Az akvárium növényei

Több
11 éve 3 hónapja #121 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Alig hiszem hogy egy akvarista csak azért kiépítene egy napenergiás világítást mert spórolni tud vele...de van olyan megoldás ami szinte fillérekből megvalósítható-nézd már:
www.otletmozaik.hu/cikk.html?article_id=599&heading_id=33
Persze nem erre gondolok hanem ennek DIY változatára;)
Lakásunk kedvezőtlen tájolása,a sok napfényt sosem kapó helyiség tette kényszerűvé a mesterséges világítást-persze rengeteg más ok mellett is,ezt nem taglalnám-...mára már oda lyukadtunk hogy az akváriumokat szinte csak mesterségesen világítjuk.Hangsúlyozom:technikailag szinte tökéletesen megoldható mesterséges fénnyel is a dolog-de hol vagyunk már a hőskortól,amikor a ráeső fényt tartották a legmegfelelőbbnek,a mesterséges világítást pedig csak kiegészítőnek alkalmazták?
Tudom én hogy az elektronika jól szabályozható,minden eleme tetszőlegesen konfigurálható stb....de vajon a nagy mesterséges megoldások között nem veszik el az akváriumok természeteshez közelítő élete?Mindig halálpontosan bekapcsolódó,és a színhőmérsékletben is maximálisan optimalizált fény gyullad ki az év minden napján.....mindig pontosan akkor,mindig egyformán.A fűtés éjjel nappal kis eltéréssel mindig egyforma hőmérsékleten tartja vizünket....folytathatnám,ugye?:(
Nem lehet hogy ha kicsit "rosszabb módon" tartanánk halainkat,növényeinket egészségesebbek lennének?Lehet néha kellene egy kis borús nap is..vagy hűvösebb víz...de ne adj isten nem nagy baj az ha néha nem kristálytiszta a víz sem.Van egy kis alga..no és-talán a természetben nincs?:D
Ok-ok..tudom én hogy az akváriumát mindenki a lehető legtisztább vízzel képzeli el,hogy a növényeknek mindig top-on kell lenniük,egyetlen levél sem nőhet olyan irányba ami nem kedvező nekünk stb.De biztos ez..mármint hogy ennek mindenkinél így kell lennie?
Nos,elmondom:ez egy oka annak,hogy én nem fotózom a medencéimet..mert vannak bizony hiányosságai valamennyinek.Egy éppen foszló levél,egy elhatalmasodó faj,egy takarást előidéző rossz irányba növekvő levélhalmaz mindig előfordul-halaim legnagyobb örömére!Az a növény marad a legszebb,amely legjobban alkalmazkodik a nálam lévő viszonyokhoz-és ő rendkívül szép lesz.Én pedig segítek is neki kicsikét..az elnyomott növényt szép lassan hagyom visszahúzódni-esetleg egy más akváriumban ő lesz a befutó.Két éve egy addig fantasztikusan szép Echinodorusom kezdett el veszíteni szépségéből-hagytam,bár már engem is zavart a sok barnuló levél.Arra gondoltam kivárom mi lesz-nos totálisan "elpusztult".Vagyis egy bő fél évig csak a gyökérközeli levélcsomócskát lehetett látni.....ma már ismét tündököl,pedig semmit nem csináltam azon kívül hogy hagytam őt visszahúzódni kis időre.
Persze egyáltalán nem állítom hogy ezt így kell csinálni-sőt azt hiszem mára már a magamfajta akvaristák számítanak ritkának.Nálam vannak évtizede üzemelő akváriumok is-eleddig egyetlen egy totális újraindítás nélkül.Sokszor olvasom hogy kipakolta a medencéjét,átmosta az aljzatot teljesen...meg hasonlók.Én még az érett szivacsomat sem adnám oda egy újért-de mindennek meg van a magyarázata.Igaz míg nem voltam tagja az akvarista élet interaktív életének nem tudtam hogy ennek mi a neve..Ma már tudom,és itt mondok köszönetet az akvakertészeknek!Nem szükséges hogy névvel említsek egyetlen egyet sem közülük-meg aztán számos ilyen kollégát magatok is ismertek.
Végezetül szeretnék egy érdekességet veletek is megosztani-ez részben az amit tőlük tanultam,és példája annak hogy másképpen is lehet-nem csak mindent mesterségesen!:)
www.nigro.hu/2009/01/10/el-natural-diana...d-low-tech-elmelete/

Azért ez egyfajta "mélyvíz" már...sokan igénytelennek gondolnák szvsz.Vagyunk azonban páran akik az old school tagjaiként nem akarunk már újítani-vagy csak nekünk így tetszik jobban?:)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: metzgerbalazs

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #122 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Ez tök jó ötlet, lehet ki is próbálom, ha már úgyis ablak mellett van az akváriumom...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 6 hónapja #123 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
igen, minél közelebb a tövéhez.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 6 hónapja #124 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Köszönöm a választ és rögtön kérdezném is, hogy a levelet egyszeráen csak levágom közel a talajhoz? Vagy hol ildomos elmetszeni?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 6 hónapja #125 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Lehet ritkítani a leveleket, vagy a töveket.

(nem kalász, hanem vízikehely)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 6 hónapja #126 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Üdv. mindenkinek.

Van 3 tő édesvizi kalász az akváriumomban. Nagyon gyorsan szaporodnak és a leveleik már lassan az akvárium feléig érnek, De nem lentről, hanem fentről :) 80-90 cm hosszú egy darab levele és van neki összesen vagy 20 ekkora vagy ettől kisebb levele, ami már elérte a vizszintet és már vissza is kanyarodott. Mondanom se kell, hogy szép kis árnyékolást csinálnak.

Mit lehet velük tenni? Bármilyen ötletet szivesen fogadok!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #127 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Üdv. Nálam a Valisneria és az édesvizi kalász jött be, Folyamatosan hajtják az új leveleket 2 fénycső mellett és szinte pont ekkora medencében. Most az anubias nanaval próbálkozom.

Jaa, és a szotyika által Cryptocoryne-nak beazonosított növényem is hajt egy új levelecskét :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #128 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Az is számít hogy milyen vízben halazol kolléga...ha normál -mérsékelten kemény a vized,teljesen más lehet a megfelelő kezdő növényed,mint esetleg egy eredendően lágy,vagy lágyított vízben.
A coryknál jó megoldás lehet a kisebb lapos kövek behelyezése a növények töveihez-azt hiszem korában már említettem is!;)
Tehát a vized értékei is meghatározzák hogy mely növényekkel fogsz sikeresebb lenni...bejövős lehet az Egeria/elodea/ densa,mostanában egészen jó tűrőképességű növényeket kapni,Anubiasokról is ejtettünk már szót,sőt néhány Cryptocoryne aponogetifolia is hatalmasra nőtt nálam hasonló medencében..aztán amit szintén említettem az az alap Microsorium.Ezek nálam jól tolerálták a 8-12 Nk-s,7.5-8 Ph mellett...a fényem pedig nem az a nagy "vaszizdasz"!:)
De válogass kedvedre,és hallgass meg más tapasztalatokat is!:)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #129 Írta: bandras.kaposi
bandras.kaposi válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy egy kezdőnek mi a legmegfelelőbb növény kezdésnek?
Úgy tervezem, hogy 35cm magas lesz az akvárium.
Szeretnék hátra magasabbakat, majd előrefelé kisebbeket.
Mivel szeretnék bele corykat ezért jó, hogy ha a növények tövéhez rakok követ?
Egy 112l akváriumba 10-12 tő az ideális?
2 maximum 3 fénycsövet szetenék bele rakni.

Üdv:
Beni

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #130 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Bizony, hagyományos! És az én mérésemben még nincs is benne a melegítő. Jó ötlet Gábor, de ha nem is egy új rovatban, talán az ördögi technikákhoz beférne az energia gazdálkodás témája is :) Jelentkezem, ha találok valamit a témával kapcsolatban.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #131 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Valóban érdekesek,és ahogy mondod is akinek több medencéje van az jobban érzi!
Bár itt a növényeknél a fogyasztás taglalása erős off,de nem merek "Új témával"új topicot létrehozni.Nos a te fogyasztásmérésed példaértékű,pontosan olyan bedugható fogyasztásmérővel szoktam én is ellenőrizni a berendezéseimet...néha meglepődöm,és elgondolkodom-aztán cselekedni vagyok kénytelen!Tűrhetetlen lenne hogy a hobbim több energiát "egyen",mint a háztartás..de most csak titokban ide le kell írnom:nagy a valószínűsége hogy ez így van:(
Az akvarisztikában sok apró fogyasztó van,esetleg olyanok is amelyek csak időszakosan kapcsolnak be..pl:fűtés,világítás.Érthető hogy a mai világban az ember anélkül akar takarékoskodni,hogy azzal az élővilágának kényelmetlenséget okozna.A halak ellátása,körülményei semmiben nem szenvedhetnek hiányt-enélkül értelmetlen lenne a hobbi szeretetéről beszélni.Kompromisszumok meghozatalára pedig mindenkor szükség van..ezért is filózom a szűrésem totálisan levegősre való alakításán,és igénytelenebb-kevesebb fénnyel is szépen fejlődő-növények gondozásán.
Ha már megadtad néhány fogyasztódat,íme az én hasonló adataim:PC-asztali kislámpával együtt 175W maximum/érdekes hogy hagyományos Samsung monitorom van/,akvárium állvány I.:csak a világítás cirka 80W...a fűtést mérni nem tudom-illetve értelmetlen is,a szűrés olyan 25W,a levegőztetést külön mérni szintén nem tudom-központi levegőm van.Ezen a kis állványon mindössze 4db akvárium van...
Talán értelmesebb dolog volna majdan egy új rovatban elbeszélgetnünk a hatékony energia gazdálkodásról is!
És ezt figyeld Robi:a fogyasztásodból én azt veszem le,hogy a "neonjaid" még hagyományos fojtótekerccsel működnek...így van?Ha igen,akkor nagyon sürgősen cseréld elektronikusra,mert olyan mintha lyukas lenne a zsebed,és potyogna a pénz kifelé..:(Kérlek jelezz vissza ezzel kapcsolatosan.
Most hogy itt is a pénz dolgáról beszélünk,én megmondom őszintén:nem merem megmérni az összfogyasztásomat...nem akarok szembesülni azzal,hogy havonta mibe kerül családomnak a "pancsolásom"-pedig műszaki ember létemre ez elengedhetetlen.Húúúú..de nehéz ez!A télen mikor mennek majd a fűtők is csinálok egy 48 órás összmérést...na az tanulságos lesz azt hiszem.
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #132 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Érdekes gondolatok ezek, Gábor. megvallon őszintén tegnap vitáztunk a barátnőmmel a növények fényigényén. konkrétan azon, hogy napfény kell nekik vagy neon. Ha logikusan gondolkodunk (ahogy ő is tette), akkor mindenképpen a napfény mellett döntünk, annó az iskolában is úgy tanítottak bennünket, hogy a fotoszintézishez napfényre van szkség. Mégis, ahogy te is mondtad, a legsötétebb sarokba száműzzük a medencéket. Nálam az algásodás miatt kellett váltani, de most kiderül mi lesz a kis anubiaszból.

Más: pár hónapja méricskéltem a házunk fogyasztását. A csatlakozóba kelyezhető fogyasztásmérő a kvetkezőket mérte:

számítógép + monitor alaphelyzetben = 220W
akváriumi légpumpa + belső szárő + 1x18w neon + 1x20w neon = 75W

Csupán az összehasonlítás kedvéért írtam oda a számítógépet, viszont már nem emlékszem, hogy a szűrő illetve pumpa külön-külön mennyit vitt. Persze ez csaupán egy akvárium, akinek 20 van, az gondolom jobban megérzi.

Annyit hozzáfűznék még, hogy az édesvizi kalász ilyen fényviszonyok mellett nem győzi már hajtani az újabbnál újabb leveleit. A többi növényem viszont nem nő ennyire, meglátjuk mi történik ha leveszem a fóliákat. :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #133 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Ez érdekes lehet...régen az ablak alá tettük az akváriumokat,hogy érje a napfény,még szűrten is.Ma már egyenesen a legsötétebb sarokba kívánják állítani,azért hogy a szükséges fényt tökéletesen kontrollálhatóvá tegyék a mesterséges megvilágítással.
Nem vagyok nagy spíler a növényezésben,de azt gondolom hogy a fényerő mellett annak színhőmérséklete is meghatározó.Tehát nem elég a fény intenzitása,a fény megfelelő spektruma is fontos.Sajnos a LEd-es világítási lehetőségek itt buknak meg egyenlőre,ezért amint engedi a "buksza" visszatérek a még mindig gazdaságosnak számító T8-ra,esetleg T5-re.De a régi fojtótekercses rendszer helyett már csak az elektronikus előtétes jöhet szóba...
Van nekem egy igen rendes ismerősöm,bár mostanában nem olvasom sehol sem...na ő aztán nyesi a fénycsöves dolgokat.Talán idővel felfedezi hogy hol van rá szükség...:)
Még egy dolog amin agyalok pár éve..mióta van netes elérhetőségem.Egyre több fényerőt zúdítunk a vízre..míg valaha elég volt a 0.5-1W literenként és szigorúan "villanykörtével előadva",addig mára már ugyanez nagyon kevésnek tűnik a hobbiban-sokkal hatékonyabb fénycsövekkel prezentálva!Hogy a fenében is van ez?Vajon miért kell az alsóneműt is kifizetni a villanyszámlára ha valamirevaló növényeket akarunk a medencénkbe-és nem akvakertészetről beszélek?Bátran tessenek utána számolni:a létező legtöbbet-magasan!-a világításunk fogyasztja el..:(
Nos ez a magyarázata annak,hogy én szeretnék felülvilágítós helyiségben halazni,vagy kénytelen vagyok egyszerű-igénytelennek mondott növényekkel benépesíteni a "díszakváriumokat".Kínomban már majdnem igazi biotópot csináltam a halaimnak egyszer:kövek,faágak..és ennyi.De valahogy a szemem kívánja a zöldet.:)
Kibukik belőlem egy kérdés:vajon "mennyibe fáj" nekünk egy -a példa kedvéért-anubias levél,ha a sötét szobasarokba száműzzük a medencéinket?Véleményem szerint el kellene indulnia egy energiahatékonyabb-ugyanakkor környezettudatosabb-hobbinak is,hogy ne váljon végképp a tehetősebb emberek hobbijává.Na meglátjuk....
Ami azért kicsit fáj még:a kereskedelemben néha fellelhető nem is vízbe való növények akvarisztikai célra történő felkínálása..:(De ezt egy későbbi rossz napom borongásával említem majd.
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #134 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Szóval sok fény és tápanyag a titka. Januárban nekem borzasztó algás volt a medencém, aztán áthelyeztem másik fala, nem süt már a reggeli fény sem és a leoncsöveket itt-ott letakartam aluminium fóliával. Ez segített kialgátlanítani az akit, de azt hiszem megpróbálkozom kicsit erősíteni a fényt, hátha segít az anubiasznak :)

A gömbmohát meg akkor nem bántjuk :) Köszi a válaszokat mindenkinek

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #135 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Az anubiasra viszatérve ha nem kapja meg a neki kivánatos fény és tápanyagot akkor igy fog kinézni.
ezeket az anubiasokat kiakarta dobni a tulajdonosa mert szerinte ronda, gyors kobzást végeztem mert ugyebár időigényes a helyrehozatala de megéri.

Tommy
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #136 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Ne aggódj, az Anubiasod mgtalálja az útját az aljzatig, maradhat ott, ahol van.

A gömbmoha nem szilvásgombóc... :whistle:
Ne akarjál szaporítani, inkább - ha teszik az ötlet - kövessed példámat, és a "cafatokat" kötözzed ágakra. Sötétzöld PE gombvarrócérnát használtam, és olyan, mintha egy bársony párnácska lenne. A Botiáim kedvenc pihenőhelye lett.

Mary

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #137 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
iszonyatos fény kell ahhoz hogy te gömbmohát szaporíts, a gömb alakot a szabad természetben ideoda sodrodva éri el. És semmi köze a mohákhoz, ugyanis ha jól tudom egy algaféle.
de természetesen bármekkorát elvághatsz, szédszethetsz, megmaradnak csak nagyon lassan fognak fejlődni ha nincs meg a kellő fény menyiség.

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja - 11 éve 7 hónapja #138 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Sziasztok. Tegnap este fölkötöztem az anubian nanamat egy szőlőágra, Ahogy Gábor javasolta.



Viszont arra jutottam, hogy ez magas lehet neki, ha szereti a gyökereit leereszteni a talajra ezért valószinűnek tartom, hogy majd átrakom egy épp ázó szőlőágra, amit a talajra helyezek el :)

Más: megemlítettétek a gömbmohát. Vettünk a barátnőmnek egy 7-8 cm átmérőjű gömbmohát, amit egy kicsit nagynak is talál. Utánaolvastam a szaporításának, elvileg csak ketté kell választani és benövi a csupasz részeket is, majd felveszi a gömb alakot. Ezt a műveletet milyen nagyságnál lehet elvégezni? Úgy értem el kell hogy érjen egy bizonyos méretet a szaporodáshoz vagy ezt akár kicsi gömböknél is el lehet végezni?

U.I.: Sikeresen megfertőztem barátnőmet is az akvarisztikával, most ott tart, hogy nem fér el a növényeitől az a 6 db neonhala meg az egy bettája :) Ez az első gömbmohánk :)
Mellékletek:
Last edit: 11 éve 7 hónapja by roberto8802. Indoklás: Elírás

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja #139 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
A Crypto-k....hmm!:)Nálam ezidáig mindössze a C.aponogetifolia bírt megtelepedni,azt hiszem kissé háklisabb a vízkémiára.Ahol azonban gyökeret ver ott terebélyesedik,és valóban csodás növénycsalád!
Talán még a "fánlakó" növények között meg kell említenünk a Microsoriumokat,én igen szeretem őket...kár hogy az algáim is:(De majd később!
A Microsoriumok sötét barnás,majdnem feketébe hajló vékonyka győkérszövevényt eregetnek a talaj felé,közöttük számtalan faj igen jól érzi magát!Aztán a levélcsúcsokon megjelenő apró kis növénykék a víz sodrásának engedve máshol is megtelepednek-vagy segíthetünk nekik alkalmas helyre rögzítéssel.Mára már számos változatuk elérhető,hasonlóan kemény levélzettel bírnak mint az anubiasok...Talán érdemes egy víz alatti "erdőt" telepíteni belőlük is!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 7 hónapja - 11 éve 7 hónapja #140 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Az Anubias mellett a Cryptocoryne-t is megemlíteném. Hasonló igényei vannak, mint az Anubiasnak. Az eltérés csupán annyi, hogy a Crypto-t az aljzatba kell ültetni.

Egyik legkedvesebb növényem, no meg a gömbmoha (Cladophora aegagrophila).
Az utóbbiból már van egy teniszlabda nagyságú is, pedig megvételekor kisebb volt egy pingpong labdánál. Igaz bőséggel kapott Poecilia sphenops-tápot :lol:

Mary
Last edit: 11 éve 7 hónapja by mmccannon.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.295 másodperc

Naptár

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Bejelentkezés