Az akvárium szûrése

Több
10 éve 10 hónapja #801 Írta: illes70
illes70 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szia Trek!
Köszönöm a választ, viszont már teljesen elbizonytalodtam.
A sorrenddel kapcsolatban máshol a következőt olvastam:
Töltet, alulról felfelé:
1. kerámiagyuru
2. Ista Compact bioball vagy lávakő
3. szivacs, perlon
Szivacsot az alsó két rekeszbe nem javasolnak. Ha a legfelsőben van, akkor a szivacs telítődése esetén azt a víz meg tudja kerülni (bypass), így a bioszűrés megmarad.
Ha alul van a szivacs, eltömődés esetén már mindent megkerül a víz a bypass által, és semmilyen szűrésen nem megy át.
Na most melyik a helyes sorrend?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 10 hónapja - 10 éve 10 hónapja #802 Írta: trek
trek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
P51D:

A szivattyút az átfolyásnak megfelelően kell méretezni (azaz ki kell számolni), itt a fórumon az adatokról olvashatsz. <Katt ide> Az emelési magasság nem számít, csak akkor ha a szivattyú nyomócsöve a víz felett van, és akkor is csak az rész érdekes.

illes70:
Nem jó a sorrend, előre kell a mechanikai szűrő anyagot tenni, azaz a vastag szivacsot. A többi sorrend jó bár szerintem felesleges többféle kerámiagyűrű.
Last edit: 10 éve 10 hónapja by trek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: P51D

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 10 hónapja - 10 éve 10 hónapja #803 Írta: illes70
illes70 válaszolt Szűrőanyag témában
Sziasztok halasok!
Most rendeltem egy Atman AT-3336 (Aqua-Pro 2/Evo 2208)külsőszűrőt PROF töltettel

Szűrőanyagok folyásirány szerint:
- 1. tálca (alsó): Bakto-Max kerámiagyűrű
- 2 cm vastag szivacs
- 2. tálca (középső): Lávakő
- 3. tálca (felső): HOBBY Absorbex kerámiagyűrű
- perlonvatta
Jó ez a sorrend? Minek a 3. tálcába is kisebb méretű kerámiagyűrű?

Ui.: Bocsi, hogy a kérdésemmel egy új témát hoztam létre, de rossz helyre kattintottam. Nem tudom, lehet-e törölni?
Last edit: 10 éve 10 hónapja by illes70.

Több
10 éve 10 hónapja #804 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Emperor, Pasa köszönöm a válaszokat. Nekem ennyi elég is biztatásnak. :) Megcsinálom!
A tervezéshez kérnék még tanácsokat:
A szóban forgó akvárium egy 80*35*40 cm-es(112 lit.)akvárium. Jelenlegi szűrése egy Tetratec EX700-zal van megoldva. Ezt a háttér mögöttit ennek a kiegészítésére csinálnám. Gondolom, már csak a mattenes alapokból kiindulva is, hogy ennél sem célszerű a gyors áramlás kialakítása. Jobban örülnék ha ez a háttér mögötti kihasználatlan hely besegítene a biológiai szűrésbe.Mekkora szivattyú javasolt? Én az EHEIM Compact 1000-t néztem. 300 l/h szállítással és 0,5 m emelő magassággal. Ez feltételezem a 40 cm-es akvárium magassághoz elég. :S

Több
10 éve 10 hónapja #805 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szerintem a leghatékonyabb megoldás, érdemes vele foglalkozni.

Több
10 éve 10 hónapja - 10 éve 10 hónapja #806 Írta: Emperor_
Emperor_ válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
P51D!

Én a Hamburger mattenfiltert jobban kedvelem, ugyanis az igen pontosan méretezhető.

(link törölve - szerk.)

A háttér mögötti se rossz, de ott kb annyit lehet tudni, hogy 300-600 l/h pumpa kell.
Last edit: 10 éve 10 hónapja by Moderátor.

Több
10 éve 10 hónapja #807 Írta: P51D
És jó, vagy sem?
Érdemes vele foglalkozni, vagy felejtsem el?

Több
10 éve 10 hónapja #808 Írta: Emperor_
Most írta::

Szia, ezt hívják mattenfilternek. Keress rá, sokféle leírás van róla neten.

Tévedés, ez nem egy Hamburger Mattenfilter.

Ez egy sima háttér mögé épített, lassú átfolyású biológiai filter.

Több
10 éve 10 hónapja #809 Írta: Most
Most válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szia, ezt hívják mattenfilternek. Keress rá, sokféle leírás van róla neten.

Több
10 éve 10 hónapja - 10 éve 10 hónapja #810 Írta: P51D
Áhhh, nem jó a link.... :(
Megpróbálok egy rajzot csatolni...
Mellékletek:
Last edit: 10 éve 10 hónapja by P51D.

Több
10 éve 10 hónapja - 10 éve 10 hónapja #811 Írta: P51D
Sziasztok!

Azt tervezgetem, hogy a háttér mögé betennék egy kisebb szivattyút. valahogy kialakítanék az akvárium jobb és bal felén egy pár centis "aknát", "kutat". A kettő között lenne a szivacs és a lávakő töltet.
...
Csinált már ilyet valaki? Van vele valami tapasztalat? Akvarista üzletben láttam hasonló szűrést. Adoptálnám az ötletet, ha életképes...
Last edit: 10 éve 10 hónapja by Moderátor.

Több
10 éve 10 hónapja #812 Írta: trek
Beírod a "gugliba" hogy "biological filtration" és elég sokat találsz, de érdemes tengeris vagy kerti tavas helyeken is nézelődni.

Több
10 éve 11 hónapja #813 Írta: Csababá03
Csababá03 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
trek írta::

Jó biológiai szűrőt építeni érdemes, esetleg található a piacon készen is.

Tudnál ilyen gyárit említeni? Kösz.

Több
10 éve 11 hónapja #814 Írta: trek
Ezek a gyári külső szűrők (és más típusok is) "rendes biológiai szűrésre" alkalmatlanok, lévén az áramlási sebesség nagy (még akkor is ha a szűrőanyag egyes részein megfelelő lehet). A gyári szűrők főleg mechanikai/kémiai és a legkevésbé biológiai szűrésre alkalmasak. Jó biológiai szűrőt építeni érdemes, esetleg található a piacon készen is. Egy külső szűrő megfelelő lehet egy átlagos akváriumhoz, nem kell rögtön a bonyolultabb biológiai szűrőben gondolkodni. A szűrő kiválasztása pedig a vízforgatáson és a szűrőanyag térfogatán múlik, amit viszont a tartani kívánt fajokhoz és az akvárium méretéhez kell igazítani.

(A jó szűrés mindig alapfeltétele egy jól működő akváriumnak, nem szempont hogy "igénytelenebb" halakat választasz, bár én ezt önmagában is butaságnak tartom mivel nincs igénytelen hal, mint ahogy butaság az 1l/cm is - pl. 20literbe 20cm-s aranyhal? Fele ekkorát se.)

Több
10 éve 11 hónapja #815 Írta: newsy
newsy válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Azután érdeklődnék,hogy 120*40*50-es édesvizi akváriumba milyen külső szűrőt ajánlanak,amivel rendes biológiai szűrést lehet csinálni,(Eheim 2213,Atman CF-800 ezeket néztem ki, de nem ragaszkodom hozzájuk).Egyszerűbb igénytelenebb halakat, és növényeket szeretnék bele, persze betartva a max 1l/cm határt. Köszönettel veszek minden hozzáértőbb segítséget, tekintve,hogy én most kezdem ezt a rejtélyes, de szép hobbit.

Több
11 éve 4 hónapja #816 Írta: Emperor_
Yakela!

Igen, szerintem elegendő lesz.

Biológiai szűrésre alkalmas szűrőanyagot is bele kell helyezni: BIO labda, kerámia gyűrű, lávakő, perlonvatta.

Több
11 éve 4 hónapja - 11 éve 4 hónapja #817 Írta: Emperor_
zsore!

>Itt< van egy szösszenetem a vízcseréről.

A vízcsere mértéke mindig a bent lévő halak/szűrés/etetés/növénytápozás/vízmennyiség értékek figyelembevételével történik.
Last edit: 11 éve 4 hónapja by Emperor_.

Több
11 éve 4 hónapja #818 Írta: tomm
tomm válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Yakela, zsore: Az hogy mennyi vízcsere legyen és mekkora szűrő, elég sok mindentől függ.
Növényes aksiban néhány pontylazaccal elég lehet két hetente 10%. Sügereknél a növények hiánya vagy lassú növekedésük indokolja a heti 20-30%-ot. A tápozott Co2-vel turbózott aksiknál a heti 30-50% teljesen normális és ami meglepő, hogy nitrátot is kell nyomni bele különben a növényeknek annyi.Ha ilyen kérdésitek vannak, akkor a részletekben bújik meg az "ördög". Az igaz hogy minél nagyobb annál stabilabb, de csak ha a vízcserék rendben megtörténnek! Az aktív szenet pedig felejtsd el, csak a gyógyszerezések utáni méregtelenítéskor kell használni.

Több
11 éve 4 hónapja #819 Írta: zsore
zsore válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Klassz! Kivettem a szenet,kb. két hetet ment a szűrőben. Dobhatom ki,vagy még felhasználható? És még egy kérdés: Van-e valamiféle "recept" vagy szabály a vízcserére,vagy ez inkább akvárium függő? Itt is kering mindenféle okosság. Van aki hetente 50%-ot cserél, van aki havonta 20%-ot... Például igaz az,hogy nagyobb medencénél ritkábban kell cserélni?
Köszönöm a választ!

Több
11 éve 4 hónapja - 11 éve 4 hónapja #820 Írta: Yakela
Yakela válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Helló

Egy olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, van egy 150l akváriumon külső szűrön gondolkodom. Tetratec ex700-ra gondoltam. Ez megfelelő lenne és ellátna megfelelő biológiai szűrést? Köszönöm a segítségeteket.
Last edit: 11 éve 4 hónapja by trek. Indoklás: helyesírás

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 1.641 másodperc