18 december 2017

Az akvárium szûrése

Több
2 éve 9 hónapja #101 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Nyilvánvaló hogy olyan gázt oldasz be a vízbe nagy mennyiségben ami a halak hemoglobinjához kötődve előnyt élvez az oxigénnel szemben. Nagyon hálás lennék ha ezt a dolgot megmutatnád nekünk videóval is, és a halaidtól elnézést kérve kérem a részvételüket.
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
2 éve 9 hónapja #102 Írta: invertáz
invertáz válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Összefoglalva.ugyan olyan mértékű áramoltatás mellett (2000l/h) bbubikat adagolva pipálnak a halak, bubikat elzárva rendbe jönnek. Még annyit , hogy nem rendesen pipálnak, hanem függőleges rartásban próbálnak minél közelebb lenni a felszínhez. Olyan groteszk módon mint ha szőlőfürtök lennének. A víz meg oly mértékben telítődik ezekkel az apró bubikkal, hogy tejfehér lesz a víz. A bubik visszapattannak a felszínről ezért nem tudnak távozni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
2 éve 9 hónapja #103 Írta: invertáz
Kicsit távol voltam, de most leírnám még egyszer. Nem oxigén hiányuk volt a halaknak, ugyanis 250-es aksiban van egy 1000l/h külső szűrő és egy szintén ekkora teljesítményű belső szűrő. Tehát egyetértünk, hogy van áramlás igaz? Soha nem kellett ide bubiztató alkalmatosság, csak pakoltam a kacatok közt és ráleltem egy diffúzorra a powerhead dobozában. Gondolram rája bifgyesztem. Na most ezt az aljára kell rakni, nem a kifolyó csutorához. Talán épp ezért olyan kicsi bubikat produkál, hogy nem jönnek fel a felszínre, hanem (erre varjatok gombot) lesüllyednek! Beüzemelés után negyed óra múlva pipálnak a halak. De ha elzárom a levegőcsövet, akkor pár perc múlva minden rendben.

Több
2 éve 9 hónapja #104 Írta: halőrxxl
Ok, ahogy érzed és szeretnéd! Ha segítség kell szólj..;)
Igen a vasárnapi börzén tiszteletemet teszem olyan 12-13h-ig előreláthatóan..:)

Több
2 éve 9 hónapja - 2 éve 9 hónapja #105 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Ez is jó lenne, viszont mindenképp szeretném minél jobban rejteni a technikát, sok ember megfordul a könyvtárban és egy oldal mattennél, ez a talaj szűrés nekem valahogy diszkrétebben hat, pláne, hogy nagyon pofás vallisneria csomó van most is az akvában és az egyik sarokba beraknám az emelőt, elé meg bedobálnám a vallisneriát.
Másik kérdés. Ezek szerint vasárnap itt leszel Pesten?
Utolsó szerkesztés: 2 éve 9 hónapja Írta: jocopoco95.

Több
2 éve 9 hónapja #106 Írta: halőrxxl
Javaslat: ha gondolod készíts inkább egy oldalmatten-t! :) Az emelő az én dolgom, és ha időszerű lesz posta is mehet! ;)

Több
2 éve 9 hónapja #107 Írta: jocopoco95
Szia! Nagyon kedves vagy és ez egy nagyon jó ötlet. Viszont, ennyire még nem tartok előre, egyelőre meg kell még beszélnem pár dolgot a könyvtárossal, aki eddig bíbelődött az akváriummal.
Egyébként pedig gondoltam rád, mint a tervem kivitelezőjére, mert ha sikerül elindítani az átrendezést, szeretném kihajítani a talajszűrőt, és külön a cseh emelőhöz készített, aljzatba merülő ("tölcsér szerű") részt szeretnék berakni a manado alá.......szerintem ez a talaj eléggé porózus ahhoz, hogy jól működjön vele a talaj szűrés, na meg az ára is kedvező.
Természetesen, ha elkészíted akkor szeretném kifizetni majd a felhasznált anyagok árát legalább. Már csak azért is mert nem egyedül intézkedek ebben az esetben, a másik meg, hogy kezdem magam deficitben érezni felétek, elvégre sokat köszönhetek nektek, én pedig keveset adok vissza még, de remélem ez majd változik. :)

Több
2 éve 10 hónapja #108 Írta: halőrxxl
Szia!
A pumpa elbírná a kettő emelőt is, de a talajszűrődnek csak egyetlen kimenete van- viszont egyetlen cseh emelő is "rendet tesz" ha amúgy jó a talajéleted!
Jocó szinte villám módban kérlek jelezz vissza hogy milyen magas emelőre van szükségetek, mert a börzére máris vinném, addig legyártom még! Az emelő képes csatlakozni 16mm-es belső, vagy ugyanilyen külső mérettel a talajszűrőtökhöz- ha ez jó azt is jelezd kérlek!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: jocopoco95

Több
2 éve 10 hónapja #109 Írta: jocopoco95
Sziasztok! :)
Jó régen jártam erre. :dry:
Ahogy az lenni szokott, ismét a tapasztalt kollégák segítségét kérném, levegős szűrés témában. ;)
Adva vagyon egy, ha jól láttam 275 l/h légpumpa és egy kb 60 liter körüli akvárium.
Az akváriumban jelenleg talajszűrés is működik és egy Eheim külső szűrő is rá vagyon akasztva. Azonban a talajszűrő a lehető legkezdetlegesebb porlasztó köves megoldással van ellátva, ezt szeretném én felváltani 1 vagy 2 cseh emelővel.
A kérdés csak az, hogy ez a pumpa elbírna-e 2 emelőt?
Az akvárium egyébként az állatorvosi egyetem könyvtárának földszintjén leledzik, eléggé lepukkant állapotában. :woohoo: Az egyik évfolyamtársamnak támadt az ötlete, hogy egy kicsit fel lehetne tuningolni, hogy nézzen is ki valahogy.

Több
2 éve 10 hónapja #110 Írta: halőrxxl
Tetszik..de most rátérek Invertáz dolgára.
Véleményem szerint nem oxigénhiány, hanem buborékbetegség okozza a tüneteket...valószínűleg túl sok nitrogén került a szervezetükbe. Hm? :)

Több
2 éve 10 hónapja #111 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Nem hullámoztatásnak, inkább áramoltatásnak nevezném! Nem tudom miért nem azt használunk, szerintem azt használunk, én legalábbis :) 4 akváriumomban egyáltalán nincs porlasztás, csak a belső szűrő/powerhead/külső szűrő általi felszínmozgatás. De én a cseh átemelőre és a porlasztókőre is úgy gondolok, mint valamire, ami a felszínmozgatás által segít oxigént beoldani... Furcsa, hogy ebben nem értünk egyet :) Amit idézel a cikk végéről, szerintem nem ellentmondás, csak kiegészítés: igen, ha apró és sokáig van a víz alatt egy-egy levegőbuborék (lásd CO2 diffúzorok), oldódik be belőle oxigén, de jelentősebb mennyiségű beoldódást nagy felületen (az akvárium teljes felülete, ahol levegővel érintkezik) áramoltatással egyszerűbb megoldani. Egy porlasztókő vagy cseh átemelő is jelentős áramlást és felszínmozgást idéz elő, természetesen nem is kérdőjelezem meg létjogosultságát - már csak azért sem, mert levegővel mozgatni a felszínt sokkal hatékonyabb, mint "rotoros" megoldásokkal - csak a hatásmechanizmusban nem értünk teljesen egyet azt hiszem, de erre való a fórum, hogy erről beszéljünk!

Invertáz hozzászólása valóban alapvető hibás következtetést tartalmaz: ha a halak felszínre jönnek az nem az oxigén "túladagolást", hanem aluladagolást jelenti, ez az utolsó kétségbeesett próbálkozása a halaknak az oxigénhez jutásra (szakszóval "pipálás"), a halak jelentős része nem bírja ezt az állapotot túl sokáig. Túladagolás oxigénből egyébként tudtommal nem létezik, a víznek van egy hőmérséklettől függő képessége arra, hogy mennyi oxigént képes oldott formában tartalmazni, tudtommal ez a maximumérték nem veszélyes (amellett, hogy nem is túl könnyen elérhető), de ebben fenntartom a tévedés lehetőségét, abban viszont biztos vagyok, hogy invertáz esetében nem erről volt szó.

Több
2 éve 10 hónapja #112 Írta: halőrxxl
Tulajdonképpen igen mélyen érdekel a téma, de nem is értek egyet, és máshogy is tapasztalom! :-D A hullámoztatás egyértelműen növeli a lehetőséget, de ha ez jobb mint a porlasztás akkor miért nem hullámgenerátorokat alkalmazunk?
Nagyon ismerős a PlecoPlanet-es link, anno rengeteg hasznát vetem-kérdésem végigolvastad?
Figyelem: Spoiler! [ Kattints a kinyitáshoz ]

Bárhogy is legyen a hullámoztatás mára kifejezetten népszerű lett, és elterjedt nézet- nem küzdök ellene, de én nem ezt követem.
Visszatérhetnénk pár szó erejéig Invertáz hozzászólásaira is, mert hamis következtetések lettek levonva szerintem..;)

Több
2 éve 10 hónapja #113 Írta: toist
És nem vársz hiába! ;)
A fizikai magyarázat viszonylag röviden itt található (elnézést kérek, magyar nyelvű anyagot nem leltem).
Röviden magyarul: a vízfelszínen keresztül a természetes diffúziónak köszönhetően oxigén oldódik be, ha ezt nem keverjük, a felső vízréteg telítődik oxigénnel és így nem képes többet beoldani. Ha keverjük, a helyére lépő új vízrétegbe ismét képes oxigén beoldódni és így tovább. A hagyományos porlasztás célja is inkább a felszín mozgatásán keresztüli "oxigén bekeverés", mintsem a levegőbuborékokból oldódó oxigén felhasználása. Ezt magamtól már így nem mertem volna leírni, de explicit megjelent egy Tropicalfish Hobbyist Magazine cikkben is (kattintva elérhető, utolsó bekezdés)
Olyan leírást nem találtam, ami fentebbinél részletesebb fizikával magyaráz, de ha vannak kétségeid, keresek! :D Máshogy tapasztaltad, nem értesz egyet, vagy csak mélyebben is érdekel a téma?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Galagonya, Kittenberger

Több
2 éve 10 hónapja #114 Írta: halőrxxl
Köszönöm, még várok Toistra, hátha van link..

Több
2 éve 10 hónapja #115 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése

halőrxxl beküldte: Kiemelten szívesen olvasnék erről-kérlek benneteket, hogy adjatok linkeket!

Linkem nincs, ezért is írtam, hogy szerintem. De képzelj el egy óceánt, ahol ugye 0 a beporlasztott oxigén, viszont egész nap hullámzik, és ez így tökéletes a halaknak... :)

De vissza a komolysághoz, Invertáz kolléga kísérlettel is bebizonyította, hogy a hullámzás többet ér, mint a buborékok vízbe juttatása, mert ugye azt mindannyian tudjuk, hogy oxigént túladagolni egy szűrővel nem igazán lehetséges. Én a kezdetektől csak a felszín mozgatását használom levegő beoldására, és a pandáim a közös akváriumban folyamatosan ikráznak (most már meg is eszik az ikrákat, így nem szaporodnak tovább szerencsére), így gondolom nálam sincs nagy oxigénhiány...

Több
2 éve 10 hónapja #116 Írta: halőrxxl
Kiemelten szívesen olvasnék erről-kérlek benneteket, hogy adjatok linkeket!

Több
2 éve 10 hónapja #117 Írta: toist
Egyetértek. A hullámzó felszín többet ér oxigénbeoldás szempontjából mint, a finom, elkevert beporlasztás.

Több
2 éve 10 hónapja #118 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése

invertáz beküldte: A többi lemaradt, de sebaj majd most. Szóval kipróbáltam a "csutorát" kissé lefelé irányítani, hogy nagyobb utat tegyenek meg a bubik. Ez be is jött, milliónyi apró bubi keringett az aksiban, olyan picik , mint amit a Co2 diffúzorok szoktak eregetni magukból. Örültem is magamnak roppantul, ez aztán az oxigén beoldás apukám. Aztán úgy egy óra sem telt bele, minden halam masírozott a felszínre pipálni. Csutora vissza, tíz perc és mindenki jól volt ismét. Létezik oxigén túladagolás?

Az, hogy hullámzik a vízfelszín szerintem sokkal több oxigént old be, mint a kis buborékok, amik el is távoznak a vízből ugyanúgy, ahogy jöttek...

Több
2 éve 10 hónapja #119 Írta: DM101
DM101 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Ez azért baj, mert én is azt hittem hogy ez jó, de ezek szerint nem.
Nekem ezt az Eheim belső szűrőm csinálja.Viszont most vettem egy Eheim 2213-as külső szűrőt.
Ha alulra kerámia gyűrűt teszek, és rá a kék szivacsot, arra meg Sera Siporaxot, az jó?

Több
2 éve 10 hónapja #120 Írta: invertáz
A többi lemaradt, de sebaj majd most. Szóval kipróbáltam a "csutorát" kissé lefelé irányítani, hogy nagyobb utat tegyenek meg a bubik. Ez be is jött, milliónyi apró bubi keringett az aksiban, olyan picik , mint amit a Co2 diffúzorok szoktak eregetni magukból. Örültem is magamnak roppantul, ez aztán az oxigén beoldás apukám. Aztán úgy egy óra sem telt bele, minden halam masírozott a felszínre pipálni. Csutora vissza, tíz perc és mindenki jól volt ismét. Létezik oxigén túladagolás?

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.254 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések