Az akvárium szûrése

Több
11 éve 10 hónapja #721 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Kifejezetten örülök, hogy jelezted tapasztalataidat. Vajon az algák okozhatták azt a nagy mértékű Ph emelkedést, hiszen az a tengeri akváriumok esetén is magas. Ha jól tudom 8,4 PH az ideális, +- egy/két tized fok halfajtól függően. Az viszont izgalmas számomra, hogy az algák ilyen mértékben képesek lúgosítani a vizet. Ha a PH eltolódás tényleg nekik köszönhető és ilyen mértékű, akkor azt hiszem, hogy édesvízi akvárium esetén nem sok értelme van a szűrési módszer fejlesztésének. Vajon hogyan képesek megemelni a PH-t? fotoszintézis segítségével? Az eddig is világos volt számomra, hogy az algafélék zöme inkább a lúgos vizet kedveli, de hogy ezt ők maguk képesek ilyen mértékben befolyásolni azt nem gondoltam volna. De az is lehet, hogy az alga fajtól is nagyban függ a dolog.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #722 Írta: cobayanigiri
cobayanigiri válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!

Tengeri akváriumokhoz régóta használnak már algaszűrőket. Én magam pedig a tűzhasú gőtelárvás és karmosbéka ebihalas medencémben kezdtem használni őket szűrésre évekkel ezelőtt. Túl nagy mennyiségben számomra túl lúgossá tették a vizet (9,5-et mértem), de volt egy egyensúlyi állapot, amikor még mindig viszonylag ritkán kellett cserélni a vizet (ez szempont volt, mert érzékenyek voltak az állatok a vízcserére), és nem is burjánzott el nagyon az alga, de bevont minden felületet amire természetes napfény esett, és a pH sem emelkedett nagyon. Nekem nagyon bevált, csak nem sikerült minden évben egyformán jól belőnöm, a lárvák felnevelése után pedig mindig megszűntettem praktikai megfontolásokból.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #723 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Ilyentén még nem gondoltam az aljzatot ellepő vékony zöld bevonatra, de van benne valami.

Az adatok:
Méret: 86 liter
Halaka: kb. 100 db arany Endler, 2 db kifejlett L144, 2 db kifejlett C. aeneus, 25 db Tanichtys albonubes, 1 db Xiphophorus maculatus
Szűrés: DIY talajszűrő + powerhead-re húzott ablakpárna szivacs
Növényzet: Anubias barteri, A. nana, Bacopa monieri, Sagittaria subulata
Dekoráció: nagy vasfa (kb. 25 x 25 x 25 cm)
Aljzat: apró (kb. 2mm) zúzott kő

Lassan másfél éve üzemel az akvárium, és ezalatt az aljzaton vékony algaréteg képződött. A vasfán elenyésző mennyiségű szakállalga.

Kéthetente cserélek vizet, és akkor cserélem az ablakpárna szivacsot is. Egy jó ideig rendszeresen mértem a víz paramétereit (pH, NO2, NO3, stb.), de felhagytam vele, mert vízcsere előtt is nagyon jók voltak a mért értékek.

Felhívásod alga-keringőre elgondolkodtatott, hogy az algáknak tudható be mindez?

Mary

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja - 11 éve 10 hónapja #724 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Mostanában egyre többet foglalkoztatnak az algák. Az akvaristák jelentős része az akvárium ellenségének tekinti a különféle algafajokat. Azt hiszem, hogy ezen ideje lenne változtatni és munkára fogni őket, ha már úgyis mindig jelen vannak. Nem kevés anyagi ráfordítással illetve munkával igyekszünk eltüntetni őket, de amilyen szívós kis élőlények általában csak részben sikeres az ellenük való küzdelmünk. Azon gondolkodom, hogy egy olyan szűrőrendszert kellene megalkotni, amelyben helyet kaphatnának az algák is egy elszeparált helyen. Ott élhetnének nyugodtan és ezért cserébe felfalhatnák az akvárium vízének a szennyeződését. Mindig olyankor szoktak ők elszaporodni, amikor valamilyen nem kívánt dolog feldúsul a vizünkben. Úgy működnek mint valami indikátorok. Az algafajok más-más életfeltételekhez alkalmazkodtak, ezért egy adott vízszennyeződés esetén egy vagy több algafaj indul szaporodásnak és foglalja el a rendelkezésére álló élőhelyet. Minél több algafaj van az élővízben annál több szennyező anyagot tudnak eltávolítani abból. Úgy gondolom, hogy az élőhelyek és fajok változatosságának növelésével az akváriumunkban is jobban érvényesülnének a természetes öntisztulási folyamatok. Szerintem nagyszerű "találmányai" ők a természetnek és meggyőződésem, hogy a természetes vizek tisztításában és tehermenetesítésében sokkal nagyobb szerepük van mintsem azt gondolnánk. Mi elsősorban esztétikai szempontok miatt harcolunk ellenük és elfelejtkezünk minden másról. Szóval egy olyan szűrési megoldáson gondolkodom, amelynek része lenne az alga/gák is egy esztétikailag rejtett helyen, de annak minden előnyét kihasználva. Miért küzdjünk ellenük, ha barátok is lehetünk!

Több szem többet lát alapon, van-e köztetek olyan aki lát ebben fantáziát és érdemesnek tartja a dolog kitárgyalását, megvalósítását, tesztelését. Ha igen, akkor szedjük össze a szükséges információkat és gondolkodjunk a megvalósításban. Mi a véleményetek?
Last edit: 11 éve 10 hónapja by Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: metzgerbalazs

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja - 11 éve 10 hónapja #725 Írta: sandorfipeter
sandorfipeter válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Mátéfi kollega írását valahol volt szerencsém olvasni, el is raktároztam az agyamban, és meg is fogom csinálni az olyan jellegű előkészítést.
Mindenesetre rendesek vagytok, hogy figyelmeztettek.
Én is üveg mellett fogom letenni a voksom, abban már több tapasztalatom van. Halőr, rábeszéltél, 3-as üvegből lesz. :silly:

Tapasztalataimmal majd jelentkezem, de ne várjátok mostanában, mert lassan őrölnek a malmok :D
Last edit: 11 éve 10 hónapja by sandorfipeter.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #726 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Az új szivacs előkezelés nélkül, akár halpusztulást is okozhat, főleg ha nagyon friss gyártású és esetleg zárt fóliába volt csomagolva és nem tudott kiszellőzni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: sandorfipeter, halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #727 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Majdnem zavarba hozol-köszönöm:)
Véleményem szerint ha zárt "dobozos" sarokmattent készítesz,maradj az üvegnél..de ha lehetőséged van rá válassz inkább 4-es üveget.Sokkal strapabíróbb,és biztosan nem enged semmit a medencédbe mint esetleg valamely ismeretlen műanyag.Ráadásul könnyedén ragaszthatod,az akváriumragasztók már bizonyítottak víz alatt is-ez viszont nem mondható el minden műa.ragasztóról.
A vadiúj szivacsot nem véletlenül ajánlottam érlelni..néha a legalaposabban kimosott új szivacs is tartalmazhat technológiai szereket,..nem kellene azonnal tesztelned a halak tűrőképességét-bár itt megint azt kell mondanom:balga fejjel én is betettem az új szivacsot anno az elsőnél.Habzott is a vizem..a halak nem nyilatkoztak,mondjuk bajuk nem lett.De jó szívvel mégsem ajánlanám.
Mátéfi kolléga talán már írt az új szivacsokról ha olvastad valahol....megszívlelendő;)!
Viszont az új szivacs is nyers még..no,menni fog ez,nem kívánlak elbátortalanítani!Van már annyi tapasztalatod hogy megfelelően fogod tudni kezelni a felmerülő nehézségeket-ha lennének.Várlak vissza majd a tapasztalataiddal,ok?
Sok sikert:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: sandorfipeter

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #728 Írta: sandorfipeter
sandorfipeter válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Köszönöm mindenkinek!

Itt aztán jön a segítség számolatlanul. Ez tetszik :) :)

Az angol nyelvű szöveg már jobban bejövős.

HalőrXXL: ebben teljesen igazad van. A helyre már én is gondoltam, hogy befér-e, de azt elég könnyen kipróbálom, egy belső szűrő fejegység fog működni. Pontosan Aquael Turbofilter. Szerintem be fog férni. Most is jó a szűrőse az akváriumnak, egy Eheim 2010 megy benne, de szerintem egy mattennel talán még jobb lenne. ;)
Levegő van, de csak egy pumpáról, és az időszakosan máshol kell, szóval marad a powerfej.
Csigasügereknek bőven elég, tekintve hogy csak 4-en vannak (L. meleagris), de most beletettem 10 db 2 centis Cyprichromis microlepidotus ivadékot, őket meg ugye nyomatni kell folyamatosan kajával. :woohoo: :woohoo:
A Mattennek viszont előre, az akváriumon kívülre meg kell csinálnom a tartóját, mert az akvárium jelenleg is üzemel. Szerintetek 2-es üvegből csináljam, vagy inkább valami műanyagféléből???:dry:
A vízcserék eddig is megvoltak, menetrendszerűen, 2 hetente, ezen változtatni nem akarok később se.
Indítás egy külső szűrős szivacsbelecsavarással fog történni, mivel eddig Mattent még nem használtam. (Pedig a nagy, 500-as akváriumba is meg tudtam volna csinálni, de akkor feleslegesnek tartottam külső szűrő mellé)

Köszi mindenkinek! (És grat Halőr az AM-es cikkedhez, nagyon f*sza lett B) )

Petya

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #729 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!
A nagy számítgatások közepette azért ajánlott a következőre is figyelni:vajon a powerfej szépen be fog férni a szivacs mögé?
Péternek azt mondanám:ha két centin múlik a dolog,akkor minden esetben a nagyobb rádiusz kell figyelembe venned..meglásd meghálálja magát a mostani nagyobb felület,és a kényelmesebb kamraűr kezelhetősége.Hosszabb távon pedig felhívom a figyelmed a cseh emelők előnyeire,ha levegővel el vagy látva..
Csigasügereidnek bőséggel megfelelő lesz az említett felületű szivacs,a sűrűség is telitalálat...nálam N.multifasciatusok voltak egy 45-ös medencében számolatlanul,egyetlen levegő meghajtású szivaccsal szűrtem;).Nyilván a vízcseréket szépen le kell követned,de ez a felület elegendő lesz-főleg ha oltod,vagy érleled a szivacsot...
Érlelés:már működő matten mögé beállítod a szivacsodat,és hadd menjen 2-3 hétig...aztán semmi leöblítés,semmi egyéb..az eddigi áramlási irányra figyelve helyezed az új helyére,és azonnal indítod a keringést.Így a már beállt régi szivacsoddal karöltve ebben is megtelepednek a klf.Nitrosomonas stb. baktériumtörzsek;)
Egy jól működő mattennek árban nincs ellenfele...
Sok sikert:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: sandorfipeter

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #730 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Itt egy jó kis magyar leírás, én annó ez alapján építettem:
www.diszkosz.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=72
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #731 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Találtam két angol nyelvű anyagot, hátha azokkal kicsit könnyebben boldogulsz:


Hamburger mattenfilter

Building a Hamburger mattenfilter (HMF) for an aquarium

Mary

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja - 11 éve 10 hónapja #732 Írta: sandorfipeter
sandorfipeter válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Köszönöm a segítséget!

Tegnap este próbáltam bogarászni, de a németet ennyire nem értem, a "ferdített magyart" meg elég nehéz kibogozni. Na majd ma megint nekifutok. Mindenesetre nagyon jó írás, ilyenek készülhetnének magyar írók tollából is.

Üdv. Petya
Last edit: 11 éve 10 hónapja by sandorfipeter.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja - 11 éve 10 hónapja #733 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szia Péter!

Semmi szükség arra, hogy magam fejtegessem itt a kiszámítását a mattenszűrőnek, ugyanis számtalan helyen megtalálható. Inkább megmutatom neked, hogy hol találsz pontos információkat e tekintetben, és ahol egy alkalmazás segítségével pontosan kiszámolhatsz mindent. A linket szándékosan a google translate segítségével magyarítottam, remélem ez segít.

http://translate.google.com/translate?u=http%3A//www.bingo-ev.de/~kh3515/matfilt.html&hl=hu&langpair=auto|hu&tbb=1&ie=ISO-8859-1

sikeres barkácsolást és jó munkát!

ez az eredeti:

http://www.bingo-ev.de/~kh3515/matfilt.html
Last edit: 11 éve 10 hónapja by Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: sandorfipeter, Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 10 hónapja #734 Írta: sandorfipeter
sandorfipeter válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!

Egy 60 literes csigasügeres akvárium szűrését szeretném megoldani egy sarokmattennel. Kérdésem a témában az lenne, hogy egy 10 centis sugarú negyedkör elég lesz-e ekkora akváriumhoz, vagy legyen inkább 12 centis?
A másik pedig az lenne, hogy egy 350 l/h-ás belső szűrő megfelelő lesz-e a célra, tehát nem túl lassú, vagy túl gyors egy ilyen működtetéséhez?
A szivacs TM30-as lesz.

Köszi mindenkinek!

Üdv. Petya

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 11 hónapja - 11 éve 11 hónapja #735 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Pontosan az említett növény,és hasonló társai hajlamosak a hihetetlenül gyors pusztulásra..
Ebben a topicban a szűréssel kapcsolatosan referálnék csak,ha megengeded akkor kérnélek hogy a haladdal kapcsolatos és egyéb kérdéseknek a megfelelő rovatban adj hangot,rendi?:)Jobb lesz ez így.....de slusszpoénként még ajánlom az esti chatparty-t is;)
T.:Gábor
Last edit: 11 éve 11 hónapja by halőrxxl.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 11 hónapja #736 Írta: esztus90
esztus90 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szűrő: EHEIM 2008

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 11 hónapja #737 Írta: esztus90
esztus90 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Köszönöm a gyors választ :) Nemrég lettek halaim..:) Már kitisztítottam a szűrőt és a víznek a kb.10 %-át lecseréltem, mosmár szép tiszta a víz. Tündérhínár volt benne, de kidobtam, mert ették a halak és nagyon piszkolt, jelenleg egy kis növény van benne, aminek kemény levelei vannak, azt nem eszik a halak, nem is piszkít, ugyhogy benne hagytam, mert nagyon szép. Milyen tépot adok a halaknak? Sera san-t és Tetra Guppy-t. Van most egy beteg halam szerintem, ami nagyon aggaszt, kb 2 napja nem akar enni sem és mozogni sem, csak nagyon ritkán, általában a köveknél van ( Napfény platti ) nincs semmi elváltozás pedig rajta, általában kivan közösítve a többi plattitól. Ez miért van? Vagy mi lehet a baja? A többi hallal semmi gond, rendesen esznek és rendben van minden velük. Kb hetente cserélem le a víznek 10 %-át, teszek bele minden alkalommal Tetra Aqasafe-t, és vitamint is. Esetleg milyen növényt ajánlanál pl. vízikalász? Azt ugy olvastam neten, hogy nem szeretik a halak és szép növény. Várom válaszod :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 11 hónapja #738 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szia!
Nem igazán kaptál még tanácsot ugye?
A szűrős kérdésedet válaszolnám meg röviden,talán hasznos lesz:előbb tudni kellene milyen növényed darabkáival van probléma,mert esetleg egy megfelelőbb növénnyel jobban járnál.Gondolok itt a keményebb levélzettel megáldott anubiasokra,misrosoriumokra....Ezekhez még esetleg a fényed is elegendő lehet,és később a sikerélményen felbuzdulva jobban belemélyedsz a hobbiba.
A szűrőről mindenesetre le kell szedegetni a növényi lepedéket,hiszen az egyrészt visszafogja a szűrőt,másrészt az esetlegesen bomlásnak induló levélkék-szárdarabok csak terhelik a vizedet.Ne légy rest akár hálóval is összeszedni a lebegő növényi részeket,nem kell megvárnod amíg a szűrő telítődik vele..
Azért jó lenne tudni pontosan milyen növényeid vannak,és a szűrő meghatározása is segíthetne..Továbbá kérlek mondd el miféle eledelt etetsz,és egy javaslatom is lenne az átmeneti időre:a Sera Vipan-al nem lőhetsz nagyon mellé,nagy általánosságban minden hal elfogadja.Ráadásul kisebb kiszerelésben is kapható,tehát "rakoncátlan" halaid ízlését tesztelheted is.
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: esztus90

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 11 hónapja #739 Írta: esztus90
esztus90 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok! Kérnék egy kis segítséget :) Nemrég kaptam, egy komplett 54 literes akváriumot, telepítettem be növényt és a napfény plattik rákattantak. Hiába vettem nekik külön eleséget, amit a boltban ajánlottak, az nem kell nekik,mit csináljak?. Egy másik kérdés, a szűrőt milyen időközönként takarítsam, mert a növényből amik lehullanak, mind a szűrő külsején és belsején állnak meg? Vagy nem lesz baja? (Eheim levegőztetős szűrő.)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 11 hónapja #740 Írta: Magician
Magician válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Ha jól tudom a szumik, h a csapatban vannak tartva 5-6db akkor egymásra figyelnek és nem csipkedik a többieket, vagy csak minimális szinten!? a matten nem egy érvágás és most már bele is mernék vágni, ezt még meggondolom.
köszönöm a válaszod!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.317 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés