Az akvárium szûrése

Több
6 hónapja 2 hete #1 Írta: jacknelson
jacknelson válaszolt Az akvárium szûrése témában
Régóta kaszinó rajongó vagyok, és ma szeretném megosztani veletek az egyik kedvenc valódi pénzes online kaszinómat. Azt tanácsolom, hogy látogassa meg a mostbet-hungary.net/ ahol izgalmas játékválasztékot és izgalmas bónuszokat talál. Vessen egy pillantást, és talán ez az a hely, ahol szerencsét találhat

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 1 hónapja #2 Írta: samui
samui válaszolt Az akvárium szûrése témában
Szeretném megosztani a kaszinójáték iránti szenvedélyemet, és ajánlani egy fantasztikus online kaszinót, ahol valódi pénzzel játszhatunk. A https://casinorix-hu.com/kaszinok/valodi-penzes/ weboldalon számos izgalmas játék és lehetőség vár ránk. Személy szerint már hosszú ideje játszom itt, és egyre inkább élvezem az élményt. A kaszinó kiváló grafikával, változatos játékokkal és nagyszerű bónuszokkal várja a játékosokat. Legyen szó slot gépekről, pókerről vagy rulettről, itt mindent megtalálsz. Az oldal könnyen használható, és a kifizetések gyorsak és megbízhatóak. Így bátran ajánlom mindenkinek, aki szereti a kaszinójátékot, hogy látogasson el ide, és próbálja ki szerencséjét! Sok szerencsét és jó játékot kívánok mindenkinek!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 1 hónapja #3 Írta: zaber
zaber válaszolt Az akvárium szûrése témában
Az szerencsejáték lehet egy szórakoztató hobbi, de fontos, hogy felelősségteljesen éljük meg. Mindig tartsuk szem előtt a saját pénzügyi határainkat, és ne fektessünk be többet, mint amit megengedhetünk magunknak elveszíteni. A szerencsejáték élvezetéhez szükség van tudatosságra és önkontrollra. Hasznos lehet beállítani egy napi vagy heti költési limitet, és ragaszkodni hozzá. Emellett fontos az időkorlátok megszabása is, hogy ne veszítsük el az időérzékünket. Amennyiben úgy érzed, hogy a szerencsejáték befolyásolja az életedet vagy problémákat okoz, keresd fel a segítséget nyújtó szervezeteket. Az alapvető szabály az, hogy a szerencsejáték szórakozás maradjon, és ne váljon problémává.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 10 hónapja #4 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Az akvárium szûrése témában
A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok!
Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal kapcsolatban.

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
6 éve 10 hónapja #5 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Az akvárium szûrése témában
A moving bed mozgóágyas szűrésről valakinek tapasztalata?
Mert a témával foglalkozó magyarnyelvű oldalt, méretezésekkel kapcsolatos leírást nem nagyon találok a neten.
Pl. X literes akváriumhoz hány liter k1 vagy hel-x media ajánlott, mekkora szűrőrekeszben elhelyezve. Stb.

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #6 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Az akvárium szûrése témában
Az az érdekes eset áll fenn, hogy ha igen jól eltalált biológiai szűrésed van szinte nem is lesz mulm, vagy igen kevés- a meglévő heterotróf kultúrák szinte "pillanatok alatt" takarítják el ezt. A szivacsos szűréseket én érzésre készítem- abból baj még sose volt ha a média kissé túlméretezett, így lehet játszani a vízhozammal is- már ahol finoman lehet, mert pl. a motorosoknál ez kissé nehéz.
A matteneket általában 2.5x-ös vízátfolyásra ajánlják, de ez is lehet több- nem igaz szerintem hogy csak azért mert egy oldalfalas vagy sarokszűrő is "matten", ezért már azok egy kalap alá esnek. A terjedelem igen számottevő nagyságrendekkel eltérhet, elég ha csak egy átlagos 40x40 oldalú medencét nézünk: az oldalmatten durván ugyan ekkora, míg a sarokba hajlított szivacs lehet ennek akár csak a fele méretű is! Akkor most mihez számoljunk, vagy minek? Természetesen ez nagyon "tudománytalan", semmi szakmai nincs benne, meg nem is menő- de tény hogy egy kicsit is gyakorlottabb akvarista már szemre csinál olyan szűrést ami lazán hozza a kívánalmakat.
Takarítási periódus becsapós lehet egyébként, mert erősen terhelésfüggő. A takarítási ciklusok királyának az oldalfalas szűrőket tekinti a hobbi, de majd ez változni fog akkor ha szélesebb körben megismerik a PM "patronszűrőket". A matten csak egy oldalon dolgozik ugye- és szerintem erőteljes tévedés az hogy az abban felgyülemlő "valami az kosz vagy egyenesen xar- már elnézést. Vajon honnan lenne ezek bármelyike is, ha a matten gigantikus nagy felülete mellé effektíve kis egységnyi felületre eső szívóerő hat? :) Nem elgondolkoztató belegondolni abba hogy ez vajon mi lehet? Vannak akik tudják a választ, ne röstelljenek hozzászólni- egyébként megjegyzem hogy a témában szinte "ősidők óta" tervezem egy kis blogocska írását, de ez késik..
Végezetül engedtessék meg hogy ismét a cseh emelős karokra szerelt szivacsokkal rendelkező kiviteleket méltassam- nem azért mert még azokat is gyerekeimnek tekintem melyeket a hobbitársaim készítenek, hanem egyszerűen fantasztikusan hatékony működésük okán. Hihetetlen...mondjam azt hogy pl. a FB-n olyan emberek is méltatják akiknek azért van neve a hobbiban, vagy egyszerűen nyilvánosan leírják hogy rendkívüli módon jónak gondolják őket, és örömmel használják? :) Ez utóbbira példa Lantos Viktor kolléga- igen a GA-ban a garnélás szekciót is ilyenekkel szűrik már, és nem tegnap óta! :) De ne mindig én éltessem már a technikát, tessenek kipróbálni- a levegős szűrések reneszánszát, és a szivacs mint média újbóli becsületét hozta el nekünk.
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta, Neeland, iwi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #7 Írta: Neeland
Neeland válaszolt Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!
Igen rosszul tettem fel a kerdest! A szivacstombos vagy matten?
Gabor AZ a szurorendszer brutalisan Nez ki!
Ugyebar az ember elkezd olvasgatni.
Itt inkabb gondolok olyan szempontokra, hogy a mulmot mindket rendszernel el kell tavoli.
A szivacstombos altalaban azert tobbet vesz fel, ezert gyakrabban kell takaritani, akar hetente terhelestol fuggoen. Egy matten szurore altalaban 6 honapot irnak h takaritani kell. Itt a tobb ido miatt jobban kialakulhatnak a bacik. A szivacstombbol meg az ember egy reszet kimossa a heti takaritasnal, vagy nem igy van? Ez által romlik a bacik bontó képessége...
Gabor olvastam mar par irasod. A ketkaros azert fogott meg mert az egyiket az aljathoz kozel lehet mulmot eltávolítani a masik meg tovabb bent maradhat, hogy jobb biologiai szűrést vegezzen.
A matten mellett meg ott van h hosszu ideig nem kell belenyúlni es takarítani.
A masik kerdes h olvastam, hogy a bakteriumoknak a legmegfelelosebb a 5-10m/s vizatfolyas, ezt figyelesbe kell venni a szivacstombosnel is? Vagy szoktatok ilyeneket méregetni vagy mar erzesre beallitjatok?
A matten 2,5 cm re szoktak merezetni. A szivacstombnel is ez a megfelelő méretezés?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #8 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Az akvárium szûrése témában
..és arról még szó sem esett hogy mekkora terhelésre! ;) Ha észvesztően nagy a terhelés /vagy kell a biztonsági tartalék!/ és levegős szűrés kell akkor a válasz már csak egy lehet: cseh emelős ProMaster!
Slim media, extrem efficiency, & long cleaning intervals..és imádom a legfiatalabb "szűrő gyermekemet" ! Azt gondolom ez az a szűrő ami megfelelő méretezéssel bármit meg tud oldani, és már több kollégánál meg is old. A Fb-n hatalmas nagy örömemre már mindennek elkeresztelték a kollégák, nekem egy nagyon jó barátom elnevezése jön be ami játékosan kifejezi sajátosságait..íme a "Hirosima szivacsos zuhatagszűrő" két képviselője, ők együttesen egy 60x70x250cm-es afrikaiakkal gazdagon megrakott medence szűrését fogják megoldani nem is akárhogyan:


T. :Gábor
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: iwi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #9 Írta: toist
toist válaszolt Az akvárium szûrése témában
Hogyhogy vagy?
A cseh átemelő a vízmozgatásra/oxigénbeoldásra való eszköz a hamburger mattenfilter pedig egy szűrési módszer, ami meghajtható különböző vízmozgató eszközökkel (például powerheaddel, cseh átemelővel is).
Ha a kérdés az, hogy szivacstömbös vagy matten szűrés, akkor attól függ milyen célra (és kit kérdezel, mert eltérő kinek-hol-melyik jön be).
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #10 Írta: Neeland
Neeland válaszolt Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!

Cseh emelos vagy matten? :)
Mindekettonek tudom az elenyet es hatranyat nagyjabol, de megis a tapasztalatok mit mondanak?
Koszonom valaszotokat!
Szep estet!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #11 Írta: darer
darer válaszolt Az akvárium szûrése témában
Anélkül, hogy a szűrés jelentőségét egy pillanatig is kétségbe vonnám, két rövid történet.
Öt évvel ezelőtt nyaralni mentem. A 80 literes akváriumot fedetlenül hagytam, világítást, szürést, szellőztetést kikapcsoltam, az ablakon beeső, visszavert fényt kapta csak az Echinodorusos medence, amiben egy pár Pelvicachromis, fél tucat serpa-lazac meg néhány Cory bóklászott. Egy automata naponta beejtett egy tablettát meg némi száraz granulátumot. Három héttel később két napra hazamentem, a vízszint 5 cm-el lejjebb szállt, a talajt 10 cm-ig beborította a félig rohadt levelek és zöldalgafonat tömege, telehintve a halak minden mozdulatára felkavarodó szmötyival. A medencébe a frontüveg algarétegei miatt alig lehetett belátni. És akkor megláttam, hogy a Pelvi pár vezetgeti szépen a szmötyi és dzsuva közepette a hatmilliméteres kölkeit, azt a másfél tucatnyit, ami megmaradt az ikrázásból... Előtte mérés, szürés, leszívás, szellőztetés, vízcsere, elemzés, etetés, aggódás, majd mindez előlről - semmi. Most meg... Sajnos, másnap ujra elutaztam, az automata etetőt feltöltöttem, s mire két hét múlva újra visszatértem, a kicsi növendék pelvik elfogytak.

A másik egy éve nyáron esett. Ugyanez, tökben. Aksi: 110 liter, Echinodorusokkal. Titteya, Pentazona, cory, anci. Nyaralás előtt fedő le, gépek és lámpák ki, csak most nem indítottam be az etetőautomatát. Amikor négy hét után a nyaralásból hazatértem, az akvárium látvány ugyanez volt, kiszőrösödött levelek, moszat az algán és alga a moszaton, szmötyi és dzsuva mindenütt. És 14 darab Titteya, fél cm-es növendékek csókáztak a rothadvány között, szemmel láthatóan jól érezték magukat (még mindig meg vannak).
És ekkor nem mértem sem nitrátot, sem keménységet, sem pH-t, csak örültem és gyönyörködtem a kis halakban.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja - 8 éve 7 hónapja #12 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Az akvárium szûrése témában
Ja, aki kamionos... B)
Last edit: 8 éve 7 hónapja by Pap Endre.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja - 8 éve 7 hónapja #13 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Az akvárium szûrése témában
Ausztriában megálltam egy boltnál. Bementem és megvettem... 50*50*4 14€ (a kék olcsóbb)

"Ami nem öl meg az megerősít"
Last edit: 8 éve 7 hónapja by Robotpilóta.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #14 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Az akvárium szûrése témában
Hol?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #15 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Az akvárium szûrése témában
Sikerült beszereznem fekete mattenszivacsot, 4cm vastag és TM20 sajnos TM30 nem volt. Remélem ez a méret is megfelellő lehet. Persze kékben minden méret volt... Vélemény?

Üdv. Karcsi!

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 8 hónapja #16 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Az akvárium szûrése témában
Rájöttem, mit rontottál el, figyelj: Te bizonyára úgy gondoltad, hogy Q=120, de nem, mert n*Q=120 ahol n=2,5 Q=50 (kb az akváriumod mérete) Perszer ez sem pontos, mert akkor 125 lenne n*Q, de azzal nehezebb volt fejben számolni, ezért vettem az az esetet, amikor n*Q=120, de mint szó volt róla, 150 is lehet.ekkor ugyanazon a szivacson gyorsabban megy a víz, de még az is benne van a tűréshatárban. Mivel nagy a tűréshatár, lehetett élni ilyen durva kerekítéssel a gyors és egyszerű számítás érdekében.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 8 hónapja #17 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Az akvárium szûrése témában

Robotpilóta beküldte:

Pap Endre beküldte: Ütsd be a képletet excelbe, az nem rontja el! Valószínűleg a mértékegységekkel mentél el. Ne feledd a képletben szereplő állandókat. Csak helyettesíts be, semmi mást nem kell csinálni.

Ittt a díszhal.info képlet


melléklet nem található


V = vízáramlás sebessége (cm/perc)
A = a szivacs felülete (cm2)
Q = a szűrt vízmennyiség (liter/óra)
n = az akvárium vízmennyisége óránként
d = a szivacs vastagsága (cm)

Read more: diszhal.info/cikkek/hamburger_mattenfilter.php#ixzz3x8rKIFMB


Azért én nem engedtem el a kérdést ,hogy ezen képlet alapján amiért nem jön ki a korábban toist és Pap Endre által kiszámolt érték. Azthiszem rájöttem, de legyetek szívesek és véleményezzétek!
Ha az "n" értékkel nem szorzok mint ahogy a képletben szerepel ,csak viszonyítási értéknek veszem alapul a "Q" érték megállapításához akkor kijön a korábban kiszámolt 200cm2

Üdvözlettel: Karcsi!

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 8 hónapja #18 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Az akvárium szûrése témában
Még talán annyit hogy egyértelműen jó hatással van a felszín mozgatása is a vízi szervezetekre ugye...senki nem azt mondja itt hogy badarság, csak némileg összevetettük a dolgokat. Ha a természetnél maradunk elég ha a nyári punnyadó melegre gondolunk tavaknál, vagy arra mikor jön egy kis szellő és máris fodrozódni kezd a felszín, a halak máris kissé élénkebbek stb. Az is egyértelmű mindenki számára hogy bárminemű porlasztáskor is van felszínmozgás, ez nyilvánvalóan nagyobb felszínt jelent és több lehetőséget/nagyobb hatékonyságot az oxigén /és minden más gáz/ diffundálására mindkét irányba /vízből, és vízbe/. A legnagyobb a probléma akkor ha a felszínt bárminemű hártya vonja be...akik anno az olajkályhás korszakban is halaztak már azok tudják hogy rejtélyes módon de mindig volt valamennyi kis fényes filmecske a felszínen dacára annak hogy természetesen a medencéinket akkor is fedtük! Ma már az a jogszabályban is előírt kötelességünk /lenne!/, és nem csak azért áldásos mert a halak netán kiugrálhatnak. Gondoljunk csak a Brown-féle mozgásra- na ugye hogy por az mindig van és lesz? Ez a mozdulatlan vízfelszínen megülő hártya a mi legfőbb ellenségünk, és tulajdonképpen a vízfelszín megtörésével egyik célunk is az hogy a felszínt folyamatosan tisztán tartsuk- igaz viszont hogy nyitott medencéknél mindazt a port, spórát, stb. bele is mossuk a vízbe ami azt eléri. Én a magam részéről ezért még tenyészetekben is javasolnám a fedést, de mindenki maga tudja ugyebár.
Sajnos az idők során valahogy olyan színezetet kapott a növényes akvaristákkal folytatott beszélgetésem, mintha ellenség volnék- pedig csak a vízben élő magasabb rendű élőlényeket védeném. Az a röhej hogy sajnos sok teljesen vérprofi és tényleg hihetetlen tudással bíró kolléga sem helyez megfelelő hangsúlyt erre, pedig az ő szavuk-mivel azon a téren guruk- rendkívül sokat mozdíthatna a témán. Én is elhűlve nézem sokszor a csonttá soványodott vagy épp kedvetlenül lézengő halakat, de meg kell hagyni hogy szerencsére nem mindegyik akvakertésznél van ez így! Nos az ő nyomdokaikban kellene járni a hobbi azon ágának is, feltéve akkor ha mindenki feléri ésszel a célt: egészséges életerős növényzet, és ugyan ilyen fauna! Ez az igazi mélyvíz, és ezen még sokat kell dolgoznia a növényes ágazatnak. Mi "hagyományos akvaristák" sem kell azonban hogy lemondjunk a fantasztikus vegetációról, csupán a növényzet okos megválogatásával úgy kell megteremtenünk medencéinket hogy a kompromisszum egy egészséges összképet teremtsen. Én megértem hogy a jobbára emers módon élő és csak időleges vízborítást elbíró növényeknek CO2 kell, én elfogadom hogy tápozni kell, sőt abban is egyetértek hogy akár még a nitrátot is pótolni szükséges ha a növényzet úgy kívánja- de kérdem: vajon az állatvilág szükségletei nem ugyan ilyen fontosak? Sőt...de ugye ez már itt off, és csupán polemizálásnak is érthető.
Rendkívül érdekes egy számunkra idegen közegben élő lényeket gondozni, szaporítani...de ha jól szeretnénk csinálni bizony ezt a közeget kell a lehető legjobban megismernünk, és meg is értenünk a benne zajló folyamatokat. attól hogy egy akvárium vize teljesen tiszta fizikai értelemben, még lehet élhetetlen- a szűréseink minél jobbá tételével éppen ennek az élhető sőt élvezhető víznek a minél tovább jó kondícióban való tartását célozzuk ugye. Nagy örömemre mára már úgy néz ki hogy a hobbi ismét visszatalál a helyes útra, és elsőrangú feladatának a vizek biológiai szűrését tartja- az csak hab a tortán ha a víz még kristálytiszta is lesz. :)
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, Spongyafilter

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 8 hónapja #19 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Az akvárium szûrése témában
Toist elnézést, akkor félreértettem a dolgot. :blush: Nekem a belső motoros szűrőim levegőztetője sosem működött rendesen, el is zártam a levegőcsapot és általában légpumpáról ment a porlasztás, vagy nem volt semmi. Nem hasonlítottam össze a két esetet, de lehet, hogy tényleg jobb a felszínen mozgatni velük a vizet, mint mélyebben használni a porlasztót. Mostanra már a motorosok a szekrényben pihennek nálam is.
Halőrnek is reagálva, én néztem elég sok aquascaperes videót az interneten, olyanokat, amikben van magasnyomású CO2 beoldás és nem tudom miért, de nekem azon furának tűnik a halak viselkedése. Egy jól működő akváriumban a halak úgy viselkednek, mint tyúkok a baromfiudvaron :) , "kapirgálnak", keresgélnek, táplálék után kutatnak, látszik, hogy otthonosan mozognak és van egy komfortérzetük(persze halfajtól is függ). A növényes medencékben nekem valahogy olyan idegbetegnek tűnnek. Konkrétan nem tudom megmondani, hogy mi nem stimmel, de látom, hogy valami nem működik jól.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 8 hónapja #20 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Az akvárium szûrése témában
Amit Halőr irt most, hogy kisebb oxigénhiány is káros, mit amit látni lehet, nagyon jól mutatták ez éppen emlegetett kánikula idején az ajzatból előjövő giliszták. Nem vagyok nagyon tapasztalt akvarista, de látva, hogy előjöttek a gilik, tudtam, hogy tennem kell valamit, noha a halaim még semmi jelet nem mutattak. Ekkor oda is betettem egy levegőztetőt, és ventillátoroztam. nemsokkal ezután a gilik eltüntek, és tudtam ,hogy rendben vagyunk - eltekintve a korábban már kitárgyalt giliszták jelenlététől, amiket akkor kiszedhettem volna, de nem kapcsoltam, később sem, hogy ez eszembe jusson, az kellett, hogy Halőr javasolja :silly: .
Egyébként most jut eszembe, hogy volt olyan, hogy a hőmérséklet rendben volt, de eldugult a szivattyúm légbeszívó csöve, és ezt nem vettem észre. A felszín fodrozódott, fedő volt az akváriumon, de a légbeszívás hiányában a giliszták már előjöttek. ekkor agyalni kezdtem , és ekkor esett le, hogy nem porlaszt a szivattyú. Belefúltam a beszívócsőbe, kinyomta a dugót, újra ment a légbeszívás és a giliszták újra eltűntek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.431 másodperc

Naptár

October 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Bejelentkezés