Díszhaltáblázat tenyésztők részére:

Több
8 éve 7 hónapja #161 Írta: halőrxxl
Ki kell azonban térnem a magyar nyelv használatára is az én tekintetemben.Talán többször félreérthető amit írok,pedig igyekszem pontosan fogalmazni...és megvallom a kutyát nem érdekli hogy az értelmező szótár,vagy a Wiki mit mond az ezer éves szómagyarázataiban:)A nyelv változik,ezt még a 3.Évezred nyelvészeti cikkét író szakértő úr is elismeri-és éppen arra törekednek,hogy az idő közben más értelmet is nyerő szavak-kifejezések a helyükre kerüljenek.Írásaimban is igyekszem a szemantikai eszközökkel élni,hogy minél pontosabb megértését segítsem a mondandómnak...ezért a sok mondatközi írásjel.Lehet hogy mégis pontatlankodom azonban-ekkor nem bánnám ha nyugodtan rákérdeznétek!:)Elnézést ha újnak tetsző szavakat alkotok,ha nem kizárólag értelmező szótár szerint fogalmazok..csak szeretem használni édes anyanyelvemet.De majd javítok ígérem..;)
Felvetődik a szavak jelentése is,meg hogy ki hová sorolja magát? :D Ne ugrass már..ki lenne az a megátalkodott aki magát a profik közé sorolná?Ilyenkor ajánlatos a szerénykedés...Viszont azt hiszem van közöttünk elég olyan ember akinek a szava döntő lehet-bízzuk hát rájuk hogy kit mely kategóriába sorolják a készülő táblázatban.
De hogy ne hagyjalak válasz nélkül-és el is gondolkoztassalak kicsit-,íme a saját magam besorolása-és ez tuti ül is:profi amatőr akvarista vagyok...aztán a hangsúlyokkal játssz el ha kedved tartja,hiszen tudjuk hogy anyanyelvünkben ennek legalább olyan szerepe van,mint a kimondott szónak!Sajnálom hogy ez utóbbit itt nem tudjuk érzékeltetni-ellenkező esetben biztos lennék benne hogy érted:humornak,gegnek,poénnak szántam! :D
De akkor egy kérdés:milyen kifejezést tartanál megfelelőnek a készülő táblázat megnevezésére?Kritérium:rövid,velős-de ugyanakkor mindenki számára tökéletesen kifejező és azonnal érthető legyen.Innen folytassuk,ok?
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja - 8 éve 7 hónapja #162 Írta: Mátéfi
Szerintem a halászat és a haltenyésztés két különböző tevékenység. Úgy gondolom, hogy a díszhaltenyésztés a haltenyésztési tevékenységi körbe tartozik.
Last edit: 8 éve 7 hónapja by Mátéfi.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 7 hónapja #163 Írta: halőrxxl
Köszi ez utóbbit..én bizonytalan vagyok.Valami olyat hallottam,hogy a díszhalakat nem sorolják a halászattal egy kategóriába-valami más előírás vonatkozik rá.
Valóban szükséges utánanézni,sőt aki tud valami konkrétat az hasznos volna.Sejtem hogy többen is rendelkeztek valami megfelelő brossúrával-segítenétek?
A linkedet én tudom hogy a legnagyobb munkával kerítetted elő,le a kalappal...de számomra ez olyan nyakatekert megfogalmazásokat tartalmaz,hogy a hátamon felborzolom tőle a nem létező szőrt-ez persze az én hibám.
Teszek egy próbát:mailben felkeresem a NAV megyei központját,kíváncsi vagyok ők mit mondanak,mit javasolnak?A választ be fogom másolni...

Több
8 éve 7 hónapja #164 Írta: Mátéfi
Ami a tevékenység működését illeti, találtam a NAV honlapján egy információs füzetet, mely szerint úgy ítélem meg, hogy a díszhaltenyésztés mint foglalkozás a mezőgazdasági tevékenységek körébe sorolt tevékenység és a 6. számú információs füzet ad támpontot az adózási szabályokat illetően. E tekintetben nem ártana azonban egy adó szakember véleményét is hallani.

a dokumentum itt érhető el:

http://nav.gov.hu/data/cms220696/6_fuzet_ostermelok_2012.pdf
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
8 éve 7 hónapja #165 Írta: Mátéfi
És a non + ultra:

Idegen szavak gyűjteménye

akvarisztika = hobbi háziállat- és díszhaltenyésztés

Több
8 éve 7 hónapja #166 Írta: Mátéfi
Szűkítjük a fogalmat:

Mi is az a “díszhaltenyésztés" ?

"A díszhaltenyésztés alapvetően a díszhalak intenzív szaporítása nagy számban, lehetőleg megtartva természetes tulajdonságaikat, vagy a nemesítés, amelynek során új forma, ill. színváltozatot hozunk létre. A mai hazai díszhaltenyésztők nagy százalékban az első szempontot tartják szem előtt. Sajnos ez az ún. tömegtenyésztés - a nem időben elvégzett vérfrissítéssel - egyre több torz, szín- és formahibás ivadékot okoz. A komoly tenyésztő ezeket a korcsokat szigorúan kiválogatja és gondoskodik róla, hogy kereskedelmi forgalomba csak a legtipikusabb és a legerőteljesebb példányok kerüljenek.
A tenyésztőnek mindent meg kell tennie azért, hogy megismerje az általa tenyészteni kívánt halfaj eredeti lelőhelyét, viselkedését, szokásait. A tenyésztés során biztosítania kell az adott halfaj szaporodásához szükséges optimális feltételeket, azaz a fő környezeti tényezőket. Ha ezzel megvan, megtette az első lépéseket a siker felé.
A tenyésztés másik lehetséges módja a nemesítés. Ehhez tisztában kell lennie a tenyésztőnek az öröklődés általános szabályaival. Tipikus példa erre a problémára: a guppik számos külső díszbélyegeit a nőstény örökíti, pedig csak a hímen jelennek meg. Tehát hiába veszünk gyönyörű hímeket, az utódok mintázata elsősorban úgyis a nősténytől függ.
Természetesen tisztában kelt lennie a tenyésztőnek azzal is, hogy felelősséggel tartozik a gondozott állatért, hiszen az teljesen ki van szolgáltatva neki."

http://www.halak.abbcenter.com/?menu=szabalyzat&PHPSESSID=5b94b7ce7d98bb44dee7b39c99300f3d#

Több
8 éve 7 hónapja #167 Írta: Mátéfi
És hogy bonyolódjon a helyzet:

"A haltenyésztés, mint tudatos és tervszerűen végzett állattenyésztési tevékenység (a
mezőgazdaság egyik ága), abban különbözik a halászattól, hogy a különböző társadalmak
egyes embercsoportjai táplálékszükségleteik kielégítésére olyan környezeti viszonyokat
teremtenek, amelyben bizonyos halfajok jól érzik magukat, ott növekednek, szaporodnak,
végső soron emberi fogyasztásra alkalmas termékeket (halhús, halikra) termelnek."

http://dettk.ucoz.com/_ld/1/116_halbiosz_gyak_t.pdf

Több
8 éve 7 hónapja #168 Írta: szotyika
amatőr :laugh: ;)

Tommy

Több
8 éve 7 hónapja - 8 éve 7 hónapja #169 Írta: Mátéfi
Az értelmező szótár szerint a profi vagy professzionális = hivatásos, szakértői, mesteri.
Az amatőr = Aki nem a foglalkozásából adódóan, hanem kedvtelésből foglalkozik valamivel.
A Hobbi = http://hu.wikipedia.org/wiki/Hobbi

A sport világában a profi nem feltétlenül a tehetséget és a tudást jelenti, hanem azt, hogy a sportoló az általa gyakorolt sportágból él meg, vagy abból rendszeres bevétele. A különféle szakmáknál ugyanez a helyzet, csak ott általában a szaktudás meglétével is párosul a profi minősítés. A hobbi sportoló vagy hobbi barkácsoló nem sorolható a profik közé, mivel elsősorban a saját örömére csinálja amit csinál és semmilyen anyagi elvárásai vagy törekvései nincsenek. Természetesen a hobbis tehetsége és szaktudása akár jobb vagy sokkal jobb is lehet, mint a profié, a megkülönböztetés elsősorban nem a szakmai tudás. Szerintem....

A fentiek alapján ki hová sorolná magát vagy másokat, úgy, hogy az a valóságnak is megfeleljen?
Last edit: 8 éve 7 hónapja by Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Több
8 éve 7 hónapja #170 Írta: halőrxxl
Egyértelmű..és közben legyünk tisztában a mi szerepünkkel is!:)
Javaslatok,illetve jobbító szándékú ötletek hasznosnak bizonyulhatnak.Én ppéldául azt javaslom,hogy ha hobbi szintű "tenyésztők" is benne foglaltatnak majd,el lehessen őket különíteni.Például más színnel,esetleg más táblázatban szerepeltetve őket.
Ez a táblázat ha olyan lesz mint amilyennek kell majdan lennie,remek támpont lehet akár nekünk magunknak is megtalálni a keresett információkat-és ha a T. kolléga részt vesz a fórumon azonnal tudhatjuk is hogy mekkora,és milyen jellegű tapasztalatainak a tudatában ad tanácsot!:)Ez csak egy mellékes dolog-de valahogy fontosnak éreztem elmondani.
A próbaverzió keltette érdeklődés azonban azt gondolom hogy sikeresnek mondható-folytatni,és fejleszteni szükséges!A két kört-értem ezalatt a profi,és a hobbista kategóriát már csak azért is meg kell különböztetni,mert a táblázat alapján esetlegesen vételi szándékkal jelentkező kereskedő idejét ne raboljuk pár halunkkal-mikor ő ezerszámra szeretne vásárolni.A hobbistáknak nyilván mindig lesz pár haluk amely "Kiadó"-de inkább csere alapot képezhet annak száma miatt.És igen...tisztázni kell még rengeteg dolgot.Én türelemmel,és jó gondolatokkal kívánom segíteni az itteni munkátokat is..:)

Több
8 éve 7 hónapja #171 Írta: szotyika
hát igen jól mondod mátéfi, de szerintem Pasának van annyi tapasztalata , és elég jó ember ismerő hogy eltudja dönteni hogy ki kerüljön fel, hogyan szavazunk olyan emberre akit nem ismerünk ;) . az jogtalan lenne.( nem tudjuk milyen halai vannak hogyan tarja , mekkora menyiségbe tenyészt halakat. én sok mindenkit nem ismerek még, és ez alapján nem szeretnék szavazásban részt venni. Tény hogy az AME- nak készül elsősorban, és a tagoknak. De szerintem hallgassuk meg Pasa gondolatait is erről a témáról.

Tommy

Több
8 éve 7 hónapja #172 Írta: Mátéfi
Kérdés: nem lenne célszerűbb két adatbázist készíteni? Mire gondolok...Egy a tagok (listások) számára korlátozás nélkül olvasható információ forrás, és egy korlátozott információkat tartalmazó de mindenki más által olvasható.

Még egy kérdés: nem kellene tisztázni, hogy az adatbázis milyen célból és mely célcsoport részére készül?

Célszerű lenne azt is tisztázni, hogy:

Ki milyen feltételek mellett kerülhet fel halaival az adatbázisba.

Az milyen kötelezettségekkel és esetleges előnyökkel jár.

Mely okok vezethetnek a kizárásra.

Tisztázni a listára felkerülő tenyésztő fogalmát, mert ez még egy forró dolog (egy "halgyár"-ban tenyésztenek mázsaszámra pl. zebra dániót vagy megszállott hobbis egy akváriumban egyetlen fajt rendszeresen vagy alkalmi jelleggel, viszont az az egy faj jelentős fajmegőrző, vagy biológiai értéket is képvisel. Kettejük közül ki a tenyésztő és ki nem az?)
Ki dönti el, hogy ki kerülhet fel a listára vagy le a listáról, egy személy, vagy valamennyi tag szavazatai alapján dől el?

stb. stb. stb.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
8 éve 7 hónapja #173 Írta: halivadek
Én is be szeretnék kerülni a táblázatba :)

Több
8 éve 7 hónapja - 8 éve 7 hónapja #174 Írta: szotyika
ez így tökéletes ;)

Tommy
Last edit: 8 éve 7 hónapja by szotyika.

Több
8 éve 7 hónapja #175 Írta: Pasa
szóval: a listába -első körben- csak tenyésztő kerülhet be. Ez egy próba-lista, amelynek formája használat közben fog kialakulni és válik véglegessé. A táblázat be fog kerülni az AM hasznos/letöltések menüpont alá. Így azt az oldalról csak admin tudja módosítani. A frissítéshez szotyika, a kapott adatok alapján, hetente küld nekem új listát.
Köszönöm a hasznos hozzászólásokat.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, szotyika, mark24

Több
8 éve 7 hónapja #176 Írta: szotyika
a lényeg hogy ami a tenyésztők nél megtalálható szín és formaváltozatok is helyet kapnak.

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
8 éve 7 hónapja #177 Írta: halőrxxl
Csodás!Már a mintapéldány is tetszett-meg az hogy nem kíméled az idődet-energiádat!Legyen ahogy jónak látjátok:szerkeszthesse két ember,legyen ez a formátum...tetszik na!:)
Külön öröm hogy minden hazai tenyésztésű hal helyet kapott benne-legalábbis azt hiszem.Már maga ez is értékes számomra-hát még ha tudni is fogom hogy például egy adott fajt kitől tudnék beszerezni!Ez nagyszerű lesz,nagyon örülök!
Tisztelettel:Gábor

Több
8 éve 7 hónapja #178 Írta: szotyika
íme hogy is néz ki a táblázat:

Melléklet:

Fájlnév: tblzat jel...exel.zip
Fájlméret:19 KB

Tommy
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
8 éve 7 hónapja #179 Írta: szotyika
azt viszont nem javaslom hogy bárki szerkeszthesse mert ha valaki valamit elszúr és úgy adja tovább a táblázatot abból brutál kuszaság lenne.
Én a magam részéről mivel én kaptam a megtisztelő feladatot a táblázat félkészítését a nagyvilágra, őszesen így max 2 ember az aki szerkeszthetné .az egyik én a másik pedig Pasa. Ami azt jelenti hogy szigorúan jelszóval védem a szerkesztéstől a táblázatot. természetesen mindenki tudja majd böngészni, de szerkeszteni csak 2 ember tudja majd.

Tommy

Több
8 éve 7 hónapja #180 Írta: StPauli
Kövezzetek meg, de nem vettem észre a többi munkalapot...
örülök hogy ilyen szépen alakul a dolog.
Ha kell segítség állok rendelkezésetekre.

Oldalmegjelenítési idő: 0.314 másodperc