Az akvárium szûrése

Több
7 éve 3 hónapja #261 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Mikes:az elmúlt öt napban nagy lakásátalakítás,bútor "hurcolás",és minden ami ezzel jár volt a menü nálunk...mindenki elfáradt,mindenki elégedett a végeredménnyel.Nekem speciel már rettenet módon hiányzott a hobbival való pepecselés,mely ez idő alatt bizony csak a halak etetésére korlátozódott-erre ma reggel bekapcsolom a gépet,és itt van az amiről eddig csak álmodoztam!Hogy ne a rám jellemző szuperlativuszokban beszéljek,még egy kis "higgasztó" kávézást is tartottam a válaszom megírása előtt...
De lehiggadnom nem sikerült-sőt már szinte remegek a vágytól hogy végre a reggelimet bedobálva én is halazzak!:) Első osztályú meló amit végeztél...ilyenkor érzi az ember hogy mondandója meghallgatásra talált,és a hobbitársa saját kreativitását is használta-jó érzés!A kis emelőd elkészítésének kapcsán magad is szereztél tapasztalatokat már,a következők már csípőből mennek majd!Te,olyan jó hogy látom másnál is működni őket,köszönöm szépen!
Egy mondatod van ami még ettől is nagyobb örömet okozott:nem voltál rest,és a légpumpádat elhelyezted egy olyan helyre ahol nem zavaró a működése...erről van szó!Mindenki csak panaszkodik,de nem csinál semmit-vagy igen keveset.Néhányan akik nagyobb vagy több pumpával dolgozunk érzékeljük a zaj káros hatásait,ezért is folyamodunk a pumpák zajcsillapításához.Több mint egy éve tervezem a saját pumpámnál megvalósított zajcsillapítás bemutatását-de mea culpa még én sem csináltam meg!:( Viszont elegendő volt a megjegyzésed ahhoz,hogy kellő indíttatást kapjak most már-kész van a tervezet,megvannak az anyagaim...csak eddig mindig mást kellett csinálnom.De majd mostanában;)!
A rengeteg szövegelésem kvintesszenciája lehetne ez:gratulálok,és köszönöm hogy meghallgattál-további segítségre számíthatsz ha szükséged van rám!:)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 3 hónapja #262 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
azt hiszem, itt az ideje nekem is megvizsgálnom ezt a cseh emelő témakört... :)
a sima szivacsszűrővel nem vagyok megelégedve a 10 literesben.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 3 hónapja #263 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Elkészült a szűrő, be is üzemeltem. Kb 20 cm hosszú, jelenlegi levegő mennyiséggel 120l/h a teljesítménye. A szűrő szivacs 5 cm átmérőjű, 10 cm hosszú. A pumpa az előszobai beépített szekrényben kisebb zajt csinál, mint a hűtőszekrény. Az aksiban a csobogás halkabb, mint a motoros szűrő levegőztetővel. 2 nap tapasztalata pozitív.

Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, Robi0108

Több
7 éve 4 hónapja #264 Írta: halőrxxl
Pontosan-nálam a méternyi hosszú medencéket is mozgatja,persze a levegőmennyiségtől függően.
Nálam a kifolyónyílások egészen rendhagyó módon elől helyezkednek el,5cm-en belül a frontüvegtől.Még annyit mindenképpen hozzáfűznék,hogy szó nincs díszmedencékről,és rejtett technikáról-én keményen az ipari kinézetre hajazó hobbit folytatok,minden technika látható,megfigyelhető,és könnyedén elérhető.Célszerű volt így elhelyeznem őket,hiszen ahogy egyre csak növekszik medencéim száma úgy növekszik a karbantartásukhoz szükséges idő is...ráadásul én minden történést látni akarok/mikor kapcsol be a fűtő,hány fok van,a halak hogyan táplálkoznak és elfogyott-e a kaja...és persze hogy a légemelőkből hogyan távozik a víz!/.
Az elhelyezésnek van más előnye is azonban,amit még díszakváriumokat tartó társaimnak is ajánlok!Mivel így a fronthoz közel halad a sodrás felszíni része a növényeket nem zavarja a vízmozgás...még a "Mátéfi féle" Najas halálvékony levélkéi is szépen és természetesen tudnak a fény felé törekedni,a békalencsék is találnak a felszínen nyugodt víztükröt.Etetéskor elég csak a sodorvonalba tennem az eleséget,az csodásan megteríti az akvárium alját..és már jöhetnek is a halak!:)Élő eleség etetésekor is szépen szétszórja a menüt,a félénkebb kisebb halak is táplálékhoz jutnak,nincs tolongás-ivadékneveléskor ezért kisebb a szétnövés esélye.
Ami a szűrést illeti elégedett vagyok-a vázolt beállításban a mulmot igyekszik az akvárium jól elérhető helyére terelni a sodrás,ott megfigyelhetem a mennyiséget,és intézkedhetek az eltávolításáról ha szükségesnek vélném.Ugyan így az esetlegesen elhulló állatokat is rövid időn belül észlelhetem-nem kell keresgélnem hogy mi okozhatja a zavarosodást-már ha lenne ilyen;)!
A kilyuggatott csöveket mindenestől le is veheted...azok matten mögött nem szükségesek.Úgynevezett szivacstartó adapterek ezek,arra szolgálnak hogy a különállóan felállított cseh emelőre fel tudjuk helyezni a szivacsokat-neked tehát csak az eredeti,a csupasz cseh emelőre van így szükséged!Amire szeretném felhívni a figyelmedet még az a matten mögötti függőleges cső pozíciója!Törekedj a függőleges elhelyezésre,a működés sajátosságai okán így a legjobb a hatásfok.Az emelő bemeneti nyílását-tehát alját-semmiképpen se közelítsd egy centinél jobban a kamra aljához-ekkor nem lesz elegendő az a vízmennyiség amit szívhat,romlik a hatásfok,és elkezd köpködni a kütyü-ez jól megfigyelhető a "Cseh mintájú emelő"címet viselő videóm 15.másodpercétől..ezért is illesztettem be hogy beszélhessek a tünetről.Tehát a pozíciót jól lődd be,és adj rá kakaót-vagymi levegőt!:D
Nem kell attól tartanod hogy a szivacsban nem telepednek meg egyenletesen a különféle baktériumkultúrák-ahogy telítődik a szivacs úgy lesz ott kevesebb a sodrás-meg aztán mindig ott alkotnak majd ők telepeket ahol a legjobb nekik-csak neked megmondom a frankót:egy egyöntetűen benépesített felületet fogsz kapni idővel!;)Az oldal/sarok mattenes szűrésről egyszerűsége ellenére könyveket lehetne írni...nyilván az idő előrehaladtával egyre többet fogok magam is írni tapasztalataimról e témában is.
A szivacs méretére figyelj még:ha túl szélesre szabod könnyebben be fog hajolni valamely irányba...a megfelelően egyenes elhelyezkedését nem a nagyon nagy túlméretezéssel kell megoldani;).Vajon van olyan kolléga aki vágott már szét aktív mattent bármilyen célból-megtekintette már hogy mi van benne?Én igen-talán egyszer erről is mesélek majd;).
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
7 éve 4 hónapja #265 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Nálam az jött be leginkább, hogy bő félig merül a vízbe a kifolyó nyílása, mert eképp még a 80 centis medence teljes hosszában szépen, majdhogynem egyenletesen fodrozza a vizet.

Van még egy valami, amiben bizonytalan vagyok. 45 mély a medence, 47-es táblát akarok majd behelyezni. A kifolyót középre, vagy inkább hátrább, a hátlaphoz közelebb helyezzem?
A két hajlítható lyuggatott cső nem gond, mert van olyan csövem, amiből összekötő elemeket tudok leszabni, így megnövelve a két "beszívóág" közötti távolságot. Ez utóbbit azért gondoltam, hogy a szivacstábla minél nagyobb felületen legyen majd aktivizálva a megtelepedő bacik által.

Mi a meglátásod?

Mary

Több
7 éve 4 hónapja #266 Írta: halőrxxl
Szia Mac-jó hír hogy aktivizálódnak az L144-es halak!:)
Oldalmattent szeretnél hát,cseh emelővel...csodás párosítás,az előző postban látható "Saját emelőm" c. videón ugye pontosan ezt láthatjuk.Folytassuk akkor ezzel a témával-videóval!
Legelőbb is a kérdésedre válaszolva nálam az oldalszivacsok mindenütt TM30 jelűek,de megfelelőnek gondolom ilyen célokra a TM20-ast is!Nálam ezek 50mm vastagságúak,és nincsen oldalról semmiféle üveg vagy kábelsín beragasztva hogy tartsa a szivacsot.Én az aktuális medence belső méreténél egy centiméterrel szélesebbre szoktam vágni,így ez az 50mm vastag tábla szépen befeszül oda...Amint léátható a szivacsba nem készítek furatot,csak hasítékot ahová a 16-os cső befekszik majd.Erre magyarázat az,hogy olyannyira magasra töltöm a vizet amennyire csak megengedi a medence,és az azt lezáró üvegtető.Gyakorlatilag a szivacs pár milliméternyivel a fedőüveg alatt ér véget-és ezt ajánlatosnak tartom lekövetni...ha alacsonyabban ér véget a szivacs a halak netán beugorhatnak a matten mögé!Rendkívül ajánlatos a hasíték mélységének a belövése,hiszen optimális magasságúra feltöltött vízzel a cseh emelőt eddig fogjuk alámeríteni.Amit még figyelmébe ajánlanék minden cseh emelőt használó kollégánknak az nem más,mint az emelő kilépő nyílásának magassága..nekem már természetes,de sokaknak még érthetően nem egyértelmű meddig kel ezt a vízbe süllyeszteni.Ha vissza pillantotok az emlegetett videóra láthatjátok hogy önkéntelenül is mutatom mi a helyes:a cső átmérőjének a feléig mindenképpen alá kell meríteni,de nem probléma ha csak 3-5mm áll ki a csőből!Ennél kevesebb netán teljesen alámerített viszont ne legyen,mert drasztikusan romlik az a szép áramlási kép amit ezek az emelők képesek az akváriumainkban kialakítani/megítélésem szerint a lamináris áramláshoz nagyon közelálló vízmozgást idéznek elő,ami a medence szemben lévő falánál aztán alábukik,és annak alján tér vissza az emelőhöz/.Az emlegetett áramlásképnek nem kis szerepe van halaink komfortérzetében...ennek okán mintegy be tudnak állni a "folyásirányba",meg tudják találni a medencében maguknak azokat a helyeket ahol az ő adottságaikhoz a legmegfelelőbb a sodrás ereje.Rendkívül fontos dolog ez szerintem-én bár csak harcsás vagyok szinte,mégsem félek a medencékbe helyezni lassabban áramló,vagy éppen csak állóvízben endemikus fajokat elhelyezni!Májusban csodálatos red/blue grass guppikat is hazahozhattam egy kedves kollégám jóvoltából,már előre vártam hogy ők a hatalmas triangel úszóikkal hogyan boldogulnak majd nálam?Jelentem kitűnően-pár perc alatt megszokták hogy hol nem szabad átúszniuk,és aztán már remekül érezték magukat!Ezt nem tudom elmondani egy más medencémben lévő utódaikról sajnos-ott még mindig alámerített kifúvónyílással üzemelő powerfej szűr.:( Nincs bajom a hatásfokával,de a mindenfelé örvénylő víz nem igazán kedvelt egyik fajomnál sem ahogy megfigyeltem.Nos,az az áramláskép amit a cseh emelők produkálnak végső soron az nyerte meg nálam a "csatát"...meg számos más dolog még,amit már említeni sem merek.:) Sok akvarista nem helyez kellő hangsúlyt halaink nyugodt elhelyezésére-a sodrás is olyan dolog ami pedig igenis nagy súllyal esik latba! Én főleg folyóvízen horgászom-és szinte csak folyóvízi halakat tartok,mégsem gondolom hogy egy zuborgó/kavargó vízben kellene leélni az életüket halainknak...még a legkomolyabb sodrást kedvelő rózsás márnák is kiállnak a sodrás szélébe néha-de hová meneküljenek díszhalaink előle?Egy képet szeretnék mutatni nektek..jó példa ez arra,hogy még a közismerten reofil ancik is elrendeződnek az áramlatban-a kép saját,akaratlagosan végzett teszt okán készült-íme:
picasaweb.google.com/1164331627499443780...#5926020617236941826

Egy nagyon rövid észrevétel még:a hálózaton bogarászva találtam már olyan forgalmazót is-talán német?-akinél a cseh emelő kilépő csövénél el van hagyva a ferde rész-ez öreg hiba!Nem dísz ez,és nem öncélú dizájn:a felfelé áramló vizet "simítja bele" az akváriumba,a ferdeség okán pedig mielőtt még a víz eltávozhatna a levegőnek már szabad utat enged!Eredmény egy halkan működő konstrukció,mely mérsékli a buborékok elpattanásakor keletkező hanghatást,egyszersmind megvezeti a vizet!Ezért is ajánlom nagyon melegen a barkácsoló kollégáknak ezt a cső kiképzést,vagy ha készen vásárolt ívvel dolgoznak akkor egy ilyen kis csőtoldalék készítését!A toldalék nagyon szépen látható a kolleginánk ajánlotta videón-azonban a következő hozzászólásomban más véleményt is megformálok majd azzal kapcsolatosan-innen fojtatjuk estefelé,mikor is reményeim szerint egyszer és mindenkorra végre kibeszélem magamból ezt a témakört/borzalom mennyit karattyolok/ ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, mikes

Több
7 éve 4 hónapja #267 Írta: mmccannon
Szerencsére most beindultak az aranyancik, ezért gondoltam, hogy az Általad készített emelék közül egyet bevetek a kísérletre.
Egy 72-es medence egyik végébe szivacstábla, és mögé a remekműved. Csak azt nem tudom, milyen cellaméretű szivacs lenne a legmegfelelőbb.
Mit javasolsz/javasoltok?

Mary

Több
7 éve 4 hónapja #268 Írta: halőrxxl
Mac ez nagyon jó-szeretnék majd ezzel kapcsolatos gondolatokat megosztani veletek!Előbb azonban mutatok én két ideiglenesnek szánt videót-erről is beszélek majd-,a minőség azért hagy némi kívánnivalót.Csak egy miskolci barátnak készítettem nagy gyorsan..végül maradt.Visszatérünk mindháromra a hétvégén,rendi?:)

Ui.:Le kell hogy lőjetek majd...vagy nagyon visszafogom magam,nehogy sokat szövegeljek a kedvenceimről.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, Robi0108

Több
7 éve 4 hónapja #269 Írta: mmccannon
Hasonlót láttam a YouTube-on is.
Lehet, hogy kipróbálom.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Robi0108

Több
7 éve 4 hónapja #270 Írta: mikes
Igen, ez nagyon logikus magyarázat, játszok még vele egy kicsit mindenképp. "Tudományos fokozatom" nekem sincs. Mezei földmérő vagyok, nagyra becsülöm a gyakorlati tapasztaláson alapuló tudást. Köszönöm a meghívást, sajnos ritkán járunk arra.
Olvasgattam az akvaguru-t. Nagyon informatív oldal, nem is értem, hogy kerülte el eddig a figyelmem.
Ha eredmény van, értesítlek.

Üdvözlettel:

Mikes
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
7 éve 4 hónapja #271 Írta: halőrxxl
Ez tetszik-ne bánkódj ha valami balsiker ér,hiszen a próbálkozó-kísérletező emberek viszik előre nemcsak a hobbit,hanem a világot is!Ha mindig csak a jól bevált dolgokat ismételgetnénk akkor egy helyben topognánk-igazam van?:)
Ez a dupla csöves megoldás tetszik,főleg hogy végül kiderült nem is vagy olyan "hamvas akvarista"-hiszen mérnökként egészen más szemszögekből is megítélheted a dolgainkat!Köszönet,és biztatlak arra hogy ha bármi olyat találsz ami tudásod szerint nincs rendben nyugodtan fejtsd ki!
Jelzed a folyamatot melynek során erre a megoldásra jutottál-én pedig jelzem neked hogy ha tüzetesen olvastad az első e témával foglalkozó blogot akkor próbálkozás nélkül is tudod a választ:minden egyes emelő igényli a levegő pontos beszabályozását!Ha keveset adsz neki alig szállít-ha túl sokat akkor meg a rengeteg levegő kiszorítja a vizet és köpköd,hortyog..vizet meg alig hoz.A két emelő egyesítésével még markánsabbá tetted ezt a problémakört,hiszen az egyesített levegőbevezetés miatt ellenőrizhetetlen hogy melyik emelő mennyi levegőt kap...mindkettőnek saját levegőcsapocska kellene,akkor meg már nincs értelme az ikresítésnek:(,mert gyakorlatilag két önálló egységet teszel egymás mellé.
Nagyon tetszik a téma,ezért folytatom még a postodban rejlő kimondatlan kérdések megválaszolását-de már most szólok:nem rendelkezem tudományos fokozattal,és nem is agyaskodom-csak tapasztalataimat mondom el.
"... Arra ugyanis nem figyeltem, hogy mindkét csövön egyforma mennyiségű, méretű lyukat fúrjak... De lehet, hogy a levegő elosztása akkor sem lenne egyforma a két cső között..."
Ez így igaz sajnos:a kis levegőbevezető furatok mennyisége,átmérője számít-de van itt még egy dolog ami miatt nem lehetett sikered.A két légüstben alapesetben egyenlő magasságig emelkedik a vízszint akkor amikor nincs levegő befújás.A levegőbevezető csonk-nálad ugye a kék könyök belépése- magassági elhelyezése behatárolja azt a szintet amit a beáramló víz el fog érni,mert a fölötte elhelyezkedő kis térben a fölső O gyűrű miatt ellennyomás alakul ki és ott megmarad a levegő...de nem is ez a lényeg!Adjunk most neki lassan levegőt,és lelki szemeinkkel kövessük le hogy mi történik!A beáramló levegő lassan kiszorítja a vizet a kamrából,egészen addig míg el nem éri a kis furatokat..ott aztán vígan kiszöknek kis buborékok formájában,és megkezdik útjukat felfelé a vízvető csőben.És itt a bibi-ha nem azonos magasságban van mindkét emelődben az első furatsor akkor azon fog kiáramlani a levegő ami feljebb van...ez okozza azt a tünetet amit taglalsz.Szélsőségesebb esetben még az sem kizárt hogy az egyik emelő már köpköd a sok levegőtől,ikerpárja meg még semmit nem csinál.Nos ezért is szükséges az önálló levegőbevezetés,és annak szabályozási lehetősége.
Saját munkádat minősíted,mondván hogy nem is túl tökéletesek lettek az emelőid-ugyan!Egy pillanatig se gondolja senki hogy itt kiállítási darabokat kell prezentálni,vagy bárkinek is meg kell felelni.Hobbisták vagyunk,és eltérő képzettséggel bár de egymást segítenénk-aki meg a másik munkáját akarja fikázni-bocsánat-annak üzenem rossz helyen jár!Mi ha ellent is mondunk akkor is a jobbítás a cél-még akkor is ha néha borsosabbra sikerül pár mondat.
Mikes sajnálom hogy nem tértél be hozzám ha már erre jártál-de szeretném ha legközelebb megtennéd!Lehálózunk pár garnélát neked-ezek gyakorlásnak bőven jók lesznek,ne félj ha nálam bírták akkor neked is menni fog!;) Tökéletesen megértem ha időhiányban szenvedsz,viszont semmi nem sürgős-nálunk három poronty van,sejtem mit élsz át!Javaslom hogy ha időd engedné egyszer chaten is találkozzunk...köszönöm az idődet!

Több
7 éve 4 hónapja - 7 éve 4 hónapja #272 Írta: mikes

Bocs, csak gyereket fürdettem. Sajnos csak a dupláról tudok képet feltenni, a többit szétszedtem, mert nem váltották be a hozzájuk főzött reményeket. Ezekről írtam is korábban, összefoglalva: volt egy vékony, 14-es csőből, kb 25-30 cm hosszú, 180l/h teljesítmény 110l/h levegő betáppal. Majd csináltam egyet 20-as csőből, 35cm hosszal, ehhez kevésnek bizonyult a levegő. Vettem nagyobb pumpát (SERA 275), max levegőn nyomott kb 300 litert. Ezután jött a dupla csöves ötlet, abból kiindulva, hogy az első vékony és rövid jobb hatásfokkal hasznosította a benyomott levegőt. Ezt a következtetést levonni két, nem is túl tökéletes emelő készítése után persze elégá merész volt, de további kísérletekre két kisgyerek mellett nem volt időm. Még összedobtam a dupla csövest, de finomítani már nem volt időm. Ehhez már O gyűrűt használtam és vettem gyári könyököt hajlítgatás helyett. Felhívnám figyelmed a levegőbetáp megoldására: a két légüstöt összeragasztottam. A könyököt úgy raktam be, hogy ragasztás nélkül is a helyén maradna, csak a szigetelés miatt nyomtam körbe FBS-el. A könyököt kifúrtam, és beleraktam egy csőtoldót. A gond annyi vele, hogy míg az egyik csőből rendesen jön a víz, a másikból alig csordogál. Arra ugyanis nem figyeltem, hogy mindkét csövön egyforma mennyiségű, méretű lyukat fúrjak... De lehet, hogy a levegő elosztása akkor sem lenne egyforma a két cső között. Ki kellene kísérletezni, na majd ha a lányok suliba mennek! Addig már csak 4-6 év... Motiváció sincs, mivel az aksi működik így is.

Mellékletek:
Last edit: 7 éve 4 hónapja by mikes.

Több
7 éve 4 hónapja #273 Írta: halőrxxl
Köszönöm a környékünkre tett észrevételedet-gyönyörű,az tuti.Ezért szeretném is itt leélni az életemet,és...itt szűrni a vizeimet!;)
A duplacsövesről még szép hogy érdekel minden-kérlek ne habozz!
Az említett szivacsból kettő van a "T" alakú adapteren,a leírt körülményei között teszi a dolgát.A medence lakói 20-25 endler "szabadjára engedve",pár cory és loricaria,valamint ancik...Növényként csak úgy bedobott Anubias,némi Egeria-és kevés békalencse van...ez lenne a karantén akváriumom ha pár halat hozok valahonnan.Azonban már saját élővilága van,más medencét kell erre a célra befognom.
Hogy elégséges-e a szivacs?Kérdezlek:vajon annak idején mikor még a belső motorosokat gondoltuk a non plus ultra megoldásnak mértük a szivacsokat?Mérnök vagy-mérj...de megeszem a kalapomat ha 10db RC tud olyat csinálni amivel ez a két szivacs nem bír el-persze aktív szivacsokról beszélünk,nem frissen vágott műa. kockákról;) Még az is lehet hogy ilyen terhelés mellet havonta elég lesz kilögybölni kicsikét-próbáld,sikerülni fog!
Ja,a teljesítmény-emellett majd elmentem!16-os csőből készült a vízvető csöve,a medence 30 magas..a vízhozam annyi amennyi levegőt adok neki/persze a légemelő sajátosságait figyelembe véve.Kíváncsivá tettél-mutatnál pár képet az emelőidről?:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Több
7 éve 4 hónapja - 7 éve 4 hónapja #274 Írta: mikes
Mérnök vagyok, hiszem amit mérek... Légpumpás szűrőm nincs, csak akartam venni, de elmúlt. Cseh emelő ügyben már többször beszéltünk, csináltam is párat, de a nagy aksiban (84 l) meghagytam a motoros belső szűrőt sarokmatten mögött. Az utolsó példány egy dupla csöves volt, ha lesz időm és érdekel valakit szívesen leírom a vele kapcsolatos gond(olat)okat.
Nagyon érdekel az 5x5x5 cm-es szivacsos változat. Elég ekkora szűrőfelület? Mekkora teljesítményű emelővel párosul ekkora szivacs? Lenne is maradék szivacsom, van még csövem is.
Jól emlékszem, Gábor, Járdánházán laksz? Ma átmentem rajta, ismételten megállapítottam, gyönyörű környék!

Üdv:

Mikes
Last edit: 7 éve 4 hónapja by mikes.

Több
7 éve 4 hónapja #275 Írta: halőrxxl
Ez esetben nem kell mérned hetente..a garnélák jeleznék ha valami nem lenne rendben,de ha megfelelően előkészített medencével fogadod őket nem lehet gáz.A növényekkel kapcsolatosan nagyon jók a gondolataitok-a moha szinte maga alá gyűjti a mulmot,ha lenne..
Milyen légpumpás belső szűrőd van ha érdeklődhetek?:)
Említed a szívem csücskét a cseh emelőket...kolléga csak annyit mondok hogy én 4 medence kivételével mindent ezzel szűrök.Ez a négy is azért kivétel még,mert mindenre kell hogy időt szakítsak-erre nem jutott még.Nagyon jól esik hogy felvetődött benned a gondolat-a legapróbb tanácsért/ötletért is fordulj bizalommal hozzám ha megakadnál valahol!
Ehhez a medencédhez én javaslom a legegyszerűbb kialakítást,a blogban a 24.képen szemlélheted.Erről csak annyit hogy nekem most is működik egy ilyenem-nettó 50 literben dolgozik kettő darab 5x5x5 cm-es TM30 szivaccsal.A medencécskében van aljzat,a víz kristály..halak tobzódnak!És akkor még valami a nagy mértékű szűrésről:pontosan ezen elvű szűrőknél észleltem egy újabb bolondériámat,nevezetesen azt hogy egyre kevesebb levegővel szűrök!:D Ha sokallom az áramlást csak lejjebb veszem a levegőmennyiséget-és van hogy megteszem.Meglátásom szerint ha nincs kialakult baktériumkultúra tehetünk bármit is..a legkisebb terhelésre is opálosodik,majd zavarosodik a víz,és ez ellen nem segít a víz fokozott forgatása sem.
Mint tudjuk ezt több dolog is okozhatja,de alapvetően a vízben felszaporodott mikroszkopikus lények okozzák.Alig hiszem hogy sima akvarisztikai szűréssel ezeket el tudnánk távolítani-és még kevésbé gondolom azt hogy van diatóma szűrője valamennyiünknek,de nem is kell...mindenre gyógyír a biológiai szűrés erőteljessé tétele.
Végezetül szeretnék egy méltatlanul kevésszer említett honlapot bemutatni nektek,annak is idevágó részét.Fogalmam nincs mikor jött létre ez a nagyszerű weblap,de az egészet ajánlom átbogarászni,és időnként vissza-visszatérni ide-köszönet a házigazdának:
akvaguru.hu/index.php?mit=33
Mint mindenben ebben is különböző nézetek vannak-megvallom én nem is ágálok túlzottan erősen ellenük.Mindenre van megoldás,sőt ahány megoldás annyiféle lehetőség is..lényeg hogy élőlényeinknek a megfelelő életteret és körülményeket biztosítsuk.Ki erre-ki arra indul-de mindenkinek sikereket kívánok!

Több
7 éve 4 hónapja #276 Írta: mikes
Lefojtva áramoltatni szivacsbetéttel berakom a motoros belsőt. Természetesen jávai moha, jó pár gömbmoha és egy-két microsorum pteropus sarj. Majd mérem hetente a nitrogént.

Köszönöm a tanácsokat!

Mikes

Több
7 éve 4 hónapja #277 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szerintem egy nagy adag moha prímán elvégzi a biológiai szűrést!

Több
7 éve 4 hónapja #278 Írta: mikes
RC= red cherry. Fenntartással kezelem kisállat kereskedők tanácsait, de ő pl. sima motoros belső szűrővel szűri a garnélák aksiját. Ilyen kicsi biológiai terhelésnél elégséges lehet ennek a biológiai szűrése? A légpumpás belső szűrőnél a pumpa már hangtalan, a kilépő víz bugyogását szeretném elkerülni, az asszonyt zavarja sajnos... Lehet, hogy csak cseh emelős szűrő lesz a vége...

Köszönöm a tanácsokat!

Mikes

Több
7 éve 4 hónapja #279 Írta: halőrxxl
Az RC rövidítés garnélásoknál a Neocaridina davidi-t jelenti...csak hogy kuszáljam a szálakat!;)
Igazad van Saluosi-ezek mindent kibírnak-sőt szaporodnak is ha megtalálják a számításukat!Olyannyira hogy nálam elvadultak-pedig én nem osztom azt a nézetet hogy nincs túlszűrt akvárium...lehet persze keringőztetni a halakat-garnélákat aki úgy gondolja ez a jó.Én inkább a biológiai oldalt erősítetem mindig is-mulm nincs is,pedig de jó volna néha!Olthatnék vele friss vizes akváriumokat,meg a csigáim még jobban szaporodnának-a helenák epednek értük.
Mikes: ahogy gondolod..irányelvként azonban azt tudnod kell hogy a szűrőmédiákban ideális esetben pontosan akkora baktériumtelep alakul ki amennyit elbír tartani a víz terhelése.Gondolj bele mekkora "szennyezést" fog jelenteni ez a nevetségesen kis életközösség-még akkor is,ha idővel népességrobbanás következik be?:)Valószínűbbnek tartom hogy az etetéssel több felesleges anyagot fogsz bevinni az első időkben,mint amennyit garnéláid kiengednek az "output"-on...
A legkisebb powerfej is bőségesen elegendő lesz...azt pedig megbocsáss de nem fogadom el hogy a levegős szűrés hangos.Ha légpumpa eredetű a zaj akkor azt kell csöndesíteni-ha pedig a levegő kiáramlásakor keletkező zaj hangos zavaróan akkor pedig fel kel venni a zsebkendőt és tenni ellene!Nem,ne vedd magadra-tudom hogy kevesen tesznek is valamit...mindenkinek hangos!:D
Motoros szűrődet tudod fojtani is a kimenetnél...be kell állítanod majd azt az áramlást amit elegendőnek vélsz,és kész!Sok sikert!

Több
7 éve 4 hónapja #280 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Az rc garnéla az red cherryt jelent?mert azok nagyon strapabíróak.Nekem egy 10 literesben vannak egy öklömnyi mohában szűrés,fűtés nélkül és évente kétszer elpasszolok belőlük 80-100db-ot.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 1.444 másodperc