Az akvárium növényei

Több
8 éve 2 hónapja #141 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Anno én magamban csak amolyan csodanövényként tekintettem az anubiasokra,hiszen szűkös hobbi kasszám nem engedte a beszerzésüket-aztán akvarista társaimtól hol egy kisebb sarjat,hol pedig egész telepet tudtam vásárolni baráti áron.:)Mivel emlékeztem hogy mennyire vágyakoztam utánuk később már magam is ajándékozgattam...így jött létre a környékünkön egy haveri társaság.Jópár évvel később manapság már alig halazik valaki...és rengetegen elköltöztek,külföldre mentek.
Anubias...csúcs növény minden faja.:)Nálam biztosan jelen lesznek az időm végezetéig,és bár oltári off dél-amerikai halak mellett nagyon jól elvannak együtt.
Udvari medencédben a levelek világosodása akár valamilyen tápanyag hiány is lehet..de te biztosan jobban rájuk látsz,így megítélheted.Tűző napon vannak,esetleg félárnyékban?
Említed a talajszűrőt...hacsak nem fordított módon használod mint egyes irányzatoknál,az bizony a talajba szippantja a sok mulmot-így tökéletesen érthető hogy anubiasod miért élvezi ennyire a helyét!:)Bár néhány társunknak idegborzoló lehet amit mondok,de én bizony adnék neki pár igazi agyaggolyót is a gyökerek zónájába!Nem égetett golyócskákról beszélek,hanem nedves,"élő" agyagról.Igen-igen rég emlékszem ezzel turbóztam a növényeimet..mikor még volt időm.Az ásványi anyag tartalma egészen jó,jó szűrés mellett nincs gáz vele.Anno a talajba temetgettem párat jó mélyen,hogy halaim ne érhessék el..bejött!:)
További érdekes megfigyelésem volt miután Marisáim végeztek a leveleikkel az alább írtak:már majdnem kidobáltam a gyöktörzseket,mert igen tesznyén mutattak a szeldelt levelekkel...de gondoltam megpróbálkozok!A fő hajtást levágtam,azonban a kúszó gyöktörzset hagytam a fán amin eddig is élt.A lerágott leveleket szintén hagytam rajta,pár hétig egészen sajátos képet mutatott az akvárium :D...de aztán minden levél hónaljában megjelentek az újabb hajtás kezdemények.Ezek erős növekedésnek indultak,mára már ezek leválasztott példányai élnek nálam.Sőt:idén nyáron egy erős sarjacska megajándékozott egy virágzattal is-aminek torzsaszerű közepét ancijaim oltári élvezettel meg is ették!:)De ezek mindent túlélnek!ez a növény is július óta talán már a tizedik nagy levele is hozza...
Egy képet is mutatok itt bár ez nem a növényt,hanem a valamikori próbálkozásomat mutatja.Célom az lett volna,hogy ebben a kis konténerben a belecsavarozott fára telepítek anubiasokat,a cserepet pedig aljzattal töltöm föl:

Be is jött a terv..azonban olyan hamar fölkapaszkodott rajta ez a fránya növény,hogy most egyes medencékben már emers leveleket nevelgetve a tetőüveget nyomja föl..:D!Ezért is futtatom eztán kúszó gyöktörzsüket a talajjak közel párhuzamos dekorokon..a feltörekvő hajtásokkal pedig ifjítom az állományukat.Írtam mindezt az Anubias barteri-ről,és annak törpe növésű változatáról az A.barteri var.nana-ról.Aztán hogy A. congensis-em mit fog tudni kihozni magából az rejtély..egyenlőre hozogat leveleket,de koránt sem olyan attraktív mint szeretném.
Én a legkezdőbb hobbistának is ajánlom az anubiasok egyszerűbb fajait..csak a megfelelő elhelyezés,és tartás a neuralgikus pont,aztán gyönyörködhetünk a buja növésben.Hálás növény...
T.:Gábor
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 2 hónapja #142 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Gáborom, megint tanultam valamit, és köszönöm!

Lehet, hogy a (anno) konyhai medencében azért burjánzott az Anubias, mert - ahogy írtad is - az egyik gyökér befúrta magát az aljzatba.
Annak ellenére, hogy talajszűrő volt benne, megbokrosodott, és a lemetszett ágat ketté osztva nevelem az udvari medencékben. Ot is szépen fejlődnek, igaz, leveleik színe világosabb lett. Gondolom, a sok napsütéstől.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 2 hónapja #143 Írta: halőrxxl
Nem annyira sürgős..még egy ancit is hozzákötsz a nagy sötétben!:D
Látod ezért öröm a fórumozás..mert ha a segítségre ilyen jól reagál a hobbitárs mint pl. te is,akkor sikerélménye van mindazoknak akik segítettek!
Ezt pedig én köszönöm neked..
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
8 éve 2 hónapja #144 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Ilyen pontos, több frontról érkező meghatározásra nem számítottam :) Köszönöm mindenkinek, de akkor azt hiszem még ma fölkötözöm egy szőlőágra

Több
8 éve 2 hónapja #145 Írta: halőrxxl
Várom a Mac által idézett urat,de addig is rövid magyarázat:mocsári növényről beszélünk,ami csak időszakos vízborítás alatt van eredeti élőhelyén.A víz alatt lassabban is fejlődik mint emers módon,de érdekes hogy itt is hoz virágokat:)!
Talán a legjobban bevált nálam az a gyakorlat,hogy alacsonyan futó dekorációs célokat szolgáló ágakra,esetleg megfelelő cserepekre kötöm őket.A talaj fölött pár centivel elhelyezkedő gyöktörzse így nincs a talajban,de a belőle kinövő nagyszámú gyökér elérheti a talajt..és bele is mélyed!Ott aztán rövid oldalirányú gyökerecskéket is fejleszt,amivel a felvett tápanyag mennyiségét megnöveli-ezáltal messze gyorsabban fejlődik,mint a totálisan csak szabadon a vízben lógó gyökerű társai.
Igen hálás növény..még az én mostoha fényviszonyomat is eltűri,igaz némi ecsetalga meg is "látogatja".Ezen a későbbiekben más színhőmérsékletű megvilágítással kívánok segíteni..most sajna 2800 kelvines compaktok vannak,de tervben van a módosítás 5500-6200K irányába.
Időnként leválasztom a sarjait-ekkor akvarista ismerőseim egymást szinte taposva jönnek értük-nem csodálom!Nem olcsó,de ha ingyen van akkor nagy a keletje ennek a szinte elpusztíthatatlan növénynek.Sajnos jóval előbb már említettem:Marisa csiguszaim még ennek leveleit is leamortizálták mire észbekaptam-most jön helyre az állomány.

Több
8 éve 2 hónapja #146 Írta: mmccannon
Anubias, bizony, ahogy Szotyi is megírta.

Tapasztaltam, hogy sokkalta jobban fejlődik, ha fára kötözöm, de okát meg nem tudnám mondani. Talán az akvaristák Bálint Gazdája (Molnár Bálin) tudná e rejtélyt megvilágítani.

Nálam, semmi különleges elbánásban nem részesülnek, és piszok gyorsan hozzák új leveleiket. Tápozás: halkaki + Szita-féle CO2 renszer.

Mary

Több
8 éve 2 hónapja #147 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában

roberto8802 beküldte: Üdv, mindenkinek.

Lesikáltam az algát minden kőről, minden falról. Itt-ott még maradt valami, de mivel nem szeretnék vegyszerhez nyúlni, elsőbb kipróbálom még kevesebb fénnyel és kevesebb kajával, hátha segít. Ha nem, marad az algaölő :(

És szeretném megkérdezni, hogy a képen látható növénynek mi a neve? Túl sok hozzá hasonlót találtam és nem tudtam beazonosítani :(

Köszönöm a válaszokat :)

ez ha jó látom akkor egy Crypto fajta, de igy képről nem nagyon tudom pontosan megálapitani.

Tommy

Több
8 éve 2 hónapja #148 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
ha jól látom akkor egy anubias nana, a győkerei meg tényleg kitudnak rohadni ha talajba ülteted, kőre fára egyébb tereptárgyra szokták kötözni, friss leveleket havonta 1 max. 2 db hoz. hajlamos a vashiányra ami azt jelenti hogy ha nincs meg a rendes tápanyag a vizben akkor besárgúl és kilyukad a levele. Ez utobbi igaz mindegyik anubias fajra.

Tommy

Több
8 éve 2 hónapja #149 Írta: roberto8802
Szóval, van nekem egy anubias növénykém, amit nem esznek meg az aranyhalaim, mert kemény a levele, lassan növekszik és azt mondták ne ültessem le a talajba, mert kirohad. Ez minden amit tudok róla. Néhány gyökerét mégis leültettem, eddig rendben van, viszont Gábor azt javasolta kötözzem föl egy fára.

Valóban igaz lehet hogy kirohad a talajban? Van valakinek bármiféle tapasztalata ezzel a növénnyel illetve tudja valaki a pontos nevét? Nem tudtam beazonosítani sajnos :P

Jobbra a cory és a kő között
Mellékletek:

Több
8 éve 8 hónapja - 8 éve 8 hónapja #150 Írta: roberto8802
Üdv. Találtam egy a képen lévőhöz hasonló növényt. A neve Armoracia aquatica. Szerintetek elég, ha homokba ültetem és beteszem az akváriumba? Mivel köves az aksim alja, ezért egy fél kókuszdió hélyba ültetném, így a homok se keveredik el a vízzel és még dekoratív is, ráadásul még az ancik is szeretik :)
Last edit: 8 éve 8 hónapja by roberto8802. Indoklás: elírás

Több
8 éve 8 hónapja #151 Írta: roberto8802
Üdv, mindenkinek.

Lesikáltam az algát minden kőről, minden falról. Itt-ott még maradt valami, de mivel nem szeretnék vegyszerhez nyúlni, elsőbb kipróbálom még kevesebb fénnyel és kevesebb kajával, hátha segít. Ha nem, marad az algaölő :(

És szeretném megkérdezni, hogy a képen látható növénynek mi a neve? Túl sok hozzá hasonlót találtam és nem tudtam beazonosítani :(

Köszönöm a válaszokat :)
Mellékletek:

Több
8 éve 9 hónapja #152 Írta: joe89
joe89 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
sziasztok, a segítségeteket szeretném kérni. a növényeim fokozatosan mennek tönkre. az Echinodorusom levelei kilyukadtak és fokozatosan áttetszővé válnak, a másiknak(kép alján) a levél végei barnulnak el. 10 literes akváriumba vannak 1 gurámi, pár diszmárna és két neritina csiga társaságában. hetente cserélem a viz kétharmadát és kapnak folyékony tápoldatot is. az akvárium egy 5Ws osram dulux el -égővel van világitva napi 12 órát. várom az ötleteket mi lehet a baj.
Mellékletek:

Több
8 éve 9 hónapja - 8 éve 9 hónapja #153 Írta: mmccannon
Isten bizony, ha nem hívod fel a figyelmet, azt hittem volna, hogy gömbmohák, de komolyan.

Akkor nem eszik meg az effélét, ha bőségesen táplálod az ancikat. Ne félj, ha egy hétig nem kapnak semmit, lepucolják a köveidet, meglátod.

Ami a leveleken van azt viszont nem fogják az ancik megenni, arra Karancsalja tanácsát kövessed.
Megjegyzem, nálam tökéletesen működik a Szita-féle CO2 rendszer. Ha van kedved és merszed, próbáld csak ki.

Mary
Last edit: 8 éve 9 hónapja by mmccannon.

Több
8 éve 9 hónapja #154 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
roberto alga ellen javaslom az easycarbo nevű folyékony co2 szert ez nekem bevált és ajánlom figyelmedbe www.nigro.hu/2010/04/05/algairtas-easy-carboval/
Attila

Több
8 éve 9 hónapja #155 Írta: kis-Pleco
kis-Pleco válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Az ancik már csak ilyenek :) A garnélák milyen növényeket szeretnek ?

Több
8 éve 9 hónapja #156 Írta: roberto8802
A köveken eleinte barma alga volt látható, aztán az szépen lassan átment zöldbe. Barna algára azt olvastam, hogy kevés fény miatt keletkezik, a zöldre meg hogy a sok fény miatt. Az erősebb világítás nem segített, most próbálok csak napi pár óra fényt adni neki.

Az akváriumban van 3 Ancistrus_cirrhosus, de ők szerintem igazából nem szeretik az algát :D

A képek rossz minőségűek, sajnos nincs lehetőségem jobbat készíteni, de talán a második képen látható a köveken lévő alga. Olyan van a valisznérián is:

Köszönöm a választ Mary :)
Mellékletek:

Több
8 éve 9 hónapja #157 Írta: mmccannon
Szia Roberto!

Az alga - én csak ragadozónak fenegaz-nak hívom - elveszi a tápanyagokat a növénytől, azért nem tud növekedni.

Elméletileg csak az algára hat, de saját tapasztalatom szerint a halakra is. (Persze lehet, hogy hajdani butaságom miatt láttam úgy.)
Egy biztos, hogy inkább a természetes algaírtást preferálom:
- az öreg, algával borított leveleket gondosan lecsípem,
- halakat szabadítok a nemkívánatos algákra (pl. Otocinclus affinis)

Igaz, többre jutnánk, ha meg tudnád mondani, hogy milyen alga lepte el a Vallisneriát, de az nem is olyan könnyű feladat. Ha egy képet fel tudnmál tölteni, sokat segítenél.

Üdv,
Mary

Mary

Több
8 éve 9 hónapja #158 Írta: roberto8802
Sziasztok. Van pár tő valisneriám, aminek a leveleit belepte az alga. Próbáltam megtisztítani, de nem sikerült. Csak azt értem el, hogy kicsit kihúztam az egyik tövet :S Azt viszont észre vettem, hogy amióta bealgásodott a növény, azóta nem nőtt. Előtte viszont napról napra lehetett látni a növekedés mértékét. A legnagyobb tő elérte már a vizszintet, de voltak új hajtások is, tehát azt gondolhatnánk, hogy kedve szerint nőne még.

Ha az alga ellepi a valisnériát, akkor an nem képes tovább nővekedni? Vagy csak elérte a maximális méretét és ezért állt le?

Valamint azt is szeretném megkérdezni, hogy az algaölő folyadék csak az algát pusztítja vagy mást is képes kiölni az akváriumból? Működő akváriumba mennyire ildomos beleönteni?

Több
9 éve 3 napja #159 Írta: gosta
gosta válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Szia. Nekem 100 literes a díszmedencém. Két 18 wattos cső van felette, hosszú évek óta így üzemel, és ez teljesen elegendő. Tele van növénnyel, annyira nőnek, hogy hetente jelentős mennyiséget ritkítanom kell. Tapasztalataim és a szakirodalom alapján ahhoz, hogy a növények szépen nőjenek, nem egy dolog kell, hanem több dolog komplex, egymással arányban levő megléte. Ezek: megfelelő fény, megfelelő tápanyagok, széndioxid, illetve egyes növényeknél fontos a megfelelő talaj, valamint megfelelő vízparaméterek, és ne legyen károsító tényező. Ezeknek nem "soknak" kell lenni, hanem egymással arányban. Tehát lehet kevés fénnyel is jó növényes akváriumot csinláni, ha a fény és az egyéb paraméterek egymással arányban vannak, és olyan növényt választasz, ami bírja a kevesebb fényt.

Fontos még, hogy milyen növényt teszel be. Egyrészt a boltokban árusított növények jó nagy része nem is igazi akváriumi növény (épp a mutatósabb fajták). Ezeknél természetes, hogy egy idő után kirohadnak. Másrészt jó olyan helyről venni vagy hazavinni, ahol már akváriumban tartották, valamint szakszerűen tudnak a Te saját ivszonyaidhoz való növényt ajánlani. Ebben megpróbálhatok segíteni, ha elmondod, milyen is az akváriumod (halak, talaj, víz).

Több
9 éve 1 hónapja #160 Írta: nozsopo
nozsopo válaszolt Válasz: Az akvárium növényei témában
Köszönöm a gyors választ!Milyen csövet ill. talajt javasoltok?A vízmélység 35-36 cm.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.738 másodperc