Az akvárium szûrése

Több
7 éve 3 hónapja #241 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
:woohoo:
Az aljzat tutira jó ugye?Olvasnom kell az akvakertészt is,mert a végén még megviccelsz minket valami ott már alaposan kivesézett kérdéssel-Jocó köszi!:)
Ha nem működő akváriumból vetted ki a működő szivacsot,akkor a színén kívül már csak kevés emlékeztet arra az időre amikor még működött.Egyébként én az ilyenfajta szivacsokat nagyon megbecsülöm...sokkal jobbnak tartom a valaha már működtetett szivacsokat,mint a gyári vadonatúj példányokat.Tapasztalataim szerint ezekben a vízjárta szivacsokban más könnyebben megtelepednek a baktériumok-sőt még az is lehet hogy a szárazra került szivacsban maradt kultúrák betokozódva benne vannak..
Az viszont egészen biztos hogy az élő szivacsnak párja nincs/már a szivacsok között/-olyannyira becsülöm ezeket,hogy használaton kívül is amolyan dokkolóállomáson vannak,és szépen szívódik át rajtuk a víz...
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 3 hónapja #242 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
A rothadó/szenvedő növényeid miatt. Legalábbis a fórumon, ahol megfertőződtél ezt olvastam. ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 3 hónapja - 7 éve 3 hónapja #243 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
nem mondanám, hogy nem boldogulok. csak flow nincs. az pedig kell, tudod, meg lettem fertőzve, bár azért tízszeres megforgatást nem várnék :D de legalább valami legyen.

kevés a levegő, az lehet, épp most cseréltem porlasztókövet, a régiből csak szivárgott. mostmár jobb egy kicsit, de most is csak sok apró van, nem sok nagy, ahogy régebben. lehet, ez is el van tömődve.

légpumpából nincs nagy választékom: egy hatmillió éves kövület resun ac 2600 tolja az ájert, már amennyire megy neki. ha jó infót találtam, ez fénykorában is csak 150l körüli mennyiséget bírt, de emiatt nem ruházok be másikra, mint már mondtam, jön az akasztós.

ezt a szivacsot használtam korábban pár hónapig ugyanebben a medencében, szintén garniknak, de hát az csak átmeneti parkoló volt, nem is nagyon rendeztem be, és a vizet se méregettem, itt most azért kicsit igényesebb garnikat tartanék majd. meg jóval több növényt, talán látható, hogy próbálok valamiféle kinézetet is adni neki:)
a szivacs szerintem nem halott. kimostam alaposan induláskor, és könnyen felszívja-ereszti a vizet.

ja: ebben még nincsenek állatok. már kb másfél hete járatom, és a garnik csak október végén érkeznek, csak gondoltam kivételesen nem rohanvást próbálok megfelelő környezetet kialakítani, hanem hagyok mindent, hogy a maga útján járjon. van benne pár bomló növénydarab is, kapott indítókultúrát is, szóval már csak beindulni kell:)

viszont amit nem tudok hova tenni, bár itt nagyon off:
nagyon ronda habréteg alakul a felszínen. az üvegnél körben, de hiába szedem le, hamar újratermelődik. ez mi a fene lehet?

Nedőzz!
Last edit: 7 éve 3 hónapja by nebula.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
7 éve 3 hónapja #244 Írta: halőrxxl
Hölgyem és uraim!
Köszönöm fiúk az észrevételezéseket,helytállóak!Nebula igazad van...anno a képleteket csak bemásoltam,azok elég ramatyul néznek ki..meg fogom oldani!
Gábor arany vagy..már nem is emlékeztem hogy hozzád is ment ilyen!Látom tökéletesen megértetted a működését,a vízoszlop magassága rettentő módon számít,ez szentigaz!Egyrészt a légpumpánk keltette nyomás leküzdi a vízoszlop nyomását,ami ott lenn a "mélyben" kiszabadulva azonnal a felszín felé törekszik,és minél mélyebben van annál jobban igyekezne is fölfelé.Másrészt a cső hossza is számít-egy bizonyos határig elmondható hogy minél hosszabb a cső,annál több a vízhozam is azonos mennyiségű levegőt betáplálva...Igen köszönöm hogy feltehetően tanulmányoztad a linkek egyikén lévő grafikonokat is-ez szépen mutatja az ahhoz értőnek a dolgok mikéntjét.Az ördög a részletekben lakozik...köszönöm hogy nyitott szemmel és értő hozzáállással olvastál!
Mac-szóljál hogy mi a probléma és azonnal orvosoljuk amint megtudjuk miben segíthetünk!Na...mailben már menni is fog a két cseh emelős blogom,de ha bárminemű dologban ilyen jelegű segítség kell hát szólj már léccike!:)Halvány sejtésem sincs hogy miért nem tudod olvasni a blogokat,de kérek egy listát hogy melyiket kéred akár a honlapról is és másolom...nyilván egyik szerző sem védette le jogilag a munkáját;)!
De van egy bűnöm is...már látom hogy egy blogírónak gondoznia is kell írásait,mert némelyik tovább él és érdeklődésre tart számot!Anno a fórumra ugyan beillesztgetem én képeket meg magyarázatokat,de azok nagy része az enyészeté lett valami malőr okán-ezért most megfogadom hogy ha a fórumon olyan hozzászólás/észrevétel születik ami befolyásolja bármely blogom utóéletét akkor az eredeti blogot kiegészítem ezzel!A cseh emelősnél is áhhh...trehány egy alak vagyok,vagy azt hittem csak pár megszállott fog olvasni?Pótolom majd a dolgokat-mint mondtam vannak újabb dolgok,és lesznek még ettől is újabbak-de azzal még sehogy sem állok!
Na de...engedtessék meg nekem hogy kicsit levegyem a szenteltvizet az emelőkről is-nehogy azt higgye bárki is hogy csak azokkal lehet halazni!Sőt-a mai napig használok ilyen kis Rodex szivacsos szűrőket a keltetőkben például.A lelke az érett és aktív szivacs,illetve a betáplált levegőmennyiség!Ezért is nem értem Nebulát,hogy ebben a kis 10 literesben nem boldogul vele-ám valószínű a képet elnézve hogy kevés a levegő!Tessék adni neki belőle..levegős szűrő!;)Még talán annyit hogy csupasz aljú medencében is bőven elegendő volt belőle kettő darab 50 literes anci előnevelőben-150 darab körüli 2.5-3 centis ancika lakta anno.Megintcsak a megfelelő baktériumkultúrára hegyeződik ki a dolog-forgathatod a vizet mint a gép,ha nincs meg a nitrogénkörforgás akkor megette a fene...ráadásul nem csak aerob és anaerob van ám!;)Való igaz hogy az etetések száma, halaink étvágya,és a látszólag benn sem lévő de oldott anyagok számítanak sokat-viszont idővel kitapasztaljuk hogy mit miért és mikor..na mindegy:ha jók a szivacsok a 4db hagyományos szivacsosnak bőséggel el kell bírni a keletkező bomlástermékekkel.
De "megint hoppá":ha telítődött a szivacs-és a "matracszivacs" el tud ám "zsírosodni" rendesen-akkor a levegő nem azon szívja keresztül a vizet,hanem a levegő kilépésénél képződik egy ellenáramlat..ilyenkor a szivacs már csak ballaszt.Ki kell mosni alaposan-vagy a TM sorozatból kell az ismert módszerrel kialakítani szivacsokat rá/nálam ez történt/.
Észrevételezzétek a mostani mondandómat-ha van még valami és tudok akkor készséggel segítek!

Több
7 éve 3 hónapja #245 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Miben különbözik az álló szivacsos attól, ami nálam van?
Anci nevelő medence vízoszlopa 15-16 centi, és jelenleg 4 db hagyományos szivacsszűrő próbál megbírkózni a feladattal.
Ha netán valami blogféllét írnál erről a mini verzióról az nagyon jó lenne.
Igaz a blogokat nem tudom elolvasni. :-(

Mary

Több
7 éve 3 hónapja #246 Írta: nebula
a légi hidas cikk széjjel van esve... majd így is megoldom az olvasást, csak szólok, hátha helyre tudod ütni.

Nedőzz!

Több
7 éve 3 hónapja #247 Írta: nebula
:)
na így már oké, ezeket elolvasom, amint tudom.
köszi!

Nedőzz!

Több
7 éve 3 hónapja #248 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában

nebula beküldte: no, hát... kicsi ez hozzá. 12 centi vízoszlopom van ott, ahol a szűrő lenne - és ki kéne találnom egy álló szivacsosat valahogy, mert a fekvő nem fér el a növényektől :)
erről van itt szó:

Nekem anno 13-14 cm-es vízoszlopnál működött egy Halőr féle cseh emelő (amit ezúton is köszönök a készítőjének), és tökéletesen ellátta a feladatát. Persze nem volt akkora ereje, mintha 40 cm-es vízoszlopban dolgozott volna, de így legalább nem érezték magukat egy centrifugában a kis coryk. Szerintem egy akkorka akváriumba, ahol ráadásul csak garnélák lesznek, bőven elég lenne egy ilyen, és a születendő kis garnélákat sem szippantja be, mint ahogy egy külső szűrő tenné...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, nebula

Több
7 éve 3 hónapja #249 Írta: halőrxxl
Érdekes hogy nem tudod olvasni a blogot...lehet hogy a gáz nálad van?Anno a képek beillesztésének gondja miatt alakult úgy hogy készítettem egy saját blogot ahol tetszőlegesen kidumálhatom magam,ezerrel mehetnek képek stb...Innen szoktam e honlapra beilleszteni az idevágó írásaimat,ami még most sem ok..nekem a képek nem jönnek át.:( De ha teljes terjedelemben szeretnél olvasgatni,akkor a két cseh emelős blog itt tuti elérhető:
halorxxl.blogspot.hu/2012/07/blogarchivum-amhu_8266.html
halorxxl.blogspot.hu/2012/07/cseh-emelok-lets-work.html

Megértem hogy nem tudsz jönni-a blogok alapján viszont kisujjból kirázhatod az emelődet;)!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: nebula

Több
7 éve 3 hónapja #250 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Nagyon szerény felajánlást szeretnék tenni. Maradt D=25 mm külső átmérőjű mü2-es műanyag csövem, amiből Gábor(Halőrxxl) becses kollégánk leírása alapján a légüstöt lehet csinálni. Ha valaki nem akar ezért az 5-10 cm-ért egy egész szálat venni, szívesen adok belőle, természetesen ingyen. Miskolci vagyok, írjatok privátba!

Mikes

Több
7 éve 3 hónapja #251 Írta: nebula
nagyon kedves vagy, de a börzére nem megyek, elég ritkán tudom úgy alakítani, hogy feljussak pestre.

a bloggal az a gond, hogy nekem minden blog még mindig 500as internal server errorral nem olvasható. szóval csak tippelni tudok kb, hogy egy ilyen cseh emelő tulajdonképpen micsoda is... :)

de nagyon szívesen elfogadnám a felajánlásod, ha valahogy meg tudjuk oldani.

Nedőzz!

Több
7 éve 3 hónapja #252 Írta: nebula
:D
akasztós lesz, már elvileg meg is van, csak még érte kell menni.

Nedőzz!

Több
7 éve 3 hónapja #253 Írta: halőrxxl
Nebula: mea culpa...idő hiányában még nem frissítettem a blogot/meg trehány is voltam:(/,de ez most jó hír!Van egészen kicsi álló szivacsos verzió is-januárban már küldtem szét pár darabot barátaimnak...Aztán még azt is átgondoltam,igaz meg nem valósítottam még,de alkalomadtán már mindkét újabb verzióval gazdagítani fogom a blog képi és "dumai" részét!:D
Kérdésem:a börzére jössz?Szeretnék neked adományozni egy ehhez a sajátossághoz méretezett cseh emelőt;).Ha megtetszik a többit majd magadnak csinálod-garnélákra fel!

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, nebula

Több
7 éve 3 hónapja - 7 éve 3 hónapja #254 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szia.
Nem gondolkodtál még akasztós külsőszűrőn? vagy az nagyon kicsi lenne ehhez? Ja most látom, hogy igen.
Last edit: 7 éve 3 hónapja by jocopoco95.

Több
7 éve 3 hónapja #255 Írta: nebula
no, hát... kicsi ez hozzá. 12 centi vízoszlopom van ott, ahol a szűrő lenne - és ki kéne találnom egy álló szivacsosat valahogy, mert a fekvő nem fér el a növényektől :)
erről van itt szó:

Nedőzz!

Több
7 éve 3 hónapja - 7 éve 3 hónapja #256 Írta: halőrxxl
Mac egyáltalán nem kell köszönnöd semmit-mondhatni a "családban vagy" hugi!:)Évek óta mindig tartjuk a kapcsolatot,ráadásul már kétféle halat is ajándékoztál nekem-az egyik természetesen most is itt figyel a monitor bal oldalától 30 centire,őt szárazon tartom,hiszen fahalacska...A szivacsokról: én is használom a "matracszivacsot",de ezek az emelők keményre szívják igen hamar-szerintem nagyon finom a cellaméret!TM30,és TM 20 viszont bejövős!
Nebula azért tegyél próbát hallod...ne szentírás amit mondtam,garnéláknak meg szuper lesz!Én a 15 centis értéket arra gondoltam alkalmazni akik ilyesmi magas medencében,de nagy alapterületen halaznak sok ivadékkal..na ott már kevés lehet a dolog.De garnéláknál-na adj nekik egy cseh emelőset,és várom a tapasztalataidat rendi?:)Sok sikert!
Last edit: 7 éve 3 hónapja by halőrxxl.

Több
7 éve 3 hónapja #257 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Lehet hogy megérett a membráncserére.

Több
7 éve 3 hónapja #258 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Zaj... Na ja!

Az állványom tetején van a kompresszor, ami egyre zajosabb. És nagyon nem tudom mit tehetnék, hogy úgy szóljon (majdnem), mint új korában.
Az viszont tagadhatatlan, hogy a szűrés hatásfoka - amióta remekműveidet beüzemeltem - jelentősen javult.
Egyedül az ideális szivacs megtalálása van még folyamatban.

Ezúton is - megint - köszönöm a szűrőket!

Mary

Több
7 éve 3 hónapja #259 Írta: nebula
az egy dolog, hogy nagy, sűrűn növényes medencében eszembe nem jutna ilyet csinálni, de a kis tíz literes garniszálló az, amivel nem vagyok megelégedve. ebben van pár szál gaz [najó, kicsit több mint pár :D], és egy szivacsszűrő - ami viszont nulla vízmozgást produkál. tudom, hogy ez nem igaz, de tényleg meg se mozdulnak a dolgok. ebből kifolyólag nincs felszínmozgás se - és a garniknak majd kéne azért oxigén.
viszont nincs 15cm a vízoszlop, ez igaz.

mégiscsak akasztós lesz a vége majd...

Nedőzz!

Több
7 éve 3 hónapja - 7 éve 3 hónapja #260 Írta: halőrxxl
Egy általánosságokkal foglalkozó post-ot is kell írnom érzem-azon túl hogy nagyon tetszik a kollégánk munkája,van még mondandóm,és lehet hogy ez meglepő lesz...
A cseh emelőket istenítem-igazatok van,lehet hogy túl sok is már ez a lelkesedés.Ezért el kell mondanom azok hátrányait is:senki ne úgy képzelje hogy a meglévő hobbiját csak átalakítja ilyenre,és kész is..sajnos nem!Ha a jópár motoros szűrőtöket ki szeretnétek váltani levegős megoldásokra,akkor arra kel specializálódni-ez nyilván anyagi ráfordítást is jelent!A légemelőkhöz szükséges levegőmennyiséget meg is kell termelni-ehhez pedig több medence esetén már nem elegendő a szokványos kis "levegőköpködő" pumpáink teljesítménye.Ha tehát ebbe az irányba orientálódnátok nagyon ajánlatos nézegetni már most a lengődugattyús vagy a rezgőmembrános levegőpumpák kínálatát,persze a megfelelő tartományban.Hogy ne vesszetek el a részletekben,mondok egy példát:nálam 4200l/h óra teljesítményű pumpa dolgozik,és ezzel szűrök/levegőztetek húsz,de más felállásban 30 medencét.Általánosságban elmondható hát hogy olyan 120-150 liternél kevesebb levegővel neki se fussatok a dolognak-pl a Sera 550R 4db medencét még ellát levegővel,de aztán...szóval ha levegős szűrés kell,akkor kell a levegő is!Halkan megjegyzem hogy nálam anyagi megfontolásból is,és egyszerűsítési szándékkal is történt az átállás levegőre...de ez ha tetszik egy "low tech" szerű megoldásnak tekinthető.
Mi ennek az oka?A szűrők benn vannak az akváriumban,szűrőmédiaként elsősorban a szivacs jellemző,és látható az egész.Persze mindezek csak durva közelítésnek tekinthetők-mert például egy belső szűrőkamrában lehet más média is,sőt rejthető is...Mégis azt kell mondanom hogy a Nebula féle inkább a növényes akvarizáláshoz vonzódó kollégáink csak fenntartásokkal alkalmazzák-nekik kevés lesz a fizikai szűrő képesség!Ezek a kialakításból adódóan nem szedik össze olyan mértékben a lehulló növényi részeket mint egy jól kivitelezett külső szűrő szívócsonkja..igaz cserében a kaja sem megy azonnal a szűrőbe,és az ivadékok is megmaradnak.:)Tehát speciálisan növényeseknek és azt mondanám:,maradjatok a Nigró,és Viktorlantos által kitaposott úton....ők igazán tudják már hogy mit/hogy kell csinálni-én ezekkel az emelőkkel a kifejezetten halakat előtérbe helyező,sőt szaporítgató társaink kedvében szeretnék járni!Egyáltalán nem szeretném ha pár sodródó levélke okán a cseh emelők alkalmatlannak lennének gondolva-ők más célra lettek megalkotva.
Másik dolog amit még említeni szükséges:a működési elvből adódóan nem alkalmasak alacsony vízben való működésre!Ez azt jelenti hogy 15cm vízszint magasság alatt maradjunk inkább a hagyományos porlasztóköves kis szivacsszűrőknél,mert nem lesz olyan nagy különbség ami indokolttá tenné a cseh emelők építését.Magam is ilyeneket használok pl. a keltetőkben,előnevelőkben-de ami nagyon fontos:az aktív,élő baktériumkultúrákkal rendelkező szivacs!Enélkül egyik szűrő sem ér semmit-tudom hogy elég markánsan fogalmaztam.A biológiai oldal olyan fontos összetevője egy akvárium szűrésének,amit nem lehet elégszer hangsúlyozni...
Itt utalnék vissza a Mikes által épített új cseh emelőre:ti pontosan tudjátok hogy az azon lévő vadonatúj szivacs még üres..csak egy műanyag darab.Ez így ebben a formában csak fizikai szűrést tud produkálni,de a szűrés biológiaira kel hogy ki legyen hegyezve!Ezért valamiképpen meg kell oldani a szivacs oltását-erről már beszéltünk.Eltelik egy kis idő,és az újonnan jövő "levegővel szűrők" is olyannyira becsülni fogják a már beállt szivacsokat mint mi jópáran.Anno én is azon az úton indultam mint rengetegen:ahogy engedte a pénzecském sorra szereztem be a motoros szűrőket,és vártam az áldást..ez jött is,de a hobbikasszám igen jelentős részét felemésztette a fogyasztás/szervíz stb költségek.Ahogy szépen sorban meglátogattam a számomra elérhető tenyésztőket el is csodálkoztam azon hogy nagy részük kizárólag levegővel szűr-és még sehol nyoma sem volt a cseh rendszerű emelőknek,mégis csodásan futott a dolog!Előbb növeltem a légpumpáim számát,és a motoros szűrők mellett alkalmaztam már pár szivacsosat is.Aztán sorban megszüntettem a motoros belsőket/powerfejeket,és már csak a szivacsos szűrők mentek-akkoriban még nekem is a porlasztós,vagy a nagy buborékokkal manipuláló légemelős megoldások üzemeltek-aztán jött Mátéfi barátunk a cseh emelőkre mutató linkkel,Killer pedig megépítette az a legelső magyar cseh emelőt!A többi számomra már olyan mintha ezer éve történt volna:én is csináltam egy matten mögé egyet,és rögtön tudtam hogy ez a jövőm!
Nagy tisztelettel adózom nekik,és az utánam járó kollégáknak is:Halivadék,Toist,Mmccannon,és most már Mikes is szűr ezzel a módszerrel-megjegyzem még vagytok páran azért,én csak az itteni ismertebbeket jeleztem!:) Jah..a mesternél is ketyeg pár emelő ha jól sejtem!;)
Mindenben segítek nektek amiben csak kell,és tudok...köszönöm hogy meghallgattátok a tapasztalataimat,és hisztek a kísérleteim eredményeinek.
Romantika is van a dologban...rég szűrtünk levegővel mi hobbisták!De milyen jó dolog ez-és milyen olcsó a használata....
Last edit: 7 éve 3 hónapja by halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: nebula, Robi0108

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.524 másodperc