Az akvárium szûrése

Több
15 éve 8 hónapja #861 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Helló mezisz!
Ezért mertem én is enyhén fojtani. Én is gépészettel (hajógépészettel, jelenleg épületgépészettel) foglalkozom. Tanulmányaim szerint a szívó ágat nem helyes fojtani.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
15 éve 8 hónapja - 15 éve 8 hónapja #862 Írta: mesziz
mesziz válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Helló
Most regisztráltam magam úgy, hogy üdv mindenkinek. A szivattyú fojtásával kapcsolatban lenne egy megjegyzésem. A szakmám villanyszerelõ, és épületgépészettel foglalkozom. Ha tömegáramot csökkented valójában a motor terhelését csökkented. Gondoljátok csak át nagyobb tömeg mozgatásához nagyobb erõre van szükség. Egy nagy ventillátort (irodaházak központi légkezelõinél) például zárt zsalukkal indítunk el, és a felpörgetés közben engedjük rá a terhelését, vagyis a levegõt. (a vakumban forgó ventillátor nem ütközik ellenállásba így csökken a terhelése) Azzal kapcsolatban, hogy melyik oldalt fojtjuk, szerintem teljesen mindegy hiszen a víz beáramlásának mennyiségét szabályozzuk egy rendszerben és, hogy ez a rendszer elején történik vagy a végén az nem változtat az eredményen. A csapok meg végül is egy normál golyóscsapnak felelnek meg.
Last edit: 15 éve 8 hónapja by trek.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
15 éve 8 hónapja #863 Írta: trek
trek válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Szerintem megfelelõ ekkora vízforgatás. A szûrõanyag térfogat lehetõleg nagy legyen én min. 20 litert javaslok.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
15 éve 8 hónapja #864 Írta: Pega
Pega válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Egy ismerõsöm szeretne egy beépített 660 literes akváriumot. Kb 500 liter víz lesz benne. Afrikai sügérek lesznek benne csapvízben, 10-20 cm körüliek. Nem lesz túltelepítve, milyen szûrést javasoltok?
Mi 2db külsõ-vödrös szûröre gondoltunk,kb 2×1300 l/h.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
15 éve 9 hónapja - 15 éve 9 hónapja #865 Írta: sakran
sakran válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Ha fojtod a szivattyút, akkor azt szerintem semmiképp ne a kimenõ/nyomó ágon tedd. Ezzel jelentõsen terheled a motort, ami meg drága mulatság mind áramfelvételben, mind élettartamban... Ha már fojtasz, akkor a bemenõ/szivó oldalt fojtsd.
A külsõ szûrõkön lévõ mûanyag csapok igazán nem is erre lettek tervezve. Azok csak a takarításnál szükséges zárást biztosítják. Mûködés közben fojtásra használni ezeket a mûanyag csapokat, azok gyors tönkretételéhez vezethetnek.
Én személy szerint nem javaslom a külsõ szûrõk fojtását, inkább a vizet tereld az akváriumban megfelelõképpen.
Last edit: 15 éve 9 hónapja by trek.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
15 éve 9 hónapja #866 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Az otthoni akváriumomban (110 liter) hosszában irányítottam az áramlást, egy normális értékre beállítva, ami még nem zavarja a halakat sem és nem keveri fölöslegesen a vizet sem. Az egy kisebb, szintén Tetra szûrõvel van szûrve, lassan 2 éve. Tapasztalataim szerint 3 havonta kell tisztítani. Az említett 180 literesben egy EHEIM 2213-as üzemelt és jó formán 3-4 hetente tisztítani kellett. Ezért döntöttem úgy, hogy túlméretezem a szûrõt. Az áramlás az általad leírt módon szabályozva van, esõztetõvel, fojtással (ez persze ahogy koszolódik a szûrõ egyre kisebb lesz, de hát ezt a nyomó ági csappal lehet szabályozni). Több helyen is rákérdeztem erre a túl szûrésre. Általam ismeretlen fogalom volt, el sem tudok ilyen lehetõséget képzelni. Azt hiszem ha ez mûködne talán még a Vízmûvek is akvárium szûrõket használna...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
15 éve 9 hónapja - 15 éve 9 hónapja #867 Írta: sakran
sakran válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Olyan, hogy hagyományos szûréssel egy akváriumot túlszûrjünk nem lehetséges. Egy esetben okozhat gondot az akvárium méretéhez képest kissé túlméretezett szûrõ, ha a vízáramlás mértéke már zavarja a halakat. Ez nálad aligha áll fenn, ha mégis, tereld szét a vízsugarat egy esõztetõvel, vagy a vízáram akvárium falára történõ irányításával.
A külsõ szûrõk teljesítménye egyébként se szokta elérni a névlegest, hisz a folyamatosan tömõdõ töltõanyag erõsen lefojtja a szivattyú teljesítményét. Ezt majd te is tapasztalni fogod idõvel. Igy az ezekre ráirt "ajánlott akvárium méret" egyébként is osztandó ca. 1,5-tel, tapasztalatom szerint.
Last edit: 15 éve 9 hónapja by trek.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
15 éve 9 hónapja #868 Írta: P51D
P51D válaszolt Válasz:Re: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!
Érdeklõdni szeretnék, hogy létezik-e olyan, hogy túl szûrés?
Magyarán, adott egy 180 literes akvárium, betelepítve afrikai sügerekkel (kb. 10-15 db, 10-12 cm test hosszúságúak), a szûrést egy Tetratec EX1200-as külsõszûrõ biztosítja. A szûrõ teljesítmény adatai szerint 250-500 literes akváriumhoz való. Túl van méretezve a szûrõ, vagy sem? Káros ez a halakra, a vízre, egyébre? A szûrõben a vízáramlás a csapokkal fojtva van.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 1 hete #869 Írta: trek
trek válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
A kérdésedre nem lehet válaszolni az alapján hány literes az akvárium.
Itt olvashatsz a témáról:
Gázok hatása az akvárium biológiai egyensúlyára

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 1 hete #870 Írta: silboy
silboy válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában

A légpumpa teljesítményét a szállítani kívánt oxigénmennyiségtõl, az akvárium magasságtól, stb. függõen lehet megválasztani.

Egy 160-as aksiba mennyi levegõt kell nyomni óránként?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 1 hete #871 Írta: trek
trek válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Nem feltétlenül kell belsõ szûrõ egy jól méretezett külsõ szûrõ mellett. A szûrõ megválasztása nemcsak az akvárium méretétõl függ, hanem a tartani kívánt halfajoktól és azok mennyiségétõl is. A légpumpa teljesítményét a szállítani kívánt oxigénmennyiségtõl, az akvárium magasságtól, stb. függõen lehet megválasztani.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 1 hete #872 Írta: silboy
silboy válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!

Kezdõ akvarista vagyok,jelenleg egy 50 literes akváriumom van,de szeretnék egy nagyobb,160 literest a közeljövõben.Ennek a szûréséhez szeretnék tanácsot kérni.Mit ajánlotok?Ha lehet csak külsõ szûrõt szeretnék.Szükség van belsõre is?Egy ekkora akváriumhoz mekkora teljesítményû légpumpa szükséges(liter/óra)?.Elõre is kösz a tanácsokat.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 4 hónapja - 15 éve 9 hónapja #873 Írta: trek
trek válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Ha biológiai szûrõt készítesz akkor a szûrõtölteten a víz lineáris sebessége 5 - 15 cm/perc között ideális, de max. 22cm/perc lehet.
A pumpa teljesítménye kiszámolható:
Q = (60 x A x v) / 1000 (liter/óra), ahol
A=szûrõanyag alapterület (cm2),
v=víz sebesség (cm/perc)
Ha mechanikai szûrõnek - amit én nem javaslok, ha mohát teszel elé - akkor ennél több, attól függõen mekkora áramlást és vízforgatást akarsz elérni.
A mûanyagrács a mohának megfelelõ. A szivacsot nem kell meghajlítani hanem elég jó szoros méretre vágni.
Last edit: 15 éve 9 hónapja by trek.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 4 hónapja #874 Írta: Pega
Pega válaszolt Mattenfilter témában
Hali!
200-240 literes akváriumba akarok szivacs szûrõt kiegészítõ biológiai szûrõnek( ha mechanikai az sem baj:).
Vízpumpa mozgatná a vizet.
Az akvárium kisebbik oldalára gondoltam, kicsit meghajlítva a szivacsot, mögé téve a szivattyút.
A szivacs 3 cm vastag 50×45-os=6.75 liter. Mekkora pumpa passzol hozzá?(500-600 liter/h van itthon).
Hogy ne legyen ronda, mohával szeretném befuttatni, mit tegyek a szivacs elé? Szúnyoghálót, vagy olyan mûanyag rácsot, amivel a fák törzsét szokták védeni( 3-4 mm lyuknagyságú fekete színû).

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 5 hónapja #875 Írta: trek
trek válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
A Nitrex egy bioszûrõ anyag, szintetikus polimer (nagy felülettel) és szénvegyület keverék (baktérium "energiaforrás"). A megtelepedõ anaerob baktériumok bontják le a nitrátot. A szénvegyület lassan bomló, de azért egyszer elfogy, így házilag szerintem nem tudod regenerálni. Ahhoz hogy jó "hatásfokkal" mûködjön (a gyártó szerint 97%+), mindig anaerob környezetben, nitrátdús vízben kell lennie (erre nem biztos hogy a külsõ szûrõ a legjobb hely). Sajnos a gyártó nem írja milyen átfolyási sebesség kell és hogy milyen pH tartományban használható, viszont azt írja hogy min. 9°C hõmérsékletû víz kell. Számos forgalmazó honlapján olvastam hogy ammónia, ammónium és nitrit lebontásra képes, nyilván ez marhaság. A Nitrex elé kell "kötni" egy jó (aerob) bioszûrõt.
( www.lombardoassociates.com/nitrex.shtml )

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 5 hónapja #876 Írta: ApisPeter
ApisPeter válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!
A Nitrex szûrõanyag berakható egy külsõ szûrõbe (vagy csak saját box)?
Lehet ezt regenerálni valamivel?
Tõzeges vízzel hogyan viselkedik? :-)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 5 hónapja #877 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Ha van egyébként is levegõrendszered, akkor tehetsz be egy szivacsszûrõt. Ha nincs, akkor nem fontos, de hetente 5 liter vizet cserélj frissre.


Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 5 hónapja #878 Írta: Neptun
Neptun válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Sziasztok!

Egy 15 literes akváriumba lesz 2 pár Heterandria formosám jó sok jávai mohával. Ilyen kicsi akváriummal még soha nem volt dolgom. A kérdésem a következõ: érdemes bele egyáltalán szûrõt tenni ( ha igen milyet) vagy inkább gyakori részleges vízcseréket csináljak?

A válaszokat köszönöm.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 7 hónapja #879 Írta: trek
trek válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Nem, nem elég indok. Az algásodásnak számos oka lehet, meg kell találni mi okozza (pl. világítás, etetés, szûrés, vízcsere stb.)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 7 hónapja #880 Írta: pierre
pierre válaszolt Re: Az akvárium szûrése témában
Ha az akváriumom algásodik az elég indok?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.293 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés