit az elektronikussal mérsz egy gyors ellenőrzés belefér durva közelítésre a csepegtetőssel is-és nem kell azonnal azt hinni hogy a műszer mutat jól/vagy éppen hibásan.
Ha már felmerültek a műszerek:mikor nem is oly rég nekem is szerencsém lett hozzájuk bizony elanyátlanodtam kicsit-az eddigi csepegtetősökkel már rutinszerűen mértem a vizeket,de nem tudtam ezekben mennyire bízhatok.Igen látványos hogy roppant határozottan megmutatja a kis kütyü hogy a vizem most éppen 6.76ph,24.7C0..meg az elemek még milyen töltöttségűek stb...Kérdés azonban ami bennem felmerült:hogy a fenében lehet az hogy a coryjaim csak punnyadnak,a kaja nem is kell..ikrákra meg még esély sincs?:(
A magyarázat:igen intenzíven használom a műszereket...ideje lenne kalibrálni!Megállapítottam hogy több mint egy egész értéket tévedett a csodált műszer-a vizem újrakalibrálás után szépen mutatta a 5.46ph-t:(..de mivel a cseppteszttel rámértem előbb meg sem lepődtem.Hozzáteszem hogy a műszer használati útmutatója említi is hogy intenzív használatkor,vagy havonta szükséges a kalibrálás-én balga azt hittem hogy ezt is felülbírálhatom!:("Jutalmam" a következő:eldobhatom a jegyzeteimet melyeket napi szinten készítek,és bennük minden esetben szerepel a műszerrel mért ph érték is.Ezekből a jegyzetekből hasznosat leszűrni már úgyis lehetetlen-én pedig nem átallottam ezt nektek okulásul elmesélni.
Az elektronikus műszerek csodásak...de az lenne a legcsodálatosabb,ha a legdrágábbakat tudnánk megvásárolni,és nem az "alsó házból származó"műszereinktől várnánk a csodát.Hasznosak,szépek-de a tudásunk nélkül mit sem érnek,bármennyire is ott a kijelzőn a felirat:CAL/kalibrálva/.Ellenőrizni..halakat figyelni..csepptesztre sem sajnálni a pénzt és időt-és a legfontosabb:a megfelelő kalibráló folyadékok használatával az előírt időközönként hitelessé tenni méréseinket.A tárolásra különösen odafigyelni!!!!Az elektróda ára kissé borsos;)
Ui.:ahogy visszaolvasom magam kis keserűséget érzek...saját botorságom miatt valóban semmit sem érnek a jegyzetelt adataim mióta e műszer adatait vettem mérvadónak.Tanuljatok a hibámból!
Last edit: 7 éve 10 hónapja by halőrxxl.

Több
7 éve 10 hónapja #272 Írta: Mátéfi
szerintem ezen a téren ne keress alternatívát....

Több
7 éve 10 hónapja #273 Írta: Gabor77
Ha nincs semmi tippetek, akkor az lesz, csak gondoltam hátha... :)

Több
7 éve 10 hónapja #274 Írta: Mátéfi
Nem lenne szerencsésebb kalibráló folyadékot venni?

Több
7 éve 10 hónapja #275 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: Nézd,könnyen nyilatkozom sorozatos mérésekről amióta elektronikus műszerekkel mérek-én is voltam olyan helyzetben hogy a csepptesztek elfogytak még a boltban is:(

Sikerült beújítsak egy digitális PH mérőt, saccolni már jól tudok vele, sőt változást mérni tökéletes, azonban a pontos értékekhez kalibrálni is kellene.
Valahol azt olvastam, hogy az ioncserélt víznek 7.0-s PH-ja van, ez igaz lehet minden fajta ilyen vízre? Vagy van valami olyan háztartási folyadék, aminek valaki tudja a pontos PH-ját? Pl ecet, vagy kóla, vagy bármi általános, könnyen hozzáférhető folyadék?

(bár az ioncserélt víz 7-es PH-ja jónak tűnik, de akkor lennék biztos a dologban, ha lenne mégegy ilyen folyadék, viszonyítási alapnak...)

Több
7 éve 10 hónapja #276 Írta: Gabor77

mmccannon beküldte: 40-es vized van?!? :ohmy:
Tuti jól mérted? Az rettenetesen kemény: beülsz a fürdőkédba, és a víz feltöri a sejhajodat. :S

Sajnos igen. Többször mértem, hol tisztán a csapvizet, ekkor 39-41-es eredmények jöttek, hol felesbe keverve ioncserélt vízzel, ilyenkor 20-21 NK-s értékek jöttek ki, de beszéltem egy vizes (vízműves) emberkével is, hogy normális-e, hogy szinte kopog a vizem, azt mondta, hogy a megyében szinte mindenhol ennyi.

Így most már nem is mérem, mert a cseppek hamar fogynak, már csak azt mérem ami az akváriumba van, jelenleg 10 NK, és azt is egyre ritkábban, mert kezd stabilizálódni, és kezdem fejből tudni, hogyan is kell bekeverni, hogy jó legyen.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
7 éve 10 hónapja #277 Írta: halőrxxl
Hoppá..igaz Gábor-így már érthető,és követendő a gyakorlatod!

Több
7 éve 10 hónapja #278 Írta: mmccannon
40-es vized van?!? :ohmy:
Tuti jól mérted? Az rettenetesen kemény: beülsz a fürdőkédba, és a víz feltöri a sejhajodat. :S

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: saluosi, Gabor77

Több
7 éve 10 hónapja #279 Írta: Gabor77
@Gábor:

Tegnap írtad, hogy miért nem próbálom a trisót, csak mobilról voltam, onnan macerás válaszolni, ma meg már eltűnt a topic, így itt válaszolok.

Olvastam én is több helyen a trisóról, sokan dicsérik, sokan macerásnak tartják, de bárhol is olvastam, mindig 10-15 NK-s vízből indultak ki, és trisóval csináltak 4-5 NK-s, nálam a 40-es vízzel nem tudom, hogy mit tudna csinálni, de azzal nem vagyok kisegítve, ha lejjebb viszi mondjuk tízzel. Ráadásul ahogy olvastam, utána savazni is kell a vizet, mert lúgosító folyamat, ami ismét nem nyerő.

És panelban nem is egyszerű nagy edényekben trisózni, majd átönteni, majd leszűrni. Szintén nem tudom, hogy mit lehet csinálni a megmaradó résszel, arról valahogy nem esett szó az első ~10 leírásban amiket elolvastam, bár lehet magától értetődő, és simán kiönthetem a lefolyóba. Szintén nem tudom, hogy beltérben lehet-e használni, esetleg büdös-e, mert akkor kivágnak otthonról :) .

Ennek ellenére egyszer lehet, hogy kipróbálom de nekem így elsőre nagyon macerásnak tűnik. A legjobb megoldás a RO lenne, de azt meg 1 db 50-es akváriumért nem igazán éri meg.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
7 éve 10 hónapja #280 Írta: halőrxxl

Mátéfi beküldte: Ezt a Ph és klór mérőt ismeri valaki? Tapasztalat?

http://www.tvproducts.hu/ph-es-klor-teszter.html

Egy kis videót leltem a műszerről-nekem kell ilyen,és köszi a valamikori képeidet!:)

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.526 másodperc